Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Εννοείται ότι θα είναι συμβατό. Δεν έχει καμία διαφορά. Το δικό μου είναι από Αμερική και είναι μια χαρά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

" Priority Line" είναι το κόλπο του τελωνείου..... ;););)

Και στο Gearbest και στο Banggood.

Για το geekbuying υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Για την γυναίκα μου. Μόνο που έχει κόλλημα τρελό όχι πάνω από 5''. Κι αν γίνεται και μικρότερο!

 

Το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 150 και δύσκολο να το υπερβώ. Μάλιστα θα προτιμούσα να μην φτάσω το μάξιμουμ απαραίτητα.

 

Δεν έχω επίσης θέμα για αγορά από Κίνα αρκεί να υπάρχει τρόπος να μην έχουμε τελωνείο. Εννοώ δηλαδή ότι δεν με πειράζει να περιμένω 30-40 μέρες αν έχει σοβαρή διαφορά στην τιμή.

 

Χρειάζομαι την 800αρα μπάντα γιατί μένω επαρχία. Δεν χρειάζομαι dual sim. Ραδιόφωνο ναι οπωσδήποτε.

Καλή αυτονομία χρειάζομαι όμως. Gaming καθόλου, κάμερα όχι κάτι φοβερό, απλά να είναι αξιοπρεπής και κυρίως για ημερήσιες λήψεις.

 

Σκεφτόμουν γι αυτό: https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-4X-Global-Edition-5_0-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-435-Octa-core-4G-Smartphone-p-1141850.html?rmmds=cart_middle_products&ID=232&cur_warehouse=HK (εντάξει το χρώμα δεν ξέρω πρέπει να ρωτήσω και έτερον ήμιση)

 

Άλλες προτάσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα, αλλά δεν με χαλάει να περιμένω. Στην τελική το προηγούμενο κινητό της δουλεύει ακόμα, οπότε δεν είναι κάτι επείγον.

Για κάποιο άλλο μοντέλο βασικά έχει κανείς να προτείνει κάτι.

Και σε λιγότερες ίντσες ίσως; 4,7'' ή 4,5''?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της σελίδας.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια νέα συσκευή διότι τα έχει βγαλει τα λεφτα της αυτή που εχω εδώ και 2 χρόνια (Microsoft Lumia 550) και είναι απλά τραγική. Το θέμα μου είναι το εξης:

Εχω περάσει απ' όλα τα λογισμικά (ios, android, windows) και κατέληξα οτι το ios προσφέρει μια σταθερότητα, δεν κολλάει καθόλου και δεν υπάρχουν ιοι για να μου δημιουργουν προβλήματα (ίσως είμαι επηρεασμένος απ' το ipad που εχω στην κατοχή μου που εδώ και 4 χρονια δε μου εβγαλε ουτε ενα προβλημα). Τα android ειναι μια χαρα, βεβαια εξαρτάται απ' το κινητό και τα χαρακτηριστικά του καθε τηλεφώνου (μνήμη, επεξεργαστής κλπ) αλλά θεωρώ οτι το ιos ειναι καλύτερο. Για τα windows ας μη μιλήσω καλύτερα, καταριέμαι την ώρα και τη στιγμή που πήρα το lumia 550, αλλά δε διέθετα τότε αρκετά χρήματα για κάτι καλύτερο.

Σύμφωνα με όσα περιγράφω παραπάνω, η λύση ειναι ενα iphone. Ωστόσο, στο μπάτζετ που διαθέτω (ως 270 ευρω), το μονο iphone που βρήκα είναι το SE. Απ' οτι διαβάζω στο ιντερνετ, ειναι ενα αρκετά καλό κινητό, κομψό (δεν μ' αρέσουν γενικά τα μεγάλα κινητά) και προσφέρει αυτά που θελω (μια φυσιολογική κάμερα, εφαρμογές κλπ). Διαβάζω όμως στο ίντερνετ οτι η Apple, θέλοντας να «αναγκάσει» τον κόσμο να αγοράσει τα νέα της μοντέλα (μιας και το SE είναι το 2016), με τις ενημερώσεις της τα παλαιότερα κινητά πέφτουν σε επιδόσεις και η διάρκεια της μπαταρίας γίνεται μικρή (δηλαδή 2 φορες τη μερα φόρτιση). Σε αυτή την περίπτωση τι μπορεί να γίνει; Επίσης είναι η μπαταρία 1624 mAh. Θα αντέχει μια μέρα το κινητό με φυσιολογική χρήση; (Πχ μονιμα συνδεδεμένο με δεδομένα και αν χτυπήσει καμια φορά ή είμαι έξω να ασχοληθώ με messenger, fb κλπ)

Αν θεωρείτε οτι δεν αξίζει να πάρω το iphone, ποιο android θα μου προτείνατε; Εχω διαβάσει καλές κριτικές για Xiaomi και Huawei.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ εκ των προτέρων.

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως σε αυτα τα χρηματα πας μονο για αντροιντ.θα βρεις πολυ καλες συσκευες.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως σε αυτα τα χρηματα πας μονο για αντροιντ.θα βρεις πολυ καλες συσκευες.

 

Θα μπορούσες να μου προτεινεις καποια;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Κατι σε huawei η xiaomi.υπαρχουν βεβαια και αλλες μαρκες.οι ποιο ειδικοι εδω μεσα θα σε κατατοπισουν ποιο συγκεκριμενα.σιγουρα ολο και καποιος θα σου προτεινει κατι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!

Ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο!τι προτείνετε εσείς;

Ευχαριστώ!

 

Mi6. Καλύτερη cpu/gpu, παραπάνω ram, μεγαλύτερη μπαταρία, καλύτερη υποστήριξη και όχι χειρότερη κάμερα.

 

Στο p20 μόνο για την χαμηλότερη τιμή,την μεγάλη οθόνη και την 800αρα.

Link to comment
Share on other sites

" Priority Line" είναι το κόλπο του τελωνείου.....

Και στο Gearbest και στο Banggood.

Για το geekbuying υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Ναι........

Link to comment
Share on other sites

Κινητο μεχρι 200 ευρω? Εχω στο νου μου huawei p10 lite και xiaomi mi a1. Αν θεσουμε βασικο κριτηριο την καμερα, ποιο παιρνω? Τεινω προς xiaomi λογω του σχεδιασμου αλλα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

 

Edit: Μηπως να κοιταζα και κανενα redmi note 4x ή samsung galaxy j5/j7 2017?

 

Ευχαριστω

Edited by Nikos6661
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχεις πρόβλημα με το μέγεθος, καθώς για τους περισσότερους 4 ίντσες είναι πολύ λίγες πλέον, τότε το SE είναι ακόμα πολύ ισχυρό... Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα το υποστηρίξει ακόμα η Apple αλλά για iPhone είναι αξιόλογη επιλογή, με ενδοιασμό το μέγεθος όπως ανέφερα αρχικά... Από εκεί και πέρα σε Android υπάρχει πληθώρα επιλογών σε αυτά τα χρήματα. Αν θες συμπλήρωσε τη φόρμα που υπάρχει για να δούμε τις προτεραιότητες σου και να σου προτείνουμε αντίστοιχα.
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε καμία αγγελία εκεί γύρω στα 300 για 6s, άμα κιόλας δεν έχει πειραχτεί ποτέ, του πετάς μια καινούργια μπαταρία με 39€ μέχρι το τέλος του χρόνου που τρέχει η προσφορά και είσαι άρχοντας μέχρι Σεπτέμβρη του 2020 που θα λήξει η υποστήριξη του

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , αυριο θα προβω σε παραγγελια κινητου (κατα 90%) ,ειμαι αναμεσα στα κινητα του τιτλου ,εως τωρα ελεγα για το s9 duos αλλα βλεπω με καλο ματι και το mate 10, τι λετε εσεις;

Κοιτουσα και το note 8 αλλα ξεφευγουμε λιγο στο μεγεθος ,καθε προταση δεκτη

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Μέχρι 270 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Οποιοδήποτε

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Απο οποιοδήποτε κατάστημα του skroutz

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Δεν εχω ιδέα τι ειναι αυτό, αλλά Θεσσαλονίκη μένω που έχει παντού 4g

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Δε θελω τιποτα απο ολα αυτα, αλλα αν εχει δε θα με χαλούσε

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ελληνικό μενού σίγουρα και δε θελω να μπλέξω με φλασαρίσματα. Θέλω να ανοίξω το κουτί και να είναι έτοιμο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Με ενδιαφέρει η καλή οθόνη με ωραία χρώματα, οποτε amoled υποθέτω χρειάζομαι

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Microsoft Lumia 550 (η χειρότερη που εχω πάρει ποτέ)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δε θα σ αρεσει αλλα σου προτεινω να κατσεις στο 4αρι. Εχω 2 στην οικογενεια και ειναι αξιοπρεπεστατα, τοσο σε απλη χρηση face/instagram (το ενα) οσο και σε 15αρια ταυτοχρονα ανοικτα tabs και αρκετα excelοφυλλα και pdfs/mails (το αλλο). Μαζευε λεφτα και σπρωξτα στο νοτε9 που πιστευω θα εχει και μεγαλυτερη μπαταρια και την καμερα του s9+. Εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω.

Εκτος βεβαια κι εχεις το F και φοβασαι μη σου πεθανει :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...