Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για μένα mate10pro-s8+.

Μπορεί να είναι πιο γρήγορο το 1+ αλλά στα υπόλοιπα κερδίζεις αρκετά στην κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1)400 αντε λιγο παραπανω..

2)δεν με απασχολει μεγεθος οθονης

3)Ελλαδα με 2 ετη..

4)800αρα

5)δεν απασχολει

6)ελληνικο μενου

7)καλο ηχο κ καλη οθονη

8)καμερα,αυτονομια,ταχυτητα,gaming

9)huawei honor 8

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτα που ειπες ..δεν ξερω ομως για την μπαταρια.το htc u11+ 3930 και το v30 3300!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να αγορασω το Amazon Fire TV

Θα το επαιρνα απο εδω με εκτπτωση:

 

https://www.amazon.com/Remote-Pendant-Design-Streaming-Player/dp/B01N32NCPM/ref=dp_ob_title_def

 

Μετα το NVidia Shield TV Pro νομζιω ειναι οτι καλυτερο και οικονομικοτερο. Δεν συμφωνειτε παιδια?

 

Δυστυχως δεν στελνουν Ελλαδα.

Πως θα γινει να το παραγγειλω απο Ευρωπη για αναποφυγω μεταφορικα και τελωνεια?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε ομορφιά μ αρέσει πολύ το s8 και είναι και πιο κομψό πιο όμορφο ...ενώ το mate 10 είναι πιο γρήγορο αλλά είναι πολύ πιο μεγάλο ...και δεν ξέρω αν θα με βολεψει σε κινήσεις με το ένα χέρι
Link to comment
Share on other sites

Έχε υποψιν οτι μιλάμε για 6 ιντσες αναλογις 18:9, δηλαδή ειναι μια οθόνη 5,4 ιντσων με τραβηγμένη την μια πλευρά. Δεν ειναι μεγαλύτερο δηλαδή αλλά απλά θα εχεις λιγοτερα σκρολαρίσματα όταν σερφαρεις. Οπότε δεν νομιζω να χεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε ομορφιά μ αρέσει πολύ το s8 και είναι και πιο κομψό πιο όμορφο ...ενώ το mate 10 είναι πιο γρήγορο αλλά είναι πολύ πιο μεγάλο ...και δεν ξέρω αν θα με βολεψει σε κινήσεις με το ένα χέρι

 

Τώρα με μπέρδεψες... Μιλάμε για το s8 ή το s8 plus;

 

Anyway

 

Mate 10 pro: 154.2 x 74.5 x 7.9 mm

S8 plus: 159.5 x 73.4 x 8.1 mm

S8: 148.9 x 68.1 x 8 mm

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8854&idPhone2=8161&idPhone3=8523

Link to comment
Share on other sites

Έχε υποψιν οτι μιλάμε για 6 ιντσες αναλογις 18:9, δηλαδή ειναι μια οθόνη 5,4 ιντσων με τραβηγμένη την μια πλευρά. Δεν ειναι μεγαλύτερο δηλαδή αλλά απλά θα εχεις λιγοτερα σκρολαρίσματα όταν σερφαρεις. Οπότε δεν νομιζω να χεις πρόβλημα.

 

Κοίτα το έχω δει σε ένα φίλο μ ...μου αρέσει αρκετά αλλά είναι πολύ φαρδύ ...σε design μ αρέσει πιο πολύ το s8...είμαι κι εγώ μπερδεμένος μη νομιζεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα με μπέρδεψες... Μιλάμε για το s8 ή το s8 plus;

 

Anyway

 

Mate 10 pro: 154.2 x 74.5 x 7.9 mm

S8 plus: 159.5 x 73.4 x 8.1 mm

S8: 148.9 x 68.1 x 8 mm

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8854&idPhone2=8161&idPhone3=8523

 

Για το s8 έλεγα το μικρό γτ το plus πρέπει να είναι παντόφλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα με μπέρδεψες... Μιλάμε για το s8 ή το s8 plus;

 

Anyway

 

Mate 10 pro: 154.2 x 74.5 x 7.9 mm

S8 plus: 159.5 x 73.4 x 8.1 mm

S8: 148.9 x 68.1 x 8 mm

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8854&idPhone2=8161&idPhone3=8523

 

Για το μικρό έλεγα γτ το plus πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτα που ειπες ..δεν ξερω ομως για την μπαταρια.το htc u11+ 3930 και το v30 3300!

Οι δοκιμές αυτό δείχνουν. Λογικό λόγω διαφορετικής τεχνολογίας οθόνης.

https://www.theverge.com/2018/2/22/17035300/htc-u11-plus-review-android-smartphone

Link to comment
Share on other sites

Καλα κινητα ανα κατηγορια τιμης να γινει pinned.

Καλο θα ηταν να μπει καρφιτσωμενο ενα θεμα με κατηγορια τιμης απο 100 - 300€ και απο 5-6"

και να ειναι καρφιτσωμενο και να ανανεωνεται ανα καποιο χρονικο διαστημα.

Επειδη συνηθως στα περισσοτερα θεματα προτεινονται συγκεκριμενα ως αξιοπιστα..

 

Μετα αν ο καθενας θελει να συμπληρψωνει την φορμα ας την συμπληρωνει .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αυτό ειναι αδύνατο γιατί οι τιμές συνέχως συνεχώς (τόσο με την πάροδο του χρόνου όσο και ευκαιριακά). Επιπλέον, ως επι το πλείστον, δεν υπάρχουν καλά και κακά κινητά αλλά κινητά που ταιριάζουν λιγότερο ή περισσότερο στις απαιτήσεις μας. Αυτές όμως οι απαιτήσεις διαφέρουν απο χρήστη σε χρήστη. Άσε που με μια τέτοια λίστα μπορεί να αδικήσεις εξαιρετικές συσκευές που απλά έτυχε να ήταν λιγότερο δημοφιλείς.
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Διαθετω max 250 και λιγο παραπανω αν αξιζει

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

Απο 5.2 μεχρι 6

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Δεν με ενοχλει να ερθει απο κινα ερκει να μπορω να αποφυγω τελωνειο

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Καλο θα ηταν να υπαρχει

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Μόνο ir με ενδιαφερει κι αν δεν εχει δεν θα αποτελεσει και εμποδιο στην αγορα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Δεν με ενδιαφερει το ελληνικο μενου και θα ηθελα να μη χρειαστει φλασαρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Αν γινεται να ειναι και τα δυο σε καλη ποιοτητα

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχυτητα, αυτονομια, βαρυ gaming, καμερα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Redmi note 4 (mtk 3/32)

 

 

 

Θελω να το αλλαξω γιατι κυριως την εχω λιωσει σα συσκευη (κυριως τη μπαταρια της) και θα ηθελα να παω σε κατι καλυτερο (μιας και ουτε nougat δεν εχει παρει το κινητο). Τωρα αν ειναι να αγοραστει απο εξωτερικο θα ηθελα να σιγουρευτω οτι δεν θα πληρωσω τελωνειο.

Εχω σκεφτει το mate 10 lite αλλα το μονο που θα μου αναβαθμισει αισθητα ειναι η καμερα που δεν με πολυ καιει.

Μετα σκεφτηκα το mi a1

Ολα καλα (με μια μικρη εξαιρεση στηνα αυτονομια) αλλα με ανησυχει το sar (head) γιατι εγω κοιμαμαι συνηθως με το κινητο διπλα μου.

Σκεφτηκα το Redmi 5 plus (4/64) αλλα δεν ξερω αν θα ηταν εξυπνη κινηση να το αγορασω τωρα αφου σε λιγο βγαινει το note 5 pro

Edited by Fupow
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αν μπορείς να ζήσεις χωρίς 800αρα, δες το meizu pro 6 plus στα 169 ευρώ ή το mi note 3 στα 250.

Διαφορετικά κάνε υπομονή να βγει το redmi note 5 pro με 800αρα (αγνωστο το αν και ποτε θα έχει).

Μιλάω πάντα για αγορά απο Κίνα.

 

Πάντως το mi a1 εχει μεγαλύτερη αυτονομία από το redmi note 4 mtk (καινουργιο). Μην σε φοβιζει το μέγεθος της μπαταρίας. Το σώζει ο επεξεργαστής και το λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να διαφέρουν σε κάμερα.

 

Κατά τα άλλα, αν και ο 650 του x ειναι δυνατότερος soc και με ποιοτική οθόνη, θα προτιμούσα και γω το xa2 για την μεγαλύτερη αυτονομία που λογικά θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

 

MAX 200

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

 

5.2-6

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

 

ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΛΟΓΩ ΔΟΣΕΩΝ

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

 

ΑΔΙΑΦΟΡΟ

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

 

ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

 

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

 

ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

 

ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ , ΚΑΜΕΡΑ , ΒΑΡΥ gaming ... ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΙΑ ΣΤΟ ΤΟΣΟ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩς ΜΕ ΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΗ ΦΩΤΟ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΧΑΡΤΕΣ ΚΤΛ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

 

HTC 8S

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...