Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρουμε αν το U11 που έχει ο Γερμανός αν είναι δίκαρτο ?
Όχι δεν είναι

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Oneplus 5t για τέλεια κάμερα δεν θα το πρότεινα. Το βράδυ χάνει αρκετά δυστυχώς... το αγόρασα πρόσφατα και τα πάει λιγο χειρότερα απο το mi note 3 σε χαμηλό φωτισμό. Παραμένει βέβαια καλή κάμερα, απλά δεν ταιριάζει η λέξη "τέλεια"

 

Παιδιά που το βρήκατε το u11 399 ευρώ; Με φτιάξατε καλά καλά και δεν το βρισκω στο γερμανό :lol:

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μέχρι προχθές το έβρισα στον γερμανό στα 399 και αν δε κάνω λάθος το συνδίαζες και με το 10% εκπτωση με κάρτα eurobank. Τώρα που το είπες όντως δεν το βρίσκω που το googlara! Αν το ήθελα στη θέση σου θα ξεκίναγα τα τηλέφωνα στα καταστήματα μπας και ισχύει ακόμα..
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το p 20 lite με ενδιαφέρει πολύ. Τι προτείνετε.

P20 lite ή

A8 2018 ή

Redmi note 5 pro ή κάτι άλλο κοντά στα 4 Dual. Με ενδιαφέρει πολύ να είναι ζωντανή η οθόνη και φωτεινή

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Xiaomi του φιλου! Το note ερπει μπροστα του!

Ωραιο φαινεται το V20, καλυτερο και απο το αναφερθεν Xiomi! Πως και δεν το πηρες? Τι πηρες αντ' αυτου?

 

Εχεις προταση απο που και νουμερο μοντελου (μην παρω αλλης χωρας μπαντες)?

Ευχαριστω πολυ!

Ήταν το πιο ολοκληρωμένο για μένα, είχε όλα τα χαρακτηριστικά που χρειαζόμουν, όπως ραδιόφωνο, dual, καλή κάμερα, υπέρυθρες.

Δεν το πήρα για τους εξής λόγους:

Δεν ήξερα ότι υπάρχει μεγάλη αγοραπωλησία κινητών από την ιστοσελίδα ινσόμνια και έψαχνα από το εξωτερικό. Δεν είχα και ιδέα για αγορές από το εξωτερικό. Εκεί διαπίστωσα ότι μπορεί να αργούσε και ήθελα πιο άμεσα ένα δίκαρτο. Και επίσης με δελέασε το Huawei Mate 8 που πήρα, διότι είναι dual active, αλλά τελικά διαπίστωσα ότι και dual stand by να ήταν πάλι θα έκανα την δουλειά μου με εκτροπή. Τώρα για λεπτομέρειες για το κινητό και για αγορά του, ρώτα καλύτερα στο αντίστοιχο νήμα του φόρουμ.

Αν αγόραζα σήμερα κάτι ακριβό θα έπαιρνα LG V30 λόγω ραδιοφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το p 20 lite με ενδιαφέρει πολύ. Τι προτείνετε.

P20 lite ή

A8 2018 ή

Redmi note 5 pro ή κάτι άλλο κοντά στα 4 Dual. Με ενδιαφέρει πολύ να είναι ζωντανή η οθόνη και φωτεινή

 

Αν θες οθονη πας σε samsung. Το p20 ειναι νωρις να το παρεις. Μολις βγηκε και ειναι ακριβο. Σε ενα τριμηνο θα χει κατω απο 300 ευρω. Κοιτα p10 και honor 9. Χειροτερη οθονη αλλα σαν κινητα ανωτερα απ το a8

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια θέλω:

Μεταξύ Huawei p10 lite, Huawei nova (1st), Huawei p smart και Samsung A5 (2017), Xiaomi mi 5c, ποιο θα επιλέγατε αν βάζαμε ως κριτήρια (με σειρά προτεραιότητας) την ταχύτητα στην καθημερινή χρήση (όχι σε παιχνίδια δηλαδή), όχι κολλήματα, την διαχείριση της μπαταρίας (μεγαλύτερη αυτονομία δηλαδή) και τέλος, την ποιότητα της κάμερας.

 

Υ. Γ. Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο κινητό στο εύρος χρημάτων που κινούνται τα παραπάνω (από σκρουτζομάγαζα), είστε ελεύθεροι να το κάνετε! :)

Edited by melampous
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Θέλω παρακαλώ τα φώτα σας και τις προτάσεις σας.

Για πάμε:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε: 300-350€. Οκ αν κοστίζει πχ 370 αλλά είναι αυτό που ζητάω, δεν κολλάμε εκει.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: 5-6 ίντσες, δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση. Είμαι ψηλός και έχω μεγάλα χέρια, οπότε η μεγάλη οθόνη δεν με ενοχλέί

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Θα το αγοράσω απο Γερμανία, τιμές βλέπω πάντα απο την σελίδα https://geizhals.eu/

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) : Για Γερμανία που μένω δεν ξέρω τι παίζει, φαντάζομε καλό είναι να υπάρχει η 800άρα μπάντα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? : Dual είναι προσόν αλλά όχι σημαντικό, ραδιόφωνο και ir δεν με νοιάζουν, NFC καλό είναι να υπάρχει.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; : Όχι

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. : Καλή οθόνη είναι must, όσο για τον ήχο, δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. : ταχύτητα,αυτονομία και κάμερα ίδια βαρύτητα, βαρύ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή: LG Nexus 5, το οποίο μου έβγαλε 4 υπέροχα χρόνια, αλλά πλέον κολλάει πολύ σε όλα.

 

Μου έχει αρέσει το Xiaomi MI-6 64GB στα 368€ και το Huawei P20 Lite Dual-SIM στα 327€

 

Παρακαλώ κάποια επιχείρημαta και τις προτάσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα 20€ παραπάνω για το mi mix 2. Αλλιώς mi6. Πάντως, για σιγουριά, ψάξε να να μάθεις τι παίζει με τις μπάντες εκεί που μένεις.
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 250-280

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5.2'' αλλά δεν με πειράζει και μεγαλύερη

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;Αν υπαρχει κατι πολυ καλυτερο απο εξωτερικο σε αυτά τα λεφτά ισως το κοιτουσα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) - βρισκομαι επαρχια οποτε μαλλον χρειαζεται,κατα τα αλλα δεν εχω ιδεα αν και χωρις αυτη θα εχω θεμα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? καλο ειναι να ειναι dual και να εχει ραδιοφωνο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ναι,θα ηθελα να το αποφυγω

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.Με εδνιαφερει η καλη οθονη και η αυτονομια

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.Αυτονομια,καμερα,ταχυτητα,gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. LG K4 1/8GB

 

Έχω δει το honor 8 απο φίλο που μου το προτεινε και μου αρεσε αλλα ξερω οτι ειναι λιγο παλιο και δεν ξερω τι θα γινει με τις αναβαθμισεις.Επισης αποτι διαβαζω δεν εχει και την καλυτερη αυτονομια.Στα 223€ αξιζει?

 

Τα άλλα που βλεπω ειναι τα :

HTC-U-Play

LG-Q6-Dual

Huawei-Mate-S-32GB

Galaxy-J7-2017

Honor-7X

HTC-U-Ultra-64GB

Mate-10-Lite

P10-Lite-Dual

ZTE-Nubia-M2-64GB

Moto-G5s-Plus-Dual

Xiaomi-Redmi-5-Plus-4GB-64GB

Xiaomi-Redmi-Note-4

Xiaomi-Mi-A1-64GB

Edited by DiKei
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συχνότητα η 800αρα τόσο μεγάλη διαφορά κάνει ρε παιδιά? Εδω Γερμανία πχ με το παλιο Nexus 5 πιάνω γρήγορο 4G.

 

Δεν έχει να κάνει με την συσκευή καθεαυτό. Και εγώ με nexus 5 ήμουν και μπορώ να πω ότι με το mi6 είμαι πολύ καλύτερα σε θέμα σήμα και ας μην έχω την 800άρα, στην Αθήνα. Στην επαρχία όμως λίγο που είδα πέφτω σε 3g σε μέρη που θυμάμαι να πιάνω και 4g.

 

Αν στην περιοχή σου ο πάροχος υποστηρίζει και τις άλλες συχνότητες τότε είσαι ok. Για μένα από την στιγμή που έκανα την επιλογή δεν θα το θεωρούσα dealbreaker. Από την άλλη με 50€ παραπάνω στην Ελλάδα πας σε μια συσκευή πιο ιδιαίτερη και με 800άρα. Για μένα το αρνητικό της είναι το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος μιας και σε θέμα φορητότητας με έχει βολέψει το mi6.

Link to comment
Share on other sites

Oneplus 3Τ μεταχειρα άνετα στα 300-350€ και σε καλύπτει στα πάντα

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το p20 lite δεν εχει καμια σχέση με τις άλλες δυο συσκευές. Δεν θα τα σύγκρινα μεταξύ τους.

 

Όσον αφορά τις άλλες δυο, το Mi mix 2 (σκέτο) φαινεται να έχει οριακά καλύτερες νυχτερινές από το op5t. Οπότε το mi mix 2s που θα έχει θεωρητικά καλύτερη κάμερα, νομίζω θα ανοίξει τη ψαλίδα.

 

Παρόλα αυτά, υπάρχουν σίγουρα και καλύτερες κάμερες (πχ htc u11). Αν θες συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα μηπως έχουμε κάτι άλλο να σου προτείνουμε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

Link to comment
Share on other sites

Εχει σημαντικές διαφορές το mi mix 2 με το mi-6 ?

 

Περάν της διαφοράς στη κάμερα (οι οποίες ειναι μικρές και μονο βράδυ) και της 800αρας, θα ελεγα να αποφασίσεις βασει μεγέθους οθόνης που προτιμάς. Το mix 2 σαν συσκευή ειναι κόσμημα... μεγάλη οθόνη με μηδενικά μπέζελς και με πολύ ενδιαφέρουσες χειρονομίες (δηλαδη αν θες εξαφανίζεις τα navigations buttons και τις αντικαθιστεις με χειρονομίες στην οθόνη).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και ευχομαι να εχετε ολοι καλο πασχα, Χριστος ανεστη και υγεια σε ολους.

 

Αναμεσα σε αυτα τα τρια, ψαχνουμε τη καλυτερη καμερα, λεφτα ειναι στα ιδια. Μας ενδιαφερει καθαροτητα στις φωτογραφιες και ποιοτικο 1080/60 fps βιντεο.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία από Κίνα στα 192€ το Meizu PRO 6 PLUS.Ελπίζω να με καλύψει και να μην έχω θέμα.Το καλό είναι ότι έχει καλή κάμερα με OIS,AMOLED,2K,3400mah μπαταρία και καλό επεξεργαστή σε επίπεδα S7.Σε αυτά τα λεφτά δεν έβρισκα κάτι καλύτερο.Από αναβαθμίσεις πώς τα πάει η meizu;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...