Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρε την διαδικασία απο την αρχή.

Τσεκαρε αν εχεις ακόμη ξεκλειδωτο boot loader. Μόλις φλασαρεις την στοκ στον ξανακλειδωνει.

Αν είναι κλειδωμένος λόγω της nougat που πέρασες, αυτό φταίει που δεν σου δουλεύει το twrp.

Ξανά ξεκίνα απο το πρώτο βήμα.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

o bootloader παραμενει ξεκλειδωτος. μολις παω να φλασαρω σταματαει στο 5%, δεν με αφινει να φλασαρω τη στοκ.

μηπως το twrp δεν ειναι συμβατο με την 7? ξερεις αν εχει βγει αλλο για την 7 ή ειναι η ιδια εκδοση 3020?

 

Τα υπολοιπα αρχεία που ειναι μεσα στο UPDATE.APP υπαρχει τροπος να τα περασω χειροκινητα μεσω fastboot? εκτος απο τα γνωστα boot, system, recovery.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω οτι την nougat μέσω twrp την περνούσαν τα παιδιά στο xda. Δεν ξερω ομως ποια version (βασικά δεν κοίταξα ουτε τι version περνάει το srk). Ρίξε μια ματιά στο νήμα της. Έχει δικό της νήμα μονο για τις beta nougat. Σίγουρα θα υπαρχουν λινκς. Κατέβασε το twrp που προτείνουν αυτοί, πέρνα το με fastboot και δοκίμασε.

Έχει και ενα νημα που λέει κάτι για unbrick. Δες και εκεί τι παίζει.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

παιδια βοηθεια! Πηγα προχθες να κανω Debrand με SRK tool. Πηγαν ολα καλα μεχρι το σταδιο που επρεπε να φλασαρω με dload τη ρομ. Χωρις να ξερω πηγα να βαλω απευθειας μια 7αρα που βρηκα στο xda. Λαθος μου!

Δεν ειχε γραφτεί ακόμη ο οδηγός εδω.

Αποτελεσμα:

το τηλ παραμενει κολλημενο στην οθονη που δειχνει οτι ο bootloader ειναι ξεκλειδωτος με τα πορτοκαλι γραμματα.

Οτι κι αν εχω επιχειρησει μεσο dload σταματαει στο 5%, μονο το rollback της huawei φτανει στο 99% αλλα τιποτα.

Wipe απο erecovery δεν μπορω να κανω, σταματαει στο 2%.

Μπορω να μπω σε Fastboot, εχω ξεκλειδωτο bootloader, μπορω να βαλω twrp αλλα δεν δουλευει το touch και ειναι αχρηστο.

Με εντολες fastboot εβαλα τα boot, system, recovery και userdata, τιποτα.:cry:

 

Τα φώτα σας, όποια βοηθεια ή ιδέα θα μου ειναι χρήσιμη!

Στο σερβις θα μπορεσουν να κανουν τιποτα?

 

Τελικα ολα πηγαν καλα και γλυτωσαμε το εγκεφαλικο! Λυση:

flash με dload το rollback

flash σε fastboot mode κανοντας εξαγωγη την L9c432b136 τα boot-recovery-cache-system-userdata.

flash με dload την L9c432b136 η οποια πηγε μεχρι το 99% και εβγαλε error.

Και ξαφνικα ανοιξε:wacko:

 

Τωρα ειναι debrand εκανε ειδη 2 αναβαθμισεις και παμε για την 7! Bye Bye Cosmote!:p

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρετε το θέμα της μπαταρίας στην 7, μία κλασσική ερώτηση η οποία δεν έχει λυθεί ακόμα. Με ποιον τρόπο φορτίζετε το κινητό σας; Το αφήνετε να πάει από το 100% στο 0-20 και μετά full charge στο 100% πάλι ή όποτε σας έρθει (π.χ. 73% to 100%). Έχω ακούσει διάφορες απόψεις αλλά δεν ξέρω ποια είναι πιο φιλική και αποδοτική για το κινητό.

 

Επίσης, με το clean debrand-rollback της Huawei έχετε ακούσει αν χάνεις εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα πηγαν καλα και γλυτωσαμε το εγκεφαλικο! Λυση:

flash με dload το rollback

flash σε fastboot mode κανοντας εξαγωγη την L9c432b136 τα boot-recovery-cache-system-userdata.

flash με dload την L9c432b136 η οποια πηγε μεχρι το 99% και εβγαλε error.

Και ξαφνικα ανοιξε:wacko:

 

Τωρα ειναι debrand εκανε ειδη 2 αναβαθμισεις και παμε για την 7! Bye Bye Cosmote!:p

Πολύ καλό που αναφερεις τι ακριβως έκανες για να συνδεθεί. Ωραίος και να το χαρείς λοιπον.

 

PS: Νομίζω κάπου το είχα αναφέρει. Όποιος θέλει ν' ασχοληθεί με τέτοιες δουλειές, να δουλέψει οπωσδήποτε με την Β136. Απ' ότι έχω διαβάσει είναι η τελευταία full packet ROM, γι' αυτό και έχει μέγεθος 2.5GB (!!). Όλες οι επόμενες είναι incremental (όχι ολόκληρη Ρομ) και θα δημιουργηθούν προβλήματα αν τις χρησιμοποιήσετε. Αν προσέξετε το μέγεθός τους είναι σημαντικά μικρότερο (όλες γύρο φέρνουν στο 1.5GB) της Β136.

Προσοχή λοιπόν, μην παρασυρθητε με τις νεότερες βερσιον.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Πολύ ευχαριστημένος απο το κινητό,με έχει εντυπωσιάσει η μπαταρία του ιδιαίτερα(1 μήνα το έχω).

Με το s6 edge επεφτα τα πρωτα 10% απο τις 7.30 μεχρι τις 11 το πρωι με λίγο browsing και messenger, με το P9 νομίζω οτι θα φτάνω τις 2 μέρες σε λίγο που θα σταματήσω να το επεξεργάζομαι και να το στρώνω.

Η κάμερά του σε συνθήκες ημέρας και καλού φωτισμου μπορεί να φτάσει την dslr μου σε απόδοση, στα σκοτάδια μέτρια πράγματα,σαφώς το samsung υπερτερεί.

Μόλις σήμερα παρέλαβα και τη ringke fusion θηκη την οποία πήρα για τις προστασίες στην usb και τα ακουστικά,μου αρέσει αρκετά και φαίνεται και το τηλέφωνο σε αντίθεση με την spigen rugged armor που έχω επίσης,η οποία είναι επίσης πανέμορφη, το βαραίνει κάπως αλλά νιώθω ότι σε μία πτώση θα το προστατέψει καλύτερα.

Αυτά προς το παρόν:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό που αναφερεις τι ακριβως έκανες για να συνδεθεί. Ωραίος και να το χαρείς λοιπον.

 

PS: Νομίζω κάπου το είχα αναφέρει. Όποιος θέλει ν' ασχοληθεί με τέτοιες δουλειές, να δουλέψει οπωσδήποτε με την Β136. Απ' ότι έχω διαβάσει είναι η τελευταία full packet ROM, γι' αυτό και έχει μέγεθος 2.5GB (!!). Όλες οι επόμενες είναι incremental (όχι ολόκληρη Ρομ) και θα δημιουργηθούν προβλήματα αν τις χρησιμοποιήσετε. Αν προσέξετε το μέγεθός τους είναι σημαντικά μικρότερο (όλες γύρο φέρνουν στο 1.5GB) της Β136.

Προσοχή λοιπόν, μην παρασυρθητε με τις νεότερες βερσιον.

 

Ευχαριστώ! Η αληθεια ειναι οτι αντιμετώπισα κι αλλα προβληματα, οπως να μη μπαινει στο bootloader ή να μην κανει force update σε dload.

Για το πρωτο με βοηθησε το Srk tool που εχει τετοια επιλογη στα utility.

Για το Δευτερο βοηθησε το περασμα της Β136 μεσω fastboot.

Βεβαια δε ξερω γιατι μου εβγαλε error στο 99% και δε θα το μαθω ποτε, τωρα δε με νοιαζει κιολας!:p

 

Ασχετο, οσοι βαλατε την NOUGAT αν πατε στις ρυθμησεις του βιντεο υπαρχει επιλογή για σταθεροποιητη εικονας. Δουλευει μονο στα 30fps. Δεν θυμαμαι να ειχε κατι τετοιο η 6, χωρις να ειμαι σιγουρος.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Έχει. Το βλέπω εγώ.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Η αληθεια ειναι οτι αντιμετώπισα κι αλλα προβληματα, οπως να μη μπαινει στο bootloader ή να μην κανει force update σε dload.

Για το πρωτο με βοηθησε το Srk tool που εχει τετοια επιλογη στα utility.

Για το Δευτερο βοηθησε το περασμα της Β136 μεσω fastboot.

Βεβαια δε ξερω γιατι μου εβγαλε error στο 99% και δε θα το μαθω ποτε, τωρα δε με νοιαζει κιολας!:p

 

Ασχετο, οσοι βαλατε την NOUGAT αν πατε στις ρυθμησεις του βιντεο υπαρχει επιλογή για σταθεροποιητη εικονας. Δουλευει μονο στα 30fps. Δεν θυμαμαι να ειχε κατι τετοιο η 6, χωρις να ειμαι σιγουρος.

Εγω ειμαι με vodafone αλλα το φοβαμμαι γτ δεν το εχω κανει ποτε κ θα ηθελα πολυ να το ξεφορτωθω

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθηθεί ο οδηγός δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Αλλά βέβαια πάνω απ' όλα είναι η δική σου θέληση. Αν δεν εμπιστεύεσαι τις δυνάμεις σου το αφήνεις καλύτερα.

 

Πυρηνική φυσική πάντως δεν είναι.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι λενε οτι το Honor8 βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απο το P9. Ποια ακριβως ειναι η αληθεια; Ψαχνω κινητο για την γυναικα μου και ειμαι αναμεσα σε P9,Honor8,HTC10. Ολες δυνατες συσκευες με μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα η καθεμια. Ποιο ομως ειναι πιο ολοκληρωμενο κινητο για μια γυναικα; Ας αφησουμε το κριτηριο ομορφια στην απ'εξω, καθως θα υπαρχει φορεμενη θηκη στο κινητο επι μονιμου βασεως.

 

Αν αποφασισω να το αγορασω, απο ποιο μαγαζι μου προτεινετε; Δε πιστευω να ειναι τιποτα branded απο vodafone και να τη πατησω;

 

Root γινεται χωρις να χαθει η εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι και εγώ στη παρεα σας. Αλλά μέχρι στιγμής και προερχόμενος απο το lg g2.δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα με την συσκευή, αντιθέτως μου φαίνεται λες και δεν χρησιμοποιω ανδροιδ. Δεν ξέρω αν ειναι λόγω λογισμικού ( Google) μιας και το g2 έμεινε στη 5. Η δουλειά της Huawei. Προσωπικά έψαχνα ενα κινητό με καλή κάμερα. Και αν δεν είχε η lg τα θεματακια της, θα διάλεγα τον βασιλιά (g4) .καλως ή κακώς επέλεξα το p9. Και το ois αξίζει την ημέρα η το βράδυ στο auto mode.( Στο auto την ημέρα και παλι με λιγο ψάξιμο πιστεύω πως ειναι ισάξια με τα αλλα (g5 s7 ) το βράδυ ναι βρίσκεται πίσω. Αλλά προσωπικά έλυσα το πρόβλημα με το τρίποδο που πήρα ( όπως και αν ακούγεται).Το pro mode και με τις αλλες επιλογές που εχει έτοιμες για παιχνίδι με το φως,πιστεύω πως είναι καλύτερο απο το s7 ( γιατί το μέγιστο που σου δίνει στο shutter speed είναι 10 sec. Σε αντίθεση με το p9 που ειναι 30. ) Που θέλω να καταλήξω.. αν ασχοληθείτε με την προ λειτουργί οι διάφορες είναι μηδαμινές.( +Μια φωτο είναι καλή οσο είναι και το edit που γίνεται μετά.) Τώρα πόσο βολεύει να κουβαλάς ενα τριποδο μαζί δεν ξέρω.. αλλα το αποτέλεσμα δικαιώνει. Αυτά από εμένα.!! Edited by Johny-B
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms!!!
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι λενε οτι το Honor8 βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απο το P9. Ποια ακριβως ειναι η αληθεια; Ψαχνω κινητο για την γυναικα μου και ειμαι αναμεσα σε P9,Honor8,HTC10. Ολες δυνατες συσκευες με μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα η καθεμια. Ποιο ομως ειναι πιο ολοκληρωμενο κινητο για μια γυναικα; Ας αφησουμε το κριτηριο ομορφια στην απ'εξω, καθως θα υπαρχει φορεμενη θηκη στο κινητο επι μονιμου βασεως.

 

Αν αποφασισω να το αγορασω, απο ποιο μαγαζι μου προτεινετε; Δε πιστευω να ειναι τιποτα branded απο vodafone και να τη πατησω;

 

Root γινεται χωρις να χαθει η εγγυηση;

 

Στο παρών θέμα θα πάρεις γνώμη αποκλειστικά για το P9.

Για σύγκριση κινητών σχετικά με επιλογή συσκευής υπάρχει η κατάλληλη ενότητα.;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι και εγώ στη παρεα σας. Αλλά μέχρι στιγμής και προερχόμενος απο το lg g2.δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα με την συσκευή, αντιθέτως μου φαίνεται λες και δεν χρησιμοποιω ανδροιδ. Δεν ξέρω αν ειναι λόγω λογισμικού ( Google) μιας και το g2 έμεινε στη 5. Η δουλειά της Huawei. Προσωπικά έψαχνα ενα κινητό με καλή κάμερα. Και αν δεν είχε η lg τα θεματακια της, θα διάλεγα τον βασιλιά (g4) .καλως ή κακώς επέλεξα το p9. Και το ois αξίζει την ημέρα η το βράδυ στο auto mode.( Στο auto την ημέρα και παλι με λιγο ψάξιμο πιστεύω πως ειναι ισάξια με τα αλλα (g5 s7 ) το βράδυ ναι βρίσκεται πίσω. Αλλά προσωπικά έλυσα το πρόβλημα με το τρίποδο που πήρα ( όπως και αν ακούγεται).Το pro mode και με τις αλλες επιλογές που εχει έτοιμες για παιχνίδι με το φως,πιστεύω πως είναι καλύτερο απο το s7 ( γιατί το μέγιστο που σου δίνει στο shutter speed είναι 10 sec. Σε αντίθεση με το p9 που ειναι 30. ) Που θέλω να καταλήξω.. αν ασχοληθείτε με την προ λειτουργί οι διάφορες είναι μηδαμινές.( +Μια φωτο είναι καλή οσο είναι και το edit που γίνεται μετά.) Τώρα πόσο βολεύει να κουβαλάς ενα τριποδο μαζί δεν ξέρω.. αλλα το αποτέλεσμα δικαιώνει. Αυτά από εμένα.!!

Συμφωνώ απόλυτα, θα τσιμπήσω και ε΄γω ενα τρίποδο να εκμεταλλευτώ τα 30sec...

Link to comment
Share on other sites

Τα απαραίτητα link:

 

Full ROM download (eva-l09c432b136 οι αλλες είναι incremental): https://mega.nz/#!mBJxyZrY

SRK tool for Huawei (κάνει την περισσότερη βρωμοδουλειά αυτόματα): https://forum.xda-developers.com/p9/development/tool-srk-tool-huawei-bootloader-root-t3374068

OEM INFO file (αυτό κάνει την διαφορά): https://mega.nz/#!OZACBTrY

 

Μου ζηταει κωδικο για να κατεβασω την 136

Link to comment
Share on other sites

Τα απαραίτητα link:

 

Full ROM download (eva-l09c432b136 οι αλλες είναι incremental): https://mega.nz/#!mBJxyZrY

SRK tool for Huawei (κάνει την περισσότερη βρωμοδουλειά αυτόματα): https://forum.xda-developers.com/p9/development/tool-srk-tool-huawei-bootloader-root-t3374068

OEM INFO file (αυτό κάνει την διαφορά): https://mega.nz/#!OZACBTrY

 

Μου ζηταει κωδικο για να κατεβασω την 136

Διορθώθηκαν.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με τον συγχρονισμό της google ενω απο τις ρυθμισεις ειναι ενεργοποιμενο οταν παω στο google drive στις ρυθμισεις συγχρονισμου μου λεει πως δεν ειναι ενεργοποιημενο. Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο; Και τι μπορω να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σπάσεις αυγά, ομελέτα δεν κάνεις. Έτσι λέει η παροιμία, οπότε αν δεν είστε αποφασισμένοι να ξεκλειδωσετε μην προχωρατε παρακάτω στο ποστ.

 

Clean debrand λοιπόν.

 

Προϋποθέσεις:

Bootloader unlock code ( μέσω dc-unlocker ή μέσω επισήμου tool της Huawei)

Εγκατεστημένο το driver pack μέσω του Hi-suite ώστε να βλέπει ο υπολογιστής το κινητό.

 

Τα απαραίτητα link:

 

Full ROM download (eva-l09c432b136 οι αλλες είναι incremental): https://mega.nz/#!mBJxyZrY!OjP6yXFtliK4XDRHLNIAKgxpf0gmhEeksDr_fjja0oY

 

SRK tool for Huawei (κάνει την περισσότερη βρωμοδουλειά αυτόματα): https://forum.xda-developers.com/p9/development/tool-srk-tool-huawei-bootloader-root-t3374068

 

OEM INFO file (αυτό κάνει την διαφορά): https://mega.nz/#!OZACBTrY!GhWP4HVrUcSLHOMNHwLEt31FtUaCOjkMoyfp4C0YQvw

 

STEPS:

1. BACKUP οτι χρειαζόμαστε απο την εσωτερική μνήμη του κινητού.

2. Φλασαρουμε την eva-l09c432b136 με την μέθοδο του dload folder στην SD πατώντας με κλειστό το κινητό vol+/vol-/power buttons. Θα κανει καμποση ωρα. Αφειστε το να τελειώσει.

3. Μόλις τελειώσει η παραπάνω διαδιακασία, μην κάνετε τον κόπο να μπουταρετε. Απλά δεν ..... Θα κολλήσει στο sim pin. Μπενουμε στο stock recovery (vol+/power) και του τραβαμε τα factory reset του.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Εχω αποριες..

1, Αν κανουμε μονο αυτο δεν φλασαρετε κανονικα;; και μετα με το hicare να κανει update σε 7;; Για ποιο λογο πρεπει να κανουμε και τα επομενα βήματα;

2, Αν κανουμε ολα τα βηματα που αναφέρεις και τελειωσουμε, θα έχουμε χασει το ροοτ;;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Θα σου γυρίσει το custom σε c900. Αυτόματα update γιοκ. Χειροκίνητα κανεις τα πάντα.

Ο οδηγος είναι για το πως θα κάνεις το κινητό καθαρό c432 και όχι για το πως θα το μπαχαλιασεις.

Ναι το root το χάνεις. Θα πρέπει να ξανα-ξεκλειδωσεις το boot, να περάσεις twrp και να ξαναρουταρεις. Ευκολακι, μεσα απο το srk.

 

 

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Η ανανέωση των mb μου έρχεται 24 του μηνός και πάιρνω 800 mb.Θέλω να συγχρονίσω την εφαρμογή του κινητού έτσι(ανανέωση 24 του μηνός) αλλα μου τα δεχεται μόνο σαν μηνιαία mb με αποτέλεσμα εχθές που είχα 800 η εφαρμογή μου εκλείσε τα δεδομένα γιατι είχαν τελειώσει στον δικό της μετρητή...για πείτε ιδέες
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Η ανανέωση των mb μου έρχεται 24 του μηνός και πάιρνω 800 mb.Θέλω να συγχρονίσω την εφαρμογή του κινητού έτσι(ανανέωση 24 του μηνός) αλλα μου τα δεχεται μόνο σαν μηνιαία mb με αποτέλεσμα εχθές που είχα 800 η εφαρμογή μου εκλείσε τα δεδομένα γιατι είχαν τελειώσει στον δικό της μετρητή...για πείτε ιδέες

 

 

 

Ναι, αυτό το έχω και εγώ απορία. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα βέβαια, λόγω προγράμματος, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω πως αλλάζει η ημερομηνία εκκίνησης του μηνιαίου κύκλου.

Και εμένα δηλαδή ο κύκλος ξεκινάει στις 13 κάθε μήνα και όχι την 1η. Πως στον κόρακα το ρυθμίσουμε αυτό?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...