Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες μου ρθε η 360 μεσω hicare. αυτη ειναι η εκδοση πουνπρεπει να γινει μετα απο factory reset και μετα οι επομενες αναβαθμισεις απο πανω?

 

Πρεπει! Ενταξει αν επρεπε θα το εκανε αυτοματα.

Απλα επειδη πλεον πας σε νεα εκδοση android καλο ειναι να γινει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ξέρω και έχω δει το guide για clean debrand. Αλλά ρώτησα αν υπάρχει πιθανότητα να χάσω εγγύηση κάνοντας αυτή τη διαδικασία χωρίς να λάβω καμία απάντηση.

 

Αν η διαδικασία συμπεριλαμβάνει root χάνεις. Αλλιώς δε θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα. Με κάθε επιφύλαξη. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω και έχω δει το guide για clean debrand. Αλλά ρώτησα αν υπάρχει πιθανότητα να χάσω εγγύηση κάνοντας αυτή τη διαδικασία χωρίς να λάβω καμία απάντηση.

Θα μου διέφυγε η ερώτησή σου.

Τυπικά ναι. Εφόσον ξεκλειδωνεις το boot, ναι.

Τώρα, το ουσιαστικά σηκώνει μεγάλη κουβέντα λόγω arvato.

Υπάρχουν πολλές αναφορές για το τι εστί arvato και για τα δρώμενά τους.

 

 

Sent from my Huawei P9 using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Λέει όπου απαιτείται όπως στις προηγούμενες εκδόσεις της 7. Πάντως όταν το επιλέγεις ανεβαίνουν οι χρόνοι αναμονής της μπαταρίας.

Από ότι διάβασα στο XDA έλεγαν ότι μπαίνει σε λειτουργία στα παιχνίδια και βίντεο.

 

Ευχαριστω, θα ριξω μια ματια στο XDA. Γιατι οταν το ειχα δοκιμασει με 360 ναι μεν ανεβεναν οι χρονοι αλλα η αναλυση δεν αλλαζε ουτε με παιχνιδια ουτε με τιποτα αλλο, και η αληθεια ειναι οτι με βολευει αυτη η λειτουργια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,τελικα ποια ειναι ρε παιδια η τελευταια εκδοση κ ποια η επισημη?γιατι το εχω ψιλοχασει:blink::blink:
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν η διαδικασία συμπεριλαμβάνει root χάνεις. Αλλιώς δε θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα. Με κάθε επιφύλαξη. :)

Βασικά δεν έχει έτσι και αλλιώς η αρβατο δεν δέχεται Branded συσκευές

Link to comment
Share on other sites

καλημερεες. παιδια ερωτηση. αν κανω οπως ειναι τωρα το τηλεφωνo factory reset ετσι ωστε μετα να περασω καθαρο το update απο hicare της 360 θα κανει φορματ τιποτα τετοιο στη καρτα sd αν τημ εχω ενσωματωμενη ακομα πανω?
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχει έτσι και αλλιώς η αρβατο δεν δέχεται Branded συσκευές

 

Με ποια λογική γίνεται αυτό; Δηλαδή εγώ που το πήρα από Vodafone ή Cosmote και είναι branded σε αυτές τις εταιρίες, αν το πάω γιατί βγήκε ελλατωματικό θα μου πουν πλήρωσε επειδή είναι Branded; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αν είναι τότε να μην τα βγάζουν branded τα κινητά να μην παιδευόμαστε εμείς με τα updates.

 

καλημερεες. παιδια ερωτηση. αν κανω οπως ειναι τωρα το τηλεφωνo factory reset ετσι ωστε μετα να περασω καθαρο το update απο hicare της 360 θα κανει φορματ τιποτα τετοιο στη καρτα sd αν τημ εχω ενσωματωμενη ακομα πανω?

 

Δεν ξέρω αν θα την επηρεάσει, αλλά λένε ότι καλύτερα να μην την έχεις ενσωματωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Με ποια λογική γίνεται αυτό; Δηλαδή εγώ που το πήρα από Vodafone ή Cosmote και είναι branded σε αυτές τις εταιρίες, αν το πάω γιατί βγήκε ελλατωματικό θα μου πουν πλήρωσε επειδή είναι Branded; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αν είναι τότε να μην τα βγάζουν branded τα κινητά να μην παιδευόμαστε εμείς με τα updates.

 

 

 

Δεν ξέρω αν θα την επηρεάσει, αλλά λένε ότι καλύτερα να μην την έχεις ενσωματωμένη.

 

Βασικά δεν έχει έτσι και αλλιώς η αρβατο δεν δέχεται Branded συσκευές

 

Μάλλον root ήθελε να γράψει.

Ότι δε δέχεται ρουταρισμένες συσκευές.

Ο egodemis είναι παλιός και έμπειρος χρήστης, δε θα έλεγε ποτέ κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον root ήθελε να γράψει.

Ότι δε δέχεται ρουταρισμένες συσκευές.

Ο egodemis είναι παλιός και έμπειρος χρήστης, δε θα έλεγε ποτέ κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λογικά αυτό να ισχύει. Αλλά εδω έχουμε να κάνουμε και με Arvato!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, προς Θεού! Όχι της voda, Cosmo, wind!

Εννοεί ξένους παρόχους ο άνθρωπος! Αλίμονο αν δεν θα δεχθούν συσκευή της Cosmote, για παράδειγμα!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς στην Vodafone είμαστε ακόμα στην B137, ούτε καν στην B182 ......Πφφφφ

Και στην Cosmote στην 140 :)

Άστα υπομονή.......

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Για πιο λόγο αγοράζετε τις συσκευές σας branded?

 

ένας προφανής λόγος είναι ότι αγοράζονται από τον πάροχο με επιδότηση

Link to comment
Share on other sites

Στην Cosmote υπάρχει η c150b180. Είναι πολύ καλή rom, με τρομερή μπαταρία. Tην φορούσα πολύ καιρο πριν το κάνω debrand.

Link με τις οδηγίες στο πρώτο ποστ

 

Η Vodafone τι custom έχει?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Για πιο λόγο αγοράζετε τις συσκευές σας branded?

 

Εγω Παλι την πατησα γιατί δεν εγραφε το σκρουτζομαγαζο τίποτα και δεν ρωτησα και εγω αλλα ειχα προσπερασει τα αλλα καταστηματα που ειχαν branded οποτε την πατησα

Edited by Johny-B
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms!!!
Link to comment
Share on other sites

Με ποια λογική γίνεται αυτό; Δηλαδή εγώ που το πήρα από Vodafone ή Cosmote και είναι branded σε αυτές τις εταιρίες, αν το πάω γιατί βγήκε ελλατωματικό θα μου πουν πλήρωσε επειδή είναι Branded; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αν είναι τότε να μην τα βγάζουν branded τα κινητά να μην παιδευόμαστε εμείς με τα updates.

 

 

 

Δεν ξέρω αν θα την επηρεάσει, αλλά λένε ότι καλύτερα να μην την έχεις ενσωματωμένη.

Απλά όταν χαλάσει θα πρέπει να το πας στην cosmote Vodafone κλπ και αν είναι Branded από Γερμανία κλπ θα πρέπει να το πας στην Γερμανία(τα περισσότερα Branded p9 αν δεν κάνω λάθος είναι Germany)

Καλά για Root κλπ δεν το συζητάμε καν αν χαλάσει κάτι με Root το ξεχνάς

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Για πιο λόγο αγοράζετε τις συσκευές σας branded?

 

Στη δική μου περιπτωση, το σκρουτζομαγαζο και καλά δεν ξέρει αν ειναι ή οχι και η μόνη επιλογη να το βρουμε ηταν να ανοιξει η συσκευη. Δηλαδη κανονικη αγορα και μετα παίζεις τζοκερ....Η ******* ειναι οτι δεν παρατησα το Netherlands στα στοιχεια του κουτιου στο πλάι...

 

Η Vodafone τι custom έχει?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Το δικό μου κινητό είναι Vodafone εισαγωγη απο Ολλανδία (συμφωνα με τα στοιχεια στο κουτί) είναι ακόμα στο C02B137.

 

Απλά όταν χαλάσει θα πρέπει να το πας στην cosmote Vodafone κλπ και αν είναι Branded από Γερμανία κλπ θα πρέπει να το πας στην Γερμανία(τα περισσότερα Branded p9 αν δεν κάνω λάθος είναι Germany)

Καλά για Root κλπ δεν το συζητάμε καν αν χαλάσει κάτι με Root το ξεχνάς

 

Έμενα που το σκρουτζομαγαζο λογικα το εκανε εισαγωση από Ολλανδια πρέπει να το στείλω στην Ολλανδια για σερβις;

Edited by KoRnStyleZ
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα να ρωτήσω ρε παιδιά,πως μπορούμε να καταλάβουμε αν αυτό που δίνει το scroutz μάγαζο είναι branded ή όχι;μιλάμε φυσικά για την περίπτωση που το μαγαζί δεν το αναφέρει, όπως κάνουν ορισμένα. Υποθέτω οτι αυτά που αγοράζονται απο μεγάλες αλυσίδες είναι 100% branded έτσι;και κάτι τελευταίο πληροφοριακά, οι διαφορές σε branded ή όχι συσκευές ποιές είναι;τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα υπάρχουν αντίστοιχα για τον κάτοχο;ευχαριστ'ω πολυ
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα να ρωτήσω ρε παιδιά,πως μπορούμε να καταλάβουμε αν αυτό που δίνει το scroutz μάγαζο είναι branded ή όχι;μιλάμε φυσικά για την περίπτωση που το μαγαζί δεν το αναφέρει, όπως κάνουν ορισμένα. Υποθέτω οτι αυτά που αγοράζονται απο μεγάλες αλυσίδες είναι 100% branded έτσι;και κάτι τελευταίο πληροφοριακά, οι διαφορές σε branded ή όχι συσκευές ποιές είναι;τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα υπάρχουν αντίστοιχα για τον κάτοχο;ευχαριστ'ω πολυ

Πλεονέκτημα είναι τημη μειονέκτημα είναι σχεδόν ανύπαρκτα updates και αν χαλάσει το κλαις

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα να ρωτήσω ρε παιδιά,πως μπορούμε να καταλάβουμε αν αυτό που δίνει το scroutz μάγαζο είναι branded ή όχι;μιλάμε φυσικά για την περίπτωση που το μαγαζί δεν το αναφέρει, όπως κάνουν ορισμένα. Υποθέτω οτι αυτά που αγοράζονται απο μεγάλες αλυσίδες είναι 100% branded έτσι;και κάτι τελευταίο πληροφοριακά, οι διαφορές σε branded ή όχι συσκευές ποιές είναι;τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα υπάρχουν αντίστοιχα για τον κάτοχο;ευχαριστ'ω πολυ

 

Δεν το ξέρεις, παίζεις τζόγο. Αυτό έγινε στην προσωπική μου περίπτωση. Το κατάστημα δεν ανέφερε αν είναι branded ή όχι. Όταν τους ρωτήσα τηλεφωνικά που έκανα την παραγγελεία μου είπα οτι δεν είναι 100% σίγουροι αν είναι, αλλά πιστευαν πως δεν είναι επειδή δεν τους είχε αναφέρει κάτι ο προμηθευτής ούτε εγραφε κάτι στο κουτί. Όταν πήγα στο κατάστημα να το παραλάβω, μου είπαν πως δεν ξέρουν και ο μόνος λόγος για να μάθουν είναι να ανοίξει η συσκευή (δηλαδή κανονικά το αγοράζεις και μετά κάνεις την προσευχή σου να μην είναι). Δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι να έχω branded vodafone, ενώ έψαχνα unbranded.

 

Όταν αγοράζεις από Cosmote, Vodafone είναι 150% branded, τώρα αν το αγοράσεις από public ή Κωτσοβολο δεν γνωρίζω (για το public μπορεί να παίζει branded με Wind).

 

Η κύρια διαφορά σε branded και μη συσκευές είναι το θέμα των updates. Εγώ προσωπικά είμαι ακόμα στην C02B137 λόγω Vodafone, ενώ πολλές συσκευές είναι στην B182 ή ακόμα και σε Android 7.0, B36κάτι. Μέχρι να ξυπνήσει η vodafone να δώσει official update θα πάμε στην Android 8.0 .... Επίσης, αυτή τη στιγμή το P9 κάνει 388€ τουλάχιστον στο σκρουτζ (branded και μή, luck is a bitch), ενώ οι μεγάλες αλυσίδες το έχουν ακόμα στα 549€. 150€ είναι αυτά δεν είναι ψίχουλα.

 

Πλεονέκτημα είναι τημη μειονέκτημα είναι σχεδόν ανύπαρκτα updates και αν χαλάσει το κλαις

 

Γιατί αν χαλάσει πχ το κινητό μου θα το κλαίω; Το κατάστημα από το οποίο το αγόρασα μου είπε ότι έχει κανονικά εγγυηση. Το θέμα είναι θα πάει Arvato ή Ολλανδία.

 

Η βλακεία που δεν πρόσεξα αν είναι branded το κινητό βρίσκεται στην παρακάτω εικόνα.

 

16710227_1346580128718373_212007283_o.jpg

Edited by KoRnStyleZ
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρεις, παίζεις τζόγο. Αυτό έγινε στην προσωπική μου περίπτωση. Το κατάστημα δεν ανέφερε αν είναι branded ή όχι. Όταν τους ρωτήσα τηλεφωνικά που έκανα την παραγγελεία μου είπα οτι δεν είναι 100% σίγουροι αν είναι, αλλά πιστευαν πως δεν είναι επειδή δεν τους είχε αναφέρει κάτι ο προμηθευτής ούτε εγραφε κάτι στο κουτί. Όταν πήγα στο κατάστημα να το παραλάβω, μου είπαν πως δεν ξέρουν και ο μόνος λόγος για να μάθουν είναι να ανοίξει η συσκευή (δηλαδή κανονικά το αγοράζεις και μετά κάνεις την προσευχή σου να μην είναι). Δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι να έχω branded vodafone, ενώ έψαχνα unbranded.

 

Όταν αγοράζεις από Cosmote, Vodafone είναι 150% branded, τώρα αν το αγοράσεις από public ή Κωτσοβολο δεν γνωρίζω (για το public μπορεί να παίζει branded με Wind).

 

Η κύρια διαφορά σε branded και μη συσκευές είναι το θέμα των updates. Εγώ προσωπικά είμαι ακόμα στην C02B137 λόγω Vodafone, ενώ πολλές συσκευές είναι στην B182 ή ακόμα και σε Android 7.0, B36κάτι. Μέχρι να ξυπνήσει η vodafone να δώσει official update θα πάμε στην Android 8.0 .... Επίσης, αυτή τη στιγμή το P9 κάνει 388€ τουλάχιστον στο σκρουτζ (branded και μή, luck is a bitch), ενώ οι μεγάλες αλυσίδες το έχουν ακόμα στα 549€. 150€ είναι αυτά δεν είναι ψίχουλα.

 

 

 

Γιατί αν χαλάσει πχ το κινητό μου θα το κλαίω; Το κατάστημα από το οποίο το αγόρασα μου είπε ότι έχει κανονικά εγγυηση. Το θέμα είναι θα πάει Arvato ή Ολλανδία.

 

Η βλακεία που δεν πρόσεξα αν είναι branded το κινητό βρίσκεται στην παρακάτω εικόνα.

 

16710227_1346580128718373_212007283_o.jpg

 

στην τοπική αντιπροσωπία ναι θα το κλαις τώρα αν το μαγαζί αναλαμβάνει να το στείλει το ίδιο καλός (συνήθως κανουν τον κινεζο ρίχνοντας αλλού το μπαλάκι) (σε μένα δύο φορές έτυχε αυτό μια φορά ευτυχώς την γλύτωσα φτηνά (είχα πάει βουλγαρια και εκεί το δέχτηκαν το κινητό) την δεύτερη δεν την γλύτωσα φτηνά (και στης δυο περιπτώσεις πάντως το μαγαζί που το αγόρασα έκανε τον κινεζο την πρώτη φορά ειπε να το πάω στην αντιπροσωπία γιατί αυτή είναι υποχρεωμένη να το κάνει και στην αντιπροσωπία άκουσα το κλασσικό παραμύθι...... την δεύτερη φορά το κράτησαν ιδιι και καποια στιγμή το επέστρεψαν πίσω λέγοντας ότι δεν το δέχτηκε αντιπροσωπία κλπ (και ο μόνος τρόπος ήταν να τους πάω δικαστικά... δεν το έκανα προφανώς)

στην εικόνα δεν δείχνει ότι είναι branded(απλά λέει από ποια χώρα είναι) ακόμη και αν το ανήκεις πάλι δεν φαίνεται.... μόνο όταν το βαλεις μπρος παίρνεις χαμπάρι

 

Καλημέρα,

 

Μπορείτε να κάνετε 2way call recording?

 

Αν όχι, εχει κανεις τσεκάρει κάποιο app?

 

με root ότι θελεις χωρίς root θελεις ψάξιμο και τύχη καθώς είναι παράνομη λειτουργία

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

στην τοπική αντιπροσωπία ναι θα το κλαις τώρα αν το μαγαζί αναλαμβάνει να το στείλει το ίδιο καλός (συνήθως κανουν τον κινεζο ρίχνοντας αλλού το μπαλάκι) (σε μένα δύο φορές έτυχε αυτό μια φορά ευτυχώς την γλύτωσα φτηνά (είχα πάει βουλγαρια και εκεί το δέχτηκαν το κινητό) την δεύτερη δεν την γλύτωσα φτηνά (και στης δυο περιπτώσεις πάντως το μαγαζί που το αγόρασα έκανε τον κινεζο την πρώτη φορά ειπε να το πάω στην αντιπροσωπία γιατί αυτή είναι υποχρεωμένη να το κάνει και στην αντιπροσωπία άκουσα το κλασσικό παραμύθι...... την δεύτερη φορά το κράτησαν ιδιι και καποια στιγμή το επέστρεψαν πίσω λέγοντας ότι δεν το δέχτηκε αντιπροσωπία κλπ (και ο μόνος τρόπος ήταν να τους πάω δικαστικά... δεν το έκανα προφανώς)

στην εικόνα δεν δείχνει ότι είναι branded(απλά λέει από ποια χώρα είναι) ακόμη και αν το ανήκεις πάλι δεν φαίνεται.... μόνο όταν το βαλεις μπρος παίρνεις χαμπάρι

 

Όταν μου είπε να ανοίξει η συσκευή σύμαινε να την ενεργοποιήσεις. Αλλά και μόνο για να βγάλεις τη ζελατίνα και να δεις το κουτί τι περιέχει μέσα πρέπει πρώτα να το αγοράσεις.

 

Όσον αφορά την εικόνα, για το θέμα της vodafone μου το είπε ο αδερφός μου, καθώς είμασταν μαζί όταν αγόρασα το κινητό. Αφότου άνοιξαμε τη συσκευή στο κατάστημα και παρατηρήσαμε ότι ήταν vodafone, ο αδερφός μου είδε την ετικέτα ότι ήρθε από Ολλανδία και μου είπε ότι τα περισσότερα κινητά από Ολλανδία είναι vodafone (λόγω κεντρικών γραφείων, αποθήκης κτλ δεν ξέρω).

 

Πάντως στο κατάστημα μου είπαν πως μπορώ να τους το παραδόσω για να το στείλουν στην αντιπροσωπεία, απλά μπορεί να καθυστερήσει όλη η διαδικασία. Τώρα αν συμβεί κάτι (χτύπα ξύλο), και το πάω δεν ξέρω αν θα κάνουν τον κινέζο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...