Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίίίίίγο off topic, αλλά έχω μια απορία..... δίνεις τόσα λεφτά για κινητό (όσα έδωσε ο καθένας, τέλος πάντων) που έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης και δεν του βάζεις μέσα κάρτα μνήμης (έστω για τις φωτογραφίες και τα βίντεο που τραβάς);; Υπάρχει κάποια λογική σε αυτό;

 

 

Είναι μια δυνατότητα του κινητού που είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός χρήστη.Το off topic εξήγησε μ λίγο αν θέλεις;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάλλον εννοεί ότι η ερώτηση του είναι off topic... Να σχολιάσω και εγώ off topic ότι και οι κάρτες δεν είναι ότι δεν χαλάνε... Χαλάνε και καίγονται και μάλιστα πιο συχνά από ότι ένα κινητό (το g4 είναι άλλη κατηγορία βέβαια). Όπως υπάρχει πιθανότητα να την πάθεις με την συσκευή για οποιαδήποτε λόγο έτσι μπορείς να την πάθεις και με την κάρτα. Το θέμα είναι οποίος έχει πάθει ότι έχει πάθει να έχει διορθωθεί από την εταιρεία πλέον το ζήτημα και σιγά σιγά να αραιωνουμε και να νεκρωσει το νήμα του bootloop και να συζητάμε στο επίσημο νήμα μόνο τα καλά του τηλεφώνου που είναι πολλά!

 

Στάλθηκε από το 1+3

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το καλύτερο είναι να κρατασ ένα αντίγραφο στον υπολογιστή. Εγώ βέβαια ούτε αυτό δεν έκανα με αποτέλεσμα να τα χάσω όλα. Σορρυ Spysif απλά δε κατάλαβα τι είπες πριν !☺
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως επειδη ημουν σιγουρος οτι θα το παθει και το δικο μου και back up κραταγα και καρτα sd ειχα (απο την οποια κραταω back up επισης).

 

Το αφησα σημερα στην volte-tel στην θεσσαλονικη οπου εχει αναλαβει το σερβις της LG (λεμε τωρα) καθως με ενημερωσαν οτι λογω της σοβαροτητας της βλαβης θα παει procordia και θα ειναι ετοιμο σε μια βδομαδα.

Edited by ros100
Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.βρηκα απο εναν γνωστό ενα g4. Με χαλασμένη μητρική και τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά, ειπα μιας και εμενα η οθόνη ειναι λιγο σπασμένη αλλα και μπορω να το βλεπω ετσι,λεω να βαλω την μητρικη απο αυτο που εχω στο αλλο τηλ.που ειναι εντελως καινούργιο.ερώτηση θα βγω εκτος εγγύησης αν το κανω αυτο πχ να στειλω το αλλο τηλ που θα εχει την δικη μου μητρικη μεσα ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.βρηκα απο εναν γνωστό ενα g4. Με χαλασμένη μητρική και τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά, ειπα μιας και εμενα η οθόνη ειναι λιγο σπασμένη αλλα και μπορω να το βλεπω ετσι,λεω να βαλω την μητρικη απο αυτο που εχω στο αλλο τηλ.που ειναι εντελως καινούργιο.ερώτηση θα βγω εκτος εγγύησης αν το κανω αυτο πχ να στειλω το αλλο τηλ που θα εχει την δικη μου μητρικη μεσα ?

Yes my friend

 

Στάλθηκε από το 1+3

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

OΑυτη από οτι ξέρω μονο την πλακέτα θα αλλάξουν αν παθει κάτι, λες να προσέξουν οτι έχω κανει αυτες της μετατροπές? :p

 

Αν αλλαξω μονο την οθονη θα μου το βρουν παλι εκτος εγγύησης?

Edited by mpompa
Link to comment
Share on other sites

Αυτη από οτι ξέρω μονο την πλακέτα θα αλλάξουν αν παθει κάτι, λες να προσέξουν οτι έχω κανει αυτες της μετατροπές? :p

Και μόνο που θα το ανοίξεις και θα κοπεί η ταινία ασφάλειας που θεωρω ότι μάλλον θα έχει νομίζω θα το δουν! :p

 

Στάλθηκε από το 1+3

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.μεχρι να γινει μακαρίτης ας το χαρω τουλάχιστον με καινουργοα οθόνη.

130 + μεταφορικα που ζητα η προκοντια δεν με συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί ότι η ερώτηση του είναι off topic...

 

Αυτό ακριβώς που είπε ο Takis.... off topic, ως προς το θέμα του bootloop.

 

Σορρυ Spysif απλά δε κατάλαβα τι είπες πριν !☺

 

Κανένα πρόβλημα φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά επανέρχομαι σήμερα βλέπω κάτι ωραία κύματα πάω να βγάλω φωτογραφία και τσουπ αντε πάλι κλείνει... Για πολύ βρησιμο βγάζω μπαταρία ξανά βάζω ανοίγει κανονικά πάω να ξαναβγαλω αντε πάλι κλείνει και σκέφτηκα κάτι όσο ανόητο και αν φανεί έβαλα την γνήσια μπαταρία ξανά πάνω γιατί μου φάνηκε πώς όταν έκανα ζουμ και έβγαζε φώτο με φλας εκεί ήταν το πρόβλημα. Τώρα έχω βγάλει καμιά 100 άρα φωτογραφίες και δεν το ξαναέκανε η μπαταρία είναι αυτή

https://m.aliexpress.com/item/32290752338.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32290752338&productSubject=4200mAh-BL-51YF-Mobie-Phone-Battery-For-LG-G4-battery-H815-H818-H819-VS999-F500-F500S&spm=2114.13010608.0.0.ei8N5H

 

Μπορεί να έχει περάσει ένας μήνας αλλά πρέπει να ειπωθεί και να διαβαστεί αν παρακολουθείς ακόμα το νήμα. Δεν βάζουμε ποτέ μπαταρίες πέρα από τις γνήσιες στα κινητά μας. Και ειδικά όταν πρόκειται για μπαταρίες της πλάκας όπως αυτή που είδα στο λινκ, ούτε για αστείο. Εντάξει υπάρχουν και αξιόπιστοι κατασκευαστές aftermarket μπαταριών για κινητά αλλά και πάλι προσωπικά δεν θεωρώ πως είναι καλή ιδέα, ειδικά όταν έχουν διαφορετική χωρητικότητα από την γνήσια. Ο λόγος για τον οποίο έκλεινε το κινητό σου είναι επειδή η μπαταρία από το άλι δεν μπορεί να σηκώσει το φορτίο σε καταστάσεις που το κινητό τραβάει πολύ ρεύμα και είτε πέφτει υπερβολικά η τάση της είτε ενεργοποιείται το κύκλωμα προστασίας από overload. Μιλάμε για επικίνδυνες καταστάσεις αφού η μπαταρία δουλεύει ξεπερνώντας τα αποδεκτά όρια λειτουργίας της καθώς επίσης επειδή είναι αμφιβόλου προέλευσης / κατάστασης / ηλικίας / αξιοπιστίας. Οι κινέζοι έχουν μία ευχέρεια στο να παίρνουν μπαταρίες που έχουν απορριφθεί από τους κατασκευαστές ή τελειωμένες μπαταρίες που προορίζονται για ανακύκλωση, να τις βάζουν νέα αυτοκόλλητα και να τις ξανα σπρώχνουν στην αγορά. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μην σε αγχώνει το δεύτερο σενάριο, δεν παίζει, γιατί αυτό γίνεται σε μπαταρίες με διαφορετική συσκευασία (18650). Όσο για τις 4200mah, για γέλια και για κλάματα, σε καμία περίπτωση. 3000mah ή και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπου στις 25 το έστειλα από Κρήτη και μέσα σε μια εβδομάδα το πήρα πίσω. Τσέκαρε να δεις τι λέει στο site της procirdia εκεί που βάζεις το ιμει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει το κινητο κολλημενο σε bootloop απο 23/1 και ακομα δεν εχω καμια ενημερωση ποσο καιρο περιπου κανουν στο service?

 

Μία εβδομάδα έκαναν αλλά εγώ το πήγα εγώ το πήρα... ΄Λογικά εκτός Αττικής θα κάνει λίγο παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Όταν λένε οξείδωση, πρέπει να έχει κάνει βουτιά σε νερό ή μπορει και από την υγρασία?

Εννοούν ότι έχει ενωθεί με το Οξυγόνο ή του έχει αφαιρεθεί Υδρογόνο από την ένωση.

Πέρα από την πλάκα, για να συμβεί από την υγρασία πρέπει να είναι εκτεθειμένο για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα σε υγρό κλίμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Όταν λένε οξείδωση, πρέπει να έχει κάνει βουτιά σε νερό ή μπορει και από την υγρασία?

 

από τον καιρό νομίζω δύσκολα να πάρει υγρασία , άμα το παίρνεις μαζί σου όταν κάνεις μπάνιο που μαζεύετε πολυς ατμός νομίζω εύκολα παίρνει υγρασία μέσα

 

για να συνεχίσουμε τα στατιστικά και το δικό μου 508 ήταν και το έπαθε

Link to comment
Share on other sites

από τον καιρό νομίζω δύσκολα να πάρει υγρασία , άμα το παίρνεις μαζί σου όταν κάνεις μπάνιο που μαζεύετε πολυς ατμός νομίζω εύκολα παίρνει υγρασία μέσα

 

για να συνεχίσουμε τα στατιστικά και το δικό μου 508 ήταν και το έπαθε

 

εγω 506 και το επαθα τώρα. Δυστυχως το εχω παρει αρκετες φορες στο μπανιο :X:X

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο κινητό Γενάρη του 2016. Πλακέτα 12 του 15. Κάποια στιγμή στο εξάμηνο πάνω έκανε ένα soft-bootloop και με hard reset για ένα εξάμηνο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πριν κάνα μήνα όμως έπαθε το κανονικό. Παίρνω τηλέφωνο στην LG, μου λένε ότι πάω για αλλαγή πλακέτας και μου στέλνουν courier. Σε λιγότερο από 10 μέρες (από Κέρκυρα και με Σ/Κ στο ενδιάμεσο) το παραλαμβάνω πίσω με πλακέτα 611 (βέβαια έγραφε refurbrished στην απόδειξη του service, άρα δεν ξέρω πως γίνεται να ήταν από το Νοέμβρη του 16).

Πάω να σετάρω το κινητό και έτρωγε κάποια κολληματάκια. Μέχρι να μπορέσω να το ανοίξω είχε κάνει 3 επανεκκινήσεις, και πριν προλάβω να κατεβάσω την πρώτη εφαρμογή τρώει bootloop κανονικό. Να σημειώσω ότι το κινητό το σέταρα ως νέο, και όχι από backup.

Πάλι τηλέφωνο στην LG και αυτή τη φορά μου το παίζανε δύσκολοι: "Και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι πρόβλημα έχετε, και δηλαδή θέλετε να σας ξαναστείλουμε κούριερ για να το πάμε για έλεγχο μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, και ο κούριερ θα μπορέσει να έρθει σε 4 μέρες να το παραλάβει και όχι νωρίτερα". ΟΚ τους λέω, η άλλη μου επιλογή είναι να μείνω χωρίς κινητό επειδή μου το στείλατε χαλασμένο από το service, οπότε ναι- στείλτε τον κούριερ.

Κούριερ δεν εμφανίστηκε ποτέ, ενημέρωση δεν έγινε ποτέ από την εταιρία, οπότε τώρα το έχω στείλει μέσω Γερμανού για service, και αναμένω. Τουλάχιστον ο τεχνικός στο κατάστημα στην Κέρκυρα ήταν πολύ εξυπηρετικός, ένιωσε και τον πόνο μου μάλλον λίγο, και έβαλε σημείωση ότι επειδή είναι η δεύτερη φορά να ελέγξουν αν μπορεί να γίνει αντικατάσταση συσκευής με νέα. Προς το παρών είναι σε τεχνικό έλεγχο, οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει.

Αποτέλεσμα: κλείνω όπου να 'ναι ένα μήνα χωρίς κινητό, το οποίο δεν πρόλαβε να φτάσει τον 1 χρόνο από την αγορά του, και η LG έχασε έναν πελάτη που την είχε προμοτάρει αρκετά, πριν ανακαλύψει τον κακό χαμό που έγινε με αυτή την συσκευή φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο με τις επανακατασκευασμενες πλακετες ειναι νεο φρουτο, ή λετε γενικως και απο την αρχη να αλλαζαν πλακετες με ανακατασκευασμενες και να μην το ελεγαν. ? Αν και υποθετω οτι στις αρχες δεν θα ειχαν χρονο να μαζεψουν πολλες και να τις ανακατασκευασουν. Ισως αρχικα να αλλαζαν με νεες πλακετες, να αρχισαν να τελειωνουν τα αποθεματα και εν τω μεταξυ ολες αυτες τις χαλασμενες να τις ανακατασκευασαν και τωρα να αρχιζουν να τις ξανα προωθουν ως ανταλλακτικα.

Αν αυτο συμβαινει μαζι με την "φυσιολογικη λειτουργια" του I.R. θεωρω οτι η συσκευη τελικα θα μειωσει την εμπιστοσυνη των πελατων απεναντι τους με αυτη τη σταση.

 

Απο την αλλη βεβαια ισως να προκειται για μεμονωμενο περιστατικο. ?

Εμενα παντως το χαρτι επισκευης με νεα πλακετα (610) δεν αναφερει καπου την λεξη refurbished.

Να το παρακολουθουμε το θεμα απο εδω και περα στις αλλαγες πλακετων που ΘΑ γινουν εαν πλεον ειναι καθεστως να βαζουν ανακατασκευασμενες.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μήπως το refurbished αναφέρεται στην κατάσταση του κινητού συνολικά μετά την επισκευή και όχι στην πλακέτα καθεαυτή;

Γιατί μου φαίνεται πιο λογικό να βάζουν καινούρια πλακέτα σε αντικατάσταση της ελαττωματικής και το κινητό να θεωρείται πλέον refurbished...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να μας το απαντησει ο mariosp89 για το τι ακριβως εγραφε το χαρτι που του εδωσαν. (ο ιδιος ανεφερε "έγραφε refurbrished στην απόδειξη του service," αλλα δεν αποσαφηνιζει που το εγραφε και με ποιο τροπο)

 

Για παραδειγμα, σε εμενα εγραφε :

 

Βλαβη 1 Freeze (lock up) (hang)

 

Σχόλια Τεχνικού:

EW.ARMLR Εγινε αλλαγη της κυριως πλακετας με νεο ΙΜΕΙ ΧΧΧΧΧ. Τα ειδωλα στην οθονη συμφωνα με την LG ειναι φυσιολογικα.

Η λεξη refurbished δεν αναφερεται πουθενα επανω στο εγγραφο.

 

Αν μπορει ας γραψει τι ακριβως λεει το δικο του χαρτι στα σχολια τεχνικου για να καταλαβουμε ισως τι εννοουν απο το σερβις.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Εξι μέρες που εχω στείλει το κινητό, σήμερα στο tracking της procordia άλλαξε η κατάσταση σε "waiting spare part", αντε να δούμε πότε με το καλο θα παραλάβω την συσκευή.

Το ότι τους πήρε πάντως 5 ήμερες να παραγγείλουν ανταλλακτικό αρα και να το ελέγξουν και το ότι δεν έχουν φροντίσει να υπάρχει ενα μικρο άλλα επαρκές απόθεμα ανταλλακτικών για ενα γνωστό πρόβλημα μόνο σοβαρό σέρβις δεν το αποκαλείς.

Edited by ros100
Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...