Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αντίθετο. Έκλεισα τον ήχο κλήσης απ΄το μικρό αναδυόμενο μενού του 360 Security και δε μπορούσα να τον ξανανοίξω. Έψαχνα στις ρυθμίσεις ήχου και δεν έβγαζα άκρη. Ευτυχώς μου θύμισες το μενού με τα πλαϊνά κουμπιά. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

στα καλα καθουμενα εδω και 2μερες σταματησε να λειτουργει το φλας και φακος!!!8 μηνων το κινητο!!λετε να παιζει αντικατασταση συσκευης;;;ευχαρστω
Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα αλλα εβαλα πιο προηγουμενη εκδοση και παλι δεν κανει!!ασε που διαβασα στο φορουμ της λενοβο οτι το αντιμετωπισαν και αλλοι το προβλημα αυτο και ουτε με επαναφορα βρηκαν προκοπη..θα παει σερβις και ελπιζω να ξηγηθουν αντικατασταση...
Link to comment
Share on other sites

Καλό χρυσό αλλά όπως δυστυχώς κάθε android ΔΕΝ είναι τόσο τηλέφωνο όσο παιχνίδι.

Και εξηγώ : Μετά απο κληση με handsfree κουμπομένο θα κολήσει θα μείνει στον τερματισμό κλήσης για τουλαχιστον 3 λεπτά και θα κάνει απο μόνο του επανεκκίνηση.

Σύνολο δηλαδή 5 λεπτά!! Δε με ενδιαφέρουν kernels, roms κλπ κλπ και ας καταλαβαίνω τι είναι και πως λειτουργουν όταν θέλω να πάρω τηλέφνωνο για να κάνω τι δουλειά μου. 5 λεπτά μπορεί να είναι κρίσιμα όταν μιλάμε για επικοινωνία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα .

πλεον και γω κατοχος αυτης της συσκευης εδω και 10 μερες περιπου. Θεωρω οτι ειναι μια πολυ καλη συσκευη με πολλες δυνατοτητες ιδιως για την τιμη που τη βρηκα (την πηρα 139 ). Γενικα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο τη συσκευη απο αποψη καθημερινης χρησης (ιντερνετ ,Fb και κανενα παιχνιδι γιατι για αλλες εφαρμογες δεν χρησιμοποιω λογω οτι πριν ειχα ενα Nokia 808 που εσπασε το touch και ηθελε 150 για αντικατασταση μονο γι αυτο και 320 με την οθονη μαζι και οι εφαρμογες ειναι λιγες που χρησιμοποιεις σ αυτο το κινητο. βασικα κυριως φωτογραφιες βγαζεις).

Διαβασα 2 φορες ολες τις σελιδες της ενοτητας γιατι αντιμετωπιζω καποια προβληματα με τη συσκευη και θα θελα τη βοηθεια σας.

Τι εννοω:

1. περασα τις επαφες του παλιου κινητου μου στο lenovo μεσω συνχρονισμου με gmail. Οταν ανοιξα τις επαφες ολες ηταν περασμενες στο # ,οι αγαπημενες ηταν ενταξει και υπηρχαν και οι υπολοιπες με αγγλικους χαρακτηρες και υπηρχε δεξια μια στηλη με την αγγλικη αλφαβητο. Οταν προσπαθησα να περασω μια νεα επαφη (ελληνικη) την περασε στο #. Τα ελληνικα δεν εμφανιζονται με τιποτα ουτε καποια στηλη με την ελληνικη αλφαβητα. Πηρα στο σερβις μου ειπαν κανε επαναφορα εργ. ρυθμησεων αλλα και παλι τα ιδια.

2. Η μπαταρια ... Την εχω φορτισει 4 φορες οταν εφτανε στο 20% με εναν μεσω ορο 1,5 μερα κανονικης χρησης (εκτος του σαββατου λογω γιορτης δουλευαν τα παντα για ολη τη μερα και μου εβγαλε 1 και κατι μερες ). το παραξενο ειναι μολις βγαζεις το φορτιστη στα δυο λεπταχωρις να κανεις κατι κατεβαινει στο 99% και στο μισαωρο με μια 2λεπτη κληση και 5λεπτα ιντερνετ και fb παει στο 90%.(με 3G και δεδομενα οχι την ολη ωρα ανοιχτα)

3.μετα απο την επαναφορα οταν σβηνω τα email μου μου βγαζει κατω εσωτερικο σφαλμα κρατει το email και σε νεα διαγραφη τοτε σβηνεται.

4.αναπαντητες κλησεις. Δεν φαινεται σχεδον καμια αναπ.κληση (θα πρεπει να προλαβω να δω ποιος με πηρε και μονο απο τις επαφες και στο αρχειο καταγραφης να δω τι ωρα με πηρε καποιος)

5.δεν βγαζει t9 και ο ορθογραφικος ελενχος ειναι....να μην πω .βασικα βγαζει μονο τα ονοματα απο τις επαφες το απενεργοποιησα αλλα παλι τα ιδια ελαχιστες λεξεις .

Να επεσα σε ελλατωματικη συσκευη;

Απο το σερβις της lenovo μου ειπαν να το στειλω με την πρωτη ευκαιρια (δικη τους χρεωση φυσικα) γιατι δεν τους ετυχε κατι παρομοιο αλλα αν ειναι κατι απλο και αν μπορω να το αποφυγω να τη στειλω γιατι δεν εχω αλλη συσκευη.

Και κατι ακομη βεβαια αφορα αλλη συσκευη lenovo ομως το a2010 της γυναικας μου (και αυτη δεκα ημερων ) αυτο με τις επαφες εκανε ακριβως τα ιδια με τη δικια μου . να φταιει το gmail??

 

Κατα τα αλλα ειναι ενα γρηγορο και ευχρηστο για το μεγεθος του κινητο ..και οσο αφορα τη καμερα μια χαρα ειναι (σας το λεω σαν παλιος χρηστης Nokia 808 που βγαζει ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για τη μακρηγορια

Link to comment
Share on other sites

@ko_mi19 για το 4 που λες, μάλλον πρόκειται για αποτέλεσμα του γνωστού bug με το πρόβλημα ειδοποιήσεων στη stock rom. Γενικώς μη περιμένεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όταν η μπαταρία φτάνει στο 25% περίπου μετά αδειάζει πολύ γρήγορα και αυτό από την αρχή της αγοράς του.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όταν η μπαταρία φτάνει στο 25% περίπου μετά αδειάζει πολύ γρήγορα και αυτό από την αρχή της αγοράς του.

 

Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν δεν είναι σωστά calibrated η ένδειξη της μπαταρίας (συμβαίνει γενικώς στο android). Υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν calibration αλλά απαιτεί root λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την μπαταρια νομιζω το ειχα ακουσει ξανα απο ατομο που ειχε την S025. Απλα μια επιβεβαιωση αν ειναι η οχι η συγκεκριμενη ρομ που ειχε και αλλα θεματακια
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να με βοηθήσει... Δεν με ακούν καλά οι συνομιλητές μου στη διάρκεια της κλήσης. Προς το παρόν μιλάω μόνο με ακουστικά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν πιστεύω να φτιάξει με update, επίσης έχει ένα θέμα του συγχρονισμού του flash με το κλείστρο και αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι φωτογραφίες με φλας να βγαίνουν σκοτεινές. Γενικώς το συγκεκριμένο κινητό ας το θεωρούμε κινητό χωρίς κάμερα, μεγάλο fail η φωτογραφική του, απ' όλες τις απόψεις...

 

ΥΓ. Το rooting στη συγκεκριμένη συσκευή είναι υπόθεση 5 λεπτών και δεν υπάρχει περίπτωση brickαρίσματος, υπάρχει fallback δυνατότητα και δεν επηρεάζει την εγγύηση εφόσον κάνεις unroot.

 

Πρέπει κάποια στιγμή οι χρήστες να σταματήσετε να δαιμονοποιείτε το root. Είναι ένας απ'τα σημαντικότερα θετικά που έχει το android (και το ios με το jailbreak αντίστοιχα).

Έχει κανείς καταφέρει να κάνει κάτι για το συγχρονισμό φλας και κλείστρου; Ουσιαστικά το κινητό δεν μπορεί να βγάλει με φλας!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καταφέρει να κάνει κάτι για το συγχρονισμό φλας και κλείστρου; Ουσιαστικά το κινητό δεν μπορεί να βγάλει με φλας!

 

συμφωνω απολυτα εχω ακριβως το ιδιο προβλημα....μεγαλο ξενερωμα...

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευα οτι εχει προβλημα η δικη μου συσκευη αφου με μετριο φωτισμο μπαινει φλας και την βγαζει θεοσκοτεινη!!!κανενας συγχρονισμος ομως ,απολυτη απογοητευση... κατα τα αλλα κανενα θεμα με το κινητο...μονο με τη φωτογραφικη :!:
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο κινητό φίλης να έχει την s025. Δεν έχει κάνει ποτέ ενημέρωση συστήματος και όταν κάνει αναζήτηση, βρίσκει την s027. (έχει trojan το κινητό της ή όχι επειδη δεν έχει προσπαθήσει να κάνει ενημέρωση;; .... δεν βλέπω πουθενά αυτό το com.google κλπ στις εφαρμογές που τρέχουν... εκεί που λέει και τα com.android κλπ).

 

Βλέπω ότι έχει βγει και η s029 αλλά ψάχνοντας για ενημερώσεις δεν την βγάζει σαν ενημέρωση ΟΤΑ.

 

Γενικά, τί νέα έχουμε από όλο αυτό με το trojan κλπ από τη Lenovo;

Link to comment
Share on other sites

To trojan υπηρξε στην s025 και οχι σε ολες τις συσκευες. Αν δεν τις πεταει διαφημισεις απο πορνο σαιτ κτλ τοτε λογικα ειναι ενταξει.

Για να παει στην 029 πρεπει να μπει πρωτα η 027 αλλα επειδη η 029 εχει τα θεματακια της καλυτερα να γινει η αναβαθμιση μονο στην 027 και τελος για την ωρα

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάσαμε κάποια στιγμή μια εφαρμογή από το store να δουλέψει το κινητό με ένα smartwatch. Μετά την εγκατάσταση της εφαρμογής πέταξε 2-3 τσόντες εικονίδια τα οποία η φίλη τα έσβησε. Την άλλη μέρα πάλι τα ίδια και έτσι της έβαλα το malwarebytes το οποίο της βρήκε περίπου 20 μολυσμένα αρχεία και τα διέγραψε και έκανα και scan με avira μετά και δεν βρήκε κάτι. Από τότε και έπειτα, δεν εμφανίστηκε κανένα πορνο-εικονίδιο. Μπορεί να έχει κάτι το κινητό της λες;

 

Πριν την εγκατάσταση της εφαρμογής για το smartwatch δεν είχε εμφανίσει κανένα περίεργο εικονίδιο (δηλαδή 2-3 βδομάδες που το είχε το κινητό πριν βάλει την εφαρμογή αυτή)

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεα ρομ. Οποιος την δοκιμασει ας πει αν δουλευει το led αν και οι custom rom εως τωρα μοιαζουν απογοητευση. Ακομα και η 12.1 ηταν πολυ πιο βαρια απο την επισημη ρομ και το led δεν δουλευε σε ολες τις εφαρμογες

 

http://www.techolite.com/tag/lenovo-vibe-p1m

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χάλασε το βασικό κινητό μου και δεν παίζει να ασχοληθώ το φτιάξω ξανά, θέλω να μου πείτε.

 

1. Με την 27, υπάρχει ακόμα το θέμα με τα αυτόματα screenshots;

 

2. Αν αφήνω στον task manager τις εφαρμογές που θέλω να έχω ειδοποιήσεις, αυτές έρχονται κανονικά;

 

3. Υπάρχουν υπερθερμάνσεις; Γιατί αυτό που χάλασε, ζεματούσε με συγκεκριμένη χρήση.

 

4. Τα πλήκτρα όντως φωτίζονται;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

1. Πρώτη φορά διαβάζω ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

2. Ναι. Και επίσης αν είναι εφαρμογή που υπήρχε από την αρχή στο κινητό πχ τουιτερ ακόμα και αν την κλείσεις από τον task manager παλι θα πάρεις την ειδοποίηση.

3. Σε σερφαρισμα, τουιτερ, φεισμπουκ, viber δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Για παιχνίδια ας πουν αλλοι

4. Ναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...