Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Πρώτη φορά διαβάζω ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

2. Ναι. Και επίσης αν είναι εφαρμογή που υπήρχε από την αρχή στο κινητό πχ τουιτερ ακόμα και αν την κλείσεις από τον task manager παλι θα πάρεις την ειδοποίηση.

3. Σε σερφαρισμα, τουιτερ, φεισμπουκ, viber δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Για παιχνίδια ας πουν αλλοι

4. Ναι

 

Σ' ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!

 

Edit: Και μια τελευταία ερώτηση. Γνωρίζουμε το sar της συσκευής;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλώς σας βρήκα κι εγώ!

 

3 ώρες και 56 λεπτά οθόνη, με 35% μπαταρία (50%-15%), της φόρτισης που είχε από το εργοστάσιο. Με πάρα πολλά mails, με links που άνοιγαν στον uc browser, με 2 κάρτες sim (μία σε 4g, μία σε 2g εννοείται), viber, whatsapp, fb lite. Επίσης, καμία αύξηση της θερμοκρασίας, με όλα τα παραπάνω, εκτός το χρονικό διάστημα του αρχικού στησίματος, με μερικούς λογαριασμούς mail και ταυτόχρονο κατέβασμα περίπου 40 apps, που ήταν μέχρι χλιαρό.

 

Οθόνη και κάμερα είναι πάνω από τις προσδοκίες μου! Κοιτάζει στα ίσια το Lumia 640, που είναι η συσκευή με την καλύτερη οθόνη και κάμερα, που είχα μέχρι στιγμής. Και όχι, δεν είχα χαμηλές προσδοκίες, για να προλάβω μερικούς περίεργους..

 

Η ταχύτητα του κινητού είναι αυτή ακριβώς που έψαχνα, δηλαδή ένα smartphone που να με προλαβαίνει.

 

Κατασκευή που μου θυμίζει παλιά Nokia, με μηδενικούς τριγμούς, είτε σε σφίξιμο του χεριού, είτε σε στρίψιμο, από το πάνω και κάτω μέρος.

 

Η θήκη είναι άψογη. Βασικά, με τη συγκεκριμένη συσκευασία, δείχνει η Lenovo πώς θα έπρεπε να είναι οι συσκευασίες όλων των συσκευών. Για να μη μιλήσω για αυτές των 300€+....

 

 

Να πού θα σταματήσω τις αγορές μου... :happy: :D

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όλα του καλά και άγια, αυτή την κάμερα δεν θα τη χωνεψω με τίποτα μετά το αποτέλεσμα που έβγαλε στο πρόσφατο ταξίδι μου στην Πολωνία. 1000 φωτογραφίες, όλες για πέταμα όμως. Στη συσκευή δεν το καταλαβαίνεις, η ψυχρολουσία έρχεται όταν μεταφέρεις τις εικόνες στον υπολογιστή. Χάλια μαύρα. Η πρώτη φορά που απογοητευτηκα τόσο με το P1m αφήνοντας πίσω το παλιό καλό S3 που με έβγαζε ασπροπρόσωπο σε παρόμοιες καταστάσεις. Στα 8mp και τα δύο υπόψιν..

Με την πρώτη ευκαιρία πάει γι'αντικατασταση. Με χάλασε εντελώς αυτή τη φορά..

Link to comment
Share on other sites

Όλα του καλά και άγια, αυτή την κάμερα δεν θα τη χωνεψω με τίποτα μετά το αποτέλεσμα που έβγαλε στο πρόσφατο ταξίδι μου στην Πολωνία. 1000 φωτογραφίες, όλες για πέταμα όμως. Στη συσκευή δεν το καταλαβαίνεις, η ψυχρολουσία έρχεται όταν μεταφέρεις τις εικόνες στον υπολογιστή. Χάλια μαύρα. Η πρώτη φορά που απογοητευτηκα τόσο με το P1m αφήνοντας πίσω το παλιό καλό S3 που με έβγαζε ασπροπρόσωπο σε παρόμοιες καταστάσεις. Στα 8mp και τα δύο υπόψιν..

Με την πρώτη ευκαιρία πάει γι'αντικατασταση. Με χάλασε εντελώς αυτή τη φορά..

 

:blink: Μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που γράφεις. Μερικές φωτογραφίες που τράβηξα, εσκεμμένα χωρίς καλό φωτισμό, βγήκαν πολύ καλές.

 

Σε τι συνθήκες τις έβγαλες; Για να προσπαθήσω να κάνω το ίδιο.

 

Και με ποια έκδοση os είσαι;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία s029 βρίσκομαι, οι συνθήκες ήταν όλες σε φωτεινές ηλιόλουστες μέρες (ναι στην Πολωνία την προηγούμενη εβδομάδα ;) ), οι ρυθμίσεις της κάμερας σε υψηλή ευκρίνεια κλπ. Η πλάκα είναι ότι στη συσκευή οι φωτο φαίνονται όντως μια χαρά, στο pc όμως αποκαλύφθηκε η αλήθεια. Τα καταπράσινα δέντρα έπαψαν να έχουν φύλλα, σαν κακή ζωγραφιά με χοντρό πινέλο.. Χαλι μαύρο παιδιά.. Σε σκοτεινές συνθήκες δεν τράβηξα καν, δεν μπορούσε καν να εστιάσει ο φακός και το διαπίστωσα από νωρίς. Ευτυχώς είχαμε μαζί το παλιό S2 της γυναίκας και μια σχετικά καλή φωτογραφική, έτσι σώθηκε κάπως η κατάσταση. Διαφορετικά το lenovo είχε ήδη φύγει τοίχο. Δεν υπάρχει ούτε μία καλή φωτογραφία μέσα του, ούτε μία όμως από τις 940κατι που ήταν τελικά.. Κρίμα να χαντακωνεται έτσι μια τόσο αξιόλογη κατά τ'άλλα συσκευή.

Παλιά φωτογραφική των 3.2mp τραβούσε κλάσεις ανώτερες φωτο..

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία s029 βρίσκομαι, οι συνθήκες ήταν όλες σε φωτεινές ηλιόλουστες μέρες (ναι στην Πολωνία την προηγούμενη εβδομάδα ;) ), οι ρυθμίσεις της κάμερας σε υψηλή ευκρίνεια κλπ. Η πλάκα είναι ότι στη συσκευή οι φωτο φαίνονται όντως μια χαρά, στο pc όμως αποκαλύφθηκε η αλήθεια. Τα καταπράσινα δέντρα έπαψαν να έχουν φύλλα, σαν κακή ζωγραφιά με χοντρό πινέλο.. Χαλι μαύρο παιδιά.. Σε σκοτεινές συνθήκες δεν τράβηξα καν, δεν μπορούσε καν να εστιάσει ο φακός και το διαπίστωσα από νωρίς. Ευτυχώς είχαμε μαζί το παλιό S2 της γυναίκας και μια σχετικά καλή φωτογραφική, έτσι σώθηκε κάπως η κατάσταση. Διαφορετικά το lenovo είχε ήδη φύγει τοίχο. Δεν υπάρχει ούτε μία καλή φωτογραφία μέσα του, ούτε μία όμως από τις 940κατι που ήταν τελικά.. Κρίμα να χαντακωνεται έτσι μια τόσο αξιόλογη κατά τ'άλλα συσκευή.

Παλιά φωτογραφική των 3.2mp τραβούσε κλάσεις ανώτερες φωτο..

 

Αν σου ότι μπορεί να φταίει η 29; Όπως το αγόρασα, έχει εγκατεστημένη την 27 και δε βλέπω κανένα λόγο να πάω στην 29.

 

Μετά από το προηγούμενο post σου, έβγαλα μια φωτογραφία σε δωμάτιο με κλειστά τα φώτα και την έβγαλε μια χαρά. Χωρίς πρόβλημα εστίασης.

 

Θα δοκιμάσω και εξωτερικές λήψεις.

 

Edit: Και κάτι άσχετο με τις φωτογραφίες.

 

7 ώρες και 29 λεπτά sot, με το 51% της μπαταρίας, στην πρώτη φόρτιση... :D

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κι αν πω ότι μπορεί να το πιστεύω κιόλας; Δεν είχα παρατηρήσει κάτι περίεργο με την κάμερα όσο είχα την 027 αλλά δεν έτυχε επίσης να περάσω και φωτό από εκείνη τη rom στο pc. Λες να είναι κάτι τέτοιο; Άντε να δούμε πως επιστρέφουμε και σε προηγούμενη έκδοση τώρα..
Link to comment
Share on other sites

Κι αν πω ότι μπορεί να το πιστεύω κιόλας; Δεν είχα παρατηρήσει κάτι περίεργο με την κάμερα όσο είχα την 027 αλλά δεν έτυχε επίσης να περάσω και φωτό από εκείνη τη rom στο pc. Λες να είναι κάτι τέτοιο; Άντε να δούμε πως επιστρέφουμε και σε προηγούμενη έκδοση τώρα..

 

Ίσως να είναι κι αυτό. Προσωπικά, μένω στην 027. Κι ας έχει εμφανιστεί και η 029. Με καλύπτει απόλυτα και λίγο παραπάνω, ως έχει, το κινητό.

 

Ακόμα, το κινητό μας μπορεί να παίξει βίντεο 720p, 50fps, χωρίς να "καταλάβει τίποτα". Άψογη αναπαραγωγή, χωρίς κομπιάσματα και καμία άνοδος της θερμοκρασίας. Με το επίσημο youotube app.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ισως αν μπορει να ανεβει μια φωτο στην αρχικη της ποιοτητα θα βοηθουσε να παρουμε μια ιδεα, οχι για να πειστουμε οτι λες αληθεια φυσικα, αλλα επειδη τα κριτηρια του καθενος ειναι διαφορετικα.

Π.χ. εχω την 027, δεν θα περνουσα στην 029 επειδη εχει τα θεματακια της, ομως ενω δεν ειναι τοσο τραγικη η καμερα οπως αναφερθηκε πιο πανω για μενα εχει κακη ποιοτητα οπως ανεφερα οταν ζουμαρω σε μια φωτο. Δειχνει πολυ ψευτικη η εικονα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ανεβάσω κανένα πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως θα την ανεβάσει το tapatalk, αν θα την συμπιέσει δηλαδή ή αν της κάνει κάποια άλλη αλλοίωση.. Πάμε λοιπόν και βλέπουμε, διαφορετικά θα δοκιμάσω κι απ'το pc όταν θα έχω την ευκαιρία..

 

[ATTACH]65509[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ανεβάσω κανένα πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως θα την ανεβάσει το tapatalk, αν θα την συμπιέσει δηλαδή ή αν της κάνει κάποια άλλη αλλοίωση.. Πάμε λοιπόν και βλέπουμε, διαφορετικά θα δοκιμάσω κι απ'το pc όταν θα έχω την ευκαιρία..

 

[ATTACH]65509[/ATTACH]

 

Τελικά, το tapatalk τη συμπίεσε...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα στη παρεα θελω να παρω κινητο στο μικρο μου αδερφο και σκεφτομαι το P1m το θέλω για παιχνιδια youtube κυριως και γενικα να ειναι καλο(στα 150 ευρω) μπορουν να μου οι χρήστες του γνωμες? Αν κολλαει αν παίζει καλα τα παιχνίδια?

Οι κάμερες δεν με ενδιαφέρουν τοσο πολυ αν ειναι μετριες προς καλουτσικες οι φωτο τοτε κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα στη παρεα θελω να παρω κινητο στο μικρο μου αδερφο και σκεφτομαι το P1m το θέλω για παιχνιδια youtube κυριως και γενικα να ειναι καλο(στα 150 ευρω) μπορουν να μου οι χρήστες του γνωμες? Αν κολλαει αν παίζει καλα τα παιχνίδια?

Οι κάμερες δεν με ενδιαφέρουν τοσο πολυ αν ειναι μετριες προς καλουτσικες οι φωτο τοτε κανενα προβλημα

 

Στο youtube είναι άψογο.

 

Η οθόνη είναι πολύ ποιοτική (720p από 720p διαφέρουν), ο ήχος σου το ηχείο είναι δυνατός, αλλά μην περιμένεις πολλά μπάσα, δε θερμαίνεται καθόλου (μέχρι χλιαρό το νιώθω και αυτό σπάνια), έχει πολύ καλό σήμα (τηλεφωνίας, wifi).

Έχει πάρα πολύ καλή μπαταρία. Η βασική κάμερα είναι πολύ καλή. Για τη "selfie" κάμερα, δε μπορώ να σου πω. Δεν τη χρησιμοποιώ.

 

Στα αρνητικά.

 

Έχει πολύ επιθετική διαχείριση της ram (για 'μένα είναι θετικό). Αυτό σημαίνει ότι, viber και facebook lite δε στέλνουν ειδοποιήσεις, όταν είναι κλειστά. Πρέπει να τα κλείνεις με το Home button. Έτσι λαμβάνεις κανονικά.

 

Το ακουστικό δεν είναι πολύ δυνατό. Δε σε κουφαίνει, αλλά ακούς μια χαρά.

 

Πες μας τι παιχνίδια θέλει να παίζει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στο youtube είναι άψογο.

 

Η οθόνη είναι πολύ ποιοτική (720p από 720p διαφέρουν), ο ήχος σου το ηχείο είναι δυνατός, αλλά μην περιμένεις πολλά μπάσα, δε θερμαίνεται καθόλου (μέχρι χλιαρό το νιώθω και αυτό σπάνια), έχει πολύ καλό σήμα (τηλεφωνίας, wifi).

Έχει πάρα πολύ καλή μπαταρία. Η βασική κάμερα είναι πολύ καλή. Για τη "selfie" κάμερα, δε μπορώ να σου πω. Δεν τη χρησιμοποιώ.

 

Στα αρνητικά.

 

Έχει πολύ επιθετική διαχείριση της ram (για 'μένα είναι θετικό). Αυτό σημαίνει ότι, viber και facebook lite δε στέλνουν ειδοποιήσεις, όταν είναι κλειστά. Πρέπει να τα κλείνεις με το Home button. Έτσι λαμβάνεις κανονικά.

 

Το ακουστικό δεν είναι πολύ δυνατό. Δε σε κουφαίνει, αλλά ακούς μια χαρά.

 

Πες μας τι παιχνίδια θέλει να παίζει.

Αχα ωραια καταλαβα!! Δεν περιμενω να παιζει τα καλυτερα αλλα να παιζει τα απλα παιχνιδια και καποια πιο δυσκολα παντα μιλαω για τη κατηγορία και τα λεφτα του

Link to comment
Share on other sites

Αχα ωραια καταλαβα!! Δεν περιμενω να παιζει τα καλυτερα αλλα να παιζει τα απλα παιχνιδια και καποια πιο δυσκολα παντα μιλαω για τη κατηγορία και τα λεφτα του

 

Χμ. Πιστεύω και Asphalt θα παίζει χωρίς θέμα, αλλά επειδή είναι γενικά βαρύ, δεν ξέρω πώς θα συμπεριφέρεται από άποψης θερμότητας.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη είναι σε απόλυτο σκοτάδι. Η ανάλυσή της είναι 3328*1872, σε περίπτωση που γίνει downscale στο upload.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το κινητο το αγορασα χθες και εχω το προβλημα με το notification led που αναβοσβηνει συνεχεια.Να πω οτι ειμαι στην 27 και λεω να μην κανω αναβαθμιση

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με την 027, ακόμα και μετά από reboot της συσκευής, δε χάνονται οι ρυθμίσεις της οθόνης. Ρυθμισμένη στη θέση Vivid και με Dynamic contrast, βγάζει πολύ ωραίο αποτέλεσμα. :happy:

 

Που ρε φιλος δεν βρισκω τιποτα!!!!!

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έλεγξε τα mails σου. Κάποιο αδιάβαστο θα έχει μείνει στα διαγραμμένα σου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Οκ το θεμα με το led λυθηκε.

Τωρα τι λετε να βαλω την 29 η να αφησω την 27?

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Οκ το θεμα με το led λυθηκε.

Τωρα τι λετε να βαλω την 29 η να αφησω την 27?

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχεις κάποιο θέμα με το os; Ή με κάποιο app;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Οχι κανενα το κινητο δουλευει μια χαρα και απο λαγκ μηδεν για αυτο το σκεφτομαι

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...