Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως ειπα το προβλημα δεν ειναι μονο στους file manager για αυτο και προτεινα την λυση πιο πανω που ειναι μονιμη αλλα θελει root. Φυσικα αν καποιος ξερει την διαδικασια μπορει να κανει root το κινητο, να πεταξει και ολη την σαβουρα ή εστω παγωνει τις αχρηστες εφαρμογες αν θελει και μετα το κανει παλι unroot και ξαναπερναει το stock recovery.

Αλλη λυση δεν ξερω να υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οπως ειπα το προβλημα δεν ειναι μονο στους file manager για αυτο και προτεινα την λυση πιο πανω που ειναι μονιμη αλλα θελει root. Φυσικα αν καποιος ξερει την διαδικασια μπορει να κανει root το κινητο, να πεταξει και ολη την σαβουρα ή εστω παγωνει τις αχρηστες εφαρμογες αν θελει και μετα το κανει παλι unroot και ξαναπερναει το stock recovery.

Αλλη λυση δεν ξερω να υπαρχει

 

Επειδή μπήκα στη διαδικασία να πειραματιστώ λιγάκι πάλι με τη stock rom (ξενέρωσα φυσικά), δοκίμασα το kingroot εγκυκλοπαιδικά για να δω αν λειτουργεί αλλά δυστυχώς δεν το root-άρει.

 

Επομένως, μόνο με flash-άρισμα custom recovery + supersu για το p1m προς το παρόν.

 

Διαβάζω πάντως τα τελευταία posts και έχω ξενερώσει αφάνταστα με το πόσο απελπιστικά χάλια είναι η stock rom.

 

Αν εξαιρέσω το mira vision το οποίο είναι φανταστικό, όλα τα υπόλοιπα είναι ένα κακόγουστο αστείο.

 

Ας ελπίσουμε με την έλευση του marshmallow να έχουν επιλυθεί τα περισσότερα bugs (βασικά αρκεί να μην παρέμβει υπερβολικά η lenovo στο stock android 6.0, αυτό αρκεί!), αλλίως δεν βλέπω να αλλάζω την υποδειγματικά φανταστική cm12.1.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσω το mira vision το οποίο είναι φανταστικό, όλα τα υπόλοιπα είναι ένα κακόγουστο αστείο..

 

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά ? Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει ?

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά ? Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει ?

 

Δεν θυμάμαι συγκεκριμένα αλλά χονδρικά είχα ενεργοποιήσει ότι επιλογή βελτίωσης έδινε, custom profile φυσικά και τα υπόλοιπα εμπειρικά με το μάτι. Αλλά αν το ρυθμίσεις σωστά πετυχαινεις πολύ καλό αποτέλεσμα, σκεψου πως ήμουν χρόνια χρήστης iOS και το αποτέλεσμα προσέγγιζε αρκετά την απεικόνιση του iPhone.

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να αλλαξουμε τον τυπο των γραμματων?να τα κανουμε καλλιγραφικα π.χ.;

 

Μόνο με root. Επειδή τα fonts είναι μέρος του συστήματος το οποίο δεν μπορεί να τροποποιηθεί χωρίς πρόσβαση root, κι επειδή η stock rom δεν σου δίνει επιλογές για κάποιο άλλο τύπο font (στο στυλ της samsung πχ).

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε σε κανενα update...

 

Μην ελπίζεις. Εδώ καλά καλά δεν μπαίνουν στον κόπο να διορθώσουν bugs που είναι απαραίτητο να διορθωθούν, θα σου δώσουν επιλογές για fonts;

 

Άσε που αυτό το κάνει κυρίως η samsung απ'όσο ξέρω, η lenovo δεν πρέπει να δίνει επιπλέον επιλογές για fonts.

 

Το πιο απλό είναι να κάνεις root και να βάλεις όποιο font θέλεις.

Αν δεν θέλεις να μπεις σε διαδικασία root-αρίσματος, μένεις με τα stock font.

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεα ρομ στο ρωσικο φορουμ. Οποιος την δοκιμασει ας πει εντυπωσεις και αν λειτουργει το led notification κυριως

 

Για τη StarOS λες; Θα τη δοκιμάσω και θα σου πω. Απ'ότι βλέπω έχει βγει και TWRP 3. Πολύ ωραία. Θα τσεκάρω όταν βρω χρόνο και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεα ρομ στο ρωσικο φορουμ. Οποιος την δοκιμασει ας πει εντυπωσεις και αν λειτουργει το led notification κυριως

 

Λοιπόν. Ούτε το LED λειτουργεί, ούτε μπορεί να δεχτεί SMS! Κρίμα και είναι πολύ γρήγορη ROM.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Ούτε το LED λειτουργεί, ούτε μπορεί να δεχτεί SMS! Κρίμα και είναι πολύ γρήγορη ROM.

 

Μηπως δε σου εκατσε για καποιο λογο καλα? Εχω ακουσει για διαφορα bugs σε ρομς αλλα να μη δεχεται sms πρωτη φορα. Εκανες καθαρη εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δε σου εκατσε για καποιο λογο καλα? Εχω ακουσει για διαφορα bugs σε ρομς αλλα να μη δεχεται sms πρωτη φορα. Εκανες καθαρη εγκατασταση?

 

Αγαπητέ, γνωρίζω πολύ καλά τη διαδικασία, έχω περάσει αμέτρητες roms στο παρόν κινητό και σε άλλες συσκευές.

 

Αυτό το πρόβλημα το συνάντησα μόνο στην συγκεκριμένη ROM και μάλιστα την ξαναπερασα άλλες 2 φορές. Τουλάχιστον στην Q που είμαι δεν δεχόταν SMS ούτε με τη stock εφαρμογή, ούτε με custom (chompsms, textra, κλπ) και δίχως να έχω αγγίξει τιποτα απ'τα πακέτα της ROM.

 

Αν τη δοκιμάσει κάποιος άλλος, ας αναφέρει. Σ εμένα δεν λειτουργούσε η λήψη SMS και δεν υπήρχε φυσικά περίπτωση να συνεχίσω να τη χρησιμοποιω.

 

Το νέο twrp πάντως τα σπάει. Σταθερό και όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, γνωρίζω πολύ καλά τη διαδικασία, έχω περάσει αμέτρητες roms στο παρόν κινητό και σε άλλες συσκευές.

 

Αυτό το πρόβλημα το συνάντησα μόνο στην συγκεκριμένη ROM και μάλιστα την ξαναπερασα άλλες 2 φορές. Τουλάχιστον στην Q που είμαι δεν δεχόταν SMS ούτε με τη stock εφαρμογή, ούτε με custom (chompsms, textra, κλπ) και δίχως να έχω αγγίξει τιποτα απ'τα πακέτα της ROM.

 

Αν τη δοκιμάσει κάποιος άλλος, ας αναφέρει. Σ εμένα δεν λειτουργούσε η λήψη SMS και δεν υπήρχε φυσικά περίπτωση να συνεχίσω να τη χρησιμοποιω.

 

Το νέο twrp πάντως τα σπάει. Σταθερό και όμορφο.

 

Καλα επειδη και εγω εχω περασει πολλες φορες διαφορες ρομς εχει τυχει απο βιασυνη να μην κανω κατι σωστα. Δε θελω να σε προσβαλλω,απλα να σιγουρευτω πως εχει αυτα τα bugs και να μην μπω καν στη διαδικασια να την περασω αν ειναι χαμενος χρονος.

Link to comment
Share on other sites

Καλα επειδη και εγω εχω περασει πολλες φορες διαφορες ρομς εχει τυχει απο βιασυνη να μην κανω κατι σωστα. Δε θελω να σε προσβαλλω,απλα να σιγουρευτω πως εχει αυτα τα bugs και να μην μπω καν στη διαδικασια να την περασω αν ειναι χαμενος χρονος.

 

Καμια προσβολή. Τι να πω, ίσως παίζει ρόλο και ο πάροχος. Σε q δεν λειτούργησε. Κατά τ αλλά, το ραδιόφωνο λειτουργεί.

 

Προσωπικά τη δοκιμασα από περιεργια και μονο. Περιμένω πως και πως custom marshmallow.

 

Α επίσης η συγκεκριμένη ρομ χρησιμοποιεί την SD ως εσωτερικό χώρο, όπως κάνει και η AOSP. Αυτό για μένα ειναι deal breaker, πέρα από τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Καμια προσβολή. Τι να πω, ίσως παίζει ρόλο και ο πάροχος. Σε q δεν λειτούργησε. Κατά τ αλλά, το ραδιόφωνο λειτουργεί.

 

Προσωπικά τη δοκιμασα από περιεργια και μονο. Περιμένω πως και πως custom marshmallow.

 

Α επίσης η συγκεκριμένη ρομ χρησιμοποιεί την SD ως εσωτερικό χώρο, όπως κάνει και η AOSP. Αυτό για μένα ειναι deal breaker, πέρα από τα υπόλοιπα

 

Καλα που εισαι και εσυ παντως και δοκιμαζεις τις καστομς και μας κανεις reviews γιατι δε βλεπω πολυ κινητικότητα σε αυτο το κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Καλα που εισαι και εσυ παντως και δοκιμαζεις τις καστομς και μας κανεις reviews γιατι δε βλεπω πολυ κινητικότητα σε αυτο το κομματι.

 

Ο πιο πολύς κόσμος είναι διστακτικος και δεν ασχολείται. Εγώ προσωπικά ειμαι power user και θέλω να έχω τον έλεγχο και το full potential κάθε συσκευής που χρησιμοποιώ.

 

Επίσης για την AICP που είχα ποσταρει τις προαλλες, τη δοκίμασα κι εκείνη. Πολύ προβληματική και εκείνη. Αν και το LED δούλευε εκεί, είχε όμως πολλές ανωμαλίες στη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

εκατσα και διαβασα ολες τις σελιδες και ζαλιστηκα

ειμαι αναμεσα στο P1m και στο Huawei Y6 και δε ξερω ποιο να διαλεξω

εσεις τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

εκατσα και διαβασα ολες τις σελιδες και ζαλιστηκα

ειμαι αναμεσα στο P1m και στο Huawei Y6 και δε ξερω ποιο να διαλεξω

εσεις τι λετε ?

 

Καιταξε να δεις για το huawei δεν μπορω να σου πω γιατί δεν το ξερω. Για το lenovo που το εχει καποιους μηνες η γυναικα μου και εχω ασχοληθεί πολυ δε θα το ξαναπαιρνα. Απο ιους σε 2 p1 που ειδα να κατεβαζει καθε τρεις και λιγο οτι ναναι απο μονο του και να πεταει συνεχως διαφημίσεις και να μη σε αφηνει ουτε κλησεις να κανεις μεχρι αρκετα bugs στο ui του.

Link to comment
Share on other sites

Καιταξε να δεις για το huawei δεν μπορω να σου πω γιατί δεν το ξερω. Για το lenovo που το εχει καποιους μηνες η γυναικα μου και εχω ασχοληθεί πολυ δε θα το ξαναπαιρνα. Απο ιους σε 2 p1 που ειδα να κατεβαζει καθε τρεις και λιγο οτι ναναι απο μονο του και να πεταει συνεχως διαφημίσεις και να μη σε αφηνει ουτε κλησεις να κανεις μεχρι αρκετα bugs στο ui του.
η πλακα ειναι οτι ειχα το Α859 το οποιο το αλλαξα 2 φορες γιατι ειχε βγει και τις 2 προβληματικο,τωρα εχω το Α5000 το οποιο τρωει κατι κολληματα αλλα δουλευει σφαιρα και σκεφτομαι να το δωσω στον αδερφο μου και να μη ξαναπαρω lenovo
Link to comment
Share on other sites

η πλακα ειναι οτι ειχα το Α859 το οποιο το αλλαξα 2 φορες γιατι ειχε βγει και τις 2 προβληματικο,τωρα εχω το Α5000 το οποιο τρωει κατι κολληματα αλλα δουλευει σφαιρα και σκεφτομαι να το δωσω στον αδερφο μου και να μη ξαναπαρω lenovo

 

Αν δεν ειχα παρει το ιδιο στη γυναικα μου και στην πεθερα μου και ηταν ο ιος μονο στο ενα ισως να μην στα ελεγα αυτα. Αλλα σκεψου να κατεβαζει ειτε απο wifi ειτε απο 3g συνηθως απο τσοντοsite οτι ναναι και να σε χρεωνει. Και μετα να βγαζει τοσα διαφημιστικα που το κινητο κολλαγε και δεν εκανε τπτ. Ολα αυτα που σου λεω καθημερινα και συχνα μεσα στην μερα. Με κατι αναβαθμισεις εστρωσαν και τα 2 αλλα ακομα υπαρχουν διαφορα χαζοbugs που χαλανε την εμπειρια χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόβλημα με το σήμα του κινητού? Εμένα πιάνει 3G αλλά όχι 3G+... Είναι προβληματικό το κινητό μου η κ εσείς το ίδιο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...