Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι κανενα το κινητο δουλευει μια χαρα και απο λαγκ μηδεν για αυτο το σκεφτομαι

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά, στην 027 θα μείνω. Δε βλέπω κάποιο θέμα ή κάτι που να μη μου αρέσει και να χρειάζεται η 029.

 

Ίσως, επηρεάζουν αρνητικά την κάμερα. Αν διαβάσεις 2-3 σελίδες πιο πίσω, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Επιστροφή στην 0.27 (από 0.29) πως κάνουμε θυμάται κανείς; Νομίζω με το αρχείο στην εξωτερική sd και εγκατάσταση της μέσω recovery..;

Πρέπει να βρω και το σωστό αρχείο για την 0.27 βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω παντως σωθηκα με το κινητο ειδικα στο θεμα μπαταριας!!!!!!!

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Και για μένα μόλις στροφαρε το μυαλό και θυμήθηκα το ποστ που έκανα παλιότερα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6445733

 

Βρήκα λοιπόν τον τρόπο να περάσω την 027 αντικαθιστώντας την 029 μπας και διορθώσω το θέμα με την κάμερα δηλαδή. Το θέμα τώρα είναι, όσοι έχετε την 027 πως παρακάμπτετε την ειδοποίηση για αναβαθμιση στην 029; Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην κάνει έλεγχο η συσκευή για νέα updates ή έχετε μόνιμα το εικονίδιο της αναβάθμισης πάνω αριστερά στην οθόνη σας;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι root το κινητο δεν το εμφανιζει. Αλλιως δεν ξερω αν υπαρχει τροπος.

 

Σχετικα με την καμερα η 027 εχει ιδια ποιοτητα με την 029 οπως καταλαβα (αν και η φωτο του mr_47

ηταν σκοτεινη) αλλα εχουμε διαφορετικα κριτηρια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω παντως σωθηκα με το κινητο ειδικα στο θεμα μπαταριας!!!!!!!

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

+1 Αυτό ακριβώς. Και είναι κάτι που, όσοι παίρνουν ναυαρχίδα, το προσπερνούν.

 

Και για μένα μόλις στροφαρε το μυαλό και θυμήθηκα το ποστ που έκανα παλιότερα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6445733

 

Βρήκα λοιπόν τον τρόπο να περάσω την 027 αντικαθιστώντας την 029 μπας και διορθώσω το θέμα με την κάμερα δηλαδή. Το θέμα τώρα είναι, όσοι έχετε την 027 πως παρακάμπτετε την ειδοποίηση για αναβαθμιση στην 029; Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην κάνει έλεγχο η συσκευή για νέα updates ή έχετε μόνιμα το εικονίδιο της αναβάθμισης πάνω αριστερά στην οθόνη σας;

 

Αν δε μπω στο μενού, να πάω στο check for updates, δε μου το εμφανίζει. Μήπως σβήνεις τη συσκευή σου το βράδυ;

 

Αν ειναι root το κινητο δεν το εμφανιζει. Αλλιως δεν ξερω αν υπαρχει τροπος.

 

Σχετικα με την καμερα η 027 εχει ιδια ποιοτητα με την 029 οπως καταλαβα (αν και η φωτο του mr_47

ηταν σκοτεινη) αλλα εχουμε διαφορετικα κριτηρια

 

Εννοείται ότι δεν περιμένω να έχω φωτογραφίες επιπέδου ναυαρχίδας.

 

Επίσης, στη φωτογραφία δεν υπήρχε ούτε μία φωτεινή πηγή, πέρα από το flash της συσκευής.

 

Χτες ήμουν έξω, αλλά ξέχασα να τραβήξω φωτό.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν την σβήνω ποτέ αν δεν χρειαστεί, ειδικά στην 029 που χρειάζεται ρυθμίσεις στο miravision μετά από κάθε επανεκκίνηση. Είμαι από τους τυχερούς που τους ξεθωριαζουν τα χρώματα σε κάθε reboot και χρειάζεται πάλι ρύθμιση.. ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν την σβήνω ποτέ αν δεν χρειαστεί, ειδικά στην 029 που χρειάζεται ρυθμίσεις στο miravision μετά από κάθε επανεκκίνηση. Είμαι από τους τυχερούς που τους ξεθωριαζουν τα χρώματα σε κάθε reboot και χρειάζεται πάλι ρύθμιση.. ;)

 

Στην 027 δεν το κάνει. Η επιστροφή είναι παλούκι, ε;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όχι ιδιαίτερα, το αρχείο της rom κατεβάζεις, το αποθηκευεις στην εξωτερικη sd και το εγκαθιστάς απ 'το recovery. Στη μνήμη του κινητου δεν μπορεί να "διαβαστεί" από το recovery οπότε και απαιτείται να υπάρχει εξωτερικη μνήμη. ;)

 

Μετά την εγκατάσταση ρίχνεις και τα απαραίτητα wipes (factory reset και wipe cache ) μέσα απ'το recovery ώστε να ανοίξει καθαρή η νέα rom και είσαι έτοιμος. Το παλουκι είναι ότι πρέπει να στηνεις τη συσκευή απ'την αρχή μετά (λογαριασμούς εφαρμογές κλπ..)

Γι αυτό και το σκέφτομαι ακόμα εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Όχι ιδιαίτερα, το αρχείο της rom κατεβάζεις, το αποθηκευεις στην εξωτερικη sd και το εγκαθιστάς απ 'το recovery. Στη μνήμη του κινητου δεν μπορεί να "διαβαστεί" από το recovery οπότε και απαιτείται να υπάρχει εξωτερικη μνήμη. ;)

 

Μετά την εγκατάσταση ρίχνεις και τα απαραίτητα wipes (factory reset και wipe cache ) μέσα απ'το recovery ώστε να ανοίξει καθαρή η νέα rom και είσαι έτοιμος. Το παλουκι είναι ότι πρέπει να στηνεις τη συσκευή απ'την αρχή μετά (λογαριασμούς εφαρμογές κλπ..)

Γι αυτό και το σκέφτομαι ακόμα εγώ..

 

Ε, τότε είναι εύκολο.

 

Αυτό μόνο παλούκι δεν είναι. Προσωπικά, είναι και το ωραίο κομμάτι. :) Αν έχεις χρόνο, φυσικά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που τον είχαμε το κάναμε για να περνάει η ώρα με τον καφέ, και root και gravity box και λοιπά και λοιπά.. Τώρα και μόνο στη σκέψη μπρρρρρ... :D
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που τον είχαμε το κάναμε για να περνάει η ώρα με τον καφέ, και root και gravity box και λοιπά και λοιπά.. Τώρα και μόνο στη σκέψη μπρρρρρ... :D

 

+1 Πολύ σωστός..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος P1m από σήμερα και έχω μια αρχική ερώτηση, καθώς προέρχομαι από LG:

Double tap για ξύπνημα της οθόνης δεν γίνεται;

Δεν εννοώ με εφαρμογές που χρησιμοποιούν τον αισθητήρα προσέγγισης, γιατί καταναλώνουν πολλή μπαταρία...

Για να σβήσει έχω το screen off and lock...για να ανοίξει όμως υπάρχει καμιά λύση;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος P1m από σήμερα και έχω μια αρχική ερώτηση, καθώς προέρχομαι από LG:

Double tap για ξύπνημα της οθόνης δεν γίνεται;

Δεν εννοώ με εφαρμογές που χρησιμοποιούν τον αισθητήρα προσέγγισης, γιατί καταναλώνουν πολλή μπαταρία...

Για να σβήσει έχω το screen off and lock...για να ανοίξει όμως υπάρχει καμιά λύση;

 

Όχι, δεν έχει. Πρέπει να είναι και το μοναδικό μειονέκτημα της συσκευής.

 

Edit: Έχει παρατηρήσει κανείς το παρακάτω;

 

Σε κάποιο κενό σημείο στη home screen, χωρίς εικονίδια ή widgets, αν κάνω swipe down, κατεβαίνει το notification screen.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο κενό σημείο στη home screen, χωρίς εικονίδια ή widgets, αν κάνω swipe down, κατεβαίνει το notification screen.

 

Ανάλογα τo launcher που δουλεύεις. Εγώ προσωπικά το δοκίμασα τώρα στο δικό μου και δεν το κάνει.

Έχω κατεβάσει τον One launcher που με βολεύει.

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να βρω τις πρόσφατα ανοιγμένες εφαρμογές;

Συνήθως στα προηγούμενα κινητά γινόταν με το τετράγωνο πλήκτρο... εδώ δεν έχουμε αυτήν τη δυνατότητα;

Ή μου διαφεύγει κάτι;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το ίδιο πλήκτρο γίνεται, κράτα το πατημένο.. ;)

 

Ευχαριστώ φίλε μου!

Αυτό με το ξεθώριασμα των χρωμάτων, τελικά είναι bug της 29;

Και μόλις το άνοιξα έκανα αναβάθμιση από την 27 στην 29...

Σίγουρα δεν είναι και κάτι τραγικό, το κάνει σε όλους; Θα παρατηρήσω με προσοχή μήπως το κάνει και σε μένα, αλλά αυτο που μ' ενδιαφέρει είναι να μην αποτελεί πρόβλημα της συσκευής, εδώ θέλω τη βοήθειά σας.

Απ' ό,τι κατάλαβα, χάνει τις ρυθμίσεις στο Miravision και πρέπει να τις ξαναβάλεις από εκεί, ενώ όμως δείχνει να μην έχουν αλλαχθεί. Σωστά κατάλαβα;

Και κάτι άλλο: στη δική μου συσκευασία είχε και μεμβράνη και τη θηκούλα για το πίσω μέρος. Δεν συνηθίζω όμως να βάζω μεμβράνες, τζαμάκια, κλπ γιατί τα προσέχω πολύ τα κινητά μου. Πάντα μέσα σε θήκη είτε πουγγί είτε τύπου "πορτοφόλι".

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τo launcher που δουλεύεις. Εγώ προσωπικά το δοκίμασα τώρα στο δικό μου και δεν το κάνει.

Έχω κατεβάσει τον One launcher που με βολεύει.

 

Με τον stock της συσκευής.

 

Ευχαριστώ φίλε μου!

Αυτό με το ξεθώριασμα των χρωμάτων, τελικά είναι bug της 29;

Και μόλις το άνοιξα έκανα αναβάθμιση από την 27 στην 29...

Σίγουρα δεν είναι και κάτι τραγικό, το κάνει σε όλους; Θα παρατηρήσω με προσοχή μήπως το κάνει και σε μένα, αλλά αυτο που μ' ενδιαφέρει είναι να μην αποτελεί πρόβλημα της συσκευής, εδώ θέλω τη βοήθειά σας.

Απ' ό,τι κατάλαβα, χάνει τις ρυθμίσεις στο Miravision και πρέπει να τις ξαναβάλεις από εκεί, ενώ όμως δείχνει να μην έχουν αλλαχθεί. Σωστά κατάλαβα;

Και κάτι άλλο: στη δική μου συσκευασία είχε και μεμβράνη και τη θηκούλα για το πίσω μέρος. Δεν συνηθίζω όμως να βάζω μεμβράνες, τζαμάκια, κλπ γιατί τα προσέχω πολύ τα κινητά μου. Πάντα μέσα σε θήκη είτε πουγγί είτε τύπου "πορτοφόλι".

 

Ναι, στην 27 δεν παρουσιάζεται.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ναι, στην 27 δεν παρουσιάζεται.

Άρα φίλε μου αν το κάνει και στο δικό μου, αυτό είναι καθαρά θέμα software, σωστά;

Δεν είανι λόγος για να πάω πίσω τη συσκευή, καθώς όπως εχω διαβασει και εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ, πολλοι έχουν το πρόβλημα...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κάνει στην 029 και για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι το αν το παρουσιάζει σε όλους αυτό με το ξεθώριασμα των χρωμάτων μετά από επανεκκίνηση. Όπως το είπες συμβαίνει πάντως, ενώ οι ρυθμίσεις στο miravision έχουν παραμείνει όπως τις άφησες, τα χρώματα έχουν αλλάξει (ξεθωριάσει) και πρέπει να πας στο miravision να κάνεις ξανά τις επιλογές που θες. Δεν το έκανε ούτε στην 025 που είχε η συσκευή όταν την αγόρασα αλλά ούτε και στην 027 που πήρε σύντομα, στην 029 έκανε την εμφάνισή του το συγκεκριμένο bug.

Το χειρότερο για μένα είναι ότι παρατηρώ μεγάλη αδράνεια απ'την Lenovo για το P1m, δημιουργούνται θέματα και δεν βλέπω καμία διάθεση να τα διορθώσουν. Μέχρι και για android 6 είχα στο μυαλό όταν αγόρασα τη συσκευή, τελικά βγήκε εκτός των συσκευών που θα το λάβουν.. ας το φτιάξουν να λειτουργεί σωστά έστω και να μη μένουν τόσο αμέτοχοι στις παρατηρήσεις/παράπονα των χρηστών. Στο φόρουμ της Lenovo γίνεται συνεχώς αναφορά γι'αυτά τα θέματα και η αδιαφορία απ'την εταιρία δεν έχει όριο όμως..

 

Για μένα προσωπικά έχει τελειώσει πάντως, πρώτη και τελευταία συσκευή από αυτούς. Με την πρώτη ευκαιρία ψάχνω για άλλη εταιρία κι ας μου λείψει η τρομερή αυτονομία της συγκεκριμένης συσκευής. Περίμενα πολλά ίσως για συσκευή των 170 ευρώ και σίγουρα μου έδωσε κάποια με το παραπάνω, σε σημαντικά για μένα θέματα όμως με απογοήτευσε πλήρως και ειλικρινά λυπάμαι πολύ που το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα βγει αναβάθμιση, η οποία θα λύνει το συγκεκριμένο bug.

Κατά τα άλλα το κινητό είναι άπαιχτο και για τα 149 ευρώ που το πήρα, νομίζω είναι ο ορισμός του vfm.

Kακώς όμως δεν θα πάρει την 6...

Και εδώ έρχομαι να δώσω συγχαρητήρια στην LG, η οποία στο G4c (προηγούμενη συσκευή μου με υποδεέστερα αρκετα specs σε σχέση με το P1m), έβγαλε αμέσως την 6 και μάλιστα δουλεύει απροβλημάτιστα. Τέλος εδώ το off-topic.

Μερικά πράγματα πρέπει να λέγονται.

Πάντως είναι τέρας αυτονομίας και πολύ γρήγορο! Μπράβο εδώ στη Lenovo, ας διορθώσει και το λιγάκι ενοχλητικό bug όμως!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα φίλε μου αν το κάνει και στο δικό μου, αυτό είναι καθαρά θέμα software, σωστά;

Δεν είανι λόγος για να πάω πίσω τη συσκευή, καθώς όπως εχω διαβασει και εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ, πολλοι έχουν το πρόβλημα...

 

Ναι, δε χρειάζεται. Επειδή είχα διαβάσει εδώ τα θέματα με την 29 και είμαι της άποψης ότι κάθε επόμενο update, δεν είναι απαραίτητα αναβάθμιση, βλέπω τι μπορεί να μου προσφέρει η συσκευή ως έχει και αν μου δίνει όλα αυτά που θέλω και απροβλημάτιστα, δε βλέπω το λόγο να αναβαθμίσω.

 

Αυτό με τις αναβαθμίσεις χωρίς ουσία, που είμαστε "υποχρεωμένοι", σύμφωνα με τις εταιρείες, δεν οδηγεί σε κάτι καλό, για εμάς τους καταναλωτές.

 

Να κάνω το update, για να κλάψω ότι έχω το τελευταίο, αλλά προβληματικό, λογισμικό; Ούτε καν.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα μια ανάγνωση στα παλιότερα ποστς και διαπίστωσα ότι έχω το πρόβλημα με το miravision από τον περασμένο Μάρτιο, κι εννοείται ότι η Lenovo έχει ενημερωθεί από την πρώτη στιγμή και από μένα αλλά κι από άλλους κατόχους ανά τον κόσμο. Καμία απάντηση στο φόρουμ τους, καμία διόρθωση με κάποιο fix update, απολύτως τίποτα και για κανένα απ'τα προβλήματα που έχουν αναφέρει τόσοι και τόσοι για τη συσκευή. Κι είναι αρκετά, άσχετα απ'το ότι δεν τα διαπίστωσα ο ίδιος - αρκεί να ρίξετε μια ματιά εδώ.

Aπλά τραγικοί και αναρωτιέμαι αν κάνουν το ίδιο και στις υπόλοιπες συσκευές τους ή ακόμα και στα υπόλοιπα ηλεκτρονικά ήδη που κατασκευάζουν. Δεν έτυχε να αγοράσω άλλο "κατασκεύασμα" της Lenovo στο παρελθόν αλλά αυτή τη στιγμή δηλώνω εξοργισμένος με δαύτους.

Ας μην θυμηθώ και το τι πέρασα με τον Trojan που εγκαταστάθηκε στη συσκευή μου κατά την εγκατάσταση της S027 απ'το ΟΤΑ της εταιρίας, ώρες ανάγνωσης στον ιστό και από απαντήσεις..

Το ledάκι που επέμενε να αναβοσβήνει κι ευθυνόταν η stock εφαρμογή για τα emails.. άλλες τόσες ώρες και εκεί.

Τραγικοί.:mad:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα μια ανάγνωση στα παλιότερα ποστς και διαπίστωσα ότι έχω το πρόβλημα με το miravision από τον περασμένο Μάρτιο, κι εννοείται ότι η Lenovo έχει ενημερωθεί από την πρώτη στιγμή και από μένα αλλά κι από άλλους κατόχους ανά τον κόσμο. Καμία απάντηση στο φόρουμ τους, καμία διόρθωση με κάποιο fix update, απολύτως τίποτα και για κανένα απ'τα προβλήματα που έχουν αναφέρει τόσοι και τόσοι για τη συσκευή. Κι είναι αρκετά, άσχετα απ'το ότι δεν τα διαπίστωσα ο ίδιος - αρκεί να ρίξετε μια ματιά εδώ.

Aπλά τραγικοί και αναρωτιέμαι αν κάνουν το ίδιο και στις υπόλοιπες συσκευές τους ή ακόμα και στα υπόλοιπα ηλεκτρονικά ήδη που κατασκευάζουν. Δεν έτυχε να αγοράσω άλλο "κατασκεύασμα" της Lenovo στο παρελθόν αλλά αυτή τη στιγμή δηλώνω εξοργισμένος με δαύτους.

Ας μην θυμηθώ και το τι πέρασα με τον Trojan που εγκαταστάθηκε στη συσκευή μου κατά την εγκατάσταση της S027 απ'το ΟΤΑ της εταιρίας, ώρες ανάγνωσης στον ιστό και από απαντήσεις..

Το ledάκι που επέμενε να αναβοσβήνει κι ευθυνόταν η stock εφαρμογή για τα emails.. άλλες τόσες ώρες και εκεί.

Τραγικοί.:mad:

 

Ναι, αλλά όπως βλέπεις, τα περισσότερα προβλήματα που έχεις, τα δημιουργεί η 29. Επίσης, το trojan έχει λυθεί, για να μη βλέπω κάποιον να γράφει ξανά γι' αυτό.

 

Το led δεν έχει κανένα θέμα στη συσκευή μου.

 

Ναι, δεν κάνει κάτι η Lenovo, αλλά το να μην κάνεις κι εσύ κάτι, σε αδιέξοδο σε βγάζει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...