Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σαφέστατα και μπορώ να κάνω δεν το συζητώ, απ'το να παραβλεψω τα όποια θεματακια, το να αφιερώσω χρόνο μήπως και τα διορθώσω, να περιμένω κανένα χρόνο ακόμα μπας και.. μέχρι και το να αλλάξω συσκευή μπορώ για να τελειώνω μια και καλή με την αδιαφορία τους που με ενοχλει περισσότερο απ'όλα τελικά.. ;)

 

Φυσικά και τα λες καλά εσύ αλλά..

 

Και για να ξεκαθαρίσω, το θέμα με το led το αντιμετώπισα στην 025, ο Trojan ήρθε στην 027, το ξεθωριασμα των χρωμάτων (πιθανότατα και το μαύρο χάλι στην κάμερα) στην 029. Κάθε φέτος και κάτι νέο δηλαδή. ;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στην 027 δεν υπήρξε ποτε θεμα Trojan και η κάμερα είναι ίδια με της 029.

Αλλά επειδή η 029 έχει το θέμα με το miravision είναι προτιμότερη η 027 που δεν έχει ουσιαστικά κανενα θέμα

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως υπήρξε Trojan που εγκαταστάθηκε καθώς περνούσαμε το update μετάβασης από 025 σε 027, μπορείς να τα δεις σε παλιότερα ποστς. Αναδυόμενα μηνύματα με κινεζικους χαρακτήρες στην 027 και τέτοια, έχω ρίξει και screenshot.

Τότε ο μόνος τρόπος για να απαλλαγώ από τον Trojan ήταν να εγκαταστήσω χειροκίνητα την 025 ξανά (βρίσκοντας το αρχείο της στον ιστό) και απευθείας αναβάθμιση σε 029 αν τα θυμάμαι και καλά. Με μια ανύπαρκτη και τότε Lenovo να δώσει λύσεις κι απαντήσεις, ευτυχώς βρέθηκαν παιδιά στο φόρουμ της να δείξουν τις πλάγιες μεθόδους. Όσο τα θυμάμαι..

Άρα και στην κάμερα δεν υπάρχουν ελπίδες με την επιστροφή στην 027 λοιπόν, μάλιστα..

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας σε ενα θεμα που εχει εμφανιστει στο P1m.

 

εδω και 10 μερες εχει παρει ενας φιλος μου το P1m, και εχει 2 καρτες μεσα.

 

στην SIM 1 εχει μια WIND, και στην SIM 2 εχει Cosmote.

 

εχει προλημα με την συνδεση στα δεδομενα της WIND. ενω στην αρχη μπηκε κανονικα, την επομενη μερα, δεν συνδεεται. με το WiFi κλειστο, τα δεδομενα ενεργα, και χωρις οριο δεδομενων.

πηγε στη WIND, ξαναπερασαν τις ρυθμισεις για τα δεδομενα τις καρτας, ξαναδουλεψε γαι μερικες ωρες, και το απογευμα.....παλι τα ιδια...!!!

 

γιατι συμβαινει αυτο? εχει τυχει κατι αναλογο?

 

 

 

EDIT: βρηκα τι εφταιγε και το παραθετω, μην τυχον εχει κανεις αλλος θεμα..!

πατε "δεδομενα -> ονοματα σημειου προσβασης" κα ελεγξτε μηπως εχει προεπιλεγμενα κατι κινεζικα δικτυα αντι των ελληνικων..!!!

Edited by ennia
Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και μπορώ να κάνω δεν το συζητώ, απ'το να παραβλεψω τα όποια θεματακια, το να αφιερώσω χρόνο μήπως και τα διορθώσω, να περιμένω κανένα χρόνο ακόμα μπας και.. μέχρι και το να αλλάξω συσκευή μπορώ για να τελειώνω μια και καλή με την αδιαφορία τους που με ενοχλει περισσότερο απ'όλα τελικά.. ;)

 

Φυσικά και τα λες καλά εσύ αλλά..

 

Και για να ξεκαθαρίσω, το θέμα με το led το αντιμετώπισα στην 025, ο Trojan ήρθε στην 027, το ξεθωριασμα των χρωμάτων (πιθανότατα και το μαύρο χάλι στην κάμερα) στην 029. Κάθε φέτος και κάτι νέο δηλαδή. ;)

 

Σκέψου να είχες χρόνια wp τι θα έλεγες! :lol:

 

Όποτε μπορέσεις, πέρνα την 27, να ηρεμήσεις. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια στο android ο υποφαινομενος, εντέλει σήμερα την έκανε την κίνηση του ομως, δεν άντεξε άλλο. Επιστροφή στη Samsung με καινούργιο galaxy a5 2016 κι ο θεος κι η ψυχή μας από εδώ και πέρα. Το p1m θα παραμείνει στα χέρια της γυναίκας όμως, τις χρειάζονται τις τεράστιες μπαταρίες εκείνα τα πλάσματα.. :D

 

Ότι χρειαστώ από εδώ θα εξακολουθώ να ρωτάω παιδιά, κι ότι παρατηρώ θα ενημερώνω βέβαια. Καλή συνέχεια σε όλους κι εννοείται ότι ευχαριστώ για οσα ανταλλάξαμε στο νήμα αυτό μέχρι σήμερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην 29 είμαι, αλλά οι φωτογραφίες ικανοποιητικές θα έλεγα, όχι οι υπερτέλειες, αλλά όπως ένα κανονικό τηλέφωνο με 8άρα κάμερα.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τηλ στην 27 δουλευει μια χαρα.Τωρα αμα ψαχνουμε θεματα οκ.

Το μεγαλο + του τηλεφωνου ειναι η μπαταρια του και για αυτο φανταζομαι το αγορασαμε σχεδον ολοι.

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι ψάχνουμε θέματα αλλά το αν μας καλύπτει σε όλα (στις δικές μας προτεραιότητες έστω) αυτό που κρατάμε στο χέρι. Εμένα προφανώς με απογοητευσαν δύο πράγματα, η κάμερα της συσκευής και η αδιαφορία της lenovo. Αν για κάποιους δεν είναι τίποτα, για κάποιους άλλους αυτά είναι το παν. Διαφορετικές ανάγκες.

Δεν είπε κανείς ότι είναι άχρηστη συσκευή εξάλλου. Σφαίρα τρέχει και διαθέτει απίστευτη μπαταρία. Αλλά.

Τέλεια συσκευή δεν υπάρχει για κανέναν, απλως επιλέγουμε αυτές που μας καλύπτουν περισσότερο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι τέρας αυτονομίας! Πρώτη φορά έχω τηλέφωνο με τόσο καλή μπαταρία και έχουν περάσει πάρα πολλά από τα χέρια μου!

Μια ερώτηση:

Μου κάνει εντύπωση το ότι δεν δείχνει ποτέ την ένδειξη Η+, παρόλο που βρίσκομαι σε περιοχή με κάλυψη Η+.

Μάλιστα στις εφαρμογές και τα widgets για τη μέτρηση του σήματος φαίνεται καθαρά ότι η περιοχή μου καλύπτεται από Η+. Η προηγούμενη συσκευή μου (LG G4c) την εμφανίζει την ένδειξη και την ίδια ώρα το Lenovo πάνω από τις μπάρες του σήματος δείχνει ΜΟΝΟ Η ή μερικές φορές 3g...

Tα ίδια και στο P1m της κόρης μου.

Άρα κάτι συμβαίνει. Δεν υποστηρίζει η συσκευή το Η+;

Να είναι πρόβλημα του τηλεφώνου; Μα τα ίδια κάνει και το τηλέφωνο της κόρης μου.

Αυτήν την απορία θέλω να λύσω...

Έχει δει κάποιος από εσάς στη συσκευή του την ένδειξη Η+ (με ανοιχτά δεδομένα εννοείται) πάνω από τις μπάρες του σήματος;

Μια πρόχειρη έρευνα στο ίντερνετ σε ξένα φόρουμ πάντως, έδειξε παρόμοιο πρόβλημα και σε άλλους.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.. εχω το μοντελο αυτο απο τον απριλιο.. μετα απο το samsung core 2 ηρθα εδω για καλυτερα.. δε λεω τρομερη βελτιωση αλλα μ εχει κουρασει σε καποια θεματα.. αρχικα καποιες φορες ανοιγοκλεινει μονο του δεδομενα χωρις λογο.. αυξομειωνει την ενταση επισης μονο του.. βασικο θεμα ορισμενες επαφες δε μου τις εμφανιζει στις κλησεις ακομη κι οταν μου κανουν αναπαντητη ή μολις τις εχω καλεσει με αποτελεσμα να μη βλεπω ποιος με καλει.. και πηγαινω καθε φορα μεσα στις επαφες αναζητηση ονοματος (κοπος χωρις λογο δηλαδη) ..επιπλεον, δεν υπαρχει αμεση λειτουργια αθορυβο-κανονικο και καθε φορα βγαζω δονηση μονη μου.. και διαφορα μικρα bugs που υποβαθμιζουν την ποιοτητα του κινητου η οποια για μενα ειναι εξαιρετικη ( απο θεμα γραφικων, ταχυτητας κλπ) .. στο θεμα της καμερας χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη που παρατηρει ορισμενα προβληματα γιατι ειχα αρχισει να πιστευω οτι ειμαι τρελη.. και ενα προβλημα που εμφανιστηκε τις τελευταιες 2-3 μερες.. στο τηλεφωνο δεν ακουγομαι σχεδον καθολου κατα τη διαρκεια της κλησης ενω το μικροφωνο λειτουργει κανονικα σε αλλες λειτουργειες.. οταν βαζω ακουστικα δεν υπαρχει θεμα.. αλλο κι αυτο!! πανω π ειχα αρχισει να βαριεμαι.. τελος παντων επειδη δεν εχει νοημα ν αγοραζω καθε χρονο κινητο.. μπορειτε να βοηθησετε καπως? ή να απευθυνθω lenovo σε οχι ιδιαιτερα χαμηλους τονους? συγνωμη για το μεγαλο κειμενο και ευχαριστω εκ των προτερων!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Το μικροφωνο τι προβλημα εχει?ακουγεται βαθος κηπος?

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι ψάχνουμε θέματα αλλά το αν μας καλύπτει σε όλα (στις δικές μας προτεραιότητες έστω) αυτό που κρατάμε στο χέρι. Εμένα προφανώς με απογοητευσαν δύο πράγματα, η κάμερα της συσκευής και η αδιαφορία της lenovo. Αν για κάποιους δεν είναι τίποτα, για κάποιους άλλους αυτά είναι το παν. Διαφορετικές ανάγκες.

Δεν είπε κανείς ότι είναι άχρηστη συσκευή εξάλλου. Σφαίρα τρέχει και διαθέτει απίστευτη μπαταρία. Αλλά.

Τέλεια συσκευή δεν υπάρχει για κανέναν, απλως επιλέγουμε αυτές που μας καλύπτουν περισσότερο. ;)

 

Πάντως, να ξέρεις. Με περίπου 2500mAh (τόσο νομίζω έχει το Samsung), θα ψάχνεις για πρίζα. :p

 

Έχει δει κάποιος από εσάς στη συσκευή του την ένδειξη Η+ (με ανοιχτά δεδομένα εννοείται) πάνω από τις μπάρες του σήματος;

Μια πρόχειρη έρευνα στο ίντερνετ σε ξένα φόρουμ πάντως, έδειξε παρόμοιο πρόβλημα και σε άλλους.

 

Ναι, εγώ. Και με wind (f2g), που έχεις κι εσύ και με frog (όταν έχει όρεξη να πιάσει H+ :lol: ).

 

καλησπερα σας.. εχω το μοντελο αυτο απο τον απριλιο.. μετα απο το samsung core 2 ηρθα εδω για καλυτερα.. δε λεω τρομερη βελτιωση αλλα μ εχει κουρασει σε καποια θεματα.. αρχικα καποιες φορες ανοιγοκλεινει μονο του δεδομενα χωρις λογο.. αυξομειωνει την ενταση επισης μονο του.. βασικο θεμα ορισμενες επαφες δε μου τις εμφανιζει στις κλησεις ακομη κι οταν μου κανουν αναπαντητη ή μολις τις εχω καλεσει με αποτελεσμα να μη βλεπω ποιος με καλει.. και πηγαινω καθε φορα μεσα στις επαφες αναζητηση ονοματος (κοπος χωρις λογο δηλαδη) ..επιπλεον, δεν υπαρχει αμεση λειτουργια αθορυβο-κανονικο και καθε φορα βγαζω δονηση μονη μου.. και διαφορα μικρα bugs που υποβαθμιζουν την ποιοτητα του κινητου η οποια για μενα ειναι εξαιρετικη ( απο θεμα γραφικων, ταχυτητας κλπ) .. στο θεμα της καμερας χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη που παρατηρει ορισμενα προβληματα γιατι ειχα αρχισει να πιστευω οτι ειμαι τρελη.. και ενα προβλημα που εμφανιστηκε τις τελευταιες 2-3 μερες.. στο τηλεφωνο δεν ακουγομαι σχεδον καθολου κατα τη διαρκεια της κλησης ενω το μικροφωνο λειτουργει κανονικα σε αλλες λειτουργειες.. οταν βαζω ακουστικα δεν υπαρχει θεμα.. αλλο κι αυτο!! πανω π ειχα αρχισει να βαριεμαι.. τελος παντων επειδη δεν εχει νοημα ν αγοραζω καθε χρονο κινητο.. μπορειτε να βοηθησετε καπως? ή να απευθυνθω lenovo σε οχι ιδιαιτερα χαμηλους τονους? συγνωμη για το μεγαλο κειμενο και ευχαριστω εκ των προτερων!!! :)

 

Κανένα θέμα με δεδομένα, αυξομείωση ήχου και με μη εμφάνιση επαφών. Ποια έκδοση λογισμικού έχεις;

 

Για το μικρόφωνο. Μήπως σου έχει πέσει η συσκευή;

 

Το μοναδικό bug που βλέπω είναι που αλλάζει το προφίλ από αθόρυβο/δόνηση, σε κανονικό, όταν βάζω ή βγάζω τα ακουστικά.

 

Off-topic:

 

Σχετικά με το θέμα της αφαίρεσης λογαριασμού από τη συσκευή, που είχε γραφεί αρκετά πιο πριν. Ναι, δεν υπάρχουν οι 3 τελείες στο UI, αλλά, αν επιλέξει κάποιος το αριστερό capacitive πλήκτρο (τετράγωνο), υπάρχει εκεί η επιλογή.

 

Πιστεύω ότι ο σχεδιασμός του UI ήταν συνειδητός.

 

Off-topic end.

 

P.S.: Κάποιος από τους συμφορουμίτες, που έκανα παράθεση, έγραφε για την απώλεια της επιλογής, για γρήγορη εναλλαγή προφίλ, στη home screen ή στα shortcuts, στη notification screen. Κατεβάζει το Quick Sound Change, από Sakura Soft, στο Play Store, που δίνει τη δυνατότητα εναλλαγής, μεταξύ όλων των προφίλ.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα,το εζω απο τα χριστουγεννα γενικος ικανοποιημενος,το βασικο μειον η καμερα σε συνδιασμο με το φλας κατα τα αλλα η συσκευη ειναι γενικος προς την θετικη πλευρα.Θα ηθελα βοηθεια με τον αν μπορω να κανω root xωρις pc και με ποιο apk να κανω ενα γενικο backup προτου ροοταρο το κινητο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

το μικροφωνο μου ναι ακουγεται στο βαθος κηπος.. εχει πεσει κατω αλλα τ οτι ακουγομαι στο βαθος δε ξερω πως μπορει να συνδεεται ενω στις υπολοιπες λειτουργειες το ακουγεται κανονικα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εχω την τελευταια αναβαθμιση λογισμικου

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι .. δεν εχω βαλει γυαλι ..

 

Έχεις σβήσει και ανάψει πάλι τη συσκευή σου αρκετό καιρό πριν; Αν ναι, κάνε ένα restart.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση το ότι δεν δείχνει ποτέ την ένδειξη Η+, παρόλο που βρίσκομαι σε περιοχή με κάλυψη Η+.

Μάλιστα στις εφαρμογές και τα widgets για τη μέτρηση του σήματος φαίνεται καθαρά ότι η περιοχή μου καλύπτεται από Η+. Η προηγούμενη συσκευή μου (LG G4c) την εμφανίζει την ένδειξη και την ίδια ώρα το Lenovo πάνω από τις μπάρες του σήματος δείχνει ΜΟΝΟ Η ή μερικές φορές 3g....

 

Έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία δικτύου 4G στον πάροχό σου ?

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

καθε βραδυ το κλεινω.. και οταν φορτιζει κλειστο.. αν ειναι θεμα λογισμικου το μονο π σκεφτομαι ειναι επαναφορα εργοστασιακων αλλα δε ξερω αν θα βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

καθε βραδυ το κλεινω.. και οταν φορτιζει κλειστο.. αν ειναι θεμα λογισμικου το μονο π σκεφτομαι ειναι επαναφορα εργοστασιακων αλλα δε ξερω αν θα βοηθησει

 

Άστο τελευταίο καλύτερα, γιατί δεν είναι και η πιο εύκολη διαδικασία.

 

Πέρα από την εργοστασιακή εφαρμογή για καταγραφή ήχου, έχεις κατεβάσει κάποια άλλη, που έχει ρυθμίσεις για ακουστικό και μικρόφωνο;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

οχιι οχι τιποτα!! ξαφνικα αρχισαν να μην μ ακουνε.. και δοκιμασα στο lenovo companion που λεει για το μικροφωνο ( σαν μια λυση ) και βλεπω οτι ακουγεται κανονικα το μικροφωνο..
Link to comment
Share on other sites

οχιι οχι τιποτα!! ξαφνικα αρχισαν να μην μ ακουνε.. και δοκιμασα στο lenovo companion που λεει για το μικροφωνο ( σαν μια λυση ) και βλεπω οτι ακουγεται κανονικα το μικροφωνο..

 

Μήπως η κάρτα sim σου είναι παλιά;

 

Αν έχεις άλλη συσκευή ή άλλη κάρτα sim (αν είναι και διαφορετικός πάροχος, ακόμα καλύτερα), δοκίμασε μια κλήση από την άλλη συσκευή ή με το lenovo, με την άλλη κάρτα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...