Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανένας πρόβλημα με το σήμα του κινητού? Εμένα πιάνει 3G αλλά όχι 3G+... Είναι προβληματικό το κινητό μου η κ εσείς το ίδιο?

 

Εγω σε κανενα τηλεφωνο που ειχα συμπεριλαμβανομενου και του p1 που εχει η γυναικα μου δεν εχω δει 3g+. Εχω δει g, 3g,h,h+,4g. Και με τη σειρα που τα εχω βαλει ειναι απο το χειρότερο προς το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έχει κανένας πρόβλημα με το σήμα του κινητού? Εμένα πιάνει 3G αλλά όχι 3G+... Είναι προβληματικό το κινητό μου η κ εσείς το ίδιο?

Έχεις ενημερώσει / ενεργοπιήσει το 4G στη γραμμή σου στον πάροχό σου ???

Η ενεργοποίηση γίνεται μόνο από τον πάροχο. Εγώ το έκανα κ βλέπω κ το 4g.

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Ούτε το LED λειτουργεί, ούτε μπορεί να δεχτεί SMS! Κρίμα και είναι πολύ γρήγορη ROM.

 

Βγηκε fix για το sms. Αν δεις να υπαρχει αναφορα για το led πες να την δοκιμασω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε fix για το sms. Αν δεις να υπαρχει αναφορα για το led πες να την δοκιμασω και εγω

 

Δεν νομίζω να μπω στη διαδικασία για τη συγκεκριμένη ρομ ξανά. Θα περιμένω κάποια σε marshmallow. Sorry.

Link to comment
Share on other sites

τελικα να το παρω η δεν αξιζει τον κοπο ?

Να το πάρεις μια χαρά είναι.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Για μενα αν δεν ειχε τοσο κακη καμερα που φαινεται ειδικα οταν ζουμαρεις μια φωτο που τραβηξες θα ελεγα ναι με κλειστα ματια και ειδικα με αυτη την μπαταρια που κραταει εως και 10 ωρες με ανοιχτη την οθονη. Ο καθενας με το τι τον ενοχλει στο καθε κινητο
Link to comment
Share on other sites

επειδη διαβαζω οτι εχει προβληματα γι αυτο ρωταω

εχω ηδη το Α5000 και δουλευει καλα απλα θα το χαρισω και σκεφτηκα να παρω το vibe

Link to comment
Share on other sites

Πλην της καμερας εχει ενα θεμα πως αν κανεις εκκαθαριση ολων των εφαρμογων στο παρασκηνιο για να παιρνεις τις ειδοποιησεις θα πρεπει να ανοιξεις παλι τις εφαρμογες που χρειαζεσαι. Ομως με 2 γιγα μνημη ουσιαστικα δεν χρειαζεται εκτος και αν θες να παιξεις κανα απαιτητικο παιχνιδι
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν θα πάρει το κινητό το Android 6?

 

Σύμφωνα με το official update roadmap της Lenovo (εδώ), δεν θα το πάρει.

 

Τώρα αν ισχύσει κάτι διαφορετικό, θα φανεί σχετικά σύντομα, καθότι τα περισσότερα μοντέλα που είναι να δεχτούν την 6.0 θα έχουν λάβει το update μέχρι το καλοκαίρι.

 

Αλλά για να σου πω και την άσχημη αλήθεια, το να πάρει την 6 και να έχει ακόμα bugs απαράδεκτα, δεν νομίζω πως έχει κάποιο νόημα.

 

Το 6 άλλωστε, δεν έχει τρομακτικές αλλαγές στο design, κυρίως στο υπόβαθρο αλλάζουν κάποια πράγματα, με το πιο χτυπητό feature να είναι η ενσωμάτωση της εξωτερικής sd με τον κύριο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο (κάτι το οποίο δεν πολυεπηρεάζει το p1m γιατί τα 16gb είναι αρκετά για βασική χρήση).

 

Πραγματική αναβάθμιση αν θέλεις, περίμενε να κυκλοφορήσει καμιά custom rom, είτε η cm13 είτε η AOSP 6.0 για να χαρείς τις πραγματικές δυνατότητες της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το official update roadmap της Lenovo (εδώ), δεν θα το πάρει.

 

Τώρα αν ισχύσει κάτι διαφορετικό, θα φανεί σχετικά σύντομα, καθότι τα περισσότερα μοντέλα που είναι να δεχτούν την 6.0 θα έχουν λάβει το update μέχρι το καλοκαίρι.

 

Αλλά για να σου πω και την άσχημη αλήθεια, το να πάρει την 6 και να έχει ακόμα bugs απαράδεκτα, δεν νομίζω πως έχει κάποιο νόημα.

 

Το 6 άλλωστε, δεν έχει τρομακτικές αλλαγές στο design, κυρίως στο υπόβαθρο αλλάζουν κάποια πράγματα, με το πιο χτυπητό feature να είναι η ενσωμάτωση της εξωτερικής sd με τον κύριο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο (κάτι το οποίο δεν πολυεπηρεάζει το p1m γιατί τα 16gb είναι αρκετά για βασική χρήση).

 

Πραγματική αναβάθμιση αν θέλεις, περίμενε να κυκλοφορήσει καμιά custom rom, είτε η cm13 είτε η AOSP 6.0 για να χαρείς τις πραγματικές δυνατότητες της συσκευής.

 

Κ εγώ ρωτάω γιατί έχω μια ελπίδα ότι το κινητό θα γίνει κανονικό κινητό με το 6...αλλα τελικά με βλέπω σε μια Custom ROM όπως είπες κ εσύ... Δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό κ δεν ξέρω αν θα με βγάλει σε καλό... Μέχρι τωρα ήμουν τυχερός κ δεν είχα πρόβλημα με κινητά... Αλλά τωρα τα πλήρωσα για όλα τα υπόλοιπα κινητά με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Rom που να λειτουργεί καλά υπάρχει πουθενά?

 

Σαφώς. Οι πιο bug-free custom roms που υπάρχουν αυτή τη στιγμή για το p1m είναι η cm12.1 στην οποία το μόνο που δεν λειτουργεί είναι το ραδιόφωνο και η AOSP 5.1 στην οποία δεν λειτουργεί το notification led.

 

Υπάρχει και η flyme η οποία έχει περιβάλλον σε στυλ iOS αλλά σ'αυτή δεν λειτουργεί ούτε το ραδιόφωνο, ούτε το led.

 

Αν θέλεις να είσαι ενήμερος για νέες rom που πιθανόν να προκύψουν, ρίχνε μια ματιά εδώ και εδώ. Το δεύτερο site είναι απ'το ρώσικο forum της lenovo, με page translation μπορείς να κατατοπιστείς.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 10 μέρες χρήσης, έχω να πω ότι γενικά είμαι ευχαριστημένος από το κινητό. Από άποψη hardware δεν μασάει, αλλά κάποια μικρά bugs έχει η ROM (ανεκτά για εμένα).

π.χ. δεν μπορούν εξωτερικοί explorers να γράψουν στην sd γιατί η Lenovo έχει ξεχάσει να βάλει τις 3 τελίτσες σε μια οθόνη (crap).

Σήμερα, είχα τη φαεινή ιδέα να επαναφέρω στις εργοστασιακές εκδόσεις κάποιες εφαρμογές google και ο εφιάλτης ξαναγύρισε. Άρχισε να συνδέονται τα data μόνα τους και μου φαγε και 1Ευρώ από την κάρτα. Ξαναέκανα update και τώρα όλα καλά.

Φωτογραφίες την μέρα καλές, το βράδυ ανεκτές για μένα.

Η μπαταρία έχω την εντύπωση ότι στο stand by εξαντλείται πιο γρήγορα από το αναμενόμενο, αλλά συνολικά είναι super.

GPS βρήκε δορυφόρους ακόμα και μες στο σπίτι, θα το δοκιμάσω σε πλοήγηση σύντομα.

Κρίμα, που δεν έχει δεύτερο ηχείο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς. Οι πιο bug-free custom roms που υπάρχουν αυτή τη στιγμή για το p1m είναι η cm12.1 στην οποία το μόνο που δεν λειτουργεί είναι το ραδιόφωνο και η AOSP 5.1 στην οποία δεν λειτουργεί το notification led.

 

Υπάρχει και η flyme η οποία έχει περιβάλλον σε στυλ iOS αλλά σ'αυτή δεν λειτουργεί ούτε το ραδιόφωνο, ούτε το led.

 

Αν θέλεις να είσαι ενήμερος για νέες rom που πιθανόν να προκύψουν, ρίχνε μια ματιά εδώ και εδώ. Το δεύτερο site είναι απ'το ρώσικο forum της lenovo, με page translation μπορείς να κατατοπιστείς.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε να είσαι καλά :-)

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία έχω την εντύπωση ότι στο stand by εξαντλείται πιο γρήγορα από το αναμενόμενο, αλλά συνολικά είναι super.

Κρίμα, που δεν έχει δεύτερο ηχείο πάντως...

Δεν εχει το κινητο θεμα με την μπαταρια αλλα ειναι θεμα εφαρμογων καθαρα. Σε 8 ωρες μου τρωει 3% περιπου

Το δευτερο ηχειο που την πατησαμε ολοι στην αρχη οταν το ειδαμε ειναι τελικα το μικροφωνο

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Χρησιμοποιω το Lenovo P1m για περιπου 2 μηνες και αντιμετωπιζω προβλημα με τη φορτιση. Ειτε χρησιμοποιω το φορτιστη ειτε μονο το usb καλωδιο δεν φορτιζει. Νομιζω οτι δεν κανει καλο connection το plug του φορτιστη στο κινητο και αναβοσβηνει συνεχεια το κοκκινο φωτακι. Το καλωδιο λειτουργει κακονικα, καθως οταν το χρησιμοποησα σε αλλα κινητα μπορει και φορτιζει. Οποτε δεν ειναι προβλημα καλωδιου. Ειχε κανενας παρομοιο προβλημα? Γνωριζει καποιος αν μπορει να διορθωθει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Χρησιμοποιω το Lenovo P1m για περιπου 2 μηνες και αντιμετωπιζω προβλημα με τη φορτιση. Ειτε χρησιμοποιω το φορτιστη ειτε μονο το usb καλωδιο δεν φορτιζει. Νομιζω οτι δεν κανει καλο connection το plug του φορτιστη στο κινητο και αναβοσβηνει συνεχεια το κοκκινο φωτακι. Το καλωδιο λειτουργει κακονικα, καθως οταν το χρησιμοποησα σε αλλα κινητα μπορει και φορτιζει. Οποτε δεν ειναι προβλημα καλωδιου. Ειχε κανενας παρομοιο προβλημα? Γνωριζει καποιος αν μπορει να διορθωθει?

 

Καθαρά θέμα αστοχίας υλικού φαίνεται αυτό που περιγράφεις. Πήγαινε το για service. Η συσκευή δεν έχει θέματα φορτισης.

Link to comment
Share on other sites

2 ακόμα ερωτήσεις στη stock rom:

1 Ξέρει κανεις τι φταίει και ενεργοποιούνται μόνα τους τα mobile data? Και

2. Όταν ξεκλειδώνω την οθόνη πως γίνεται να μου εμφανίζει κατευθείαν την home screen και όχι τη διαχείριση εργασιών, την κάμερα ή οτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

1. Στην εκδοση S027 δεν υπαρχει τετοιο προβλημα (ουτε και στην S029 για οσο καιρο την ειχα δοκιμασει)

2. Αν συρεις την κλειδαρια κατακορυφα προς τα πανω τοτε παντα πηγαινει στην Home screen.

Link to comment
Share on other sites

1. Στην s029 είμαι και μου το κάνει κάποιες φορές. Τώρα δοκιμάζω μήπως φταίει κάποια εφαρμογη π.χ. gwpa finder

2. Όταν σύρω προς τα πάνω μου βγάζει τη διαχείριση εργασιών για κάποιο λόγο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Αν στην επόμενη ώρα δεν καταφέρω να επανενεργοποιήσω τον ήχο κλήσης, λυπάμαι αλλά η συσκευή θα τύχει τον πρώτο της εναγκαλισμό με τον τοίχο...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να το βάλεις το αθόρυβο και δεν μπορείς. Αυτό γίνεται με τα πλήκτρα δεξιά πάνω . Το πάνω δυναμώνει το κάτω μειώνει μέχρι να απενεργοποιήσει τελείως τον ήχο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...