Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

eurobank ναι , προ καπιταλ που αγοραζα με paypal δεν εβαζε χρεωση σε αγορες

τωρα αν αλλες δε το κανουν δε το ξερω , εγω απλα ειπα τι εγινε δεν εσπειρα κανα πανικο

απλα το γεγονος ανεφερα ..

Σου είπα ότι ανέκαθεν έτσι ήταν οι χρεώσεις από eurobank για αγορές σε ξένο νόμισμα, 2.5€. Δεν έγινε μετά τα capital controls. Αν δεν έβλεπες πριν χρεώσεις είτε αγόραζες σε ευρώ, είτε είχες pre paid της eurobank που έχει άλλες χρεώσεις, Max 2% επί του ποσού αγοράς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σου είπα ότι ανέκαθεν έτσι ήταν οι χρεώσεις από eurobank για αγορές σε ξένο νόμισμα, 2.5€. Δεν έγινε μετά τα capital controls. Αν δεν έβλεπες πριν χρεώσεις είτε αγόραζες σε ευρώ, είτε είχες pre paid της eurobank που έχει άλλες χρεώσεις, Max 2% επί του ποσού αγοράς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

επανερχομαι λοιπον στο ΑΝΕΚΑΘΕΝ (γιατι παντα αυτη τη καρτα τη χρεωστικη της eurobank ειχα στο paypal) χτεσινη συναλλαγη με την ιδια καρτα στο ιδιο paypal αγορα απο sportsdirect χρεωθηκε μονο τα 89.95 χωρις τα 2.50 , αρα δεν ισχυει το ανεκαθεν τωρα οπως δεν ισχυε και παλια οπως ελεγα και εγω , οποτε για μενα 2 λογοι υπαρχουν

1. ή επειδη στα κινεζομαγαζα εγινε η πληρωμη σε δολλαρια εβαλε προμηθεια

2.ή επειδη ηταν εκτος ευρωπης ,

στο sportsdirect (Αγγλια) η πληρωμη εγινε σε ευρω κανονικα , και βαζω νεα φωτο με συναλλαγες πριν για να φαινεται οτι δεν υπαρχει στη συγκεκριμενη συναλλαγη προμηθεια .

Edited by reddevils.gr
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να μην υπάρχει η προμήθεια η αγορά έγινε σε ευρώ και από την κάρτα σου έφυγαν ευρώ, δηλαδή την μετατροπή την έκανε είτε το κατάστημα είτε το PayPal. Μπορείς να επικοινωνήσεις με eurobank να σου επιβεβαιώσει για την προμήθεια των 2.5€ όταν αγοράζεις σε διαφορετικό νόμισμα από ευρώ, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου και στο λέω. Οι τιμολογιακες πολιτικές των τραπεζων αλλάζουν συχνά, αλλά όπως σου είπα αυτό ισχύει και πριν από τα capital controls, αυτό ήταν που σχολίασα στο αρχικό σου ποστ και εννοείται ότι δεν συμφωνώ με αυτή τη χρέωση. Είναι τελείως ασύμφορη για κάποιον που θέλει να πληρώνει με κάρτα όταν πχ ταξιδέψει Αγγλία και ουσιαστικά αναγκάζει κάποιον να μην πληρώνει με κάρτα. Συμφέρει μόνο αν κάνεις αγορές μεγάλου ποσού.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να μην υπάρχει η προμήθεια η αγορά έγινε σε ευρώ και από την κάρτα σου έφυγαν ευρώ, δηλαδή την μετατροπή την έκανε είτε το κατάστημα είτε το PayPal. Μπορείς να επικοινωνήσεις με eurobank να σου επιβεβαιώσει για την προμήθεια των 2.5€ όταν αγοράζεις σε διαφορετικό νόμισμα από ευρώ, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου και στο λέω. Οι τιμολογιακες πολιτικές των τραπεζων αλλάζουν συχνά, αλλά όπως σου είπα αυτό ισχύει και πριν από τα capital controls, αυτό ήταν που σχολίασα στο αρχικό σου ποστ και εννοείται ότι δεν συμφωνώ με αυτή τη χρέωση. Είναι τελείως ασύμφορη για κάποιον που θέλει να πληρώνει με κάρτα όταν πχ ταξιδέψει Αγγλία και ουσιαστικά αναγκάζει κάποιον να μην πληρώνει με κάρτα. Συμφέρει μόνο αν κάνεις αγορές μεγάλου ποσού.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

φιλε μου δεν αντιδικουμε σε καμμια περιπτωση , απλα εγω θυμαμαι οτι δε πληρωνα προμηθεια παλια , μπορει να κανω και λαθος , οτι η eurobank ειναι η πιο κ@@@ τραπεζα δε χωρα αμφιβολια , απλα χαρηκα που περασαν οι συναλλαγες και μετα ειδα τα +2.50 για καθε συναλλαγη και ξενερωσα λιγακι γιατι με 1 ευρω , φαινεται στην φωτο , εστειλα 247 στη Ν26 εμβασμα . Αυθτο ελεγα να γλυτωσω και τελικα πληρωσα 5 :-)

anyway , αν δε γινοταν δε θα μαθαιναμε κιολασ ...Α θα δοκιμασω αλλη μια σε banggood αλλα πληρωμη σε ευρω να δουμε !!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Κάθε τράπεζα έχει τις δικές της χρεώσεις όταν αγοράζεις σε ξένο νόμισμα. Συνήθως είναι ένα ποσοστό %, ή μία φιξ χρέωση όπως στη δική σου περίπτωση.

Είναι δεδομένο ότι οφείλεται στο ότι δεν αγόρασες σε ευρώ και δεν έχει σχέση με τα capital controls. Δεν χρειάζεται να το ψάξεις παραπάνω

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι και προ capital controls υπήρχε το +2,50€ προμήθεια συναλλάγματος από την euro. Μπορεί ο φίλος πιο πάνω να είχε ορίσει το paypal να κάνει τη μετατροπή και γι' αυτό να μην το έβλεπε. Πάντως μέχρι 50€ συμφέρει τη μετατροπή να την κάνει το paypal και από 50 και πάνω (μέχρι 500 ? ) η τράπεζα στην περίπτωση της eurobank.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εξαντληθηκε το οριο συναλλαγων των ελληνικων τραπεζων με εξωτερικο για αυτο το μηνα γιατι δεν περναει καμια πληρωμη προς ebay σημερα (paypal με πειραιως και alpha καρτες)
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εξαντληθηκε το οριο συναλλαγων των ελληνικων τραπεζων με εξωτερικο για αυτο το μηνα γιατι δεν περναει καμια πληρωμη προς ebay σημερα (paypal με πειραιως και alpha καρτες)

 

Στις πληρωμες με καρτες δεν υπαρχει οριο

Μηνιαιο όριο υπαρχει στα εμβασματα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στις πληρωμες με καρτες δεν υπαρχει οριο

Μηνιαιο όριο υπαρχει στα εμβασματα

Υπάρχει, κάθε τράπεζα έχει όριο προς τα έξω, νομίζω στις πιστωτικές και Amex, η οποία είναι ουσιαστικά ξένη τράπεζα δεν έχει.

Ουσιαστικά είναι ένα budget που βάζει για φύγουν λεφτά προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, κάθε τράπεζα έχει όριο προς τα έξω, νομίζω στις πιστωτικές και Amex, η οποία είναι ουσιαστικά ξένη τράπεζα δεν έχει.

Ουσιαστικά είναι ένα budget που βάζει για φύγουν λεφτά προς τα έξω.

 

Ισως ξερεις καλυτερα ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μεν να υπάρχει χαλάρωση των CC ωστόσο με το που πιάσει η κάθε τράπεζα το μηνιαίο της όριο μετά κάνεις το σταυρό σου για να περάσει η αγορά ή απλά περιμένεις τον επόμενο μήνα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγοράσα ένα κινητό περίπου στα 150 ευρώ και είδα στις κινήσεις εκτός από τα 150, μια κίνηση 2.80 ε που λέει προμήθεια συναλλαγής εξωτερικού.

Καινούριο πρέπει να είναι μετά την χαλάρωση.

Άρε ευτυχώς που έχω revolut.

Ή και εκεί θα έχει προμήθεια πέρα από το 1 ευρώ.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγοράσα ένα κινητό περίπου στα 150 ευρώ και είδα στις κινήσεις εκτός από τα 150, μια κίνηση 2.80 ε που λέει προμήθεια συναλλαγής εξωτερικού.

Καινούριο πρέπει να είναι μετά την χαλάρωση.

Άρε ευτυχώς που έχω revolut.

Ή και εκεί θα έχει προμήθεια πέρα από το 1 ευρώ.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Πλεον μπορείς να φορτώνεις την revolut απευθείας απο την καρτα σου με μηδενική χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Πλεον μπορείς να φορτώνεις την revolut απευθείας απο την καρτα σου με μηδενική χρέωση.
Εγω προσπάθησα να βαλω μολις τώρα κ εχει χρέωση 0.20? εισαι σιγουρος οτι ειναι μηδενική?
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πριν λίγο καιρό (1 εβδομάδα) που την φόρτωσα την revolut (11 euro) είχε μηδενική χρέωση
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πριν λίγο καιρό (1 εβδομάδα) που την φόρτωσα την revolut (11 euro) είχε μηδενική χρέωση
ενεργοποιησα πριν 10 λεπτα τον λογαριασμό δν μου εχει γίνει ακομα η καρτα verify Κ φαινεται οτι παιρνει προμήθεια 1%, μηπως επειεδη ειναι καινουργιος λογαριασμος, γνωρίζει καποιος κατι επί αυτουυ? αν δν εχει προμήθεια συμφέρει παρα πολυ ειανι η αληθεια!!!
Link to comment
Share on other sites

Πλεον μπορείς να φορτώνεις την revolut απευθείας απο την καρτα σου με μηδενική χρέωση.

Ωπ! Για πείτε τι είναι αυτό. Μιλάμε για την κλασική διαδικασία με μεταφορά από τον τραπεζικό μας λογαριασμό με e-banking (που ξέραμε ότι είχε €1 χρέωση), ή για κάποιο είδος πληρωμής μέσω πιστωτικής κάρτας...;

 

[..] είδα στις κινήσεις εκτός από τα 150, μια κίνηση 2.80 ε που λέει προμήθεια συναλλαγής εξωτερικού. [..]

Μήπως έχεις κάρτα της Eurobank; Αν δεις στις προηγούμενες σελίδες, αυτή έχει μια τέτοια χρέωση ως προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος..

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Για πείτε τι είναι αυτό. Μιλάμε για την κλασική διαδικασία με μεταφορά από τον τραπεζικό μας λογαριασμό με e-banking (που ξέραμε ότι είχε €1 χρέωση), ή για κάποιο είδος πληρωμής μέσω πιστωτικής κάρτας...;

το εψαξα η μηδενικη προμύξεια ισχυει μονο για τις χρεωστικές καρτες, οχι για τις πιστωτικες σαν τις δικές μου!!! αλλα κ παλι πολυ καλο με μηδενική προμήθεια!!!!

 

opping up in GBP and EUR with a debit card is completely free.

Supporting credit cards and top-ups in USD is expensive for us. We’re working to bring these costs down, but until then we have to charge:

- 1% per top-up with a credit card

- 3% per USD top-up with a debit card

- 4% (1% plus 3%) per USD top-up with a credit card.

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς κρατάει πλέον και αυτη 2.5 ευρώ μετατροπή συναλλαγματος. Το επιβεβαίωσα σήμερα σε μια αγορά στο vickmall 145$ μου κράτησε 130 ευρώ και 2.61 μετατροπή συναλλαγματος. Όταν αγοράζουμε σε άλλο νόμισμα θα έχουμε αυτήν την προμήθεια. Γι αυτό προσοχή.
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς κρατάει πλέον και αυτη 2.5 ευρώ μετατροπή συναλλαγματος. Το επιβεβαίωσα σήμερα σε μια αγορά στο vickmall 145$ μου κράτησε 130 ευρώ και 2.61 μετατροπή συναλλαγματος. Όταν αγοράζουμε σε άλλο νόμισμα θα έχουμε αυτήν την προμήθεια. Γι αυτό προσοχή.

 

Για τι ποσα και πάνω;

 

Και ισχύει και για τις χρεωστικές;

 

Sent from mTalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Για τι ποσα και πάνω;

 

Και ισχύει και για τις χρεωστικές;

 

Sent from mTalk

 

Για ποσά δεν ξέρω αλλά αυτό ισχύει για τις χρεωστικες σε eurobank και Πειραιώς που έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, ανάλογα το ποσό αγοράς, ίσως συμφέρει να κάνει την μετατροπή το PayPal σε ευρώ, εκτός και αν το καπέλο των 2+ ευρώ μπαίνει σε κάθε συναλλαγή.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αγορά από ebay στις 3/9 περίπου 5 δολ Καναδά, δεν χρεωσε προμήθεια η Πειραιώς στην χρεωστικη.

 

Στάλθηκε από κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φόρτισε κανεις προσφατα την Revolut με χρεωστική Πειραιως; Από χτες τρώω πόρτα...(MasterCard και visa)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φόρτισε κανεις προσφατα την Revolut με χρεωστική Πειραιως; Από χτες τρώω πόρτα...(MasterCard και visa)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Δεν γινετε πια καταθεση με καμια ελληνικη καρτα.Παλι στα εμβασματα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...