Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιπτωση πρωτη, τα χρηματα μετα απο refund μπηκαν στην καρτα απο την οπεια ειχαν πληρωθεί. Πολυ σωστα.

Περίπτωση δευτερη, η ελληνικη Εταιρεία δεν εκανε refund , αλλα απλα σου εστειλε καποια χρηματα. Οταν καποιος σου στελνει, και οχι σου επιστρέφει, χρηματα, τοτε αυτα μπενουν στο balance. Και παλι σωστα

Και μια λεπτομέρεια σχετικά με αυτήν την περίπτωση:

Όταν κάποιος σου κάνει refund, το ποσό σου επιστρέφεται συτούσιο.

Όταν κάποιος σου στείλει λεφτά, το paypal το θεωρεί -ορθώς άλλωστε- αυτοτελή πληρωμή και σου κρατάει προμήθεια!

Γι' αυτό προσοχή όταν κάποιος χρειάζεται να σας επιστρέψει χρήματα σπό κάποια προηγούμενη συναλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και μια λεπτομέρεια σχετικά με αυτήν την περίπτωση:

Όταν κάποιος σου κάνει refund, το ποσό σου επιστρέφεται συτούσιο.

Όταν κάποιος σου στείλει λεφτά, το paypal το θεωρεί -ορθώς άλλωστε- αυτοτελή πληρωμή και σου κρατάει προμήθεια!

Γι' αυτό προσοχή όταν κάποιος χρειάζεται να σας επιστρέψει χρήματα σπό κάποια προηγούμενη συναλλαγή...

Σωστό είναι αυτό που λές, αλλά δεν τα κρατάει απο τον παταραληπτη, αλλά από τον αποστολέα. Βεβαίως ομως επηρεάζεται το τελικό ποσό που θα λάβει ο παραλήτπτης.

Δηλ. Εαν στείλω 10€ θα κρατήσει απο εμένα 0,80 ( τυχαίο το ποσό που βάζω ότι κρατά το paypal) άρα θα παραλάβει ο άλλος, 9,20€, και όχι 10€.

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση πρωτη, τα χρηματα μετα απο refund μπηκαν στην καρτα απο την οπεια ειχαν πληρωθεί. Πολυ σωστα.

Περίπτωση δευτερη, η ελληνικη Εταιρεία δεν εκανε refund , αλλα απλα σου εστειλε καποια χρηματα. Οταν καποιος σου στελνει, και οχι σου επιστρέφει, χρηματα, τοτε αυτα μπενουν στο balance. Και παλι σωστα

 

Έτσι είναι @alfeios, απλά εγώ δεν το γνώριζα γιατί δεν μου είχε ξανατύχει. Οπότε σε ανάλογη περίπτωση στο μέλλον, θα τους ζητήσουν να κάνουν refund.

Link to comment
Share on other sites

παιδες προσπαθω να μεταφερω λεφτα απο τον ενα λογαριασμο που εχω καρτα στον αλλον που ειναι μονο το balance ωστε να αγορασω κατι πραγματα απο το e-bay αλλα βγαζει error...ξερετε γιατιι??????
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Θέλω να κάνω αγορα από την Oneplus.Εχω paypal με συνδεδεμένη πιστωτική κάρτα Mastercard της Πειραιώς.Θα μου δεχτεί την συναλλαγή?
Mi 9 128gb :shoot:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Θέλω να κάνω αγορα από την Oneplus.Εχω paypal με συνδεδεμένη πιστωτική κάρτα Mastercard της Πειραιώς.Θα μου δεχτεί την συναλλαγή?

Κανονικά.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κάνω δευτερο λογαριασμο και κατι τέτοια που διαβάζω?

Όχι φίλε μου..

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω μια πιστωτικη της Alpha bank συνδεδεμενη με το paypal και υπολοιπο μικρο στο balance. θελω να αγορασω κατι απο banggood αλλα το ποσο του balance δεν μου φτανει. αν προχωρησω στην αγορα θα περασει τραβωντας το ποσο απο το balance και το υπολοιπο απο την πιστωτικη? εχει κανει καποιος αναλογη αγορα? γενικα περναει αγορα με πιστωτικη συνδεδεμενη με paypal απο το banggood? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω μια πιστωτικη της Alpha bank συνδεδεμενη με το paypal και υπολοιπο μικρο στο balance. θελω να αγορασω κατι απο banggood αλλα το ποσο του balance δεν μου φτανει. αν προχωρησω στην αγορα θα περασει τραβωντας το ποσο απο το balance και το υπολοιπο απο την πιστωτικη? εχει κανει καποιος αναλογη αγορα? γενικα περναει αγορα με πιστωτικη συνδεδεμενη με paypal απο το banggood? ευχαριστω

 

Νομιζω θα περασει.Πρεπει το νομισμα που θα πληρώσεις να ειναι ιδιο με το νόμισμα που εχεις το υπόλοιπο στο balance.Ετσι θα τραβήξει και απο το balance και το υπόλοιπο απο την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Να κάνω μια ερώτηση ?

Πόσο χρήματα μπορώ να κάνω αγορά απο paypal?

Όσο μου ορίζει η τράπεζα λόγω cc? 420?

Βασικά θέλω να αγοράσω κάτι με 500ευρω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Να κάνω μια ερώτηση ?

Πόσο χρήματα μπορώ να κάνω αγορά απο paypal?

Όσο μου ορίζει η τράπεζα λόγω cc? 420?

Βασικά θέλω να αγοράσω κάτι με 500ευρω

 

Αμα περασει η καρτα απο το paypal τοτε δεν υπαρχει οριο στο ποσο που μπορεις να αγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, έχουμε (ελέω C.C...) μηνιαίο όριο εξαγωγής συναλλάγματος στο εξωτερικό €500.

Λογικά αυτό θα πρέπει να εφαρμόζεται και στις κάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, έχουμε (ελέω C.C...) μηνιαίο όριο εξαγωγής συναλλάγματος στο εξωτερικό €500.

Λογικά αυτό θα πρέπει να εφαρμόζεται και στις κάρτες...

 

Αμα περασει η καρτα απο το paypal τοτε δεν υπαρχει οριο στο ποσο που μπορεις να αγορασεις.

Guys thnaks, Και τα δύο λογικά είναι...

Αλλά υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αγορά πάνω απο το όριο του cc με paypal

Link to comment
Share on other sites

Εγκρίθηκε από τους θεσμούς το πακέτο ελάφρυνσης των capital controls που σχεδίασε η Τράπεζα της Ελλάδος.

 

Ο διοικητής της ΤτΕ απέστειλε τη Δευτέρα στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα - η οποία αργά το βράδυ το ενέκρινε- το τελικό σχετικό αίτημα το οποίο, μεταξύ άλλων, προβλέπει...

 

Αύξηση των ορίων στη χρήση των καρτών στο εξωτερικό με παράλληλο άνοιγμα, μέσω internet, πολλών international sites του συνόλου σχεδόν των διαδικτυακών αγορών

 

Αύξηση των μηνιαίων ορίων τόσο των τραπεζών όσο και των Ιδρυμάτων Πληρωμών για την αποστολή εμβασμάτων έως 1.000 ευρώ...

 

Πλέον αναμένεται μέσα στην εβδομάδα η έκδοση του Προεδρικού Διατάγματος που θα περιλαμβάνει όλες τις σχετικές λεπτομέρειες.

 

Πώς σας φαίνεται; Οδεύουμε προς άνοιγμα των αγορών στο internet

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Πώς σας φαίνεται; Οδεύουμε προς άνοιγμα των αγορών στο internet

 

καλημερα, το θεμα ειναι το ποτε θα τεθεί σε εφαρμογη. Εαν ειναι να παει απο το '17 .........

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα να περάσω την αμεξ μου στο paypal και δεν την δέχεται

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Προσεξα στο winbnak πως ανεβασαν το οριο αναληψης στα 840 ευρω.δοκιμασε κανενας να κανει αγορες με visa ή mastercard που ειχε απο παλια συνδεδεμενες στο paypal?
Link to comment
Share on other sites

Προσεξα στο winbnak πως ανεβασαν το οριο αναληψης στα 840 ευρω.δοκιμασε κανενας να κανει αγορες με visa ή mastercard που ειχε απο παλια συνδεδεμενες στο paypal?

 

Δεν εχει καμια σχεση το οριο των 840 ευρω με της αγορες στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει σχεση με το πακετο χαλαρωσης των cc.Τα 840 ειναι επιβεβαιωση οτι εφαρμοστηκε αυτη η χαλαρωση.

 

Διαβασα μολις το φεκ.Δυστυχως δε το συμπεριαλβαν αυτο με τις αγορες στο εξωτερικο οπως και πολλα αλλα.Τσαμπα μας δουλευε ο Τσακαλ πριν μια εβδομαδα οτι θα μπουν και αυτα μεσα στο φεκ

Edited by stelios85
Link to comment
Share on other sites

 

Εχει σχεση με το πακετο χαλαρωσης των cc.Τα 840 ειναι επιβεβαιωση οτι εφαρμοστηκε αυτη η χαλαρωση.

 

Διαβασα μολις το φεκ.Δυστυχως δε το συμπεριαλβαν αυτο με τις αγορες στο εξωτερικο οπως και πολλα αλλα.Τσαμπα μας δουλευε ο Τσακαλ πριν μια εβδομαδα οτι θα μπουν και αυτα μεσα στο φεκ

 

Αυτο ειδα και εγω στο ΦΕΚ poy ανεβασα. Δεν λεει τιποτα για αγορες απο το εξωτερικο ενω το ειχαν υποσχεθει ΚΑΙ αυτο. :D

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι τα CC είναι ένα κόλπο των τραπεζιτών προκειμένου να κρατήσουν τα χρήματα στις τράπεζες τα οποία κάποια στιγμή θα φάνε. Το λέω αυτό γιατί δεν μπορεί να έχουν εγκλωβισμένα χρήματα συντάξεων, εφ άπαξ ,μισθών κλπ τα οποία είναι ήδη φορολογημένα άρα όχι παράνομα.

Anyway επειδή το φόρουμ είναι τεχνολογικό δεν θα επεκταθώ πάνω σε αυτό.

Ασχολήθηκα απο την πρώτη μέρα που επεβλήθηκαν τα CC ώστε να βρώ τις "τρύπες" που υπάρχουν και πράγματι τις βρήκα.

Ο ένας τρόπος ήταν βάζοντας χρήματα σε μία ταυτοποιημένη money safe card (όταν έχω μετρητά) ή αγοράζοντας με χρεωστική απο περίπτερο και μετά βγάζοντάς τα έξω.

Ομως αυτός ο τρόπος δεν συνέφερε καθόσον η συγκεκριμμένη κάρτα έχει προμήθεια 4% στο γέμισμα + 3% (αν θυμάμαι καλά) στο Paypal ώστε να τα μεταφέρω σε τράπεζα εξωτερικού +1,9% για το POS (δεν ήθελα να χρεωθεί ο περιπτεράς).

Βρήκα όμως δεύτερο (δεν μπορώ δυστυχώς να τον αποκαλύψω) που μου στοιχίζει 3%.

Κατάφερα σε 10 μέρες και έβγαλα εξω περίπου 10.000 (φορολογημένα φυσικά) .

Εκανα μία κακία μετά όμως.

Πήγα στον διευθηντή της τράπεζας και του ζήτησα τα χρήματά μου .

Η απάντησή του ήταν φυσικά ότι δεν γίνεται.

Του ζήτησα να δεί τον λογαριασμό μου όπου με έκπληξη διαπίστωσε ότι τα χρήματα εξαφανίστηκαν.

Απαίτησε να τα γυρίσω πίσω φυσικά απειλώντας με λες και ήταν δικά του.

Μιλάμε για θράσσος.

Τού έκανα την χαρακτηριστική "ελληνική" κίνηση (θα πάρετε τα @@ μου) και έφυγα.

Ο τρόπος είναι απλός απλά λίγο ψάξιμο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι τα CC είναι ένα κόλπο των τραπεζιτών προκειμένου να κρατήσουν τα χρήματα στις τράπεζες τα οποία κάποια στιγμή θα φάνε. Το λέω αυτό γιατί δεν μπορεί να έχουν εγκλωβισμένα χρήματα συντάξεων, εφ άπαξ ,μισθών κλπ τα οποία είναι ήδη φορολογημένα άρα όχι παράνομα.

Anyway επειδή το φόρουμ είναι τεχνολογικό δεν θα επεκταθώ πάνω σε αυτό.

Ασχολήθηκα απο την πρώτη μέρα που επεβλήθηκαν τα CC ώστε να βρώ τις "τρύπες" που υπάρχουν και πράγματι τις βρήκα.

Ο ένας τρόπος ήταν βάζοντας χρήματα σε μία ταυτοποιημένη money safe card (όταν έχω μετρητά) ή αγοράζοντας με χρεωστική απο περίπτερο και μετά βγάζοντάς τα έξω.

Ομως αυτός ο τρόπος δεν συνέφερε καθόσον η συγκεκριμμένη κάρτα έχει προμήθεια 4% στο γέμισμα + 3% (αν θυμάμαι καλά) στο Paypal ώστε να τα μεταφέρω σε τράπεζα εξωτερικού +1,9% για το POS (δεν ήθελα να χρεωθεί ο περιπτεράς).

Βρήκα όμως δεύτερο (δεν μπορώ δυστυχώς να τον αποκαλύψω) που μου στοιχίζει 3%.

Κατάφερα σε 10 μέρες και έβγαλα εξω περίπου 10.000 (φορολογημένα φυσικά) .

Εκανα μία κακία μετά όμως.

Πήγα στον διευθηντή της τράπεζας και του ζήτησα τα χρήματά μου .

Η απάντησή του ήταν φυσικά ότι δεν γίνεται.

Του ζήτησα να δεί τον λογαριασμό μου όπου με έκπληξη διαπίστωσε ότι τα χρήματα εξαφανίστηκαν.

Απαίτησε να τα γυρίσω πίσω φυσικά απειλώντας με λες και ήταν δικά του.

Μιλάμε για θράσσος.

Τού έκανα την χαρακτηριστική "ελληνική" κίνηση (θα πάρετε τα @@ μου) και έφυγα.

Ο τρόπος είναι απλός απλά λίγο ψάξιμο θέλει.

Τού έκανα την χαρακτηριστική "ελληνική" κίνηση (θα πάρετε τα @@ μου) και έφυγα.Χααχαχαχαχχα κλαιω δικε μου καλα του εκανες

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...