Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σημερα λειτουργει η paypal? μπορεις να κανεις αγορες απο εξωτερικο? κατι αλλο πολυ σημαντικο: η ups σταματησε απο χτες να δεχεται χρηματα απο Ελλαδα. Νομιζω ειναι παρα πολυ σημαντικο κ το αναφερω.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα πριν λίγο αγορά από ebay, μέσω paypal με american express ελληνικής τράπεζας και έγινε επιτυχώς. Με visa που δοκίμασα δεν γινόταν.
Link to comment
Share on other sites

Προχθες με νέο PayPal και debit της Πειραιώς πέρασε με την μια αγορά στο Vickmall (μέσω χρέωσης της κάρτας και όχι από balance)
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

...αγορά από ebay μέσω PayPal με χρήση της (μόλις) νεοεισαχθήσας κάρτας Dynamic AMEX της Alpha Bank στο ποσό των 75$ έγινε επιτυχώς. Υπήρχε ήδη και συνδεδεμένη κάρτα VISA Πειραιώς.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, προσπαθούσα στην αρχή να κάνω αγορές μέσω ebay αλλά δεν μου δεχόταν την εθνική prepaid, βέβαια με χρέωσε η paypal 0,89€ την φορά για κάθε προσπάθεια που έκανα αλλά η κάρτα έγραφε denied.

Βρήκα την άκρη βέβαια μέσω paypal balance... τους έστειλα μήνυμα αλλά ακόμα δεν έχω απάντηση εδώ και τρια 24ωρα. Γνωρίζει κανείς τι είναι και γιατί; Δλδ σύνολο κανένα 5€ χάθηκε έτσι!

Και σίγουρα τα έχει πάρει η paypal γιατί έτσι φαίνεται στην prepaid όταν κοιτώ την ανάλυση. Δεν διάβασα κάτι στο paypal fees ή δεν κατάλαβα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, προσπαθούσα στην αρχή να κάνω αγορές μέσω ebay αλλά δεν μου δεχόταν την εθνική prepaid, βέβαια με χρέωσε η paypal 0,89€ την φορά για κάθε προσπάθεια που έκανα αλλά η κάρτα έγραφε denied.

Βρήκα την άκρη βέβαια μέσω paypal balance... τους έστειλα μήνυμα αλλά ακόμα δεν έχω απάντηση εδώ και τρια 24ωρα. Γνωρίζει κανείς τι είναι και γιατί; Δλδ σύνολο κανένα 5€ χάθηκε έτσι!

Και σίγουρα τα έχει πάρει η paypal γιατί έτσι φαίνεται στην prepaid όταν κοιτώ την ανάλυση. Δεν διάβασα κάτι στο paypal fees ή δεν κατάλαβα.

 

Θα σου επιστραφουν αν ηταν ανεπιτυχεις, αλλα θα πρεπει να οπλιστεις με υπομονη.

 

Εγω με amex τα πηρα προχτες, κ η πρωτη προσπαθεια ηταν 12-15 Αυγουστου!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χθες εκανα 3 αγορες με paypal απο ebay (visa alpha bank) επιτυχως. Καθε αγορα περιπου 1 με 2 ευρω. Μετα εκανα 2 ακομα αγορες και εφαγα πορτα. Προσπαθησα πολλες φορες να αγορασω τα 2 αυτα συγκεκριμενα προιοντα και παλι τιποτα. Γιατι γινεται αυτο;
TCe
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, προσπαθούσα στην αρχή να κάνω αγορές μέσω ebay αλλά δεν μου δεχόταν την εθνική prepaid, βέβαια με χρέωσε η paypal 0,89€ την φορά για κάθε προσπάθεια που έκανα αλλά η κάρτα έγραφε denied.

Βρήκα την άκρη βέβαια μέσω paypal balance... τους έστειλα μήνυμα αλλά ακόμα δεν έχω απάντηση εδώ και τρια 24ωρα. Γνωρίζει κανείς τι είναι και γιατί; Δλδ σύνολο κανένα 5€ χάθηκε έτσι!

Και σίγουρα τα έχει πάρει η paypal γιατί έτσι φαίνεται στην prepaid όταν κοιτώ την ανάλυση. Δεν διάβασα κάτι στο paypal fees ή δεν κατάλαβα.

Έχω δοκιμάσει και εγώ με πιστωτική Eurobank visa συνδεδεμένη στο PayPal αρκετές φορές, αλλά «τρώω πόρτα». Δοκίμασα να συνδέσω χρεωστική mastercard της Ε.Τ.Ε. (από αντικατάστση maestro), αλλά και με αυτή δεν έγινε δεχτή η αγορά. Όμως μου δέσμευσε και εμένα 0,88 λεπτά, τα οποία φαίνονται στις άλλες δεσμεύσεις στο e-banking της τράπεζας και κάποια στιγμή θα επιστραφούν όπως έγραψε και η mariel19. Το ωραίο είναι ότι μετά την απόρριψη της mastercard/Ε.Τ.Ε. δοκίμασα και με χρεωστική visa Πειραιώς, όπου και αυτή πάλι δεν πέρασε, αλλά δεν μου δέσμευσε κάποιο ποσό.

Edited by giachtas
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει και εγώ με πιστωτική Eurobank visa συνδεδεμένη στο PayPal αρκετές φορές, αλλά «τρώω πόρτα». Δοκίμασα να συνδέσω χρεωστική mastercard της Ε.Τ.Ε. (από αντικατάστση maestro), αλλά και με αυτή δεν έγινε δεχτή η αγορά. Όμως μου δέσμευσε και εμένα 0,88 λεπτά, τα οποία φαίνονται στις άλλες δεσμεύσεις στο e-banking της τράπεζας και κάποια στιγμή θα επιστραφούν όπως έγραψε και η mariel19. Το ωραίο είναι ότι μετά την απόρριψη της mastercard/Ε.Τ.Ε. δοκίμασα και με χρεωστική visa Πειραιώς, όπου και αυτή πάλι δεν πέρασε, αλλά δεν μου δέσμευσε κάποιο ποσό.

 

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες σας, γιατί σύνολο (6-7 φορές) με δοκιμές και έτσι, λόγω πείσματος βασικά, λέω πάει τα έχασα τα λεφτά! Μετά είδα την λυπητερή στην prepaid...:X

Αλήθεια; Γιατί έκανα online αίτηση για την debit mastercard και εγώ της Εθνικής και λέω μήπως λυνόταν έτσι το θέμα!

Από την άλλη όμως να βάζω στην prepaid να μου παίρνει τα 2 ευρώ κάθε φορά, ας βάλω debit και μετά η λύση να τα μεταφέρω στο paypal balance.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά που στέλνουμε στο balance, μπορούμε να τα επιστρέψουμε στη κάρτα?

μονο με refund.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Στο refund όσα χρεώθηκες τόσα θα επιστρέψουν.

 

το 3.4% των κρατησεων και κατι ψιλα για τους καφεδες δεν στα επιστρεφουν, αυτο εφοσον εχει προηγηθει send ή request money. Σε πραγματικες συνθηκες πωλησης, ο πωλητης τα πληρωνει οποτε δεν σου φαινεται εσενα καθολου, εδω ομως πωλητης αγοραστης ειναι ο ιδιος οποτε....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ο κακός χαμός.. Η λέξη μπάχαλο ωχριά μπροστά στην πραγματικότητα του τραπεζικού συστήματος στην Ελλάδα. Μου φαίνεται ότι η καλύτερη λύση είναι το άνοιγμα λογαριασμού σε γειτονική χώρα( η Βουλγαρία έχει γεμίσει Έλληνες καταθέτες..) και τελειώνει εκεί το παραμύθι..
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Σήμερα έλαβα 2 emails που με ενημερώναν ότι από το λογαριασμό στο Paypal έγιναν 2 payments. Εγώ paypal έχω να χρησιμοποιήσω από πριν τα capital controls και δεν έχω καμία ιδέα για το ποιος μπορεί να έκανε από το λογαριασμό μου τα δυο αυτά payments. Το πρώτο πρόλαβα να το κάνω cancel και για το 2ο που ήταν σε κατάσταση completed έκανα dispute στο Paypal, για unauthorized transaction... Υπάρχει περίπτωση να μη βγάλω άκρη με το Paypal; Το μόνο καλό είναι ότι τα payments ήταν μικρής αξίας (και τα 2 μαζί κάνα 30άρι), αλλά προφανώς δεν έχω καμία διάθεση να πληρώσω για κάτι που δεν ευθύνομαι εγώ... Επίσης έχει κανείς καμιά ιδέα για το πως μπορεί να την έπαθα; Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι λόγω weak password, το οποίο και άλλαξα αμέσως...

Anyway, αν έχει κανείς καμιά ιδέα ή έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο, αν μπορεί ας απαντήσει.

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

το 3.4% των κρατησεων και κατι ψιλα για τους καφεδες δεν στα επιστρεφουν, αυτο εφοσον εχει προηγηθει send ή request money. Σε πραγματικες συνθηκες πωλησης, ο πωλητης τα πληρωνει οποτε δεν σου φαινεται εσενα καθολου, εδω ομως πωλητης αγοραστης ειναι ο ιδιος οποτε....

αναφερόμουν σε refund από πωλητή :)

Edited by valadis.k
Link to comment
Share on other sites

Ο κακός χαμός.. Η λέξη μπάχαλο ωχριά μπροστά στην πραγματικότητα του τραπεζικού συστήματος στην Ελλάδα. Μου φαίνεται ότι η καλύτερη λύση είναι το άνοιγμα λογαριασμού σε γειτονική χώρα( η Βουλγαρία έχει γεμίσει Έλληνες καταθέτες..) και τελειώνει εκεί το παραμύθι..

Έκανα δυο μεταφορές από την εθνική σε άλλες τράπεζες στην Ελλάδα και πλήρωσα 54€, μια χαρά είναι για τις τράπεζες τα καπιταλ κοντρόλ

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανονικά παραγγελία με PayPal και Alpha mastercard στο Prozis.com

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανονικά παραγγελία με PayPal και Alpha mastercard στο Prozis.com

 

...και μένα χθες πέρασε 2 αγορές κανονικά , αλλά προσπάθησα να κάνω και μια 3η (αγορά) αλλά με πέταξε έξω ...

Με τις ώρες του είναι ? ή υπάρχει πιθανότητα να είναι ανάλογα το "είδος" της αγοράς ?

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Σήμερα έλαβα 2 emails που με ενημερώναν ότι από το λογαριασμό στο Paypal έγιναν 2 payments. Εγώ paypal έχω να χρησιμοποιήσω από πριν τα capital controls και δεν έχω καμία ιδέα για το ποιος μπορεί να έκανε από το λογαριασμό μου τα δυο αυτά payments. Το πρώτο πρόλαβα να το κάνω cancel και για το 2ο που ήταν σε κατάσταση completed έκανα dispute στο Paypal, για unauthorized transaction... Υπάρχει περίπτωση να μη βγάλω άκρη με το Paypal; Το μόνο καλό είναι ότι τα payments ήταν μικρής αξίας (και τα 2 μαζί κάνα 30άρι), αλλά προφανώς δεν έχω καμία διάθεση να πληρώσω για κάτι που δεν ευθύνομαι εγώ... Επίσης έχει κανείς καμιά ιδέα για το πως μπορεί να την έπαθα; Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι λόγω weak password, το οποίο και άλλαξα αμέσως...

Anyway, αν έχει κανείς καμιά ιδέα ή έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο, αν μπορεί ας απαντήσει.

Ευχαριστώ. :)

καλημερα κατ αρχην, μισο λεπτακι ρε φιλε, οι πληρωμες εγιναν τραβωντας χρηματα απο καπου, οταν μπεις μεσα στο transaction σου λεει "payment completed using funds from .........." απο που πηρε χρηματα? σε ποιον τα εστειλε? για ποιο λογο? αγορα ? τι? ετσι οπως μας τα λες ειναι σαν να εχεις φαντασματα μεσα στον λογαριασμο σου! φιλικα :)

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κατ αρχην, μισο λεπτακι ρε φιλε, οι πληρωμες εγιναν τραβωντας χρηματα απο καπου, οταν μπεις μεσα στο transaction σου λεει "payment completed using funds from .........." απο που πηρε χρηματα? σε ποιον τα εστειλε? για ποιο λογο? αγορα ? τι? ετσι οπως μας τα λες ειναι σαν να εχεις φαντασματα μεσα στον λογαριασμο σου! φιλικα :)

 

Φίλε μου καλημέρα.

 

Χρήματα δεν έχω στο balance μου, ωστόσο έχω συνδεδεμένη την πιστωτική μου... Τα χρήματα στάλθηκαν σε δυο κινεζοειδή ονόματα τα οποία φυσικά αγνοώ... Όσον αφορά τις άλλες ερωτήσεις και για ποιο λόγο μπορεί να έγινε αυτό, είναι προφανές ότι δεν έχω ιδέα... Φυσικά και δεν έχω φαντάσματα στον λογαριασμό μου και ξέρω κάποια πράγματα για να είμαι σε θέση να αντιλαμβάνομαι την κατάσταση όταν κάτι δεν πάει καλά... Στο δια ταύτα η ουσία είναι ότι χθες, πιθανότατα λόγω αδύναμου password, κάποιος μπήκε στο account μου και έστειλε 2 payments... Mόλις επίσης με ενημέρωσε το paypal ότι για τα payments που έκανα dispute, θα μου επιστραφεί όλο το ποσόν εντός των ημερών... Δηλ. το Paypal το έλεγξε μέσα σε καμιά 10 ώρες και έκλεισε την υπόθεση... Οπότε μάλλον ήταν φως φανάρι, ότι πρόκειται περί απάτης...

Ηθικό δίδαγμα: Χρησιμοποιείτε ισχυρά και μεγάλα passwords, με αλφαριθμητικά, σύμβολα, κεφαλαία, μικρά, για να έχετε το κεφάλι σας, όσο το δυνατόν πιο ήσυχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Θελω να κανω μια αγορα απο Κινα, απο Vickmall μεσω paypal,εχω εισαγει μια prepaid mastercard της Πειραιως με την οποια εχω κανει πριν ενα χρονο 3 αγορες .

Οταν κλικαρω στο Top up-add money instantly για να μεταφερω χρηματα απο την prepaid στο balance του λογαριασμου μου στην paypal εμφανιζεται το εξης:

 

Dear Customer

 

Please be informed that Instant Top-Up service is temporarily unavailable.

All the executed transactions will be automatically returned to the remitter´s bank account.

 

Thank you for understanding.

 

Θελω να προσθεσω οτι στην prepaid δεν εχω χρηματα μεσα αλλα, και να βαλω αυτο το temporarily unavailable παλι με ανησυχει οτι δεν θα βγαλω ακρη.

Μπορει να βοηθησει καποιος???, μια αλλη λuση ειναι η Western Union αλλα δεν γνωριζω πoση ασφαλεια εχει μια τετοια συναλλγη ...

 

Please Help!!!!

Σας ευχαρηστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα σε ολους,

Θελω να κανω μια αγορα απο Κινα, απο Vickmall μεσω paypal,εχω εισαγει μια prepaid mastercard της Πειραιως με την οποια εχω κανει πριν ενα χρονο 3 αγορες .

Οταν κλικαρω στο Top up-add money instantly για να μεταφερω χρηματα απο την prepaid στο balance του λογαριασμου μου στην paypal εμφανιζεται το εξης:

 

Dear Customer

 

Please be informed that Instant Top-Up service is temporarily unavailable.

All the executed transactions will be automatically returned to the remitter´s bank account.

 

Thank you for understanding.

 

Θελω να προσθεσω οτι στην prepaid δεν εχω χρηματα μεσα αλλα, και να βαλω αυτο το temporarily unavailable παλι με ανησυχει οτι δεν θα βγαλω ακρη.

Μπορει να βοηθησει καποιος???, μια αλλη λuση ειναι η Western Union αλλα δεν γνωριζω πoση ασφαλεια εχει μια τετοια συναλλγη ...

 

Please Help!!!!

Σας ευχαρηστω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα.

 

Χρήματα δεν έχω στο balance μου, ωστόσο έχω συνδεδεμένη την πιστωτική μου... Τα χρήματα στάλθηκαν σε δυο κινεζοειδή ονόματα τα οποία φυσικά αγνοώ... Όσον αφορά τις άλλες ερωτήσεις και για ποιο λόγο μπορεί να έγινε αυτό, είναι προφανές ότι δεν έχω ιδέα... Φυσικά και δεν έχω φαντάσματα στον λογαριασμό μου και ξέρω κάποια πράγματα για να είμαι σε θέση να αντιλαμβάνομαι την κατάσταση όταν κάτι δεν πάει καλά... Στο δια ταύτα η ουσία είναι ότι χθες, πιθανότατα λόγω αδύναμου password, κάποιος μπήκε στο account μου και έστειλε 2 payments... Mόλις επίσης με ενημέρωσε το paypal ότι για τα payments που έκανα dispute, θα μου επιστραφεί όλο το ποσόν εντός των ημερών... Δηλ. το Paypal το έλεγξε μέσα σε καμιά 10 ώρες και έκλεισε την υπόθεση... Οπότε μάλλον ήταν φως φανάρι, ότι πρόκειται περί απάτης...

Ηθικό δίδαγμα: Χρησιμοποιείτε ισχυρά και μεγάλα passwords, με αλφαριθμητικά, σύμβολα, κεφαλαία, μικρά, για να έχετε το κεφάλι σας, όσο το δυνατόν πιο ήσυχο!!!

Καλα για το password δεν το συζητω, εχεις απολυτο δικιο, ομως υποτιθεται οτι μπηκε καποιος απο καποια ip, αυτο καταγραφεται, ζητα λεπτομερειες και φυσικα να μας ενημερωνεις για την εξελιξη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω κατέληξα πλεον οτι το αν οι αγορές θα περάσουν είναι καθαρά θέμα μαγαζιού.. Έκανα απόπειρα να αγοράσω κάποια πράγματα αξίας περίπου 20$ απο Gearbest και έφαγα πόρτα, στη συνέχεια έκανα την ίδια συναλλαγή(τα ίδια πράγματα 2$ λιγότερα) απο DX και δούλεψε κανονικότατα. Paypal μόνο χωρίς balance και η μία κίνση αμέσως μετά την άλλη...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...