Jump to content

Κινητή τηλεφωνία της CYTA


vastegial_74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα παρεξηγηθούμε, ίσα ίσα που σας είμαι πολύ ευγνώμων που μου ανοίγετε τα μάτια και μαθαίνω το πως μπορώ να κινηθώ σ'αυτό που βλέπω να έρχεται. Για αρχή θα πρέπει να επιβεβαιώσω τα γραφόμενα στο συμβόλαιο (μένω Ηράκλειο Κρήτης κι οι γονείς μου στα Χανιά για να καταλάβετε ) αν και δεν έχω λόγο να μην πιστέψω αυτό που ο πατέρας μου βλέπει καθαρά. Ποιος ξέρει όμως αν όντως διαβάζει το συμβόλαιο κι όχι κάνα μπακαλοτέφτερο που του πάσαρε η πωλήτρια.. μ'αυτά και μ'αυτά τη βλέπω τη δουλειά πάντως, τη έχουμε πιει τη γκαζόζα κι απλώς δεν θέλουμε ακόμα να το πιστέψουμε. Μάλλον έχετε δίκιο σε όλα, το πακέτο διαθέτει απλώς τα 1000 λεπτά και τα υπόλοιπα έρχονται με τα εξτρά 5ευράκια..

Εκτός κι αν το συμβόλαιο είναι όντως συμβόλαιο και λέει άλλα, πάλι όμως αρχίζω να βλέπω ότι μιλάω για σενάριο που απλούστατα δεν μπορεί να υφίσταται αφού τέτοιο πακέτο από την Cyta δεν αναφέρεται πουθενά.

 

Το λες και "απατεωνιά" όμως όταν σου τάζουν αλλά στο τηλέφωνο κι άλλα παίρνεις/υπογράφεις στο τέλος, σωστά; Πόσο μάλλον όταν εξακολουθούν να ισχυρίζονται (η πωλήτρια, όχι η ίδια η Cyta ) ότι αυτά που ειπώθηκαν ισχύουν κατά λέξη.

 

Μόνο που με έβαλαν σε τέτοιες διαδικασίες είναι αρκετό να με κάνει να τους σιχαθώ, ειλικρινά όμως. Κι όσο υπάρχει κι αυτό το άθλιο σήμα σε επικοινωνία και σερφάρισμα σε σύγκριση με την Cosmote που χρησιμοποιούσαμε για χρόνια (τουλάχιστον μέχρι τώρα αυτό έχω βιώσει εδώ ) δεν ξέρω τι άλλο να πω.

 

Κι άντε τώρα να πάρω το νούμερό μου πίσω να γυρίσω στα παλιά μου γνώριμα και αξιόπιστα λημέρια..

 

Δύσκολο το βλέπω να ενημερώσω για ευχάριστες για μένα εξελίξεις, πάντως θα το κάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 309
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να έχεις παραλάβει και ένα έντυπο υπαναχώρησης. Αν δεν κάνω λάθος έχει διάρκεια 15 μέρες.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο διάβαζα λίγο νωρίτερα στο site του ΕΕΤΤ, θα το κοιτάξω κι αυτό. Το μόνο που δεν ξέρω είναι το κατά πόσο είναι εφικτό το να "φύγει" το 1 από τα 5 νούμερα (6 με το σταθερό ) για άλλη εταιρία αφού από την υπόλοιπη οικογένεια δεν διακρίνω ιδιαίτερη διάθεση για νέες "περιπέτειες" και "αναζητήσεις". Δεν έχουν και τις δικές μου αντιδραστικές ανησυχίες αλλά και ζητούμενα από ένα πακέτο κινητής να το πω διαφορετικά. Επίσης υπάρχει και το άλλο που μάλλον κι εδώ θα αντιμετωπίσω πρόβλημα, το μεγαλύτερο ίσως. Ότι το νούμερό μου ανήκει στα στοιχεία του πατέρα μου ενώ αν επιδιώξω να την κάνω για αλλού θα πρέπει πλέον να δώσω τα δικά μου στοιχεία για τον ίδιο αριθμό.

Θα είναι εφικτό άραγε;

Θα το ψάξω πάντως, να είσαι καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ήταν τα ψέματα της πωλήτριας όπως φαίνεται δυστυχώς και η πλάκα είναι ότι εξακολουθεί να επιμένει στο ότι το πακέτο μας περιλαμβάνει τα 800mb και τα 50sms (αλλά μόνο στέλνοντας το "δωρεάν" όπως επιμένει μήνυμα στο 1299 κάθε 1η του μηνός ) κι άσχετα με την επιβεβαίωση ότι λάβαμε 500mb για τον ερχόμενο μήνα, αυτά παραμένουν 800 και να τα χρησιμοποιήσουμε -λέει- άφοβα αφού δεν θα πληρώσουμε τίποτα παραπάνω απ' τα συμφωνηθέντα.. "αφού έχετε το τηλέφωνό μου δεν έχετε να φοβηθείτε και κάτι" λέει και ξαναλέει.

 

Τέλος πάντων εγώ θα τη ψάξω την δουλειά, αν μπορώ να πάρω το νούμερό μου και να φύγω για άλλη σύνδεση δηλαδή αφού οι υπόλοιποι που βρίσκονται στο οικογενειακό αυτό πακέτο είτε τη πιστεύουν, είτε δεν έχουν και τη διάθεση να ασχοληθούν περεταίρω. Για μένα "τώρα που είναι ακόμα νωρίς", για τους υπόλοιπους της οικογένειας "μένει να δούμε αν αυτά που λέει η τάδε ισχύουν με τον επόμενο λογαριασμό του πακέτου"..

 

Τραγελαφικές καταστάσεις ζω απ' την στιγμή που άλλαξε η σύνδεσή μου σε αυτή την εταιρία, εκτός βέβαια κι αν όλα αυτά που ισχυρίζεται επίμονα η κυρία ισχύουν τελικά - πράγμα εντελώς αμφίβολο για μένα μετά από όσα διάβασα εδώ μέσα.

 

Αν όμως τα λεγόμενά της αποδειχτούν "μπαλόνι" εδώ θα βρίσκομαι, και ονοματεπώνυμα και τηλέφωνο διαθέτω της εν λόγω..

 

Ειλικρινά στεναχωριέμαι που έχω "ανακατέψει" τόσο το νήμα αυτές τις μέρες, που σας έχω βάλει σε τέτοιες διαδικασίες να ασχολείστε τόσο με την περίπτωσή μου. Μπορεί να είστε όλοι απόλυτα ικανοποιημένοι από την εταιρία κι είναι κρίμα να το ανακατεύω εγώ. Όμως βρίσκομαι στην απόλυτη αβεβαιότητα αυτή τη στιγμή κι έχω να αντιμετωπίσω και μια σύνδεση που τουλάχιστον λειτουργικά δεν δείχνει να παρέχει τα απαραίτητα. Κακή ποιότητα ομιλίας, κακή σύνδεση ακόμα και στο 3g, καλόμαθα τόσα χρόνια στην cosmote μάλλον που ταίριαξε μια χαρά σε όσα μέρη κι αν βρέθηκα μέχρι σήμερα. Πλήρης απογοήτευση που θα κρατήσει ακόμα κι αν όσα είπε η "κυρία" για τις παροχές σε mb και sms ισχύσουν στο τέλος.. τι άλλο να πω..

Link to comment
Share on other sites

Αφου επιμένει η κυρία, ζήτα της αυτά που λέει γραπτώς, με τη σφραγίδα του συνεργάτη επάνω. Μετά επικοινωνεις με συτα και τους στελνεις σε φαξ το χαρτι.

Οταν τετοιοι/ες "πωλητές/τριες" βλέπουν οτι δεν αντιδράει ο κοσμος, παρόλο που τους εξαπάτησαν, θα συνεχίσουν να εξαπατούν. Και η αλήθεια είναι ότι στον επόμενο πελάτη που θα εξαπατήσουν δε θα έχει ευθύνη μόνο ο πωλητης/τρια, αλλά και αυτοι που εξαπατηθηκαν και δεν εκαναν κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Καμία προκατάληψη από μένα τουλάχιστον, ας έδιναν αυτά που έταξαν και μας έβαλαν στη διαδικασία της αλλαγής -αφήνοντας παράλληλα πίσω κάτι που μας κάλυπτε απόλυτα για αρκετά χρόνια- και πίστεψέ με, ποστ μου δεν θα έβλεπες εδώ εκτός ίσως κάποιο με απορίες για τη νέα μας σύνδεση.

 

Με την ευκαιρία να ενημερώσω ότι ακόμα βρίσκομαι στη φάση της αναμονής για το τι θα πει η ίδια η Cyta στο ερώτημα που θέσαμε, αύριο μεθαύριο θα μας πάρουν λογικά. Παράλληλα μια μικρή δόση αισιοδοξίας εμφανίστηκε αφού φίλος που μπήκε πρόσφατα σε νέο συμβόλαιο με την cosmote μου είπε ότι και εκείνος έκανε διάφορες "συμφωνίες για εξτραδάκια" στο πακέτο του τα οποία όμως δεν εμφανίζονται πουθενά. Ούτε γραμμένα στο συμβόλαιο τα βλέπει, ούτε στα sms ενημέρωσης που λαμβάνει από τη συσκευή του, ούτε στα τηλεφωνήματα με τις γραμμές εξυπηρέτησης της εταιρίας, ούτε καν ρωτώντας αυτοπροσώπως στα καταστήματα της πόλης δεν μπορούν να τα "δουν" κάπως και να του τα επιβεβαιώσουν. Όλα αναφέρουν απλά το πακέτο που διαθέτει χωρίς όμως αυτά τα "εξτραδάκια" που συμφώνησε όταν υπέγραφε. Στο μόνο σημείο που τα "βλέπει" όπως λέει κι ο ίδιος είναι στους μηνιαίους λογαριασμούς του αφού εκεί επιβεβαιώνεται η συμφωνία κατά γράμμα εντέλει.. μακάρι να είναι έτσι και με τη δική μας περίπτωση λοιπόν κι ας ακούγεται ουτοπικό αυτή τη στιγμή.

 

Σίγουρα παραμένει το αγκάθι της κακής σύνδεσης για μένα αλλά ας ξεκαθαρίσει πρώτα το μεγάλο -για μένα- θέμα και βλέπουμε με τα υπόλοιπα.

 

Μόλις έχω κάτι νέο θα σας πω. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαβάζω θετικά σχόλια γενικά για τη Cyta κινητή και αύριο θα κάνω αίτηση για το πρόγραμμα 1500 λεπτά προς όλους και 1,5 GB / μήνα. Σύνολο 24 ευρώ όπου παίρνω 2 ευρώ έκπτωση γιατί είμαι πελάτης σταθερής (1 ευρώ) + 1 ευρώ γιατί θα ξεπερνάει το μήνα ο λογαριασμός τα 40 ευρώ.

 

Λήγει το συμβόλαιο μου με τη Cosmote και μου πρότειναν αντί για 22 ευρώ που πληρώνω τώρα... να πληρώσω για το ΙΔΙΟ ακριβώς πρόγραμμα 27,5!!

 

Έχω τους ενδοιασμούς μου γενικά αλλά δεν θέλω να μείνω στη Cosmote από τη στιγμή που θα πληρώσω σύνολο +2 πάγια με την αύξηση αυτή. Εξάλλου έχω 1,3 GB και 1500 προς Cosmote.

 

Φαντάζομαι θα μου γίνει αντιπρόταση.. εκεί μπορεί να σκεφτώ κάτι!

Θετικό είναι πάντως ότι σε γενικό πλαίσιο δεν υπάρχει πρόβλημα με τη Cyta κινητή! :)

Won't Back Down
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω θετικά σχόλια γενικά για τη Cyta κινητή και αύριο θα κάνω αίτηση για το πρόγραμμα 1500 λεπτά προς όλους και 1,5 GB / μήνα. Σύνολο 24 ευρώ όπου παίρνω 2 ευρώ έκπτωση γιατί είμαι πελάτης σταθερής (1 ευρώ) + 1 ευρώ γιατί θα ξεπερνάει το μήνα ο λογαριασμός τα 40 ευρώ.

 

Λήγει το συμβόλαιο μου με τη Cosmote και μου πρότειναν αντί για 22 ευρώ που πληρώνω τώρα... να πληρώσω για το ΙΔΙΟ ακριβώς πρόγραμμα 27,5!!

 

Έχω τους ενδοιασμούς μου γενικά αλλά δεν θέλω να μείνω στη Cosmote από τη στιγμή που θα πληρώσω σύνολο +2 πάγια με την αύξηση αυτή. Εξάλλου έχω 1,3 GB και 1500 προς Cosmote.

 

Φαντάζομαι θα μου γίνει αντιπρόταση.. εκεί μπορεί να σκεφτώ κάτι!

Θετικό είναι πάντως ότι σε γενικό πλαίσιο δεν υπάρχει πρόβλημα με τη Cyta κινητή! :)

 

Παταει πανω στο δικτυο της Vodafone και παιζει 2G/3G απλα...

Στα ιδια λεφτα με λιγοτερα προς ολους θα μπορουσες να πας Wind με κατω απο 20€ σε καρτοσυμβολαιο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
έχω δει τη προσφορά απο το deals-cyta.gr https://deals-cyta.gr/offer/offer15-tiles-V4 για συμβόλαιο κινητής στα 15,68€, τώρα που συμφωνήθηκε η εξαγορά μπορώ να το κάνω?
Link to comment
Share on other sites

έχω δει τη προσφορά απο το deals-cyta.gr https://deals-cyta.gr/offer/offer15-tiles-V4 για συμβόλαιο κινητής στα 15,68€, τώρα που συμφωνήθηκε η εξαγορά μπορώ να το κάνω?

Το έκανα πριν ένα μήνα μαζί με το σταθερό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος προς το παρόν, ειδικά με την υπηρεσία Cyta 4U.

Δίνουν επιπλέον κάθε μήνα και δωρεάν χρόνο ομιλίας σε καρτοκινητά που είναι στην ίδια επωνυμία με το σταθερό.

Edited by gatos69nib
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν απορία τι γίνεται,αυτές τις μέρες τουλάχιστον δεν αλλάζει κάτι. Υπάρχει ανακοίνωση στην αρχική σελίδα της cyta

http://cyta.gr/~/media/Images/CYTA/Slideshow/1807_vodafone.jpg?as=1&h=384&w=934

Η οποια αναφέρεται οπως βλέπετε σε " (μελλοντική) μετάβαση στο δίκτυο της Vodafone"

Δεν αναφέρει βέβαια αν εξακολουθούν να γίνονται νέες συνδέσεις...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχει τρελαθεί αυτή η Cyta?

Έχει βγάλει μία προσφορά με 700' προς Όλους,1 GB & 150 SMS με 15,68 τελική τιμή.

Εγώ είμαι χρόνια στην καρτοκινητή της Cosmote και δεν έχω και πολύ καλό σήμα στην περιοχή μου.Αντίθετα,με την Vodafone άλλοι φίλοι μου έχουν καλό σήμα στην συγκεκριμένη περιοχή που αναφέρομαι.

Αν η Cyta χρησιμοποιεί το δίκτυο της Vodafone,θα έχω λογικά το ίδιο καλό σήμα? (Το 4G δεν με απασχολεί).

 

Απλά φοβάμαι μην είναι καμιά απάτη,και μας μεταφέρουν μετά στο δίκτυο της Vodafone και μας αλλάξουν τα φώτα στις αυξήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχει τρελαθεί αυτή η Cyta?

Έχει βγάλει μία προσφορά με 700' προς Όλους,1 GB & 150 SMS με 15,68 τελική τιμή.

Εγώ είμαι χρόνια στην καρτοκινητή της Cosmote και δεν έχω και πολύ καλό σήμα στην περιοχή μου.Αντίθετα,με την Vodafone άλλοι φίλοι μου έχουν καλό σήμα στην συγκεκριμένη περιοχή που αναφέρομαι.

Αν η Cyta χρησιμοποιεί το δίκτυο της Vodafone,θα έχω λογικά το ίδιο καλό σήμα? (Το 4G δεν με απασχολεί).

 

Απλά φοβάμαι μην είναι καμιά απάτη,και μας μεταφέρουν μετά στο δίκτυο της Vodafone και μας αλλάξουν τα φώτα στις αυξήσεις!

 

Καλησπέρα,

 

Η Cyta χρησιμοποιεί το δίκτυο της Vodafone. Επίσης πρόσφατα εξαγοράστηκε από την Vodafone. Πράγματι λοιπόν, θα έχεις το ίδιο ακριβώς σήμα.

 

Σε περίπτωση που γίνει κάποια μονομερής αύξηση του συμβολαίου από την εταιρεία, μπορείς να αποχωρήσεις αζημίως.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχει τρελαθεί αυτή η Cyta?

Έχει βγάλει μία προσφορά με 700' προς Όλους,1 GB & 150 SMS με 15,68 τελική τιμή.

Εγώ είμαι χρόνια στην καρτοκινητή της Cosmote και δεν έχω και πολύ καλό σήμα στην περιοχή μου.Αντίθετα,με την Vodafone άλλοι φίλοι μου έχουν καλό σήμα στην συγκεκριμένη περιοχή που αναφέρομαι.

Αν η Cyta χρησιμοποιεί το δίκτυο της Vodafone,θα έχω λογικά το ίδιο καλό σήμα? (Το 4G δεν με απασχολεί).

 

Απλά φοβάμαι μην είναι καμιά απάτη,και μας μεταφέρουν μετά στο δίκτυο της Vodafone και μας αλλάξουν τα φώτα στις αυξήσεις!

Που τη βρήκες φίλε αυτή την προσφορά? Γιατί στο site δεν βλέπω κάτι. Έχεις κάποιο λινκ?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Που τη βρήκες φίλε αυτή την προσφορά? Γιατί στο site δεν βλέπω κάτι. Έχεις κάποιο λινκ?

 

Φίλε μπες στο παρακάτω Link. Στο Site τους όντως δεν υπάρχει.

https://deals-cyta.gr/offer/offer15-tiles-V4

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπες στο παρακάτω Link. Στο Site τους όντως δεν υπάρχει.

https://deals-cyta.gr/offer/offer15-tiles-V4

Λογικό. Αφού αυτός είναι εξωτερικός συνεργάτης. Κάτι σα μεταπωλητής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
υπαρχει δυνατοτητα η cyta να απενεργοποιησει τα data αν το ζητησω?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Μην μπαίνεις στον κόπο. Μπες στις ρυθμίσεις του κινητού σου και άλλαξε το σημείο πρόσβασης. Εύκολο είναι.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα η cyta να απενεργοποιησει τα data αν το ζητησω?

 

Φτιαξε ενα νεο apn

Dimitris

Dimitris τα πρωτα 2 κενα

Αποθηκευση και γλυτωνεις μετα ολες τις χρεωσεις δεδομενων.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα η cyta να απενεργοποιησει τα data αν το ζητησω?

 

σε περιπτωση που δεν σε καλύπτει η απαντηση του apn μπορεις να μιλήσεις με cyta να σου κανουν φραγη

(πχ το θες για να μην μπαινει το παιδι σου)

Link to comment
Share on other sites

παιδια πριν λιγο ενεργοποιηθηκε η συνδεση αντιμετωπιζω ομως το εξης θεμα. Το κινητο μου δειχνει οτι ειμαι σε roaming. μηπως επειδη η cyta κανει εσωτερικο roaming γινεται αυτο? το εχει συναντησει κανενας αλλος?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια πριν λιγο ενεργοποιηθηκε η συνδεση αντιμετωπιζω ομως το εξης θεμα. Το κινητο μου δειχνει οτι ειμαι σε roaming. μηπως επειδη η cyta κανει εσωτερικο roaming γινεται αυτο? το εχει συναντησει κανενας αλλος?

πηγαινε στις ρυθμισεις στα δικτυα και απενεργοποιησε το roaming,,,ετσι το εχω και στην γυναικα μου.

Link to comment
Share on other sites

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...