Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα τα βρισκει τα δικτυα αλα δεν συνδεεται..σου γραφει και εσενα αρνηση συνδεση στο δικτυο??υπαρχει κανα αλλο παιδια που ειχε το ιδιο προβλημα να μας πει τι εκανε??δλδ θελει service?
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειπαμε ότι υπαρχει καποια πιθανοτητα να εχει θεμα με το wifi. και το δικο μου ενώ εβρισκε δικτυο δεν συνδεοταν η κατεβαζε πολύ αργα οποτε πηγε σερβις και εγινε αντικατασταση συσκευης. μην περιμενετε τζαμπα, σερβις αμεσως
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Διάβασα τις 2 τελευταίες 2 σελίδες και βλέπω πολύ προβλήματα. Όντως έτσι είναι ή τα παραλένε κάποιοι? Βασικά ενδιαφέρομαι να το πάρω για τη γυναίκα μου την οποία την ενδιαφέρει καταρχήν να βγάζει καλή φωτογραφία και καλό βίντεο και να μην έχει προβλήματα στην υπόλοιπη χρήση, browsing, facebook και τέτοια ψιλολόγια.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς όταν συνδέω το κινητό στον υπολογιστή πώς θα μπορώ να δω τα αρχεία και τις φωτογραφίες πού έχω μέσα,δεν με αφήνει,πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους εχω δύο p8lite και στα δύο βγάζει το εξεις μήνυμα οταν είναι καλυμένη η πάνω μεριά του κινητού μερικές φορές: <<μην καλύπτετε το πάνω μέρος τις οθόνης βεβαιωθήτε ότι αυτη η περιοχή είναι καθαρή>> τα άλλα δεν προλαβαίνω να τα δω καλά καμιά ιδέα κανείς??

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζει κανείς όταν συνδέω το κινητό στον υπολογιστή πώς θα μπορώ να δω τα αρχεία και τις φωτογραφίες πού έχω μέσα,δεν με αφήνει,πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις?

 

στην μαυρη οθόνη σου λέει φόρτιση και αρχεία αν πατήσεις αρχεία θα σου βγάλει στον υπολογιστή το τηλέφωνο ALE 21 αν δεν κανω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους εχω δύο p8lite και στα δύο βγάζει το εξεις μήνυμα οταν είναι καλυμένη η πάνω μεριά του κινητού μερικές φορές: <<μην καλύπτετε το πάνω μέρος τις οθόνης βεβαιωθήτε ότι αυτη η περιοχή είναι καθαρή>> τα άλλα δεν προλαβαίνω να τα δω καλά καμιά ιδέα κανείς??

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

στην μαυρη οθόνη σου λέει φόρτιση και αρχεία αν πατήσεις αρχεία θα σου βγάλει στον υπολογιστή το τηλέφωνο ALE 21 αν δεν κανω λάθος.

Έχεις το χέρι σου στον αισθητήρα και αυτό που κάνει είναι να κλείσει την οθόνη για προστασία μήπως και το έχεις στην τσέπη σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω προβλημα με το wifi, το εστειλα στο service και εγινε αλλαγη πλακετας. Αρα κατα πασα πιθανοτητα οσοι εχουν προβλημα ειναι μαλλον θεμα hardware.Πηρε σχεδον 1 μηνα να το παραλαβω, τωρα λειτουργει μια χαρα.Ηταν μεσα στην εγγυηση και δεν μου κοστισε τπτ παρα μονο να το στειλω στην αρβατο. Κινητο αγορασμενο 1 μηνα παρακαλω, δεν ξερω αν θα ξαναπροτιμησω την huawei στο μελλον.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα βρισκει τα δικτυα αλα δεν συνδεεται..σου γραφει και εσενα αρνηση συνδεση στο δικτυο??υπαρχει κανα αλλο παιδια που ειχε το ιδιο προβλημα να μας πει τι εκανε??δλδ θελει service?

Εμένα βρίσκει τα δίκτυα....στο σπιτι μου και σε καφέ που συχναζω κάνει αμέσως σύνδεση,σ την δουλειά ενώ τ βρίσκει δεν μπορεί να συνδεθεί πάντα και μ γραφεί άρνηση προσβασης.. αυτό δεν ξέρω αν έχει να κάνει με θέμα στο hardware ή απλά με το δίκτυο

 

Στάλθηκε από το MediaPad T1 8.0 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!! Ειμαι καινουρια στο forum και θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας! Εχω εδω και 4 μηνες περιπου το P8 Lite με αριθμο εκδοσης Β170. Πριν μερικες ημερες μου ηρθε ενημερωση απο το Hicare σε Β574.... και εδω θελω τα φωτα σας!!!! Οσοι εχετε κανει την αναβαθμιση εχετε αντιμετωπισει πολλα προβληματα? Και επισης επειδη εχω μπερδευτει με αυτα που διαβαζω εδω μπορει καποιος να μου πει 1ον τι ειναι το ΟΤΑ και πως ακριβως χρησιμοποιειται , 2ον προσπαθησα να κατεβασω στη συσκευη το firmware αλλα μου εβγαλε ανεπιτυχης εγκατασταση και 3ον απο τη στιγμη που εχω κανει back up ολα τα αρχεια μου στο HιSuite αν κανω την αναβαθμιση μονο απο το κινητο χωρις καμια αλλη ενεργεια θα δημιουργηθουν προβληματα?? Συγνωμη για τις τοσες αποριες μου αλλα πραγματικα εχω μπερδευτει...ευχαριστω εκ των προτερων και θα αναμενω απαντηση!! :) :)

 

Εγω προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα με την αναβαθμιση και ημουν απο τους πρωτους που την ειχαν κανει(χειροκινητα).OTA σημαινει over the air δηλαδη απευθειας στο κινητο μεσω δικτυου χωρις να το συνδεσεις σε υπολογιστη ωστε να μεταφερεις τα αρχεια που χρειαζονται.Για το 2ο μπορεις να προσπαθησεις ξανα και το 3ο οι αναβαθμισεις OTA δεν σβηνουν τα αρχεια απο το κινητο .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ως γνωστόν, πάρα πολλοί, έχουν πρόβλημε με το συγκεκριμένο μοντέλο, όσον αφορά, το δέκτη wifi. Εμένα από χθες δε λειτουργεί καθόλου. Επικοινώνησα με το service της Huawei στην Ελλάδα, και μου είπαν να πάω το κινητό από εκεί (με το που είπα το μοντέλο, η κοπελιά, μου είπε να το πάω από εκεί κατευθείαν γιατί ίσως να είναι κατασκευαστικό=> γνωστό πρόβλημα). Επίσης μου είπε πως υπάρχει περίπτωση να γίνει επισκευή - ακόμε και εκτός εγγύησης, εφοσον βεβαιωθεί, ότι αυτά που του έχω κάνει δεν επηρεάζουν το δέκτη και τη λειτουργία του. Εγώ είμαι εκτός εγγύησης καθώς το έχω ροοτάρει. Υπάρχει περίπτωση, αν είναι το harware ελαττωματικό, να με καλύπτει η εγγύηση; Ή αν γνωρίζετε, μήπως έχει έρθει γενική οδηγία από τη Huawei για επισκευή ακόμα και με root - καθώς όπως φαίνεται είναι κατασκευαστικό; Έχει προσπαθήσει κανένας για επισκευή μέσω service;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ως γνωστόν, πάρα πολλοί, έχουν πρόβλημε με το συγκεκριμένο μοντέλο, όσον αφορά, το δέκτη wifi. Εμένα από χθες δε λειτουργεί καθόλου. Επικοινώνησα με το service της Huawei στην Ελλάδα, και μου είπαν να πάω το κινητό από εκεί (με το που είπα το μοντέλο, η κοπελιά, μου είπε να το πάω από εκεί κατευθείαν γιατί ίσως να είναι κατασκευαστικό=> γνωστό πρόβλημα). Επίσης μου είπε πως υπάρχει περίπτωση να γίνει επισκευή - ακόμε και εκτός εγγύησης, εφοσον βεβαιωθεί, ότι αυτά που του έχω κάνει δεν επηρεάζουν το δέκτη και τη λειτουργία του. Εγώ είμαι εκτός εγγύησης καθώς το έχω ροοτάρει. Υπάρχει περίπτωση, αν είναι το harware ελαττωματικό, να με καλύπτει η εγγύηση; Ή αν γνωρίζετε, μήπως έχει έρθει γενική οδηγία από τη Huawei για επισκευή ακόμα και με root - καθώς όπως φαίνεται είναι κατασκευαστικό; Έχει προσπαθήσει κανένας για επισκευή μέσω service;

 

Οπως εγραψα παραπανω, ειχα το ιδιο προβλημα και το εστειλα στο service - T.S. Solutions ή αλλιως γνωστη ως Αρβατο. Αλλαγη πλακετας μητρικης στο δικο μου και ολα οκ.Πηρε περιπου 1 μηνα - το εστειλα με δικη μου χρεωση κ το στελνουν πισω μετα αυτοι με δικη τους χρεωση.Ολα αυτα μεσα στην εγγυηση μιας και ηταν συσκευη αγορασμενη λιγοτερο απο 1 μηνα.Ειχα κανει διαφορες αλλαγες στις ρομ, μηπως και ηταν θεμα ρομ αλλα τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα παραπανω, ειχα το ιδιο προβλημα και το εστειλα στο service - T.S. Solutions ή αλλιως γνωστη ως Αρβατο. Αλλαγη πλακετας μητρικης στο δικο μου και ολα οκ.Πηρε περιπου 1 μηνα - το εστειλα με δικη μου χρεωση κ το στελνουν πισω μετα αυτοι με δικη τους χρεωση.Ολα αυτα μεσα στην εγγυηση μιας και ηταν συσκευη αγορασμενη λιγοτερο απο 1 μηνα.Ειχα κανει διαφορες αλλαγες στις ρομ, μηπως και ηταν θεμα ρομ αλλα τπτ.

 

Για να καταλάβω, το είχες ροοτάρει ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα με την αναβαθμιση και ημουν απο τους πρωτους που την ειχαν κανει(χειροκινητα).OTA σημαινει over the air δηλαδη απευθειας στο κινητο μεσω δικτυου χωρις να το συνδεσεις σε υπολογιστη ωστε να μεταφερεις τα αρχεια που χρειαζονται.Για το 2ο μπορεις να προσπαθησεις ξανα και το 3ο οι αναβαθμισεις OTA δεν σβηνουν τα αρχεια απο το κινητο .

 

 

Σ'ευχαριστω παρά πολύ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι έχετε προβλήματα με το WiFi, εμφανίστηκαν με την αναβάθμιση σε Android 6 ή και νωρίτερα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι έχετε προβλήματα με το WiFi, εμφανίστηκαν με την αναβάθμιση σε Android 6 ή και νωρίτερα;

 

Παίζει να είναι καασκευαστικό, γιατί είχα θεματάκια από την αρχή εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι καποια φουρνια που εχει το προβλημα. Εγω δεν εχω τετοιο θεμα. Αυτο που αντιμετωπιζω ειναι πως η εφαρμογη του καιρου δεν δουλευει σωσατα. Για καποιες μερες ανανεωνει και μετα σταματαει. Με διακοπη η καθαρισμο των δεδομενων της εφαρμογης στρωνει και μετα παλυ τα ιδια. ΤΗν εχω απενεργωoποιησει και χρησιμοποω το weather timeline που θεωρω κορυφη. Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, το είχες ροοτάρει ή όχι;

 

Οχι, δεν το πειραξα αλλα αλλαξα πολλες ρομ.Το εστειλα με το κουτι κ την αποδειξη αγορας. Μου το επιστραψανε με το Android 6.0 ενω οταν το αγορασα ειχε το 5.0

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν το πειραξα αλλα αλλαξα πολλες ρομ.Το εστειλα με το κουτι κ την αποδειξη αγορας. Μου το επιστραψανε με το Android 6.0 ενω οταν το αγορασα ειχε το 5.0

 

ok. Ευχαριστώ. Απλά εγώ το έχω κάνει root και μάλλον θα το φάω το άκυρό μου ....

Link to comment
Share on other sites

ok. Ευχαριστώ. Απλά εγώ το έχω κάνει root και μάλλον θα το φάω το άκυρό μου ....

Κανε μια ερωτηση πρωτα, αν και αφου ειναι θεμα hardware δεν εχει να κανει με το αν ειναι root ή οχι. Το θεμα να εισαι μεσα στην εγγυηση.Kι εγω πχ εβαλα ρομ που δεν ειναι στο επισημο ελληνικο σαητ της huawei, δεν μου ειπαν τπτ. Πρωτα παρε τηλ στην huawei μιλα μαζι τους - θα σου πουνε φυσικα να δοκιμασεις καποια νεα εκδοση κι αν οχι να το στειλεις στο service.Αν εισαι Αθηνα πηγαινε κατευθειαν απο το service.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι καποια φουρνια που εχει το προβλημα. Εγω δεν εχω τετοιο θεμα. Αυτο που αντιμετωπιζω ειναι πως η εφαρμογη του καιρου δεν δουλευει σωσατα. Για καποιες μερες ανανεωνει και μετα σταματαει. Με διακοπη η καθαρισμο των δεδομενων της εφαρμογης στρωνει και μετα παλυ τα ιδια. ΤΗν εχω απενεργωoποιησει και χρησιμοποω το weather timeline που θεωρω κορυφη.

Εχω κι εγω θεμα με τον καιρο.παρατήρησα όμως οτι εχει πρόβλημα μονο με wifi,με 3g/4g δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια ερωτηση πρωτα, αν και αφου ειναι θεμα hardware δεν εχει να κανει με το αν ειναι root ή οχι. Το θεμα να εισαι μεσα στην εγγυηση.Kι εγω πχ εβαλα ρομ που δεν ειναι στο επισημο ελληνικο σαητ της huawei, δεν μου ειπαν τπτ. Πρωτα παρε τηλ στην huawei μιλα μαζι τους - θα σου πουνε φυσικα να δοκιμασεις καποια νεα εκδοση κι αν οχι να το στειλεις στο service.Αν εισαι Αθηνα πηγαινε κατευθειαν απο το service.

 

Μίλησα το πρωί μαζί τους. Από ότι κατάλαβα, υπήρξαν πολλά κρούσματα ..... μου είπε οτι οι τεχνικοί θα το δουν και θα μου πουν αν το καλύπτει η εγγύηση ή όχι. Αν είναι H/W, λογικά θα πρέπει να μου το επισκευάσουν, ακόμα και με root. πασχίζω τουλάχιστον μήπως βάλω μία επίσημη έκδοση - μην κάνει τόσο μπαμ, ότι είναι ροοταρισμένο, αλλά δε βλέπω φως .....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους εχω δύο p8lite και στα δύο βγάζει το εξεις μήνυμα οταν είναι καλυμένη η πάνω μεριά του κινητού μερικές φορές: <<μην καλύπτετε το πάνω μέρος τις οθόνης βεβαιωθήτε ότι αυτη η περιοχή είναι καθαρή>> τα άλλα δεν προλαβαίνω να τα δω καλά καμιά ιδέα κανείς??

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

στην μαυρη οθόνη σου λέει φόρτιση και αρχεία αν πατήσεις αρχεία θα σου βγάλει στον υπολογιστή το τηλέφωνο ALE 21 αν δεν κανω λάθος.

 

Ευχαριστώ!!!

Edited by gavromania
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μολις αγορασα το κινητο απο ΓΕΡΜΑΝΟ, με προοπτικη να το κανω δικαρτο αμεσα.

Φοραει επανω την ALE-L21GRCC150B194 (lollipop 5.0.1) και μου εβγαλε αναβαθμιση την ALE-L21C150B565.

ερωτηση: να ακολουθησω την 'δικη μας" μεθοδο με την Β132 και μετα αναβαθμιση σε ΜΜ 6 ή αυτη του xda.

 

Ας μου πουνε οσοι εκαναν προσφατα την αλλαγη, ποια μεθοδο ακολουθησαν.

 

 

update: Ολα οκ ακολουθησα το 1ο ποστ, πηγα Β170 και μετα Β574(ΜΜ 6).

Edited by kalou13

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει αυτό το κινητό ή έχει σκοπό να το αγοράσει - ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΡΟΥΤΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!!

Υπάρχουν πολλές αναφορές για χαλασμένο/ελαττωματικό δέκτη Wi-Fi. Αν το έχετε "πειράξει", δε σας καλύπτει η εγγύηση ακόμή και αν είναι κατασκευαστικό το λάθος. Εμένα μου έσκασε το πρόβλημα στους 10 μήνες και το έχω αυτή τη στιγμή στο service να μου βγάλουν πρακτικά μόνο το κόστος, αν με συμφέρει να το φτιάξω. Κάπου διάβασα ότι η κεντρική πλακέτα κοστίζει 150 ευρώ (Jesus christ :cry:).

Δε γνωρίζω αν είναι καμιά πατέντα (στυλ HP) για να "αυτοκαταστρέφεται" κάποιο part μετά από μη εξουσιοδοτημένη χρήση........ :wacko:

 

Εγώ όσο ευχαριστημένος έμεινα από το κινητό, τόσο απογοητεύτηκα από την πολιτική της αντικατάστασης. Huawei πλέον μόνο θα δέχομαι ως δώρο! lol :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι καποια φουρνια που εχει το προβλημα. Εγω δεν εχω τετοιο θεμα. Αυτο που αντιμετωπιζω ειναι πως η εφαρμογη του καιρου δεν δουλευει σωσατα. Για καποιες μερες ανανεωνει και μετα σταματαει. Με διακοπη η καθαρισμο των δεδομενων της εφαρμογης στρωνει και μετα παλυ τα ιδια. ΤΗν εχω απενεργωoποιησει και χρησιμοποω το weather timeline που θεωρω κορυφη.

 

μπορεις να σε παρακαλω να μου πεις πως την απενεργοποιησες και πως εβαλες το weather timeline στην θεση της. το κατεβασα . αλλα πως το βαζουμε στην αρχικη οθονη να μας δειχνει τον καιρο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...