Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Huawei P8 Lite

 

http://cdn.gsmarena.com/imgroot/news/16/02/huawei-p8lite-shipments/inline/gsmarena_001.png

 

Βασικά χαρακτηριστικά:

  • Dimensions: 70.6 x 143 x 7.7 mm
  • Weight: 131 g
  • SoC: Huawei HiSilicon KIRIN 620
  • CPU: ARM Cortex-A53, 1200 MHz, Cores: 8
  • GPU: ARM Mali-450 MP4, 500 MHz, Cores: 4
  • RAM: 2 GB
  • Storage: 16 GB
  • Memory cards: microSD, microSDHC, microSDXC
  • Display: 5 in, IPS, 720 x 1280 pixels, 24 bit
  • Battery: 2200 mAh, Li-Polymer
  • OS: Android 5.0.2 Lollipop
  • Camera: 4160 x 3120 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps
  • SIM card: Micro-SIM, Nano-SIM / microSD
  • Wi-Fi: b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct
  • USB: 2.0, Micro USB
  • Bluetooth: 4.0
  • Positioning: GPS, A-GPS, GLONASS

 

Χρήσιμα:

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εγώ χθες το απέκτησα από κατάστημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Προέρχομαι από παλιά συσκευή Lenovo αυτό μου μοιάζει με Φερράρι! Η φωτογραφική μηχανή είναι καλύτερη από ότι περίμενα. Θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες μεσα στο ΣΚ που θα το περιεργαστώ περισσότερο.

Στα αρνητικά του θα έλεγα ότι η μπαταρία θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη για να κρατάει περισσότερο. Θα του κανω μερικα crash test τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

. Eπίσης να σημειώσω ότι όλα τα P8 Lite είναι δίκαρτα, απλά αυτό που μπορεί να αγοράσετε και να μην υποστηρίζει δεύτερη κάρτα είναι κάποιο που έχει μπεί περιορισμός μέσω firmware λόγω του branding κάποιου δικτύου. Αυτό είναι πολύ εύκολο να παρακαμφθεί, με στοκ λογισμικό, χωρίς να κάνουμε τίποτε που να χαλάσει την ισχύ της εγγύησης.

 

Να πω και εγώ εδώ την εμπειρία μου για να μην φάτε τη φρίκη που έφαγα και εγώ . Το κινητό μόλις το έπιασα στα χέρια μου . Καθώς είχα παραγγείλει Dual Sim έψαχνα που μπαίνει η δεύτερη κάρτα και δεν μπορούσα να το βρώ . Για όσους λοιπόν δεν το ξέρουν ή τους ξέφυγε συμβαινει το εξής . Στο πλάι το τηλέφωνο έχει 2 trays στο ένα μπαίνει η μία SIM . Η SIM αυτή είναι MICRO Sim και στο συγκεκριμένο δεν μπαίνει τίποτα άλλο. Είναι το Tray προς το κάτω μέρος του τηλεφώνου . Στο από πάνω tray μπαίνει η Micro SD ΑΛΛΑ εκεί μπαίνει ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ η δεύτερη SIM που πρέπει να είναι NANO SIM και μπαίνει κάθετα (αντίθετα με την πρώτη SIM) .

 

Εάν θέλετε Dual Sim τότε χρειάζεστε μια MIcro Sim , μια Nano Sim και δεν θα έχετε Micro SD . Παρακάτω Video για να δείτε όσα περιγράφω (δυστυχώς) στα γερμανικά αλλά δεν βρήκα άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

δεν το δοκίμασα γιατί δεν έχω νανο-σιμ. θα προσπαθήσω να βρω για να το δοκιμάσω. Πάντως στο μενού μέσα μου εμφανίζει την επιλογή Dual Sim Management

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εγώ στο Γερμανικό βίντεο στο youtube είδα πως μπαίνει η σιμ... νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει οδηγίες η Huaweii γιατί δεν φαίνεται πουθενά η λειτουργία αυτή...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στο Γερμανικό βίντεο στο youtube είδα πως μπαίνει η σιμ... νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει οδηγίες η Huaweii γιατί δεν φαίνεται πουθενά η λειτουργία αυτή...

 

Ακριβώς επειδή στο manual δεν αναφέρει τίποτε, νόμιζα ότι είχα παραλάβει λάθος τηλέφωνο και ήμουν έτοιμος να το επιστρέψω .... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, και τα μοντέλα που πουλιούνται σαν μονόκαρτα έχουν εγκατεστημένο hardwareγια δεύτερη sim απλά είναι δεν το υποστηρίζει το frimware που έχει προ-εγκατεστημένο;

Και τα δύο slots υποστηρίζουν 3G/4G και επιλέγεις εσύ σε ποιο από τα 2 θες να έχεις;

Έχει κάποια προστατευτική επίστρωση η οθόνη του;

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Το hardware υπάρχει και φαίνεται από το ότι στο συρταράκι της microSD των "μονόκαρτων" μπορεί να τοποθετηθεί πλάγια μια nano-sim. Και ναι, επιλέγεις ποιά από τις δύο κάρτες να έχει σύνδεση δεδομένων. Το δικό μου είχε και εργοστασιακή ζελατίνα πάνω στην οθόνη.

http://s14.postimg.org/ygtedx9g1/381c45f13739b12bc1d426075f4b136f.jpg

 

Επίστρωση Gorilla glass γνωρίζεις εάν έχει; Επίσης έχει ακουστικά η συσκευασία;

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

το κινητο εχει gorilla glass 3. καινουριο εχει 2 μεμβρανες μπρος και πισω. Η πισω δεν ειναι μονιμη καθως εχει αρχισει και ξεκολλαει. η μπροστα φαινεται καλη και δεν θα την βγαλω μεχρι να βρω καποια να αγορασω. εχετε υποψιν θηκες;;;
Siemens S25-Nokia 8310-Nokia5210-Sony Ericsson W810-HTC Touch Pro2-Iphone 3GS- Lenovo A820 - Huawei P8 Lite - Iphone 7 plus - Iphone XR
Link to comment
Share on other sites

το κινητο εχει gorilla glass 3. καινουριο εχει 2 μεμβρανες μπρος και πισω. Η πισω δεν ειναι μονιμη καθως εχει αρχισει και ξεκολλαει. η μπροστα φαινεται καλη και δεν θα την βγαλω μεχρι να βρω καποια να αγορασω. εχετε υποψιν θηκες;;;

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Από την αναζήτηση μου το ebay έχω δει ότι υπάρχουν αρκετές θήκες για το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

το παραγγειλα και εγω παιδια μολις τωρα στα 214 ευρω.

ελπιζω να μην το μετανιωσω,βασικα για την γυναικα το πηρα,δωρο.

ημουν αναμεσα στο htc 816G DUAL και στο Ρ8 LITE DUAL αλλα αυτο(htc) ανεβαινε πολυ 250+ και δεν ηξερα αν ηθελε τοσο μεγαλο.

Για να καταλαβω(πηρα το dual),ή θα το εχεις dual χωρις sd ή θα το εχεις με μια καρτα και sd?

Και λετε οτι δεν θελει μεμβρανη για αρχη,εχει?

Link to comment
Share on other sites

Στο σκρουτζ βρηκα και εγω στα 214 ευρω αλλα μονο μαυρα εχει. Φιλε μου a_tsa εσυ το μαυρο το παράγγειλες?

Πηγα σημερα στη Vodafone Ζωγραφου για να το δω απο κοντα το τηλεφωνο αλλα δεν το ειχανε στη βιτρινα. Εχει δει κανεις σε καποιο καταστημα στη βιτρινα?

 

To κινητό το έχω εδώ και μερικές μέρες. Αγοράστηκε από κατάστημα Vodafone και είχε ένα πολύ ελαφρύ branding που όμως το είχε "καταντήσει" μονόκαρτο. Όποιος το πάρει branded και δεν έχει το πρώτο συνολικά υπομενού "Διαχείριση διπλής κάρτας" το μόνο που έχει να κάνει είναι να καταβάσει το επίσημο unbranded firmware από το λινκ που δίνω, να φλασάρει μέσω του μενού του κινητού πρώτα το περιεχόμενο του φακέλου Step 1 και μετά, αφού διαγράψει αυτό το περιεχόμενο, να φλασάρει το περιεχόμενο του φακέλου Step 2. To κινητό αυτομάτως θα γίνει και debranded και δίκαρτο. Να σημειώσω ότι η δεύτερη sim πρέπει να είναι nano-sim και μπαίνει στα πλάγια στο συρταράκι της κάρτας μνήμης...αφού βέβαια αφαιρεθεί η microSD.

 

(ALE-L21V100R001C432B046b)

https://mega.co.nz/#!WQYT3LxS!xhTiE4oNXO7uxiI9TiJpjBGAQF5WW0k2fhe_pOWt46k

 

Στο ασπρο βρηκα σε ενα αλλο μαγαζι αλλα αυτο θελει την διαδικασια για να γινει dual sim.

Φιλε haki εσενα σου παιζουν κανονικα και τα δυο sim?

Εχει δοκιμασει κανας αλλος φιλος να μας το πει?

Link to comment
Share on other sites

ναι το μαυρο πηρα αναγκαστηκα,δεν βρηκα λευκο.

 

μολις το παραγγειλα και εγω με 214.50 σε μαυρο, και εγω ελπιζω οτι δεν θα το μετανιωσω. Ευχαριστω σε ολους για τα σχολια με βοηθησαν παρα πολυ να αποφασισω... Στην αρχη ηθελα το ZTE Blade S6, πηγα και το ειδα στο γνωστο καταστημα, αλλα ηταν στα 300 ευρω. Και πιστευω οτι η Huawei ειναι ποιο πανω απο τη ZTE σαν μαρκα...

Edited by sharm
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

έχω διαβάσει παρακάτω σχετικά με το P8,αλλά έχω μπερδευτεί λίγο.

Είχα φτάσει πολύ κοντά στο να το πάρω,αλλα απο ένα videακι στο youtube τελικά έκανα πίσω.

Ο τυπος το χαρακτήρισε απλα ένα μέτριο κινητό.

Έχω το Galaxy Note II,ξέρω οτι παω σε λιγοτερες ίντσες αλλα θεωρουσα οτι το Ρ8 ειναι του 15΄και θα κανει καποια διαφορα.

Αξίζει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας πω την αμαρτια μου?

Ακυρωσα την παραγγελια του P8 lite.Παραγγειλα από το ιδιο καταστημα το htc 820 Dual λευκο.Δεν ξερω αν αξιζει το 50αρι παραπανω αλλα θα εχω το κεφαλι μου πιο ησυχο.Μου φανηκε μεγαλο το ρισκο.Καποιος αλλος το πηρε παντως το Ρ8 γιατιψηταν ετοιμοπαραδοτο,κρατημενο.Το ακυρωσα αμεσα βασικα μολις το ειδα.Ειδωμεν HTC απο εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Το ρισκο ειναι ηθελα να παω σε κατι ποιο επωνυμο απο την αρχη.Η huawei ειναι ρισκο για ΜΕΝΑ,ναι.

Δεν ξερω γιατι το φοβηθηκα τοσο,μαλλον μερικα ποστ που διαβασα περι εγγυησης- vodafon και την φωτινοτητα της οθονης.Επισης με ενδιεφερε παρα πολυ ο καμερα,λογω δουλειασ της την χρειαζεται,ειδα ενα βιντεο συγκριτικο με το σονυ aqua και λεει οτι δεν πρεπει να χαρακτηριζονται 13mp οι συγκεκριμενες.

Ξερω γω,το φοβηθηκα.

Link to comment
Share on other sites

μωρε εσυ καλα τα γραφεις,εγω ειμαι λιγο...οτι να ναι:lol::lol:

 

κοιτα να δεις την θεωρω επωνυμη απλα ειναι επωνυμη για ςκινεζικη.

Εγω ειμαι σαμσυνακιας και δυσκολα αποφασιζω να παω σε αλλη εταιρεια,ποσο μαλλον σε κινεζια..:D

Μια φορα αλλαξα και πηρα LG και δεν το ευχαριστηθηκα.

Θελω την σιγουριά της εγγυησης του σερβις της ποιοτητας και του επωνυμου.Πες το κολλημα πες το οπως θες.:D

Στο σκρουτζ διαβασα αυτο με την εγγυση-vodafon αν θυμαμε καλα αλλα οχι για αυτην την συσκευη.

Δεν θελω να μειωσω σε τιποτα την συσκευη με ολα τα παραπανω και ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι αξιοπιστη αλλα ο καθενας το βλεπει οπως νομιζει αυτος.

Link to comment
Share on other sites

http://en.efox-shop.com/huawei-p8-lite-hisilicon-kirin-620-12ghz-octa-core-50-zoll-hd-bildschirm-android-50-4g-lte-smart-g-302680?_xc_ls=en

 

αυτο ειναι?? γιατι βλεπω και καποια με κανα 500αρι

 

 

φιλε ατσα... φιλικα παντα.. εισαι πολλλυυυυυυυυ λαθος... στην τυχη να ελεγες οτι ελεγες ενα θα πετυχενες

Edited by Tazzz
Link to comment
Share on other sites

...Στο σκρουτζ διαβασα αυτο με την εγγυση-vodafon αν θυμαμε καλα αλλα οχι για αυτην την συσκευη...

Mα εσυ φιλε μου το ειχες παραγγελει απο αλλο μαγαζι, οποτε τι δουλεια εχεις με τη Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Για το P8 μιλάς ή για το lite ?
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

μωρε εσυ καλα τα γραφεις,εγω ειμαι λιγο...οτι να ναι:lol::lol:

 

κοιτα να δεις την θεωρω επωνυμη απλα ειναι επωνυμη για ςκινεζικη.

Εγω ειμαι σαμσυνακιας και δυσκολα αποφασιζω να παω σε αλλη εταιρεια,ποσο μαλλον σε κινεζια..:D

Μια φορα αλλαξα και πηρα LG και δεν το ευχαριστηθηκα.

Θελω την σιγουριά της εγγυησης του σερβις της ποιοτητας και του επωνυμου.Πες το κολλημα πες το οπως θες.:D

Στο σκρουτζ διαβασα αυτο με την εγγυση-vodafon αν θυμαμε καλα αλλα οχι για αυτην την συσκευη.

Δεν θελω να μειωσω σε τιποτα την συσκευη με ολα τα παραπανω και ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι αξιοπιστη αλλα ο καθενας το βλεπει οπως νομιζει αυτος.

 

Να ξέρεις φίλε οτι η Huawei έχει κάνει άλματα τον τελευταιο καιρό !!!!! Το P8 όχι το lite ήταν σχεδόν ισάξιο του galaxy s6 kai το λεω αυτο επειδη τα ειχα και τα 2.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

ενταξει ρε παιδια δεν αντιλέγω.Μην βαρατε.Σας εγραψα οτι εχετε δικιο να λετε ολα αυτα και οτι εγω μπορει το βλεπω λαθος.Εγραψα μονο την αποψη μου.Εσεις εχετε διαφορετικη,δεκτη,γιατι να χαλασουμε της καρδιες μας?

Τεσπα νομιζω οτι γεμιζουμε το θεμα με ασχετα.

Link to comment
Share on other sites

To Σάββατο που ήμουν στο Mediamarkt και πήρα το Lenovo S60 που ήταν σε προσφορά στα 179 €(βέβαια το πήγα πάλι πίσω την Δευτέρα με επιστροφή χρημάτων γιατί απλά δεν με έπεισε....;)) είχα την ευκαιρία να δω από κοντά και να το δουλέψω το P8 Lite,πολύ μου άρεσει και είναι σαφές πως από την 3η θέση η HUAWEI θα ανέβει και άλλο σύντομα.

Παράλληλα έχω και ένα Huawei G620s και έτσι μοιραία έκανα τις συγκρίσεις μου,αυτό που μου αρέσει στο P8Lite είναι το μειωμένο βάρος του σε σχέση με το G620s -30 gr. περίπου και τα καλύτερα specs,η κάμερα του και η γενική αίσθηση του,αυτό που δεν μου αρέσει πολύ είναι τα on screen buttons.

Πάντως όσο κατεβαίνει η τιμή του τόσο με δελεάζει να το πάρω.....;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά "παίζει" να συμβαίνει το ίδιο και με το P8 σε ότι αφορά τις κάρτες sim? Δλδ με φλασαρισμα firmware να λειτουργεί σαν δικαρτο;
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...