Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να αναφέρω και εγώ κάτι που μου έτυχε γιατί ίσως και να τύχει και σε άλλους . :(

 

Είχα το τηλέφωνο χωρίς Sim για μερικές ημέρες αφού το πήρα και το σκάλιζα μέχρι να κάνω την τελική αλλαγή από το παλιό . Όταν ήρθε η ώρα έβαλα μέσα τη Sim αλλά για κακή μου τύχη είχα ξεχάσει να το κλείσω . Βασικά ήταν κλειστή η οθόνη και νόμιζα ότι την είχα κλείσει :wacko:.... Σημειώνω ότι σε πολλά σημεία αναγράφεται ότι πρέπει κατά την εισαγωγή Sim το τηλέφωνο να είναι κλειστό άρα δεν φταίει η Huawei που εγώ είμαι απρόσεκτος . Αφού έβαλα την Sim και συνειδητοποίησα ότι το κινητό ήταν ανοικτό και κατάλαβα ότι είχα κάνει μακακία ανακάλυψα ότι η Sim δεν αναγνωριζόταν . Δεν άναβε καθόλου το σήμα Sim και στα Settings έδειχνε Inactive. Έσβησα , έβγαλα έβαλα τίποτα. Δοκίμασα άλλες SIM και με άλλες Sim έπιανε στιγμιαία αλλά το έχανε πάλι και δώστου inactive :cry:... Αφού ήμουν έτοιμος να το στείλω για Service (δοκίμασα διάφορες Sim και διάφορα δίκτυα) έκανα και ένα Factory Reset. Και έφτιαξε !! Έκανα Reset χωρίς Sim . Έσβησα το τηλέφωνο , έβαλα τη Sim άνοιξα και ξανασετάρησα και όλα καλά .

 

Το αναφέρω σε περίπτωση που υπάρχουν και άλλοι με τη δικοί μου απροσεξία :O

 

Και μια ερώτηση από θήκες έχει κανένας καμιά ιδέα και από που γιατί δεν βρίσκω κάτι από Ελλάδα ...

Link to comment
Share on other sites

Σε έπεισα να το πάρεις ή όχι ακόμη;

 

Το έχω ήδη παραγγείλει από την Πέμπτη από ένα skroutzo-μάγαζο το single SIM (γιατί μόνο τα single sim υπήρχαν διαθέσιμα) και περιμένω να μου έρθει τώρα την Τρίτη. Απλά ρώτησα μερικά πράγματα που με προβλημάτιζαν μην τυχόν και το πήρα τζάμπα σε single sim και δεν δουλεύει σωστά σε dual sim μετά από το τρικ με το firmware, ώστε να προλάβω να το ακυρώσω, αλλά αφού λες ότι το έχεις δοκιμάσει τότε όλα οκ. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια ερώτηση από θήκες έχει κανένας καμιά ιδέα και από που γιατί δεν βρίσκω κάτι από Ελλάδα ...

 

Λογικά μέχρι το τέλος του μήνα θα φέρουν οι γνωστές αλυσίδες (public, you.gr, plaisio κλπ..) Γιατί σε όσα καταστήματα ρώτησα μου είπαν ότι περιμένουν παραλαβές γύρο στης 22/6, οπότε φημολογώ ότι θα φέρουν και τα ανάλογα αξεσουάρ.

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη παραγγείλει από την Πέμπτη από ένα skroutzo-μάγαζο το single SIM (γιατί μόνο τα single sim υπήρχαν διαθέσιμα)...

 

Στο πρωτο καταστημα που ανοιγει το bestprice.gr με 214.50 ευρω ειναι με 2 σιμ.

 

Οτι αφορα για θηκες, εχω παραγειλει απο ebay αυτή

και ενα screen tempered glass

Edited by sharm
Link to comment
Share on other sites

Σε τι επίπεδο είναι οι φώτο του; Καλύτερο από meizu m1, Lenovo k3 και τα υπόλοιπα κινέζικα;
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο καταστημα που ανοιγει το bestprice.gr με 214.50 ευρω ειναι με 2 σιμ.

 

Οτι αφορα για θηκες, εχω παραγειλει απο ebay αυτή

και ενα screen tempered glass

 

Και εγώ τόσο το πήρα το τηλέφωνο και ήταν dual sim κανονικά . Η θήκη που πόσταρες μου άρεσε και την παρήγγειλα και εγώ . Να δούμε ποτέ θα φτάσει .

Link to comment
Share on other sites

Οταν παραλάβετε όσοι έχετε παραγγείλει γράψτε εντυπώσεις.

Αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει μια εικονα gps test outdoors να δούμε πως τα πάει το gps του.

Link to comment
Share on other sites

είδες κάποια διαφορά η μεταφορά Β046 σε Β052; γενικά με τα updates είμαι λίγο επιφυλακτικός.

 

To GPS δουλεύει άψογα και λοκάρει πολύ γρήγορα.. Αν θέλετε να ποστάρω φωτο χρησιμοποιώντας κάποιο συγκεκριμένο software παρακαλώ αναφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

είδες κάποια διαφορά η μεταφορά Β046 σε Β052; γενικά με τα updates είμαι λίγο επιφυλακτικός.

 

To GPS δουλεύει άψογα και λοκάρει πολύ γρήγορα.. Αν θέλετε να ποστάρω φωτο χρησιμοποιώντας κάποιο συγκεκριμένο software παρακαλώ αναφέρετε.

 

Αν σου είναι εύκολο να ανεβάσεις screenshot από το GPS Test σε εξωτερικό χώρο.

Ευχαριστώ.

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η αναβάθμιση από Β046 σε Β052.

 

Καλησπέρα haki. Ευχαριστούμε για το update! Είναι συγκεκριμένα για το region της Ρωσίας ή θα το πάρουν όλες οι συσκευές με OTA κάποια στιγμή? Είναι multilanguage και έχει και ελληνικά?

 

Υ.Γ. Τις πληροφορίες για το 5.1 τις έχεις από κάποια συγκεκριμένη πηγή για να ενημερωθούμε και εμείς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "πέπλο" στην οθόνη που λέει ο Βλαχάκης στο review και η χαμηλή φωτεινότητα, ισχύει ή όχι?

Γράψ'τε μας την γνώμη σας όσοι έχετε πάρει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "πέπλο" στην οθόνη που λέει ο Βλαχάκης στο review και η χαμηλή φωτεινότητα, ισχύει ή όχι?

Γράψ'τε μας την γνώμη σας όσοι έχετε πάρει το κινητό.

 

Για το πέπλο δεν ξέρω (δεν έχω τέτοια αίσθηση) αλλά όσο για την φωτεινότητα είναι σχετικά χαμηλή. Βασικά έχει χαμηλή ρύθμιση όταν την βάζεις στο αυτόματο . Όταν την χειρίζεσαι μόνος σου δεν είναι τρομερό θέμα . Πιστεύω γενικά το κινητό είναι πολύ καλή λύση για όσους ψάχνουν Dual Sim και δεν τους πειράζει να μην έχουν Micro SD . Στην τιμή των 220 ευρώ σε android είναι πολύ καλή λύση .

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να το παρω και εγω σε λιγο καιρο αλλα θελω να το βρω περιπου 200 ευρω ...θελω καποιος αν μπορει να μου εξηγησει λιγο με περισσοτερη λεπτομερεια ή να κανει καποιο βιντεο ..πως θα κανω το one sim --->>dual sim ..Και να με ενημερωση αν αλλαξει κατι παραπανω στο κινητο σε αυτ (θελω να με βοηθησει να το κανω αυτο help ) :) :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να το παρω και εγω σε λιγο καιρο αλλα θελω να το βρω περιπου 200 ευρω ...θελω καποιος αν μπορει να μου εξηγησει λιγο με περισσοτερη λεπτομερεια ή να κανει καποιο βιντεο ..πως θα κανω το one sim --->>dual sim ..Και να με ενημερωση αν αλλαξει κατι παραπανω στο κινητο σε αυτ (θελω να με βοηθησει να το κανω αυτο help ) :) :)

 

Φιλε μου εγω με 214 ευρω εχω παρει το dual sim, ειναι η φτηνότερη τιμη για την ωρα.

 

Πριν 2 μερες παρέλαβα το δικο μου. Απο εμφανιση ειναι αψογο, ειναι και ελαφρι και λεπτο ειχα παλια το Zopo C2 και με αυτο συγκρινω. Κανενα μειονεκτημα μεχρι τωρα. Ειδικα οι λειτουργιες με ενα χερι, το ξεκλείδωμα με διπλο κλικ και η εφαρμογη μου το πατας και κλειδώνει το τηλεφωνο μου εχουν λύσει τα χερια. Το κουμπακι on/off δεν χρησιμοποιώ σχεδον καθολου.

Στην οθονη δεν ειχε το screen protector, και τωρα το προσεχω παρα πολυ μεχρι να μου ερθει το τζαμι που παραγγειλα. Την εβαλα σε μια θηκη που ειχα απο το Ζορο μεχρι να μου ερθει η θηκη.

 

Θελω να ευχαριστισω ολα τα παιδια, ειδικα τον haki που με βοηθήσαν με τα ποστ τους και τελικα διαλεξα αυτη τη συσκευη.

Ελπιζω δεν θα το μετανιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αγορασει ποτε τηλεφονο μεσω παραγγελιας να ερθει σπιτι μονο πηγαινω εκει και το παιρνω απο το καταστημα εσεισ τι λετε να κανω ...θελω κι αλλλοι να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με αυτο το τηλ
Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να πας να το παραλαβεις μονος σου... Φιλε μου πες τι ακρηβος σε ενδιαφερει, νομιζω ολα τα εχουμε πει εδω...

Τωρα ειδε και ο συναδελφος το δικο μου τηλεφωνο, 5 λεπτα κοιταξε τι εχει μεσα, μετα μπήκε στο ιντερνετ να διαβασει λιγο τα σχετικα και σε κανα μισάωρο το παραγγειλε...

 

Τώρα τυχαία είδα οτι η τιμή κατέβηκε στα 205.70€.

Edited by sharm
Link to comment
Share on other sites

Είτε το dual πάρει κάποιος είτε το single είναι το ίδιο κινητό οπότε παίρνει το φθηνότερο που θα βρει.

Η διαφορά είναι μόνο η εγκατεστημένη rom που στο single sim δεν βλέπει τη 2η υποδοχή για nano sim.

Link to comment
Share on other sites

Είτε το dual πάρει κάποιος είτε το single είναι το ίδιο κινητό οπότε παίρνει το φθηνότερο που θα βρει.

Η διαφορά είναι μόνο η εγκατεστημένη rom που στο single sim δεν βλέπει τη 2η υποδοχή για nano sim.

 

μπορει τοτε να εξηγησει καποιος πως θα φτιαξουμε το one sim να εχει και την επιλογη dual management.Haki ή οποιος αλλο;ς ξερει να περιγραψει με περισσοτερη λεπτομερια την διαδικασιας απο 1 sim ->2 sim γιατι καποιοι δεν ξερουνε (οπως εγω ) ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλητερα να πας να το παραλαβεις μονος σου... Φιλε μου πες τι ακρηβος σε ενδιαφερει, νομιζω ολα τα εχουμε πει εδω...

Τωρα ειδε και ο συναδελφος το δικο μου τηλεφωνο, 5 λεπτα κοιταξε τι εχει μεσα, μετα μπήκε στο ιντερνετ να διαβασει λιγο τα σχετικα και σε κανα μισάωρο το παραγγειλε...

 

Τώρα τυχαία είδα οτι η τιμή κατέβηκε στα 205.70€.

 

Μου προτεινης να το παραγγειλω μεσω skroutz (θελω το φθηνοτερο ) και το μαγαζι αυτο ειναι πολυ μακρια ...1)ποια προβληματα μπορει να γινουν κατα την ονλινε πραγγελια ; 2) Αν θελω να το δωσω για ενα προβλημα που παρουσηασε (και εχ εγγυηση ) πως θα το δωσω ;;

Παρακλω πληροφορηστε με

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κατι αλλο ξερει κανεις αν αγοραστυν μαζι 2 ιδια κινητα ισως γινει καποια καλυτερη τιμη ;

Link to comment
Share on other sites

Με γειά! :clap: Από ποιάν έκδοση σε ποιάν αναβάθμισες;

 

Ευχαριστω haki. Αναβαθμιση εγινε οτι έκανες και εσυ, απο 046 σε 052.

Link to comment
Share on other sites

μπορει τοτε να εξηγησει καποιος πως θα φτιαξουμε το one sim να εχει και την επιλογη dual management.Haki ή οποιος αλλο;ς ξερει να περιγραψει με περισσοτερη λεπτομερια την διαδικασιας απο 1 sim ->2 sim γιατι καποιοι δεν ξερουνε (οπως εγω ) ευχαριστω

 

Καλησπέρα stathis07,

 

έχω φτιάξει ένα .zip με όλες τις οδηγίες και τα αρχεία που θα χρειαστείς για να κάνεις το κινητό σου dual sim. Ρίξε μία ματιά στο λινκ. ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορει τοτε να εξηγησει καποιος πως θα φτιαξουμε το one sim να εχει και την επιλογη dual management.Haki ή οποιος αλλο;ς ξερει να περιγραψει με περισσοτερη λεπτομερια την διαδικασιας απο 1 sim ->2 sim γιατι καποιοι δεν ξερουνε (οπως εγω ) ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μου προτεινης να το παραγγειλω μεσω skroutz (θελω το φθηνοτερο ) και το μαγαζι αυτο ειναι πολυ μακρια ...1)ποια προβληματα μπορει να γινουν κατα την ονλινε πραγγελια ; 2) Αν θελω να το δωσω για ενα προβλημα που παρουσηασε (και εχ εγγυηση ) πως θα το δωσω ;;

Παρακλω πληροφορηστε με

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κατι αλλο ξερει κανεις αν αγοραστυν μαζι 2 ιδια κινητα ισως γινει καποια καλυτερη τιμη ;

 

Αν σου παρουσιάσει προβλημα τη πρωτη βδομαδα θα το πας εκει που αγορασες, περαν των 7 ημερων θα το πας στην αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα stathis07,

 

έχω φτιάξει ένα .zip με όλες τις οδηγίες και τα αρχεία που θα χρειαστείς για να κάνεις το κινητό σου dual sim. Ρίξε μία ματιά στο λινκ. ;)

Ευχαριστω πολυ θα το κατεβασω αυριο και θα σου πω...Αρα δεν υπαζρχει καποιο προβλημα με αυτην τη διαδικασια ..δεν θα πειρξει τιποτα στο κινητο ..δεν θα του χχαλασε κανα λογισμικο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ θα το κατεβασω αυριο και θα σου πω...Αρα δεν υπαζρχει καποιο προβλημα με αυτην τη διαδικασια ..δεν θα πειρξει τιποτα στο κινητο ..δεν θα του χχαλασε κανα λογισμικο κλπ

 

Θεωρητικά όχι. Είναι η επίσημη διαδικασία από την huawei.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όχι. Είναι η επίσημη διαδικασία από την huawei.

Τοτε γιατι εβγαλαν one sim και dual sim αφου οι ιδιοι σε βοηθανε ...μεσα στο αρχειο εχεις κατι που να λεει με λεπτομερια την διαδικασια δηλαδη βαζεισ αυτο το αρχει εκε κλπ...φλασαρης σημαινει να βαλεις στο κινητο αρχειο ? και μπορεις να μου γραψεις το λινκ που ειναι τ επισημο αρχειο της huawei για το dual ευχαριστωω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...