Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αληθεια ειναι οτι το ψιλοβαρεθηκα το g2,λεφτα για καλυτερο δεν υπαρχουν,οποτε θα καταληξω στο lite......λιτο βιο;););););)

 

Ακριβώς γι'αυτο στο λέω και γω, για να μην δώσεις τζάμπα λεφτά για κάτι που θα έχει τις ίδιες επιδόσεις. Κανε υπομονή κανένα χρόνο και λογικά θα πάρεις με 200 ευρώ κάτι που θα είναι καλύτερο απο το G2.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που αναφέρονται από τον Cris4524, τραβηγμένες βράδυ, προέρχονται από σημείο εκτός Ελλάδος. Είναι τραβηγμένες από το τηλέφωνο του Cris4524, ή έχουν χρησιμοποιηθεί (copy-paste) από αλλού;

 

Τα παραπάνω είναι δήγματα από το phone arena. Τα παρακάτω είναι δικά μου που τράβηξα πριν λίγο.

 

http://1drv.ms/1IVKhbd

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω είναι δήγματα από το phone arena. Τα παρακάτω είναι δικά μου που τράβηξα πριν λίγο.

 

http://1drv.ms/1IVKhbd

Ευχαριστώ πολύ τον Cris4524 για τον κόπο που μπήκε να βγάλει και να μας δείξει τις νυχτερινές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω το βράδυ μερικές φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω αύριο το πρωί.

Ευχαριστω haki ..περιμένω τις φωτογραφίες σου ...εδυ κατα υην γνωμξ σου ειναι καλη μετρια αριστη ?? Για το βραδυ ..??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να ξέρω πολλά από φωτογραφίες την βλέπω μέτρια ούτε καλή ούτε κακή μια χαρά δηλαδή για την κατηγορία τιμής του κινητού.

Δεν χρειάζεται να σου πουν άλλοι πως βλέπουν τις φωτογραφίες μόνο τα μάτια σου μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει φωτογραφία βράδυ πρέπει να τα σκάσει και πάλι με αυστηρους φωτογραφικού όρους το αποτέλεσμα θα είναι ανεκτό. Αν και δεν το πεδίο για vs ανέβασε φίλε μου μια φωτογραφία από το core σου να σου πούμε αν αυτό που βλέπεις είναι καλό ή όχι και αν το Huawei θα ναι ανώτερο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο review του βλαχακη αναφερεται και αυτο παντως με την φωτογραφικη,οτι δηλαδη δεν εμεινε ικανοποιημενος (Οταν την συγκρινε με το xperia aqua) και ειπε οτι γενικα αξιζει καποιος να δωσει λιγα λεφτα παραπανω για να αγορασει το σονυ!Απο ταχυτητα επεξεργατη πως παει το lite??:lol:

Και επισης,στο skroutz,εχει δυο μοντελα,φανταζομαι η μονη διαφορα ειναι στην dual sim,ή υπαρχουν κι αλλες?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο review του βλαχακη αναφερεται και αυτο παντως με την φωτογραφικη,οτι δηλαδη δεν εμεινε ικανοποιημενος (Οταν την συγκρινε με το xperia aqua) και ειπε οτι γενικα αξιζει καποιος να δωσει λιγα λεφτα παραπανω για να αγορασει το σονυ!Απο ταχυτητα επεξεργατη πως παει το lite??:lol:

Και επισης,στο skroutz,εχει δυο μοντελα,φανταζομαι η μονη διαφορα ειναι στην dual sim,ή υπαρχουν κι αλλες?:worry:

 

Την ίδια φωτογραφική έχουν τα κινητά πάνω-κάτω, διαφορά δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις.

Δεν έχει καμιά διαφορά το single sim με το dual sim. Ακόμα και αυτό αλλάζει με την αντιστοιχη official Rom απο την Huawei.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω αυτο πιστευω,σε κινητα περιπου ιδιας αξιας οι διαφορες στην καμερα ειναι απειροελαχιστες,εξαλλου αν θες να εστιασει μονο στο κομματι της φωτογραφιας δεν μπορεις να σαι απαιτητικος απο ενα κινητο,πας σε φωτογραφικη.Απ οτι ειδα παντως,το site των τεκμανιας,ετοιμαζει σε λιγες μερες και αυτο την κριτικη του για το P8 lite...
Link to comment
Share on other sites

Στάθη μου, αυτά που γράφεις τα διαβάζεις; Δεν μπορεί να μην τα διαβάζεις! Γιατί όμως δεν αφιερώνεις μερικά δευτερόλεπτα για να τα βάλεις σε τάξη αλλά θέλεις τους άλλους να αφιερώσουν χρόνο για να σ' ενημερώσουν;;;

Φιλε ήμουν απο κινητο και ειχε κολησει και δεν μου εκανε ανανεωση ηι αυτα τα καινούργια που ειχατε γραψει

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει φωτογραφία βράδυ πρέπει να τα σκάσει και πάλι με αυστηρους φωτογραφικού όρους το αποτέλεσμα θα είναι ανεκτό. Αν και δεν το πεδίο για vs ανέβασε φίλε μου μια φωτογραφία από το core σου να σου πούμε αν αυτό που βλέπεις είναι καλό ή όχι και αν το Huawei θα ναι ανώτερο.

Καποιες απο τις βραδινεσ φωτογραφιες του core...θελω να μου πειτε ποιο κατα τη γνμη σας βγαζει καλυτερες?..(τελευταιαο θεμα για φωτογραφιες %5Bimg%5D%5Bimg%5D%5Bimg%5D%5Bimg%5Dhttps%3A//scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t34.0-12/11124106_839451352757006_1177321704_n.jpg?oh=6415d1912075690c7a11fe2870d5af21&oe=5588B345[/img][/img][/img][/img]

11652266_839451349423673_1687638284_n.jpg?oh=96424d438e63afa2cc857b662d9603cf&oe=5589E011

11650755_839451362757005_698851931_n.jpg?oh=5ef4c8657a47eb676cedbe448180cde2&oe=5589C53A 11650767_839451336090341_348934829_n.jpg?oh=65b0bfffa39b8ab22a885e0ba0e434bb&oe=5589CA51

11119771_839451326090342_664374418_n.jpg?oh=dc7a55b34c217b6a077f792c5b5bef64&oe=55898BBB

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από ότι έχει ανέβει ως τώρα σαν δείγμα από το lite είναι πολλές σκάλες ανώτερες οι φωτογραφίες από αυτές που ανέβασες εσύ....Βασικά αυτές που ανέβασες ούτε καν για να τις κρατήσεις σαν αναφορά δεν είναι...

 

Τώρα αν θες να βγάζεις φωτογραφία ως επί το πλείστον βράδυ, κοιτάς μόνο συσκευή με xenon flash.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από ότι έχει ανέβει ως τώρα σαν δείγμα από το lite είναι πολλές σκάλες ανώτερες οι φωτογραφίες από αυτές που ανέβασες εσύ....Βασικά αυτές που ανέβασες ούτε καν για να τις κρατήσεις σαν αναφορά δεν είναι...

 

Τώρα αν θες να βγάζεις φωτογραφία ως επί το πλείστον βράδυ, κοιτάς μόνο συσκευή με xenon flash.

 

Συμφωνώ απόλυτα.Πολύ ανώτερη η κάμερα του lite στην νύχτα απ ότι του core.Για την τιμή του βγάζει μια χαρά φωτογραφίες το p8 Lite. Μια χαρα θα σε καλύψει το βράδυ

(Είχα και το Ζ2 και οι φωτογραφίες το βράδυ στο αυτόματο ήταν μαύρα χάλια.Μόνο με Manual ρυθμίσεις έπαιρνες καλή φωτογραφία)

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από ότι έχει ανέβει ως τώρα σαν δείγμα από το lite είναι πολλές σκάλες ανώτερες οι φωτογραφίες από αυτές που ανέβασες εσύ....Βασικά αυτές που ανέβασες ούτε καν για να τις κρατήσεις σαν αναφορά δεν είναι...

 

Τώρα αν θες να βγάζεις φωτογραφία ως επί το πλείστον βράδυ, κοιτάς μόνο συσκευή με xenon flash.

Παρατηρησα ομως οτι το p8 lite εκανε πολυ θωλα τα προσωπα (εκτος αν ο φωτογραφος δεν ειχε σαθερο χερι ..δν το ξερω αυτο) ενω το core εβγαζε πολυ καλυτερες σε σχεση με λεπτομερια στο πισω τοπιο και στον ανθρωπο

!

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στάθη, πολύ απλά, οι φωτογραφίες του Core είναι τραγικές. Το P8 Lite βγάζει πολύ καλύτερες νυχτερινές...και ημερήσιες.

ΟΚ ευχαριστω πολυ για ολα ..κατεληξα και θα παρω αυτο τελικα ειναι πολυ καλο ..τωρα σε φοτο δεν ξερω αλλα μαρεσει !(καλο ειναι σε ολα μαλλον :P)

Link to comment
Share on other sites

Εβλεπα ενα συγκριτικό με το G Play Mini που βγήκε στην Ιταλία(ίδιος επεξεργαστής και ram 2 GB αλλά ΚΙΤΚΑΤ 4.4.2 και EMUI 3.0 και 8 GB εσωτερικής μνήμης) και η οθόνη είναι πιο φωτεινή και τα capacitive buttons δεν είναι onscreen.

Πέρα από αυτό στο G Play Mini έχεις Dual SIM και microSD slot χωρίς να πρέπει να διαλέξεις https://www.youtube.com/watch?v=XWsi8LPAAbk (φαίνεται καθαρά στο 3:36),η κάμερα στο G play Mini είναι Sony ενώ στο P8 Lite Omnivision.

http://consumer.huawei.com/minisite/worldwide/g-play-mini/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα ομως οτι το p8 lite εκανε πολυ θωλα τα προσωπα (εκτος αν ο φωτογραφος δεν ειχε σαθερο χερι ..δν το ξερω αυτο) ενω το core εβγαζε πολυ καλυτερες σε σχεση με λεπτομερια στο πισω τοπιο και στον ανθρωπο

!

 

Αν το δείγμα που ανέβασες είναι το τυπικό δείγμα που παίρνεις με το core, μην το συζητάμε άλλο. Εν αντιθέση με το core, στο lite καταλαβαίνεις τι βγάζει ο άλλος. Στις δικές σου σε ελάχιστες φωτογραφίες καταλαβαίνει κάποιος το θέμα. Δεν σου λέω να συγκρίνεις με τις φωτογραφίες που τράβηξαν ξένοι, αλλά δες με του haki και δες και τις δικές σου και πες μου πως κρίνεις την κάθε μια κάμερα...

 

%5Bimg%5D%5Bimg%5D%5Bimg%5D%5Bimg%5Dhttps%3A//scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t34.0-12/11124106_839451352757006_1177321704_n.jpg?oh=6415d1912075690c7a11fe2870d5af21&oe=5588B345[/img][/img][/img][/img]

11652266_839451349423673_1687638284_n.jpg?oh=96424d438e63afa2cc857b662d9603cf&oe=5589E011

11650755_839451362757005_698851931_n.jpg?oh=5ef4c8657a47eb676cedbe448180cde2&oe=5589C53A 11650767_839451336090341_348934829_n.jpg?oh=65b0bfffa39b8ab22a885e0ba0e434bb&oe=5589CA51

11119771_839451326090342_664374418_n.jpg?oh=dc7a55b34c217b6a077f792c5b5bef64&oe=55898BBB

 

Συνεπώς αν είναι να μου το ψάξεις τόσο με την φωτογραφία και δη με την νυχτερινή, κοιτάς άλλες συσκευές...Και το core ούτε για σημείο αναφοράς δεν κάνει....

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Καποιες απο τις βραδινεσ φωτογραφιες του core...θελω να μου πειτε ποιο κατα τη γνμη σας βγαζει καλυτερες?..(τελευταιαο θεμα για φωτογραφιες

Πολύ χαλια οι φωτο,λες και ειναι απο την καμερα λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Εβλεπα ενα συγκριτικό με το G Play Mini που βγήκε στην Ιταλία(ίδιος επεξεργαστής και ram 2 GB αλλά ΚΙΤΚΑΤ 4.4.2 και EMUI 3.0 και 8 GB εσωτερικής μνήμης) και η οθόνη είναι πιο φωτεινή και τα capacitive buttons δεν είναι onscreen.

Πέρα από αυτό στο G Play Mini έχεις Dual SIM και microSD slot χωρίς να πρέπει να διαλέξεις https://www.youtube.com/watch?v=XWsi8LPAAbk (φαίνεται καθαρά στο 3:36),η κάμερα στο G play Mini είναι Sony ενώ στο P8 Lite Omnivision.

http://consumer.huawei.com/minisite/worldwide/g-play-mini/index.htm

γεια σου φιλε ... ξερεις αν η καμερα sony ειναι καλυτερη απο την omnivisioνκαι σε ταει διαφερουν ...Ξερεις αν θα ερθει στην Ελλαδα αυτο το κινητο που λες και αν ερθει ποτε περιπου υπολογιζετε να ερθει και σε τι τιμη περιπου πανω κσατ .,..ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά η φωτογραφία πολύ καλό και το antutu score.

Πρέπει να είναι πολύ γρήγορο το κινητό από αυτά που βλέπω στα βιντεο,ο συνδυασμός Kirin 620 και Emotion UI κάνει το κινητό να πετάει.

Link to comment
Share on other sites

To emotion UI είναι που με έχει τραβήξει τόσο ώστε να πάρω τη συσκευή κουράστηκα με τους συμβατικούς και βαρετούς launchers των άλλων και θέλω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό!

Από τα βιντεο βλέπω να είναι γρήγορο,όμορφο και απλό ότι ζητάω δηλαδή,σκέψου με έχει κάνει να το προτιμήσω έναντι του G2 που είναι καψούρα ετών :D

Link to comment
Share on other sites

Eίναι τόσο γρήγορο και βελούδινο που ούτε για μιά στιγμή δεν σκέφτηκα να βάλω εναλλακτικό launcher. Είναι τόσο σύγχρονος ο δικός του και πολύ όμορφος που είναι από τις ελάχιστες φορές που κρατάω τον εργοστασιακό.

Συμφωνω μαζι σου haki, και γενικα το κινητο ειναι σκετη απόλαυση!:happy:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε ... ξερεις αν η καμερα sony ειναι καλυτερη απο την omnivisioνκαι σε ταει διαφερουν ...Ξερεις αν θα ερθει στην Ελλαδα αυτο το κινητο που λες και αν ερθει ποτε περιπου υπολογιζετε να ερθει και σε τι τιμη περιπου πανω κσατ .,..ευχαριστω!

Πιστεύω πως μπορεί να έρθει σύντομα,ήδη στο γερμανικό amazon το βρίσκεις στα 199 € http://www.amazon.de/Huawei-Smartphone-IPS-Display-Octa-Core-Prozessor-Megapixel-Kamera/dp/B00WZ8JLTQ/ref=sr_1_2?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1435007873&sr=1-2&keywords=g+play+mini βέβαια στην ίδια ακριβώς τιμή προσωπικά θα παραγγείλω το Honor 4X που είναι ίδιο σε specs αλλά με 5,5 οθόνη,και τα δυο φοράνε τον οχταπυρηνο Kirin 620 με 2GB ram και 13ΜΡ/5ΜΡ κάμερες αλλά και 8GB εσωτερικής μνήμης-με το G620s που είναι ίδιο έχω βάλει πολλές εφαρμογές στην MicroSD και είμαι με 3 GB ελεύθερα οπότε ΟΚ είμαι και με το Honor 4X.

Οι λόγοι που δεν παίρνω το P8 Lite Dual είναι η απόδοση της φωτεινότητας της οθόνης του(σε άμεση οπτική σύγκριση σε Mediamarkt με το G620s που επίσης έχει 5άρα HD οθόνη που έχω τώρα η διαφορά είναι αισθητή) και το προβληματικό της συνύπαρξης MicroSD/NanoSIM slot(αν και το ίδιο θέμα έχουν και τα Galaxy A3,A5,A7).

Στο Honor 4X που κατεληξα και για τα 217 € του από το amazon.de υπάρχουν δυο MicroSIM slots και ξεχωριστά η MicroSD(ομοίως στο G Play Mini),γιατί τώρα οι κατασκευαστές μ@λ:X:Xίνται έτσι δε ξέρω αλλά μια που την ψάχνω πολύ πλέον θέλω την πιο συμφέρουσα και απροβλημάτιστη λύση που είναι δυνατόν.

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα οτι οταν εχω συνδεδεμενο το ακουστικο bluetooth

(Plantronics ML20), στην οθονη δειχνει τη σταθμη της μπαταριας του ακουστικου και χαρηκα παρα πολυ. Στο προηγουμενο τηλεφωνο δεν το ειχαι, εκει ειχα το Android 4.2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

πηρα το huawei πριν απο 2 μερες σε αντικατασταση ελλατωματικου ακουστικου που ειχε ενα moto g2 που ειχα αγορασει απο εκει και πληρωσα τη διαφορα.....

Αξιζει και με το παραπανω το κινητο, ποιοτητα, επιδοσεις, αποκριση, σημα, ηχο, φωτογραφιες . Γενικα ενα κινητο της αξιας 220€ (270 το πηρα εγω λογω public και λογω αλλαγης) ειναι πολυ ανωτερο στα χαρακτηριστικα του απο τα αλλα στην ιδια τιμη , και συναγωνιζετε μοντελα επιπεδου LG G3-4 samsung s5 κτλ.

Τελος παντων , εχω κανα δυο ερωτησουλες για το νεο κινητο μου με το νεο (για μενα) android .

Στο χωρο αποθηκευσης γιατι εχει γενικο συνολο 10,38gb (δλδ τρωει απο τα 16 τα 5,7 ?)

Οι προστατευομενες εφαρμογες τι ειναι? κατι σαν "ασφαλεια" απο το android? πρεπει να βαλω και antivirus η κατι τευοιο ή ειμαι καλα με αυτα ?

Εχετε να προτεινετε καποια καλη εφαρμογη πληκτρολογιου για το android του . Γιατι γραφω ελληνικα sms και τα στελνει σε Κεφαλαια παντα .

Να παρατηρησω και κατι αλλο που ειχα με τις sim . Εχω μια q και μια wind συμβολαιο . Την q οταν την εβαλα στη θυρα για micro sim , δεν εβλεπε το δικτυο αυτοματα και το εβαλα χειροκινητα (εννοητε οτι ειχα ενεργοποιησει και την επιλογη προωθηση κλ. γιατι ετσι δουλευει η q) . Μετα οταν εκανα την αλλαγη και εβαλα την q στη θυρα της nano sim , την ειδε αυτοματα . εννοητε οτι το δοκιμασα 2-3 φορες και παντα στη micro sim την εβλεπε χειροκινητα παντα .

Το εχει παρατηρησει καποιος ? Η μαλλον ειναι θεμα εταιρειας (wind)?

Και κατι τελευταιο στη θυρα της nano sim μπαινει και micro sim? γιατι εχουν το ιδιο μεγεθος και οι δυο θυρες και δεν καταλαβαινω τον διαχωρισμο σε μια micro sim και σε αλλη nano sim .

Ευχαριστω :)

Edited by npil
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...