Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τοτε γιατι εβγαλαν one sim και dual sim αφου οι ιδιοι σε βοηθανε ...μεσα στο αρχειο εχεις κατι που να λεει με λεπτομερια την διαδικασια δηλαδη βαζεισ αυτο το αρχει εκε κλπ...φλασαρης σημαινει να βαλεις στο κινητο αρχειο ? και μπορεις να μου γραψεις το λινκ που ειναι τ επισημο αρχειο της huawei για το dual ευχαριστωω

 

Έκαναν single sim και dual sim για λόγους marketing. Επειδή μερικοί πάροχοι θέλουν να λειτουργεί μόνο μία sim που ίσως να θέλουν να την κλειδώσουν (δεν ισχύει στην Ελλάδα αυτό για το κλείδωμα). Αυτό επιτυγχάνετε μέσω firmware κλειδώνοντας την μία sim. Ωστόσο η huawei δίνει και τις 2 version των firmwares και για τις 2 περιπτώσεις, χωρίς να σημαίνει ότι απαγορεύετε ένας να περάσει το firmware για dual sim σε ένα κινητό που έχει αγοράσει single sim.

 

Φλασάρεις σημαίνει γράφεις-εγκαθιστάς-περνάς κατά κάποιο τρόπο, δεν υπάρχει ακριβής μετάφραση στα ελληνικά.

 

Το επίσημο λίνκ από την huawei είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έκαναν single sim και dual sim για λόγους marketing. Επειδή μερικοί πάροχοι θέλουν να λειτουργεί μόνο μία sim που ίσως να θέλουν να την κλειδώσουν (δεν ισχύει στην Ελλάδα αυτό για το κλείδωμα). Αυτό επιτυγχάνετε μέσω firmware κλειδώνοντας την μία sim. Ωστόσο η huawei δίνει και τις 2 version των firmwares και για τις 2 περιπτώσεις, χωρίς να σημαίνει ότι απαγορεύετε ένας να περάσει το firmware για dual sim σε ένα κινητό που έχει αγοράσει single sim.

 

Φλασάρεις σημαίνει γράφεις-εγκαθιστάς-περνάς κατά κάποιο τρόπο, δεν υπάρχει ακριβής μετάφραση στα ελληνικά.

 

Το επίσημο λίνκ από την huawei είναι αυτό.

 

Επειδη το αρχειο σου δεν πορω να το κατεβασω και κολλαει συνεχεια στο 1,4 με σφαλμα δικτυου ..Θελω να δω προς το παρον τον τροπο που λες ..τις οδηγιεσ ..μπορεις να βαλειις σε ενα λινκ μονο τις οδηγιες που εχεις γραψει (γιατι ολα τα αρχεια ποιανουν 1,5 gb ) ....και αμα το κανεις dual sim αυτα τα 1,5 GB θα ποιασουν το χωρο στο κινητο ;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το αρχειο σου δεν πορω να το κατεβασω και κολλαει συνεχεια στο 1,4 με σφαλμα δικτυου ..Θελω να δω προς το παρον τον τροπο που λες ..τις οδηγιεσ ..μπορεις να βαλειις σε ενα λινκ μονο τις οδηγιες που εχεις γραψει (γιατι ολα τα αρχεια ποιανουν 1,5 gb ) ....και αμα το κανεις dual sim αυτα τα 1,5 GB θα ποιασουν το χωρο στο κινητο ;;

 

Ρίξε μία ματιά στο doc με τις οδηγίες.

 

Δοκίμασε να το κατεβάσεις από αυτό το λινκ

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά στο doc με τις οδηγίες.

 

Δοκίμασε να το κατεβάσεις από αυτό το λινκ

Σε ευχαριστω ..με βοηθησε πολυ το φορουμ ..βλεπω ομως τρ τοσο καιρο το dual ειναι φθηνοτερο απο το one sim αρα θα πρτιμησω το dual για να μην μπλεξω με παραπανω διαδικασιες ..ευχαριστω Cris4524:):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα,ειναι στα υπόψην μου η συσκευή αλλα θελω να ρωτήσω κάτι. Στο one sim ,η μια θύρα ειναι για micro sim και η άλλη για κάρτα μνήμης,που μεσω μια αναβάθμισης μπορεί η δεύτερη θύρα να γίνει και αυτή για sim card;

Η τα λέω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση σημαντικη σε οσους εχουν το κινητο .Ημουν ετοιμος να παρω το κινητο αυριο μεθαυριο και ειδα απο εναν φιλο που το πειρε οτι οι νυχτερινες φωτογραφιες βγαινουν αρκετα θολες .Μηπως ειναι κατι ελλατωματικο .θελω να μου πειτε την εμπειρια σας σχετικα με την νχτερινη ληψη φωτογραφιας ..γιατι τωρα μετανιωσα και αρχιζω να το ξανασκεφτομαι ..αφου αυτο που εχω τωρα samsung galxy core i8262 εχει καλυτερη νυχτερινη με 5 mgpixel.Βοηθεια γιατι ευστασα δστην πηγη και μαλλον δεν θα πιω νερο ! Καιν αν μπορειτε να βγαλετε καποιες νυχτερινες να ανεβασε εδω ..Ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα,ειναι στα υπόψην μου η συσκευή αλλα θελω να ρωτήσω κάτι. Στο one sim ,η μια θύρα ειναι για micro sim και η άλλη για κάρτα μνήμης,που μεσω μια αναβάθμισης μπορεί η δεύτερη θύρα να γίνει και αυτή για sim card;

Η τα λέω λαθος;

Σωστα τα λες, η δευτερη γινετε nano sim.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση σημαντικη σε οσους εχουν το κινητο .Ημουν ετοιμος να παρω το κινητο αυριο μεθαυριο και ειδα απο εναν φιλο που το πειρε οτι οι νυχτερινες φωτογραφιες βγαινουν αρκετα θολες .Μηπως ειναι κατι ελλατωματικο .θελω να μου πειτε την εμπειρια σας σχετικα με την νχτερινη ληψη φωτογραφιας ..γιατι τωρα μετανιωσα και αρχιζω να το ξανασκεφτομαι ..αφου αυτο που εχω τωρα samsung galxy core i8262 εχει καλυτερη νυχτερινη με 5 mgpixel.Βοηθεια γιατι ευστασα δστην πηγη και μαλλον δεν θα πιω νερο ! Καιν αν μπορειτε να βγαλετε καποιες νυχτερινες να ανεβασε εδω ..Ευχαριστω !

 

Ρίξε μία ματιά στις παρακάτω φώτο:

http://i-cdn.phonearena.com/images/reviews/178141-image/Huawei-P8-Lite-Sample-Photos.jpg

http://i-cdn.phonearena.com/images/reviews/178143-image/Huawei-P8-Lite-Sample-Photos.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά στις παρακάτω φώτο:

http://i-cdn.phonearena.com/images/reviews/178141-image/Huawei-P8-Lite-Sample-Photos.jpg

http://i-cdn.phonearena.com/images/reviews/178143-image/Huawei-P8-Lite-Sample-Photos.jpg

 

Ευχαριστω.Εδω οι φωτογραφιες φαινονται μια χαρα ...εσυ και οι αλλοι εδω μεσα θα μου το προτεινατε εχει καλη νυχτερινη καμερα ...γιατι οταν βγαλαμε ανθρωπο στο σκοταδι ειναι πολυ θολη...εσυ εχεις βγαλει απλα τοπιο ..μήπως στον ανθρωπο τα ψιλοχαλαει...σε παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας αν σας εχει αφησει ευχαρηστημενους η νυχτερινη φωτογραφηση με φιλους κλπ...γιατι σε ολα τα αλλα μαρεσει το τηλ...και μου το χαλαει αυτο ή μηπως κανω λαθοςςς !!!!:worry::worry::worry::worry:HELP!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη , απο πού μπορούμε να το αγοράσουμε σε προσιτή τιμη! σε to2c, vikmall το έχουν preorder σε εξωφρενική τιμη

 

Τί εννοείς προσιτή τιμή? Εγώ το πήρα από Ελλάδα 215 ευρώ και πριν 2 ημέρες το ειδα και 205 . Ψάχνεις για πιο χαμηλά ?

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπανω φωτογραφιες δεν ειναι μια χαρα, εχουν πολυ θορυβο.

 

Επειδή πολύ θέμα βλέπω ότι έγινε, αν κάποιος θέλει καλές φωτογραφίες το βράδυ τότε πηγαίνει σε κάποια ναυαρχίδα των 500+ ευρώ (με την προϋπόθεση να έχει καλή κάμερα) ή παίρνει μια καλή φωτογραφική μηχανή για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.

Super duper φωτογραφίες μέσα στο βράδυ με ένα κινητό των 200 ευρώ ξεχάστε τες. Ή συμβιβαστείτε με την αξία του κινητού ή ψάξ'τε για κάτι καλύτερο. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα με 200 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή στα 200€ δεν έχω βρει κάτι καλύτερο από το lite που να μου κανει κλικ αποφάσισα να πάρω αυτό. Έχω μόνο μια απορία.Η μπαταρία με 60% data (κακό ως μέτριο σήμα εκεί που θα βρίσκομαι) και 40 % wifi θα μου βγάζει μέρα? Η χρήση θα είναι fb,instagram whatsapp κλήσεις και καμιά φωτογραφία
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή στα 200€ δεν έχω βρει κάτι καλύτερο από το lite που να μου κανει κλικ αποφάσισα να πάρω αυτό. Έχω μόνο μια απορία.Η μπαταρία με 60% data (κακό ως μέτριο σήμα εκεί που θα βρίσκομαι) και 40 % wifi θα μου βγάζει μέρα? Η χρήση θα είναι fb,instagram whatsapp κλήσεις και καμιά φωτογραφία

 

Θα σου απαντήσει καλύτερα κάποιος που το έχει ήδη γιατί και εγώ το θέλω και δεν το έχω πάρει ακόμα. Αλλά από αυτά που διαβάζω με 3-4 ώρες λειτουργίας της οθόνης πιστεύω ότι θα σου βγάζει άνετα την μέρα. Έχω δει reviews στο Youtube που λένε ότι έχει καλή διαχείριση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύ θέμα βλέπω ότι έγινε, αν κάποιος θέλει καλές φωτογραφίες το βράδυ τότε πηγαίνει σε κάποια ναυαρχίδα των 500+ ευρώ (με την προϋπόθεση να έχει καλή κάμερα) ή παίρνει μια καλή φωτογραφική μηχανή για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.

Super duper φωτογραφίες μέσα στο βράδυ με ένα κινητό των 200 ευρώ ξεχάστε τες. Ή συμβιβαστείτε με την αξία του κινητού ή ψάξ'τε για κάτι καλύτερο. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα με 200 ευρώ!

Εγω εχω κινητο αξιας 130€ και βγαζει σχετικα καλες φοτο (samsung galaxy core i8262 ..με 5 megapixels ) ...περνω αυτο το κινητο για ολα τα χαρακτηριστικα του αλλα φοβαμε την νυχτερινη ληψη φωτογραφιας μην ειναι χειροτερη απο αυτη που εχω τωρα με κινητο αξιας 200€ ...Ειναι σε ολα καλυτερο απο το δικο μου αλλα μηπως τα χαλει η φωτογραφικη τη νυχτα ..παρακαλω καποιος να βοηθησει που εχει το τηλεφωνο...Μηπως δεν ειανι πολυ δυνατο το φλας ..μηπως βγαινουν πολυυυ θολεςς ;; τα προσοπα φαινοναι στο σκοταδι ή φαινονται σκιες χωρις πολλα χαρακτηριστικα παρακαλω βοηθηστε ειμουν ετοιμος να το παρω αι τωρα περιμενω απαντησεισ να δ τι θα κανω ...πειτε μου τι να κανω να το παρω ή να κρατησω αυτο που εχω αλλα ειναι κατωτερο σε ολλα τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που αναφέρονται από τον Cris4524, τραβηγμένες βράδυ, προέρχονται από σημείο εκτός Ελλάδος. Είναι τραβηγμένες από το τηλέφωνο του Cris4524, ή έχουν χρησιμοποιηθεί (copy-paste) από αλλού;

Καλό θα ήταν κάποιος που έχει το τηλέφωνο, πέρα από την πρόθεση του haki, να μας δώσει κάποια στοιχεία από δικές του φωτογραφίες, σε νυχτερινή λήψη, και αν δυνατόν με παραλλαγή των ρυθμίσεων της κάμερας, νομίζω θα είναι πιο αντιπροσωπευτικές-ρεαλιστικές.

Αν κάποιος γνωρίζει, ας μας δώσει την μέτρηση SAR του κινητού για το κεφάλι.

Ευχαριστώ πολύ

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος γνωρίζει, ας μας δώσει την μέτρηση SAR του κινητού για το κεφάλι.

 

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Huawei-P8-lite/characteristics#tabs-nav-0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την αμεσότητα της απάντησης, σχετικά με το SAR.

Διαπιστώνω ότι είναι χαμηλό, που για Κινέζικη κατασκευή (βέβαια δεν είναι τυχαία η εταιρία) μου φαντάζει εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή στα 200€ δεν έχω βρει κάτι καλύτερο από το lite που να μου κανει κλικ αποφάσισα να πάρω αυτό. Έχω μόνο μια απορία.Η μπαταρία με 60% data (κακό ως μέτριο σήμα εκεί που θα βρίσκομαι) και 40 % wifi θα μου βγάζει μέρα? Η χρήση θα είναι fb,instagram whatsapp κλήσεις και καμιά φωτογραφία

Εχω ακουσει οτι τα οκταπυρινα κανουν αλλη διαχειριση σε σχεση με τα τετραπυρινα,εχουν λιγοτερη καταναλωση ρευματος οποτε και λιγο καλυτερη μπαταρια.

Οτι εχω ακουσει λεω χωρις να εχω ποτε οκταπυρινο.

Παντως επειδη και εγω ψαχνομαι για νεα συσκευη σε αυτα τα λεφτα,δεν βρισκω καποιο καλυτερο.

Ιδωμεν απο βδομαδα.

Η πρωην συσκευη που ειχα ειναι ενα lg g2.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε βιντεο παντως εχω δει οτι στην Αμερικη ειναι με snapdragon και Ευρωπη με τον kirin.

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Σε βιντεο παντως εχω δει οτι στην Αμερικη ειναι με snapdragon και Ευρωπη με τον kirin.

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

 

Ακριβώς έτσι είναι. Είναι παραπλήσιοι αυτοί οι δύο επεξεργαστές. Πάντως πανω-κατω ειναι στα ιδια επιπεδα με το G2 το P8 lite αν πάρουμε ως παράδειγμα το Antutu. Επομένως δεν ξέρω αν σε συμφέρει μια τέτοιου είδους αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι. Είναι παραπλήσιοι αυτοί οι δύο επεξεργαστές. Πάντως πανω-κατω ειναι στα ιδια επιπεδα με το G2 το P8 lite αν πάρουμε ως παράδειγμα το Antutu. Επομένως δεν ξέρω αν σε συμφέρει μια τέτοιου είδους αναβάθμιση.

Η αληθεια ειναι οτι το ψιλοβαρεθηκα το g2,λεφτα για καλυτερο δεν υπαρχουν,οποτε θα καταληξω στο lite......λιτο βιο;););););)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...