Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χα χα πες στο ψεμματα...απογοητευτηκα εντελως παντως ειναι η αληθεια..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Χα χα πες στο ψεμματα...απογοητευτηκα εντελως παντως ειναι η αληθεια..

 

δεν ψαχνεις στο xda, μηπως οι υπολοιποι εκει ξερουν κατι .....

η αληθεια ειναι οτι Huawei .... μονο ναυαρχιδες και μονο ως δωρο θα δεχομαι πλεον. εχουν πολλα θετικα, αλλα και πολλα αρνητικα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω πως να το φτιάξετε ,όμως θέλετε ξεκλείδωμα bootloader ...& αρκετά κότσια!Ας αρχίσουμε,

Κατεβαζετε & flashάρετε με fastboot έναν custom recovery (πχ twrp) ,από γραμμή εντολών στο PC δίνετε fastboot flash recovery sjsj.img (Τα τυχαία γράμματα μπροστά από το .img είναι οποιοδήποτε όνομα που θα έχει το αρχείο

2)Πατάτε poweron+volume up+down & μπαίντε στο twrp ,πατατε wipe & ΣΒΗΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ,με σκοπο να μην ανοιγει καν το κινητο σας! (soft-brick)

3)Κατεβάζετε ένα update.app ,το αποσυμπιέζετε με update extractor & flashάρετε με fastboot πάλι ,τα cust.img ,boot.img,system.img με τον τρόπο που δείχνω από πάνω! Μετά ξαναμπείτε στο twrp & flashάρετε το location c432 ,το οποιο ειναι ενα zip το οποίο το βρίσκετε στο xda & ύστερα κάνετε restart & φλασάρετε με fastboot & το recovery.img (η εντολη ειναι η απο πανω που εδωσα απλα αλλάζετε όνομα ανάλογα!!! fastboot flash cust cust.img πχ

4)Ανοιγει το κινητο σας κανονικα ,αντιγράφετε το αρχείο update.app & το κάνετε local update !Προτιμίστε αυτή η έκδοση να είναι η c432b132 ώστε & αν τύχετε σε Balong bug ,α ντο διορθώσετε κάνοντας local update το step2 που περιλαμβάνει η ρομ !! Είστε έτοιμοι στο lollipop 5.0 να διαλέξετε που θέλετε να πάτε!!Προσωπικά προτίνω ,local σε c432b170 & μετά c432b550 !! Τα link τα βρίσκετε πανεύκολα στην Google με ένα απλό search!! :) Έχω σώσει το δικό μου έτσι ,οταν brickάρε με xposed module & δεν έπαιρνε με τίποτα local update!!

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω πως να το φτιάξετε ,όμως θέλετε ξεκλείδωμα bootloader ...& αρκετά κότσια!Ας αρχίσουμε,

Κατεβαζετε & flashάρετε με fastboot έναν custom recovery (πχ twrp) ,από γραμμή εντολών στο PC δίνετε fastboot flash recovery sjsj.img (Τα τυχαία γράμματα μπροστά από το .img είναι οποιοδήποτε όνομα που θα έχει το αρχείο

2)Πατάτε poweron+volume up+down & μπαίντε στο twrp ,πατατε wipe & ΣΒΗΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ,με σκοπο να μην ανοιγει καν το κινητο σας! (soft-brick)

3)Κατεβάζετε ένα update.app ,το αποσυμπιέζετε με update extractor & flashάρετε με fastboot πάλι ,τα cust.img ,boot.img,system.img με τον τρόπο που δείχνω από πάνω! Μετά ξαναμπείτε στο twrp & flashάρετε το location c432 ,το οποιο ειναι ενα zip το οποίο το βρίσκετε στο xda & ύστερα κάνετε restart & φλασάρετε με fastboot & το recovery.img (η εντολη ειναι η απο πανω που εδωσα απλα αλλάζετε όνομα ανάλογα!!! fastboot flash cust cust.img πχ

4)Ανοιγει το κινητο σας κανονικα ,αντιγράφετε το αρχείο update.app & το κάνετε local update !Προτιμίστε αυτή η έκδοση να είναι η c432b132 ώστε & αν τύχετε σε Balong bug ,α ντο διορθώσετε κάνοντας local update το step2 που περιλαμβάνει η ρομ !! Είστε έτοιμοι στο lollipop 5.0 να διαλέξετε που θέλετε να πάτε!!Προσωπικά προτίνω ,local σε c432b170 & μετά c432b550 !! Τα link τα βρίσκετε πανεύκολα στην Google με ένα απλό search!! :) Έχω σώσει το δικό μου έτσι ,οταν brickάρε με xposed module & δεν έπαιρνε με τίποτα local update!!

 

αυτα που λες ομως πρεπει να ειναι για δικαρτο, ή κανω λάθος; αν ειναι για δικαρτο, θα χρειστει και μετατροπη σε dual sim.

ασχετο, αλλα μιας και εχεις το xposed, εχεις θεμα με τις κλίσεις; δεχεσαι κανονικα; εμενα τρωει κατι σκαλώματα και πρεπει να κανω επανεκινησε 3-4 φορες να παρει μπρος.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που λες ομως πρεπει να ειναι για δικαρτο, ή κανω λάθος; αν ειναι για δικαρτο, θα χρειστει και μετατροπη σε dual sim.

ασχετο, αλλα μιας και εχεις το xposed, εχεις θεμα με τις κλίσεις; δεχεσαι κανονικα; εμενα τρωει κατι σκαλώματα και πρεπει να κανω επανεκινησε 3-4 φορες να παρει μπρος.

 

Το step2 όπως προανάφερα ,μετατρέπει την συσκευή σε δίκαρτη :)

Xposed το έβαλα & brickάρε :P ,από τότε δεν ξανα επιχείρησα...Είχα σκοπό αυτές τις μέρες να ξαναδοκίμαζα,ευχαριστώ για την πληροφορία!

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Το location c432.zip που αναφέρεις είναι μήπως αυτό :https://yadi.sk/d/vxXXNOxss6hjK

Επίσης, στο βήμα 3, αναφέρεις :Κατεβάζετε ένα update.upp. Εννοείς οποιοδήποτε ή καλύτερα την c432b132?

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Το step2 όπως προανάφερα ,μετατρέπει την συσκευή σε δίκαρτη :)

Xposed το έβαλα & brickάρε :P ,από τότε δεν ξανα επιχείρησα...Είχα σκοπό αυτές τις μέρες να ξαναδοκίμαζα,ευχαριστώ για την πληροφορία!

ok. δεν το καταλαβα το 2ο. οσο για τις κλήσεις, εχω κατεβασει μια αλλη rom, την οποια θα φλασαρω αυτες τις μερες. λενε οτι λυνεται το προβλημα των κλήσεων

Link to comment
Share on other sites

Το location c432.zip που αναφέρεις είναι μήπως αυτό :https://yadi.sk/d/vxXXNOxss6hjK

Επίσης, στο βήμα 3, αναφέρεις :Κατεβάζετε ένα update.upp. Εννοείς οποιοδήποτε ή καλύτερα την c432b132?

 

Ναι φίλε

Προτινω την c432b132 γτ το zip μέσα έχει 2 update.app ,στα οποια ,το step2 στο μετατρέπει σε δίκαρτο ,έτσι ωστε αν κάποιος είχε μονοκαρτο ,να μην αντιμετοπίσει το Balong Bug ,που είναι να μην σου τύχει :P

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω το μονοκαρτο Vodafone με MM6, C02B589 και σκοπεύω να το μετατρέψω σε δικαρτο unbranded αφού φυσικά ξεκλειδώσω τον bootloader.

Θα ακολουθήσω τον οδηγό που υπάρχει στο xda και αν δεν το καταφέρω, θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου.

Απ'οτι έχω καταλάβει το balong bug είναι βέβαιο ότι θα εμφανιστεί αφού απο mm θα πάω σε lollipop, όμως με το δεύτερο update.app θα διορθωθεί.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω το μονοκαρτο Vodafone με MM6, C02B589 και σκοπεύω να το μετατρέψω σε δικαρτο unbranded αφού φυσικά ξεκλειδώσω τον bootloader.

Θα ακολουθήσω τον οδηγό που υπάρχει στο xda και αν δεν το καταφέρω, θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου.

Απ'οτι έχω καταλάβει το balong bug είναι βέβαιο ότι θα εμφανιστεί αφού απο mm θα πάω σε lollipop, όμως με το δεύτερο update.app θα διορθωθεί.

 

Προσωπικά όταν την είχα πάθει,δεν υπήρχε οδηγός στο xda & έτσι αυτοσχεδίασα..Balong ναι,γιατί ουσιαστικά φορμάρεις όλο το τηλέφωνο,το κάνεις να κολλάει στο HUAWEI logo το πρώτο ,δεν έχει λειτουργικό μέσα,είναι η μονη βέβαιη κίνηση για να είσαι σίγουρος πως δεν θα μείνει τίποτα από την προηγούμενη rom μέσα!

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω το μονοκαρτο Vodafone με MM6, C02B589 και σκοπεύω να το μετατρέψω σε δικαρτο unbranded αφού φυσικά ξεκλειδώσω τον bootloader.

Θα ακολουθήσω τον οδηγό που υπάρχει στο xda και αν δεν το καταφέρω, θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου.

Απ'οτι έχω καταλάβει το balong bug είναι βέβαιο ότι θα εμφανιστεί αφού απο mm θα πάω σε lollipop, όμως με το δεύτερο update.app θα διορθωθεί.

Για να ξεκελειδωσεις το bootloader κάνε εγγραφή στο κινέζικο site και χρησιμοποίησε μετάφραση. Μόνο εκεί παίρνεις κωδικό ξεκλειδώματος άμεσα.

 

Sent from my Huawei P8 Lite Ale - L21C432B574 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω πως να το φτιάξετε ,όμως θέλετε ξεκλείδωμα bootloader ...& αρκετά κότσια!Ας αρχίσουμε,

Κατεβαζετε & flashάρετε με fastboot έναν custom recovery (πχ twrp) ,από γραμμή εντολών στο PC δίνετε fastboot flash recovery sjsj.img (Τα τυχαία γράμματα μπροστά από το .img είναι οποιοδήποτε όνομα που θα έχει το αρχείο

2)Πατάτε poweron+volume up+down & μπαίντε στο twrp ,πατατε wipe & ΣΒΗΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ,με σκοπο να μην ανοιγει καν το κινητο σας! (soft-brick)

3)Κατεβάζετε ένα update.app ,το αποσυμπιέζετε με update extractor & flashάρετε με fastboot πάλι ,τα cust.img ,boot.img,system.img με τον τρόπο που δείχνω από πάνω! Μετά ξαναμπείτε στο twrp & flashάρετε το location c432 ,το οποιο ειναι ενα zip το οποίο το βρίσκετε στο xda & ύστερα κάνετε restart & φλασάρετε με fastboot & το recovery.img (η εντολη ειναι η απο πανω που εδωσα απλα αλλάζετε όνομα ανάλογα!!! fastboot flash cust cust.img πχ

4)Ανοιγει το κινητο σας κανονικα ,αντιγράφετε το αρχείο update.app & το κάνετε local update !Προτιμίστε αυτή η έκδοση να είναι η c432b132 ώστε & αν τύχετε σε Balong bug ,α ντο διορθώσετε κάνοντας local update το step2 που περιλαμβάνει η ρομ !! Είστε έτοιμοι στο lollipop 5.0 να διαλέξετε που θέλετε να πάτε!!Προσωπικά προτίνω ,local σε c432b170 & μετά c432b550 !! Τα link τα βρίσκετε πανεύκολα στην Google με ένα απλό search!! :) Έχω σώσει το δικό μου έτσι ,οταν brickάρε με xposed module & δεν έπαιρνε με τίποτα local update!!

 

Αυτός ο οδηγός είναι για να κάνεις debrand? Έχω ένα απο vodafone και θέλω να το μετατρέψω σε dual sim. Ο οδηγός της πρώτης σελίδας δεν ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

@spirto82 : Το έχω κάνει ήδη κ έχω τον κωδικό για ξεκλειδωμα του bootloader.

 

@georgemvg : Μιας κ είμαι κ γω με vodafone μονόκαρτο κ με έκδοση C02B589, δεν δοκίμασα τον οδηγό που υπάρχει στην πρώτη σελίδα. Θα ακολουθήσω τον οδηγό που υπάρχει στο xda : http://forum.xda-developers.com/p8lite/general/mega-thread-root-unbricking-updating-t3400994

και αν δεν γίνει κάτι τότε θα ακολουθήσω τις οδηγίες του φίλου AnwnymoMeLene ,στην προηγούμενη σελίδα.

Προτού κάνεις οτιδήποτε θα σου συνιστούσα να ξεκλειδωσεις τον bootloader πρώτα κ μετά τα υπόλοιπα.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

@spirto82 : Το έχω κάνει ήδη κ έχω τον κωδικό για ξεκλειδωμα του bootloader.

 

@georgemvg : Μιας κ είμαι κ γω με vodafone μονόκαρτο κ με έκδοση C02B589, δεν δοκίμασα τον οδηγό που υπάρχει στην πρώτη σελίδα. Θα ακολουθήσω τον οδηγό που υπάρχει στο xda : http://forum.xda-developers.com/p8lite/general/mega-thread-root-unbricking-updating-t3400994

και αν δεν γίνει κάτι τότε θα ακολουθήσω τις οδηγίες του φίλου AnwnymoMeLene ,στην προηγούμενη σελίδα.

Προτού κάνεις οτιδήποτε θα σου συνιστούσα να ξεκλειδωσεις τον bootloader πρώτα κ μετά τα υπόλοιπα.

 

 

Ήθελα να το αποφυγω...ο οδηγός στην πρωτη σελίδα φαίνεται πιο απλός.

Γίνεται πάντως και χωρίς ξεκλείδωμα του bootloader?

Edited by georgemvg
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το αποφυγω...ο οδηγός στην πρωτη σελίδα φαίνεται πιο απλός.

Γίνεται πάντως και χωρίς ξεκλείδωμα του bootloader?

 

Σύμφωνα με τον οδηγό της πρώτης σελίδας πιθανόν να γίνεται. Και λέω πιθανόν γιατί δεν το δοκίμασα προσωπικά. Το να πάρεις τον κωδικό ξεκλειδώματος για το bootloader είναι 2 λεπτά υπόθεση αρκεί να το κάνεις μέσω του κινέζικου site της huawei.

 

Γνωσεις Ηarvard για να γινουν ολα αυτα...to hard for me :D

Δεν θα το έλεγα ότι χρειάζονται γνώσεις Harvard, απλά θέλει λίγο χρόνο κ διάβασμα για να κατανοήσεις όσα αναφέρονται στους οδηγούς που υπάρχουν.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Και ναι παιδια το φλασαρα(BalongC50B311).Τωρα τι κανω?Φλασαρω απο το 1ο ποστ?

 

Εβγαλα και το Balong μολις αλλα δεν μου βλεπει καμια SIM..καμια ιδεα?

 

Τελος καλο ολα καλα..το αναβαθμισα απο HiSuite..μου εβγαλε την B170 και δουλευει δικαρτο και unbranded πλεον...

Edited by Johny-B
Συνεχόμενα μηνύματα

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οι stock ηχοι(Ringtones)δεν ειναι μεσα...

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Και ναι παιδια το φλασαρα(BalongC50B311).Τωρα τι κανω?Φλασαρω απο το 1ο ποστ?

 

Εβγαλα και το Balong μολις αλλα δεν μου βλεπει καμια SIM..καμια ιδεα?

 

Τελος καλο ολα καλα..το αναβαθμισα απο HiSuite..μου εβγαλε την B170 και δουλευει δικαρτο και unbranded πλεον...

 

Με ποιό τρόπο έκανες την διαδικασία? Ξεκλειδωσες τον bootloader? Επίσης,σε ποιά έκδοση ήσουν αν θυμάσαι?

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Με Minimal ADB and Fastboot την εκανα την δουλεια..ημουν στην 6.0 με EMUI 4.0..ναι εννοειται με ξεκλειδωτο bootloader

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μου ηρθε και μενα η αναβάθμιση, και δυστυχως το κινητο αλλαξε εντελως, βγαζει αυτο το μήνυμα περι αδειων, και οτι και να κανω δεν ξεκλειδωνει με αποτελεσμα να μην μπορω να χρησιμοποιησω τις εφαρμογες, εχει κανενας καμια ιδεα, εκανα οτι ειχε αναφερθει και προηγουμενως περι προγραμματιστη αλλα τιποτα. Η εκδοση ου εχω ειναι ALE L21C2150B565
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μου ηρθε και μενα η αναβάθμιση, και δυστυχως το κινητο αλλαξε εντελως, βγαζει αυτο το μήνυμα περι αδειων, και οτι και να κανω δεν ξεκλειδωνει με αποτελεσμα να μην μπορω να χρησιμοποιησω τις εφαρμογες, εχει κανενας καμια ιδεα, εκανα οτι ειχε αναφερθει και προηγουμενως περι προγραμματιστη αλλα τιποτα. Η εκδοση ου εχω ειναι ALE L21C2150B565

 

Έδωσες άδεια στην εφαρμογή όταν σε ρώτησε και δεν γίνεται τίποτα;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο οδηγός είναι για να κάνεις debrand? Έχω ένα απο vodafone και θέλω να το μετατρέψω σε dual sim. Ο οδηγός της πρώτης σελίδας δεν ισχύει;

 

Ο οδηγος debrand που εχω γρσψει στην πρωτη σελιδα ειναι ο ιδιος με αυτον που αναλυω τωρα ,απλα λεω επιπλεον βηματα ΑΝ δεν μπορεις με τιποτα να αλλαξεις ρομ και σ λεει update failed..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με Minimal ADB and Fastboot την εκανα την δουλεια..ημουν στην 6.0 με EMUI 4.0..ναι εννοειται με ξεκλειδωτο bootloader

 

Μια σελιδα πριν εξηγω πως φτιαχνεις την sim & ενας φιλος πιο κατω εχει βαλει το link για europe ( c432) ,δες το!

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με Minimal ADB and Fastboot την εκανα την δουλεια..ημουν στην 6.0 με EMUI 4.0..ναι εννοειται με ξεκλειδωτο bootloader

 

Μια σελιδα πριν εξηγω πως φτιαχνεις την sim & ενας φιλος πιο κατω εχει βαλει το link για europe ( c432) ,δες το!

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι οκ το καταφερα και το κανα δικαρτο..μετα το φλασαρισμα εμενα δεν εβλεπε sim..αλλα του εκανα update απο HiSuite και δουλευει αψογα.Τους ηχους εχασε μονο αλλα και αυτο λυθηκε κατεβαζοντας τους απο το internet και ολα οκ.Μονο OTA δεν μου εχει βγαλει..και νομιζω οτι δεν θα μου δωσει..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας συγκρινει το exposure info απο τις φωτογραφιες του p8 lite με το info απο αλλες καμερες/κινητα; Μου δινει την εντυπωση οτι γραφει καπου 1 στοπ πανω σε iso (εχοντας υποψιν φυσικα διαφραγμα και ταχυτητα)

 

Πχ p8 lite: f/2, 1/14, ISO-1450

lg g2: f/2.4, 1/9, ISO-800 (που αν ειχαν ιδιο διαφραγμα αυτο ισοδυναμα θα ηταν f/2, 1/14, ISO-800)

 

Φυσικα τσεκαρα και αλλες φωτογραφιες και εχουν παντα περιπου 1 στοπ διαφορα. Τις συγκρινα στην οθονη ιδιου κινητου και φαινοταν ιδια εκθεση, δεν ηταν οτι βγηκε πιο "φωτεινη" καποια φωτογραφια. Επισης επειδη το lg g2 το εχω συγκρινει με την RX100 μπορω να πω οτι ειναι ασφαλη συγκριση.

 

Οποτε αναρωτιεμαι ειναι απλα λαθος ενδειξη; Ειναι κατι που γενικα ισχυει στο p8 lite και δεν ειναι προβλημα ή εχει καποιο θεμα η συσκευη;

 

Υ.Γ. Το κινητο ειναι της κοπελας μου οποτε για αυτο και η μπακαλε συγκριση χωρις διαγραμμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...