Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά... Χρειάζομαι μια ξυριστική μηχανή και όλοι μου μιλούν με τα καλύτερα για τις Braun.. Η χρήση που θέλω είναι περισσότερο για να συντηρώ τα γένια μου σε μήκος γύρω στα 2mm αλλά και για ξύρισμα καθαρό... Στην αρχή σκέφτηκα την CRUZER6 BEARD&HEAD αλλά μετά είδα πάρα πολύ καλά σχόλια για την CRUZER6 FACE και για το trimming που έχει και δεν το περίμενα... Κλείνω προς την FACE κυρίως λόγω και άλλων λειτουργιών αλλά δεν θα ήθελα να χάσω όσο αφορά την βασική λειτουργία που την χρειάζομαι..

 

Ακούω γνώμες και ευχαριστώ....

 

http://i-home.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30985

 

http://i-home.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31004

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Χρειάζομαι μια ξυριστική μηχανή και όλοι μου μιλούν με τα καλύτερα για τις Braun.. Η χρήση που θέλω είναι περισσότερο για να συντηρώ τα γένια μου σε μήκος γύρω στα 2mm αλλά και για ξύρισμα καθαρό... Στην αρχή σκέφτηκα την CRUZER6 BEARD&HEAD αλλά μετά είδα πάρα πολύ καλά σχόλια για την CRUZER6 FACE και για το trimming που έχει και δεν το περίμενα... Κλείνω προς την FACE κυρίως λόγω και άλλων λειτουργιών αλλά δεν θα ήθελα να χάσω όσο αφορά την βασική λειτουργία που την χρειάζομαι..

 

Ακούω γνώμες και ευχαριστώ....

 

http://i-home.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30985

 

http://i-home.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31004

 

Ήμουνα κι εγώ ανάμεσα στις 2, και τελικά πήρα την Face. Για την ίδια χρήση που την θες κι εσύ.

 

Ο λόγος που πήρα την Face είναι γιατί έχει και την ξυριστική μαζί για ξύρισμα στο 0, αν χρειαστεί καμιά φορά να υπάρχει (δεν συγκρίνεται με ξυραφάκι φυσικά, αλλά φτάνει αρκετά κοντά)

 

Επίσης, το καθάρισμα της βολεύει πολύ μιας που είναι και αδιάβροχη, οπότε μπορείς απλά να την ξεπλύνεις και καθάρισες :happy:

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι οτι για να σε βολέψει πρέπει να έχεις μελετήσει κάποια πραγματάκια γι αυτό τον τρόπο ξυρίσματος και να έχεις φυσικά και θέληση,μπορεί να απογοητευθείς,αλλά μπορείς να δείς με άλλο μάτι το ξύρισμα και να σου γίνει απόλαυση youtube πάντως υπάρχουν άπειρα βίντεο και φυσικά και Ελληνικό φόρουμ το οποίο αν σε ενδιαφέρει στο λέω σε pm...

 

θα μπορούσες να βάλεις σε ένα λινκ ή να μου στείλεις σε πμ το εν λογω φορουμ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , είχα ψάξει για safety razor και δεν έβγαλα άκρη.Μια χαρά δεν είναι και ακριβή αν δεν με βολέψει.

Βασικά θέλω πιο βαθύ ξύρισμα , είχα δοκιμάσει με ηλεκτρική η οποία έκανε πολύ βαθύ ξύρισμα αλλά με ερέθιζε στον λαιμό.

 

:rolleyes: - για βαθυ ξυρισμα μην ψαχνεις αδικα σε ηλεκτρικη δεν προκειτε ποτε μα ποτε να το καταφερεις, σημασια εχει η προετοιμασια του προσωπου (υγρασια-μασαζ με πινελο και σαπουνι/κρεμα) και μετα ποιοτικη λεπιδα

Μπορεις ανετα να ψαξεις σε ebay-amazon Double Edged safety razor και θα βρεις απειρες,εχει και στην Ελλαδα μα ειναι ενα κλικ πιο ακριβες.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ήταν βαθύτερο από το ξύρισμα που έκανα με ξυραφάκι (κανονικά όχι κόντρα) , αλλά είχα πολλούς ερεθισμούς στον λαιμό οπότε δεν...
Link to comment
Share on other sites

Ήμουνα κι εγώ ανάμεσα στις 2, και τελικά πήρα την Face. Για την ίδια χρήση που την θες κι εσύ.

 

Ο λόγος που πήρα την Face είναι γιατί έχει και την ξυριστική μαζί για ξύρισμα στο 0, αν χρειαστεί καμιά φορά να υπάρχει (δεν συγκρίνεται με ξυραφάκι φυσικά, αλλά φτάνει αρκετά κοντά)

 

Επίσης, το καθάρισμα της βολεύει πολύ μιας που είναι και αδιάβροχη, οπότε μπορείς απλά να την ξεπλύνεις και καθάρισες :happy:

 

Λοιπόν είδα από αρκετούς χρήστες στο ίντερνετ ότι για ξύρισμα σε γένια με συγκεκριμένο μήκος (πχ 2-4 mm) πρότειναν την Beard & Head και μάλιστα πολλοί είχαν αγοράσει την Face πρώτα και μετά αγόρασαν την Beard & Head. Να σου πω την αλήθεια ότι τα ξυραφάκια της Face δεν μου γέμισαν το μάτι κ έτσι προτίμησα την Beard & Head την οποία συνιστώ ανεπιφύλακτα. Αφού κατάφερε να ξυρίζει τα δικά μου πολύ σκληρά γένια με ένα πέρασμα δεν θέλω τίποτε άλλο. Πραγματικά το trimming σε άλλα επίπεδα.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υπάρχουν νομίζω και ειδικές μηχανές για αυτή τη δουλειά και οι οποίες είναι και πάμφθηνες....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτημα....

Υπάρχουν ακόμα ανταλλακτικά για την mach 3 turbo της Gillete; Και αν ναι, κουμπώνουν και στην Fusion;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη υπάρχουν παλιότερων μοντέλων, αυτής που αναφέρεις δεν θα υπάρχουν; Έχω την εντύπωση πως δεν ταιριάζουν. Μια και την mach 3 turbo την έχω κάπου θα κοιτάξω όταν πάω σπίτι, αρκεί να θυμηθώ :rolleyes: , αν σε αυτή κουμπώνουν της Fusion.

Πάντως η διαφορά στην χρήση υπέρ των ανταλλακτικών της Gillette Fusion Proglide‎ είναι μεγάλη. Τσουχτερή η τιμή αλλά αξίζουν. :)

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δες ρε συ όταν πας σπίτι, γιατί αύριο θα χρειαστεί να πάρω και με την απλή fusion απογοητεύτηκα πολύ.

Θα κοιτάξω και την Fusion Proglide, αν και έχω ακούσει πως είναι πιο ειδική για βαθύ ξύρισμα και κόντρα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα....

Υπάρχουν ακόμα ανταλλακτικά για την mach 3 turbo της Gillete; Και αν ναι, κουμπώνουν και στην Fusion;

 

Για ανταλλακτικά, θα βρεις στο eBay λογικά.

Link to comment
Share on other sites

vintage gillette razors,Καμμια σχεση με οποιαδηποτε πλαστικουρα :p

http://safetyrazors.co.uk/Products/ProductImages/Vintage-Gillette-Slim-Twist-Safety-Razor-1960s_detail.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα....

Υπάρχουν ακόμα ανταλλακτικά για την mach 3 turbo της Gillete; Και αν ναι, κουμπώνουν και στην Fusion;

 

Γιάννη μια χαρά κουμπώνουν της μιας στην άλλη. Αν θυμάμαι καλά, επειδή αγοράζω κάθε καινούργια σειρά, κάθε δύο εκδόσεις υπάρχει συμβατότητα στα ανταλλακτικά. Όσο για την Proglide, μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Και μάλλον η διαφορά εστιάζεται στα ξυραφάκια περισσότερο παρά στο σώμα της μηχανής. Πάντα όταν παίρνω κάποιο νέο μοντέλο κάνω ένα συγκριτικό. Το μισό πρόσωπο με την παλιά και το άλλο μισό με την καινούργια. Προσωπικά η διαφορά που είδα με την Proglide ήταν αισθητή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

thanks για τις πληροφορίες γιώργο, ταλαιπωρούμαι διαρκώς με τα ξυραφάκια, αλλά θα δοκιμάσω και την proglide να δω ρε παιδί μου :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

vintage gillette razors,Καμμια σχεση με οποιαδηποτε πλαστικουρα :p

http://safetyrazors.co.uk/Products/ProductImages/Vintage-Gillette-Slim-Twist-Safety-Razor-1960s_detail.jpg

 

Κυκλοφορουν πουθενα αυτες οι αντικες?

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορουν πουθενα αυτες οι αντικες?

 

Αντικες δεν τις λες, μιας και κυκλοφορουν ακομα. Σε super markets δεν ξερω αν θα βρεις αλλα σε μαγαζια που πουλαει αντρικα προιοντα περιποιησης κουρεματος κλπ θα βρεις σιγουρα. Στο Πειραια εχει ολοκληρο μαγαζι.

 

Βεβαια γιατι θες να το κανεις αυτο στον εαυτο σου? :p:lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

 

Βεβαια γιατι θες να το κανεις αυτο στον εαυτο σου? :p:lol:

Αν δοκιμασεις , δεν υπαρχει επιστροφη :p:D

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμασεις , δεν υπαρχει επιστροφη :p:D

 

Αν εξαιρεσεις την περιοδο του στρατου, δεν ειμαι παιδι του ξυρισματος εδω και 7 χρονια περιπου! :p

 

Ασε που δεν πρεπει να κανουν για ατομα που ερεθιζονται ευκολα αυτα τα ξυραφια.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμασεις , δεν υπαρχει επιστροφη :p:D

 

Θέλει και μια κάποια εκπαίδευση όμως, δεν το πιστεύεις; Είναι επικίνδυνο για αιματοχυσίες :p

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

Θέλει και μια κάποια εκπαίδευση όμως, δεν το πιστεύεις; Είναι επικίνδυνο για αιματοχυσίες :p

Προσοχη θελει περισσοτερο.Εχω δοκιμασει ηλεκτρικες καθε ειδους philips,braun(τις καλυτερες), πλαστικα ολα (με 2,3,5 ,800 λεπιδες), το ξυρισμα που κανουν αυτες οι "παλιαντσουρες"(Οι closed comb, οι αλλες open κοβουν!) δεν το κανει τιποταα.Απαλες κινησεις.Ειναι και η διαδικασια (ιεροτελεστια θα ελεγα) που σε καποιους αρεσει , σε αλλους οχι :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω , πηρα τη gillette fusion proglide power αλλα πηγα σε 2 διαφορετικα σουπερ μαρκετ και δεν ειχαν ανταλλακτικα για αυτη την μηχανη. μηπως ξερετε σε ποια σουπερ μαρκετ υπαρχουν διαθεσιμα ανταλλακτικα ?
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορουν πουθενα αυτες οι αντικες?

 

:rolleyes: - για τετοια παλαια μοντελα στο ebay ή σε κανενα παλαιοπωλειο, συστηνω το πρωτο γιατι αν ψαξεις βρισκεις σε πολυ καλη κατασταση ως και εξαιρετικη εαν εχει γινει επιμεταλλωση, οσον αφορα το ξυρισμα καμια μα καμια σχεση με πλαστικουρες (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...