Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω για την δικη μου smart tv εχω βαλει στο κινητο μου (Α806) την εφαρμογη AllConnect https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tuxera.streambels&hl=el
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γίνεται Κάποιος να επιβεβαιώσει αν το δεύτερο πορτ είναι πραγματικά μόνο 2g?

Όχι τι λέει αλλά τι κάνει. Ευελπιστώ ότι Κάτι αλλά θέλει να πει η λενοβο με το 2g. Από ότι καταλαβαίνω και σε άλλα μοντέλα μόνο ένα σιμ είναι 4h. Το άλλο είναι 3 g. Μήπως αυτο θέλει να υποδείξει η εταιρεία;

 

με την 1522 official και οι δύο SIM πιάνουν 4G (όχι ταυτόχρονα προφανώς). όταν αλλάζεις SIM από το Data κάνει την αλλαγή η οποία θέλει 3 δευτερόλεπτα περίπου κατά τα οποία απενεργοποιούνται εντελώς και οι δύο SIM

Edited by katsikaki
Link to comment
Share on other sites

Revan τι εννοείς battery calibration? Ρωτάω γιατί η μπαταρία μου κρατάει το πολύ μια μέρα (οκ το δουλεύω αρκετά). Παντός όταν το συνδέσω με η/υ με adb βλέπω πολλά μυνήματα στο debug, Δεν ξέρω αν παίζει κατι
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις

Παρέλαβα απο vickmall σε 3 μέρες απο EU Warehouse (Θεσ/νίκη , σταλμένο απο Πρακτορείο Νεάπολης).

Είχε τη γνωστή Multilanguage έκδοση 1520 με εγκαταστημένο supersu και google apps.

Επειδή έχω win 8.1 pro 64bit και ήθελα να αποφύγω τα γνωστά προβλήματα με την μή σωστή εγκατάσταση

των vcom drivers προτίμησα την μέθοδο απο xda , Driver Lenovo K3 Note + PDAnet+

http://forum.xda-developers.com/android/development/ufficial-thread-lenovo-k3-note-t3102997

έκανα έτσι εύκολα εγκατάσταση CWM recovery και αμέσως μετά TWRP 2.8.6.0 απο τους ιταλούς

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http://www.androidiani.com/forum/lenovo-modding/465470-thread-ufficiale-modding-lenovo-k3-note.html&sandbox=0&usg=ALkJrhj6wf1uO7MsiOG_wWBamLT_5rPctA

Κατόπιν την ιταλική 1522 V 1.2.

Μετά ακολούθησα τον οδηγό από

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http://www.androidiani.com/forum/lenovo-modding/465470-thread-ufficiale-modding-lenovo-k3-note.html&sandbox=0&usg=ALkJrhj6wf1uO7MsiOG_wWBamLT_5rPctA

Εκανα εγκατάσταση το avirus της ESET και μου έβγαλε ώς βλαβερό το Lenovo User Experience που το έκανα freeze με Titanium.

Αλλά με το επόμενο reboot είχα πρόβλημα μεταξύ Eset και Lenovo Safe Center που και αυτό το έκανα freeze

(μετά απο αυτό έχασα την επίλογη Διαχείρισης APK απο τα Settings) το κάνω πλέον απο ανεξάρτητο Apk Manager (Clean Master).

Δοκίμασα να βάλω Nova launcher αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω widgets.

Εντυπώσεις σε σχέση με την άλλη μου συσκευή Κ910

Η CPU MTK6752 Octa Core είναι πιό ισχυρή απο τον άξιο Snapdragon 800 (δεν ξέρω ακόμα εάν είναι και πιό ενεργοβόρα)

Η φωτογραφίες έχουν λίγο περισσότερη οξύτητα και πιο ουδέτερα χρώματα.

Φανταστικό δείχνει το GPS που έχει σήμα και μέσα στο διαμέρισμα (αυτό πρώτη φορα το βλέπω)

Βγαίνοντας έξω κλειδώνει γρήγορα και είδα στο AndroiTS GPS Test Αμερικάνικους και Κινέζικους Δορυφόρους.

GPS :GPS, A-GPS, Beidou Αρα έχει δυνατότητα για λήψη GLOSNASS ή όχι ?

Μένει να ενεργοποιήσω το 4G στο καρτοκινητό της Wind (SIM1 μόνο data) για να δώ εάν θα δώ διαφορά στη ταχύτητα.

SIM2 Cosmote (μόνο voice).

Edited by kontax
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

η ρομ του ιταλου, εχει το προβλημα με τις διαφημισεις τελικα που ανοιγουν μαζι με τον browser ?
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις

(.......................)

Φανταστικό δείχνει το GPS που έχει σήμα και μέσα στο διαμέρισμα (αυτό πρώτη φορα το βλέπω)

Βγαίνοντας έξω κλειδώνει γρήγορα και είδα στο AndroiTS GPS Test Αμερικάνικους και Κινέζικους Δορυφόρους (GLOSNASS ?)

Καλομιλητο να είναι ! Το glonass είναι Ρωσικό.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Revan τι εννοείς battery calibration? Ρωτάω γιατί η μπαταρία μου κρατάει το πολύ μια μέρα (οκ το δουλεύω αρκετά). Παντός όταν το συνδέσω με η/υ με adb βλέπω πολλά μυνήματα στο debug, Δεν ξέρω αν παίζει κατι

Εννοώ πως το άφησα να πάει μέχρι 15 % , το έβαλα να φορτίσει μέχρι 100% και είχα εγκαταστήσει την εφαρμογή battery calibration από το playstore. Μόλις πήγε 100 % πάτησα το calibrate στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

η ρομ του ιταλου, εχει το προβλημα με τις διαφημισεις τελικα που ανοιγουν μαζι με τον browser ?

 

κανενα θεμα με διαφημισεις!

εγω εχω ενα αλλο θεμα με του ιταλου,και παρακαλω καποιος να το επιβεβαιωσει αν μπορει.δεν μπορω να παρω ιντερνετ μεσω tethering..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Να ρωτήσω.

 

http://www.etotalk.com/lenovo-k3-note_p8204.html

 

Το sar του είναι αληθινό? Από κάτι άλλα μοντέλα καινούργια που έψαξα είναι περίπου από 0,30-0,70

 

Επίσης στο gearbest.com με κουπόνι LK3NOTE πάει στα 145,29.

Link to comment
Share on other sites

λεω να εχει μονο 3g καρφωμένο όχι να το εναλλάσσει αυτόματα ...

Μπορεις με εφαρμογες απο playstore, εχουμε αναφερει 2-3 πιο πισω, με αφορμη το 2G κλειδωμενο, γι'αυτους που δεν χρησιμοποιουν ιντερνετ μεσω κινητης και θελουν περισσοτερη οικονομια στην μπαταρια.

3G καρφωμενο, δεν συνισταται βεβαια, γιατι χανεις το διαδεδομενο δικτυο 2G για τις κλησεις σου και το σημα του, εκτος αν δεν χρησιμοποιεις το κινητο για κλησεις ή το εχεις για σταθερο σημειο μόνο με καλυψη 3G :O

 

..Επίσης στο gearbest.com με κουπόνι LK3NOTE πάει στα 145,29.

Nice, μου ζητησαν ακομη 2 τεμαχια φιλοι :-)

Δεν παιζει το κουπονι τελικα, ισως το ενεργοποιησουν μετα το promo με τα ρολογια, δηλ. απο 9/Ιουνιου.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και γω Παρασκευή απο Vickmall. Είχε όπως και σε όλους τη 1511 η οποία έφυγε μπαμ μπαμ και πέρασα του Ιταλού.

 

Το καλό είναι ότι ήρθε με SuperSU οπότε πολύ εύκολα εγκατέστησα CWM απο play store (ήταν ήδη μέσα), reboot σε recovery και Install from Zip του Ιταλού.

 

Πάρα πολύ καθαρή rom και δόξα το θεο till now το κινητό μου φαίνεται κορυφή και με επιβεβαιώνει για την επιλογή μου.

Σε μερικές ημέρες απο τώρα θα δω περισσότερα και θα επανέλθω.

 

Μια ερώτηση αν κάποιος ασχολήθηκε με το θέμα. Μπορώ να αλλάξω τα αγαπημένα αντί για λίστα να φαίνονται σαν φωτο μεγάλες;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο σου εκανε να σου ερθει?

Επισης κατι αλλο.

Αναβαθμιση περα απο την 5 θα παρει το κινητο η θα μεινει εκει?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο σου εκανε να σου ερθει?

Επισης κατι αλλο.

Αναβαθμιση περα απο την 5 θα παρει το κινητο η θα μεινει εκει?

 

Ποία 5 ; Η τελευταία επίσημη είναι η 1523 dev και η 1522 stable.

Link to comment
Share on other sites

Ποία 5 ; Η τελευταία επίσημη είναι η 1523 dev και η 1522 stable.

 

εννoει μαλλον android 5....

για το δικο μου προβλημα κανενας με το tethering?

Link to comment
Share on other sites

Revan τι εννοείς battery calibration? Ρωτάω γιατί η μπαταρία μου κρατάει το πολύ μια μέρα (οκ το δουλεύω αρκετά). Παντός όταν το συνδέσω με η/υ με adb βλέπω πολλά μυνήματα στο debug, Δεν ξέρω αν παίζει κατι

Εννοώ πως το άφησα να πάει μέχρι 15 % , το έβαλα να φορτίσει μέχρι 100% και είχα εγκαταστήσει την εφαρμογή battery calibration από το playstore. Μόλις πήγε 100 % πάτησα το calibrate στο πρόγραμμα.

Έχει γραφτεί πολλές φορές στο forum, αλλά να τα ξαναγράψω άλλη μία ενημερωτικά:

 

Το... περίφημο calibration δεν είναι τίποτα άλλο από διαγραφή του αρχείου /data/system/batterystats.bin (το λειτουργικό το ξαναδημιουργεί μετά μόνο του) - και ναι, ολόκληρη εφαρμογή από το Play Store, αυτό ακριβώς κάνει μόνο! :lol:

 

Μπορείτε να το σβήσετε και μόνοι σας με έναν απλό file manager (αρκεί να έχει root πρόσβαση) - ή να φτιάξετε ένα script της... μίας εντολής/γραμμής στο GScript, και να το τρέχετε από εκεί με ένα κλικ (άντε, δύο).

 

Έχουν γραφτεί πάρα πολλά -και μάλιστα και από την ίδια την Google- ότι αυτό στην πράξη δεν κάνει απολύτως τίποτα σε σχέση με τη διαχείριση της μπαταρίας και η όλη υπόθεση είναι απλώς... αστικός μύθος!

Πάντως, μιας και είναι κάτι τόσο απλό, εγώ -και πολύς άλλος κόσμος, φαντάζομαι- το βάζουμε στην κατηγορία "οκ, κακό πάντως δεν κάνει, απλό είναι, άρα -δε βαριέσαι- γιατί όχι...;"

 

Επίσης, το ίδιο το Android σβήνει μόνο του το αρχείο αυτό όταν η φόρτιση περάσει το 90-τόσο τοις εκατό (δε θυμάμαι πόσο ακριβώς - δε χρειάζεται πάντως να φτάσει το 100%), τη στιγμή που αποσυνδέεις το φορτιστή!

 

Προσωπικά τουλάχιστον, και μιας και ισχύει το παραπάνω, τις όποιες φορές θεωρήσω ότι κάτι δε μου... αρέσει στη συμπεριφορά της μπαταρίας και αποφασίσω να κάνω το "calibration", σβήνω το αρχείο (χρησιμοποιώ τη λύση με το GScript για ευκολία) όταν η στάθμη της μπαταρίας έχει πέσει αρκετά χαμηλά και είμαι έτοιμος να το βάλω για φόρτιση, του κάνω και ένα reboot και μετά το βάζω να κάνει μια πλήρη φόρτιση.

Μπορείτε καλού-κακού (αν δεν εμπιστεύεστε το ότι το Android το σβήνει μόνο του αποσυνδέοντας το φορτιστή) να κάνετε άλλο ένα "calibration" στο 100%.

 

Όπως θα καταλάβατε βέβαια, όλα τα παραπάνω εμπίπτουν στη σφαίρα της... ελεύθερης απόδοσης (μαζί με όλο το θέμα του calibration), και αποτελούν απλώς την προσωπική μου... συνταγή για το θέμα :p

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ηρθε μεσα σε 3 εβδομαδες. Με NL post. Πολυ γρηγορα. Θα δω και το 4G της cosmote για να ενημερωσω πως παει το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και γω Παρασκευή απο Vickmall. Είχε όπως και σε όλους τη 1511 η οποία έφυγε μπαμ μπαμ και πέρασα του Ιταλού.

 

Το καλό είναι ότι ήρθε με SuperSU οπότε πολύ εύκολα εγκατέστησα CWM απο play store (ήταν ήδη μέσα), reboot σε recovery και Install from Zip του Ιταλού.

 

Πάρα πολύ καθαρή rom και δόξα το θεο till now το κινητό μου φαίνεται κορυφή και με επιβεβαιώνει για την επιλογή μου.

Σε μερικές ημέρες απο τώρα θα δω περισσότερα και θα επανέλθω.

 

Μια ερώτηση αν κάποιος ασχολήθηκε με το θέμα. Μπορώ να αλλάξω τα αγαπημένα αντί για λίστα να φαίνονται σαν φωτο μεγάλες;

Εχω χασει την μπουσουλα :lol:

Ποσοι τροποι υπαρχουν για περασμα της rom (Ιταλου)

CWM απο play store ?δηλαδη

Διαβαζα οτι η περισσότεροι κανουν συνδεση με υπολογιστη κλπ

Ανκαι το δικο μου ειναι root με SU θα ειναιποιο ευκολα τα πραγματα για την καινουργια εγκατασταση Rom?

Υπαρχει κανενας απο Λαρισα να βοηθησει .....(καφεδακι κλπ μεσα..):p

Link to comment
Share on other sites

κανενα θεμα με διαφημισεις!

εγω εχω ενα αλλο θεμα με του ιταλου,και παρακαλω καποιος να το επιβεβαιωσει αν μπορει.δεν μπορω να παρω ιντερνετ μεσω tethering..

Με την ROM v1.2 του Ιταλού μου δουλεύει κανονικά η λειτουργία Hot Spot

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Ναι για το android 5 μιλαω.

 

Ok ετσι όπως το είπες δεν ήταν κατανοητό :p Δυσκολο να πάρει 5.1 με τον ρυθμό που βγαίνουν νέα μοντέλα.Πάντως έχει αναβαθμίσεις καθε εβδομάδα σχεδον σε dev και κάθε μήνα σε stable οπότε δεν νομίζω πως πρέπει να έχουμε παράπονο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το android 5 μιλαω.

Οσο πουλαει το κινητο σαν ζεστο ψωμακι, θα παιρνει ολες τις δυνατες αναβαθμισεις, do not worry :cool:

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες εχει αρχισει και μου κανει κατι ανεξηγητα restarts απο μονο του... εχει παθει κανεις κατι παρομοιο?? Το χρησιμοποιουσα 7 μερες χωρις προβλημα αλλα τωρα εχει αρχισει τα κουλα... Ημουν με 1520 official+rooted+gapps οταν το εκανε πρωτη φορα .. μετα εβαλα την 1522 official+rooted+gapps και μου κανει τα ιδια :mad:

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες εχει αρχισει και μου κανει κατι ανεξηγητα restarts απο μονο του... εχει παθει κανεις κατι παρομοιο?? Το χρησιμοποιουσα 7 μερες χωρις προβλημα αλλα τωρα εχει αρχισει τα κουλα... Ημουν με 1520 official+rooted+gapps οταν το εκανε πρωτη φορα .. μετα εβαλα την 1522 official+rooted+gapps και μου κανει τα ιδια :mad:

 

Μήπως εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα που σου κάνει τα περίεργα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εβαλα κατι διαφορετικο απο οτι συνηθως.. 2 πραγματα τωρα που το σκεφτομαι εκανα, εβαλα sd card δοκιμασμενη ομως απο αλλα κινητα και ειναι κομπλε και εκανα μια αναβαθμιση στο update location database που ειναι εκει που αλλαζεις την αναγνωριση κλησεων απο 11 σε 7 ψηφια.. το κουλο ειναι οτι το κανει οποτε θελει.. εκει που το εχεις και καθετε ασ πουμε ...

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...