Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια παρατήρηση που θέλω να κάνω. Μόλις φτάνει στο 30 % η μπαταρία αρχίζει και πέφτει ελεεινά γρήγορα μέχρι το 20 % χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο. Μετά το 20 ειναι κανονικά. Το έχει παρατηρησει κάποιος άλλος αυτό;. Τα specs ειναι αυτά τώρα.

 

Αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ αλλά γενικά κάτω από το 30% νομίζω σε μένα πέφτει νεράκι η μπαταρία. Για πότε είναι 30 και πότε πάει 20 και πότε 10 δε καταλαβαίνω όπως και από το 100 στο 90%.

Μήπως θυμάται κανένας πως λέγεται ένα app που σου δείχνει σε γράφημα τη μπαταρία έχω φάει το μάρκετ και δε το βρίσκω τώρα.

 

Όσοι έχετε παραλάβει το Κ3 Note σας έχει έρθει φορτιστής με eu plug? Εμένα έχει us plug και μου έβαλαν στο κουτί και ένα us to eu adapter. Από το eu warehouse έγινε η αγορά. Δεν το λέω ως πρόβλημα αφού με τον αντάπτορα γίνεται η δουλειά κανονικά, απλώς το αναφέρω ως πληροφορία και για να δούμε αν έχει έρθει έτσι σε όλους ή όχι.

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ήθελα ευρωπαικό αλλά το κινητό πάει μόνο για Κίνα οπότε λογικό. Δοκίμασε απλά να κολλήσεις τον αντάπτορα εγώ το κάνω με ταινία διπλής όψεως και γίνεται ένα. Απλά ο φορτιστής του είναι πολύ καλής ποιότητας και πρώτη φορά σε κινέζικη συσκευή δε σπινθιροβολεί. Επίσης από το ampere είδα ότι δίνει περίπου 2000mah στη μπαταρία ενώ με άλλους δικούς μου έπαιζε στα 1300-1500

 

Τελικα ρε παιδια εχει το Κ3 κατι σε Gorilla Glass ή εστω κατι αντιστοιχο αλλης εταιριας;

Ας το ξαναπούμε μια φορά ακόμα όχι δεν έχει ούτε gorilla ούτε κάτι άλλο

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν εξηγείται αυτό! :blink:

Το EU Warehouse του vickmall είναι out of stock εδώ και αρκετές μέρες.

Ρωτήστε και σεις βρε παιδιά....η (κοπέλα) ήταν κατηγορηματική ότι δεν έχουν αποθήκη στην Ελλάδα....ή απλά δεν ήξερε τι έλεγε??

Αν δεις σε παλιοτερο ποστ μου και γω ρωτησα την selina και μου είπε ότι η αποθηκη στην Ελλάδα έχει κλείσει εδω και καιρό και υπάρχει στην Γερμανία μόνο.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικές ερωτήσεις για το κινητό, διάβασα αρκετές σελίδες ποστς αλλά δε βρήκα απαντήσεις:

 

1) Η ταχύτητα του modem είναι η γνωστή που έχουν τα περισσότερα (δηλαδή 3g, H+ 42,2mbps και LTE 150mbps) ή είναι πιο αργό;

2) Υποστηρίζει η συσκευή dual window mode; Αν όχι, υπάρχει επιλογή για άνοιγμα 2 παραθύρων στην ίδια οθόνη, π.χ. Chrome και Youtube;

3) Η αλλαγή της ρομ είναι τόσο must; Αν μείνω με την στοκ ρομ που θα έρθει π.χ. από vickmall, θα έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα;

4) Ισχύει ότι δεν κάνεις update ό,τι κι αν σου έρθει ΟΤΑ γιατί θα κινεζοποιηθεί το κινητό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδεά αυτή με το κόλλημα φορτιστή-αντάπτορα. Θα κοιτάξω και παλιούς φορτιστές αν ταιριάζει κάποιος. Τα mah αν δεν είναι 2000 και είναι περισσότερα ή λιγότερα υπάρχει πρόβλημα? Θα είναι πιο γρήγορη/αργή η φόρτιση ή μπορεί να προκληθεί ζημιά στο κινητό?

 

Πήγα τώρα να βάλω τη sim και είδα ότι δεν ταιριάζει. Έχω mini ενώ θέλει micro. Πφφ πάνω στον ενθουσιασμό ξενέρωσα :). Θα αρκεστώ να το περιεργάζομαι χωρίς sim γιατί θα το δώσω σε ένα φίλο που το θέλει και αυτός και θα το παραγγείλω ξανά σε κίτρινο χρώμα για εμένα (είναι το λευκό αυτό που έχω τώρα).

 

Πάντως σαν πρώτη εντύπωση το κινητό δείχνει σούπερ. Η rom είναι η 1520 multilanguage. Κάμερα και βίντεο εξαιρετικά. To φλας είναι συγχρονισμένο κανονικά. Ο dialer έχει το tab με το yellow page αλλά δεν ενοχλεί σε τίποτα. Με κούφανε αυτό που μαντεύει την ηλικία μόλις άνοιξα την front camera. Με πέτυχε ακριβώς.

 

Και μια ερώτηση: μου έχει μια ειδοποίηση που λέει ότι υποβλήθηκε αίτημα από την εφαρμογή μουσική της google και λέει "άγνωστο πρόβλημα με τις υ..". Αυτό το "υ..." δεν κατάφερα να μάθω τι είναι γιατί όταν το γυρίζω σε landscape δεν γυρίζει για να δω όλο το μήνυμα. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι είναι αυτό? Επισυνάπτω και screenshot:

http://s27.postimg.org/5nb4sypc3/Screenshot_2015_01_05_11_22_23_342.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα δεν εχει τυχει να συμετασχω ποτε.

αγορασα πριν μια εβδομαδα to LENOVO K3 NOTE .Ερχομενο ειχε μια Multilanguage rom με πολυ bloatware .το εκανα root και αρχισα να αφαιρο πραγματα.αφαιροντας τον browser αρχισε να κολαει(μαλλον μαζι με τον browser αφαιρεσα και καποιο αρχειο συστηματος).λεγοντας κολαει εννοω οτι αρχισε να μην τρεχει καποιες εφαρμογες και να βγαζει μηνυματα οτι οι εφαρμογες δεν μποοροθν να τρεξουν.περασα την ρομ που δεινει η Lenovo(stock)και μετα δεν μπορουσα να το κανω root.πηγα να χρησιμοποιησω το SP Flash Tool και εκανα το λαθος format all +download.

Αποτελεσμα ειναι ενα bricked phone το οποιο ομως αναγνςριζεται απο το pc οταν κουμπωνω την usb.

Καθε βοηθεια δεκτη.σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ αλλά γενικά κάτω από το 30% νομίζω σε μένα πέφτει νεράκι η μπαταρία. Για πότε είναι 30 και πότε πάει 20 και πότε 10 δε καταλαβαίνω όπως και από το 100 στο 90%.

Μήπως θυμάται κανένας πως λέγεται ένα app που σου δείχνει σε γράφημα τη μπαταρία έχω φάει το μάρκετ και δε το βρίσκω τώρα.

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ήθελα ευρωπαικό αλλά το κινητό πάει μόνο για Κίνα οπότε λογικό. Δοκίμασε απλά να κολλήσεις τον αντάπτορα εγώ το κάνω με ταινία διπλής όψεως και γίνεται ένα. Απλά ο φορτιστής του είναι πολύ καλής ποιότητας και πρώτη φορά σε κινέζικη συσκευή δε σπινθιροβολεί. Επίσης από το ampere είδα ότι δίνει περίπου 2000mah στη μπαταρία ενώ με άλλους δικούς μου έπαιζε στα 1300-1500

 

 

Ας το ξαναπούμε μια φορά ακόμα όχι δεν έχει ούτε gorilla ούτε κάτι άλλο

 

Περίεργη συμπεριφορά της μπαταρίας πάντως. Για φορτιστή ευρωπαϊκού τύπου προτείνω αυτόν εδώ, είναι ακριβώς ίδιος με της Lenovo και ειναι ποιοτικός.

 

http://m.aliexpress.com/item/32252672514.html

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα e-mail στην coolicool σχετικά που έχει φωτογραφίες από Κ3 και χαρακτηριστικά από K3 Note.

Μου απάντησαν πολύ άμεσα μπορώ να πώ πως είναι το K3 Note.

Οπότε το τσιμπάω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

παίδες παρατήρησα αύξηση της θερμοκρασίας στο κινητό κάτω από το ακουστικό συνήθως μετά από browsing. Δεν ξέρω μπορεί να φταίει η τελευταία αναβάθμιση του Ιταλού η 1.3 αν και από μέρα σε μέρα θα ανεβάσει καινούργια με πολλές αλλαγές και προσθήκες. Παίζει να υπάρχει κάποιο θέμα με το tempered glass της nillkin; απλά ρωτάω!!!! Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος τέτοιο θέμα που είναι στην τελευταία αναβάθμιση του Ιταλού;

Ευχαριστώ!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα στα 134 ευρώ.

Όποιος ενδιαφέρεται εδώ

http://www.coolicool.com/lenovo-k3-note-mtk6752-17ghz-octa-core-55-inch-fhd-screen-android-50-4g-lte-smartphone-g-39194?currency=EUR

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το ίδιο με την θερμοκρασία έχω και εγώ...ζεσταίνεται και το τζάμι και από πίσω και χωρίς να έχω αλλάξει ακόμη ρομ είναι αυτή όπως μου την στείλανε...

 

Ερώτηση...ζήτησα να μου βάλουν ελληνική γλώσσα και να αφαιρέσουν τα κινέζικα από μέσα...το έκαναν χωρίς μεγάλη επιτυχία...αν αλλάξω rom θα είναι όλα αγγλικά πάλι???? Και τελικά σε πια rom καταλήξαμε ως καλύτερα αποδεκτή?????? (γιατί έχω χάσει μερικές σελίδες ανάγνωσης :) )

 

Επίσης το έχω στα χέρια μου σχεδόν μια βδομάδα και κατά τα άλλα πάει μια χαρά!!Photo, video, internet, wifi ολα τέλεια!

Το θέμα με την μπαταρία που από το 100 πάει στο 90 σε χρόνο ρεκόρ το έχω και εγώ...γενικά χωρίς φουλ χρήση πάει 3 μέρες όμως...

Τουλάχιστον χαίρομαι γιατί μέχρι τώρα εμφάνισε ότι και σε όλους...οπότε δεν μου έτυχε η εξαίρεση...

Edited by Sadako
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα,

 

Χτες και με διάθεση πειραματισμού πέρασα την AOSP v3 που υπάρχει

εδώ :

 

Μου φαίνεται γρηγορότερη από του Ιταλού, ειδοποιήσεις έρχονται αμέσως κι όχι όταν ανοίξεις την εφαρμογή, και νομίζω ότι είναι καλύτερο ακόμη από θέμα μπαταρίας. Εξάλλου είναι καθαρή AOSP

 

Μεγάλο μειονέκτημα , δεν τραβάει βίντεο

Ελπίζω να φτιάξει σε επόμενη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα στα 134 ευρώ.

Όποιος ενδιαφέρεται εδώ

http://www.coolicool.com/lenovo-k3-note-mtk6752-17ghz-octa-core-55-inch-fhd-screen-android-50-4g-lte-smartphone-g-39194?currency=EUR

 

Εγω μαλλον δεν προλαβα.Γιατι ομως εχουν την τιμη στα 149 και οταν πας να αγορασεις την παει αυτοματα στο 169;Δεν θα πρεπε αφου ανανεωθηκε ο χρονος αναμονης να αλλαξει και παλι η τιμη;

Link to comment
Share on other sites

Και χθές αυτό γινόταν άλλη τιμή έδειχνε και όταν το έβαζες στο καλάθι αγορών έβγαζε άλλη.

Πάντως πρόλαβα το 135€...τώρα που δοκίμασα να το βάλω στο καλάθι μου βγάζει Now: €152.33 ενώ στην σελίδα λέει

Now: €134.41 25% OFF 38 h 21 m 03 s stock left: 5

 

Τι να πώ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας παρακαλω εχω την ρομ του ιταλου ελληνικα και δεν μπορω με τιποτα να βρω το mutch number 7 με αποτελεσμα οταν με παιρνουν στην cosmote να μην εχω αναγνωριση ενω στην wind ολα καλα καμια ιδεα ρε παιδια;
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας ποσες ημερες κανει το gearbest να κανει αποστολη.Το εχω παραγγείλει παρασκευη και δεν βλεπω να στελνουν κανενα email με αριθμο αποστολης.Τους εγραψα email αλλα τιποτα αυτοι....
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να ασχοληθει λιγο αν εχει χρονο και να περιγραψει αναλυτικα πως περναμε TWRP? Αν μπορει να μπει και στην αρχικη σελιδα γιατι καποιοι (και εγω εννοειται) ρωταμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια...
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να ασχοληθει λιγο αν εχει χρονο και να περιγραψει αναλυτικα πως περναμε TWRP? Αν μπορει να μπει και στην αρχικη σελιδα γιατι καποιοι (και εγω εννοειται) ρωταμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια...

 

Η ίδια ακριβώς διαδικασία με cwm είναι απλά βάζεις το αρχείο του twrp μέσω sp flashtool. Το έχω γράψει στην πρώτη σελίδα. Απλά κατέβασε το twrp αρχείο. Υπάρχει και στο ρωσικό site και στου Ιταλού. Αν είσαι ήδη root και σε cwm είναι ακόμα πιο εύκολο, φλασαρεις το zip μέσω cwm

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια ακριβώς διαδικασία με cwm είναι απλά βάζεις το αρχείο του twrp μέσω sp flashtool. Το έχω γράψει στην πρώτη σελίδα. Απλά κατέβασε το twrp αρχείο. Υπάρχει και στο ρωσικό site και στου Ιταλού. Αν είσαι ήδη root και σε cwm είναι ακόμα πιο εύκολο, φλασαρεις το zip μέσω cwm

 

Οχι δεν ειμαι ρουτ, η διαδικασια ομως που περιγραφεις ειναι για να βαλεις την official rom απο needrom σωστα; Εγω που θελω να βαλω μονο twrp και ρουτ για να βαλω στην συνεχεια του ιταλου;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειμαι ρουτ, η διαδικασια ομως που περιγραφεις ειναι για να βαλεις την official rom απο needrom σωστα; Εγω που θελω να βαλω μονο twrp και ρουτ για να βαλω στην συνεχεια του ιταλου;

 

Διάβασε καλύτερα. Λέει και πως να βάλεις το recovery. Βάλτο και μετά με αυτό περνάς την rom και είσαι έτοιμος. Απλά αντί για το αρχείο cwm θα βάλεις το twrp και την rom του Ιταλού.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω δλδ ολη την διαδικασια αλλα αντι να κατεβασω την official στην θεση της θα εχω του ιταλου; νομιζα οτι απλα το ενα βημα ηταν να περασω το twrp και στην συνεχεια αφου το περασω να μπω σε recovery και να βρω την ρομ του ιταλου στην sd για να περαστει...

Τερμα ασχετος μαλον, θα την κανω την πατατα!

Link to comment
Share on other sites

Και χθές αυτό γινόταν άλλη τιμή έδειχνε και όταν το έβαζες στο καλάθι αγορών έβγαζε άλλη.

Πάντως πρόλαβα το 135€...τώρα που δοκίμασα να το βάλω στο καλάθι μου βγάζει Now: €152.33 ενώ στην σελίδα λέει

Now: €134.41 25% OFF 38 h 21 m 03 s stock left: 5

 

Τι να πώ....

Μάλλον μας δουλεύουν οι κινέζοι του coolicool. Σύμφωνα με αυτό http://www.coolicool.com/Promotions/coolicool622.html?home_A1 από τα 50 τμχ θα έβγαιναν σε έκπτωση 10 τμχ στις 12 ώρα Ελλάδος, 20 στις 13 και 20 στις 14. Αμ δε...

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω δλδ ολη την διαδικασια αλλα αντι να κατεβασω την official στην θεση της θα εχω του ιταλου; νομιζα οτι απλα το ενα βημα ηταν να περασω το twrp και στην συνεχεια αφου το περασω να μπω σε recovery και να βρω την ρομ του ιταλου στην sd για να περαστει...

Τερμα ασχετος μαλον, θα την κανω την πατατα!

 

Αυτό ακριβώς είναι που λες. Περνάς την twrp μέσω sp flashtool. Και έχεις την rom του Ιταλού στην SD και την περνάς μετά μέσω twrp

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μας δουλεύουν οι κινέζοι του coolicool. Σύμφωνα με αυτό http://www.coolicool.com/Promotions/coolicool622.html?home_A1 από τα 50 τμχ θα έβγαιναν σε έκπτωση 10 τμχ στις 12 ώρα Ελλάδος, 20 στις 13 και 20 στις 14. Αμ δε...

 

Γιατί αμ δε ??

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...