Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ καιρό να καταλάβω γιατί δε λειτουργεί το widget του myvodafone ενώ έχω κανονικά πρώτη sim τη vodafone και ενεργοποιημενα δεδομένα εκεί όπως και στο παλιότερο κινητό. Και τελικά χθες διαπίστωσα ότι η δεύτερη σιμ βγαίνει εδώ σαν πρώτη. Αν βάλετε πχ το network info που δεν υποστηρίζει δυο σιμ δείχνει μόνο τη δεύτερη σιμ και γι΄αυτό το widget δε μπορεί να δει τη πρώτη κάρτα. Παράλογο πάντως μιας και σε όλα τα δίκαρτα πάντα τη πρώτη κάρτα έβλεπε η συσκευή σαν πρώτη πόσο μάλλον εδώ που γράφει ξεκάθαρα ότι η sim1 είναι για ιντερντετ και η sim 2 για ομιλία μόνο άσχετα που τελικά επιλέγεις μέσα από το μενού

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την 1520 από Vickmall EU ρουταρισμένη. Εδώ και 2 ημέρες μου πετάει ένα μήνυμα μόνο το πρωί που ανοίγω τη συσκευή ότι "Δυστυχώς η εφαρμογή Ευρεία κίνηση αφής έχει σταματήσει". Οι επιλογές που μου δίνει είναι το ΟK και Try to solve. Τις έκανα και τις 2 αλλά τίποτα δεν γίνεται. Ξέρει κάποιος φίλος κάτι για αυτό. Τι να κάνω για να διορθωθεί.

 

Το ίδιο μπήκα να γράψω κι εγώ. Είμαι με την ίδια ρομ. Αυτή η "ευρεία κίνηση αφής" δεν είναι άλλη από την εφαρμογή Wide Touch (σε ατυχή ελληνική μετάφραση) που δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει ως εφαρμογή. Για λύση σκέφτομαι να την κάνω disable και θα δω μετά αν σταματήσουν τα μηνύματα.

Μπήκα app manager και βρήκα την εφαρμογή. Δυστυχώς δεν γίνεται να κάνω disable, είναι γκριζαρισμένο. Έκανα clear data και force stop, εκανα επανεκκίνηση τη συσκευή αλλά πάλι μου βγάζει το έρρορ με την εφαρμογή. Πως μπορώ να την απενεργοποιήσω αλλιώς? Με Titanium backup? Έχω διαβάσει ότι με αυτή κάνεις freeze κλπ. Δεν ξέρω αν είναι αυτό το diable ή κάτι άλλο. Βοηθήστε όσοι ξέρετε από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 126 σελίδες οι 100 είναι επαναλαμβανομενες ερωτήσεις από το ίδιο πράγμα. Πώς γινεται root πως περνάμε playstore και gapps και cwm και twrp. Υπάρχει οδηγός στην πρώτη σελίδα. Ρίξτε και μια ματιά. Μην γεμίζει το ποστ με τα ίδια και τα ίδια. Για αυτό έκανα τον οδηγό, να αποφεύγουμε αυτό που γίνεται τώρα.

 

Αν αναφερεσαι σε μενα...εγω δεν ρωτησα πως γινετε το ρουτ . Ρώτησα αν γινετε ευκολα. Ξέρω ότ υπάρχει οδηγός.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι σε μενα...εγω δεν ρωτησα πως γινετε το ρουτ . Ρώτησα αν γινετε ευκολα. Ξέρω ότ υπάρχει οδηγός.

 

Δεν αναφέρομαι σε εσένα μόνο γενικά το λέω. Εφόσον υπάρχει οδηγός το μελετάς και το κάνεις. Εύκολο είναι αρκεί να κάνεις ακριβώς τα βήματα και να μην κάνεις του κεφαλιού σου, όπως κάποιοι που κάνανε format all και το έκαναν brick. Πολύ σημαντικό είναι να περαστούν σωστά οι drivers στον υπολογιστή για να το βλέπει σωστά το flashtool. Μόλις μπει το custom recovery είτε cwm είτε twrp είναι πανεύκολο και πιο ασφαλές να γίνει root, να περαστεί νέα rom, gapps ή απλά περνάς την rom του Ιταλού που είναι έτοιμη, και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο μετά.

Link to comment
Share on other sites

Πατάς ταυτόχρονα volume up down + power... Με κλειστό κινητό...

Το έκανα και μου έβγαλε οθόνη Lenovo Recovery με επιλογές reboot, wipe data, install update και power off. Άρα υποθέτω ότι έχω την stock recovery, δηλαδή ούτε cwm ούτε twrp?

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και μου έβγαλε οθόνη Lenovo Recovery με επιλογές reboot, wipe data, install update και power off. Άρα υποθέτω ότι έχω την stock recovery, δηλαδή ούτε cwm ούτε twrp?

 

Ακριβώς. Πρέπει να περάσεις εσύ

Link to comment
Share on other sites

οι Κινέζοι στο Vickmall ξέρουν καλά τη δουλειά τους. χωρίς να τους ζητήσεις τίποτα δηλώνουν το πακέτο πολύ χαμηλότερη αξία και ότι πρόκειται για "είδη σπιτιού και κήπου"!!!πάντως ως τώρα δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση να έχει σταματήσει στο τελωνείο πακέτο που έρχεται με απλό ταχυδρομείο.πιθανότητα υπάρχει αλλά σίγουρα είναι πολύ μικρή.

 

Οντως.Και εμενα χθες που εφτασε τελωνειο δε περασε.οποτε μην αγχωνεστε για αυτο.οπως λεει και ο οδηγος για τις αποστολες απο κινα,πακετα μικροτερα του μισου μετρου ειναι πολυ δυσκολο να περασει τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 1520 από Vickmall EU ρουταρισμένη. Εδώ και 2 ημέρες μου πετάει ένα μήνυμα μόνο το πρωί που ανοίγω τη συσκευή ότι "Δυστυχώς η εφαρμογή Ευρεία κίνηση αφής έχει σταματήσει". Οι επιλογές που μου δίνει είναι το ΟK και Try to solve. Τις έκανα και τις 2 αλλά τίποτα δεν γίνεται. Ξέρει κάποιος φίλος κάτι για αυτό. Τι να κάνω για να διορθωθεί.

Τελικά έβαλα titanium backup pro, έκανα freeze την εφαρμογή, έκανα restart τ9 κινητό και δεν μου εμφανίστηκε το μήνυμα. Άρα φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα. Ελπίζω να μη δημιουργηθεί άλλο πρόβλημα από το πάγωμα της εφαρμογής, θα δείξει αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αγορά από κινέζικα καταστήματα τύπου VickMall (όχι από το eu warehouse του αλλά από το κινέζικο), τι παίζει με το τελωνείο? Υπάρχει περίπτωση να κολλήσει εκεί; Θα πρέπει να πω κάτι στο κατάστημα κατά την παραγγελία; Σε περίπτωση που κολλήσει τελωνείο τι γίνεται;

Μιας και εισαι καινουριο μελος, ενημερωτικα, απαγορευεται η συζητηση στο φορουμ με θεματα και τροπους αποφυγης/παρακαμψης δημοσιων φορων κλπ. :)

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα

Τελωνείο και εκτελωνισμοί

Το καθε καταστημα γνωριζει τι πρεπει να κανει με το καθε δεμα χωρις να τους γραψεις τιποτα εσυ.

Οντως.Και εμενα χθες που εφτασε τελωνειο δε περασε.οποτε μην αγχωνεστε για αυτο.οπως λεει και ο οδηγος για τις αποστολες απο κινα,πακετα μικροτερα του μισου μετρου ειναι πολυ δυσκολο να περασει τελωνειο.

Τα μισα ποστ που εχεις κανει σε αυτο το τοπικ ειναι off topic, ρωτας και γραφεις για τα ταχυδρομεια και το ποσες μερες κανει να ερθει το δεμα - που ειναι το δεμα μου κλπ. :down: http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=10208982

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σου τρωω χωρο στο σκληρο?

Εδω ρωτανε πραγματα που ειναι στη προηγουμενη σελιδα.Η στη πρωτη με μεγαλα γραμματα.

Τουλαχιστον εχω κανει το κοπο να διαβασω τις πρωτες και τις 30 τελευταιες και βοηθαω σε οτι ξερω προς το παρον,πριν να το πιασω στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Eσένα σε ξεχάσαμε... :lol::lol::lol:

1) Noμίζω πως ναι τι διαφορά να έχει από τα άλλα δηλάδη;; 4G+ που διαφημίζουν δεν έχει αλλά μέχρι 4G θα είσαι κομπλέ.

2) Δυστυχώς όχι, δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο

3) Εξαρτάται μπορεί ναι μπορεί και όχι, λογικά αν είναι η 1520 και δεν έχουν κάνει καμιά βλακεία δε θα έχεις

4) Σωστά, η ρομ που θα έχει θα είναι ρουταρισμένη και γενικά custom από το κατάστημα οπότε δε θα μπορείς να κάνεις update και ακόμα και να μπορούσες θα έχανε ότι έχει περαστεί από κατάστημα, ελληνικά, εφαρμογές κλπ

 

 

 

Πόσο πιο κάτω πια;; τσάμπα είναι πλέον στα 139€ βγαίνει http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_180346.html?gclid=CJOytJfjhcYCFQoEwwodplAASw

 

 

 

Κανένα πρόβλημα με την Ιταλική rom. Δε μπορεί να έχει σχέση το android 5 με συγκεκριμένες εφαρμογές. Και οι δύο εφαρμογές που αναφέρεις εγκαθίστανται και παίζουν κανονικά σε μένα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας εψαξα να βρω καποιο σχετικο θεμα στο forum αλλα δεν βρηκα και αναγκαστικα θα κανω την ερωτηση μου εδω μιας και εχω και εγω το κινητο του θεματος. Μηπως ξερει καποιος καποιο προγραμμα που εχει πλοηγηση και ειναι ειδικοτερα για θαλασσα η ψαραδες μαζι με χαρτες(βαθη ναυαγια και τετοια)...αυτα τα λιγα, η εστω να μου πει που να μπω να ψαξω. Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα καλύτερα εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

Καλή ιδέα είναι να ρωτήσεις και σε κάποιο φόρουμ για ψαράδες η δύτες, σίγουρα θα υπάρχει κάποιο, αν όχι ελληνικό, ξένο σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα φίλε μου

1) Δε το έχει πάρει κανένας ακόμα αλλά επειδή μόνο το καπάκι θα αλλάζει και ήδη στο καινούργιο firmware υπάρχει η επιλογή και στο απλό k3 πιστεύω σε λίγο θα κυκλοφόρησει μόνο το καπάκι για αγορά οπότε για μένα δεν αξίζει, δε ξέρεις και πόσο χοντραίνει το κινητό άλλωστε

2) Αλήθεια σου λένε

3) Αρκεί ένα ροοτ δεν έχει σχέση με την αλλαγή ρομ

4) Άμα έρθει με το καλό η συσκευή σου θα δεις τότε ποια ρομ αξίζει γιατί όλο βγαίνουν νεώτερες. Υπάρχουν στο τοπικ όλα τα βήματα ένα προς ένα να τη περάσεις, μην αγχώνεσαι από τώρα γι αυτό.

 

Στην πρώτη ROM, την 1511, όχι μόνο δεν βγάλανε κινεζιές, αλλά την φισκάρανε κιόλας με δαύτες! Κάτι απαράδεκτο! Ήταν η 1η μου αγορά από Vickmall και με απογοήτευσε το μαγαζί!

Link to comment
Share on other sites

Σου τρωω χωρο στο σκληρο?

Εδω ρωτανε πραγματα που ειναι στη προηγουμενη σελιδα.Η στη πρωτη με μεγαλα γραμματα.

Τουλαχιστον εχω κανει το κοπο να διαβασω τις πρωτες και τις 30 τελευταιες και βοηθαω σε οτι ξερω προς το παρον,πριν να το πιασω στα χερια μου.

Θέλω να πιστεύω ότι το έγραψες με δόση χιούμορ το περί σκληρού.

 

Το θέμα είναι ότι μπαίνουμε να διαβάσουμε για το συγκεκριμένο τηλέφωνο και διαβάζουμε εντελώς άσχετα.

 

Το ότι ρωτάνε συνέχεια τα ίδια πράγματα κάθε 1-2-5-10 σελίδες είναι άλλο θέμα αλλά τουλάχιστον είναι on topic. Όποιος θέλει απαντάει όποιος θέλει προσπερνάει. Προσωπικά τα προσπερναω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εισαι καινουριο μελος, ενημερωτικα, απαγορευεται η συζητηση στο φορουμ με θεματα και τροπους αποφυγης/παρακαμψης δημοσιων φορων κλπ. :)

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα

Τελωνείο και εκτελωνισμοί

Το καθε καταστημα γνωριζει τι πρεπει να κανει με το καθε δεμα χωρις να τους γραψεις τιποτα εσυ.

 

Τα μισα ποστ που εχεις κανει σε αυτο το τοπικ ειναι off topic, ρωτας και γραφεις για τα ταχυδρομεια και το ποσες μερες κανει να ερθει το δεμα - που ειναι το δεμα μου κλπ. :down: http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=10208982

 

Πως αλλαζω απο το vilckmall τα us σε euro για να παραγγειλω το κινητο ας με βοηθήσει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλαζω απο το vilckmall τα us σε euro για να παραγγειλω το κινητο ας με βοηθήσει καποιος

 

δεν χρειαζεται να το αλλαξεις..δες ποσο εχει το κινητο σε δολαρια και μετα μπες στο xe.com και δες την ισοτιμια..συνηθως η ισοτιμια αυτων των καταστηματων δεν ειναι σωστη,αργουνε να την αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Για κατι που διαβασα με το 4G του και με προβληματισε ... το οτι δεν παιζει στα 800MHz δηλαδη , δεν θα αποτελεσει μελλοντικα προβλημα στους κατοχους στην Ελλαδα;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που πρέπει να πάω για να ενεργοποιήσω τον εντοπισμό σφαλμάτων USB. Ψάχνω στις ρυθμίσεις αρκετή 'ωρα και δεν μπορώ να το εντοπίσω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που πρέπει να πάω για να ενεργοποιήσω τον εντοπισμό σφαλμάτων USB. Ψάχνω στις ρυθμίσεις αρκετή 'ωρα και δεν μπορώ να το εντοπίσω.

 

πατα καμια δεκαρια φορες επανω στην εκδοση λογισμικου...

δηλαδη...ρυθμισεις...σχετικα με το τηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

πατα καμια δεκαρια φορες επανω στην εκδοση λογισμικου...

δηλαδη...ρυθμισεις...σχετικα με το τηλεφωνο...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όλα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που πρέπει να πάω για να ενεργοποιήσω τον εντοπισμό σφαλμάτων USB. Ψάχνω στις ρυθμίσεις αρκετή 'ωρα και δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Σε τι χρησιμεύει αυτή η ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pan82 τελικά δεν έχω 4g σε καμια θέση σιμ. Και κάτι άλλο, παρόλο που άλλαξα launcher και τον έκανα system app τα widgets δεν παίζουν. Οποιαδήποτε ιδέα από όποιον θέλει ας την πει να βοηθήσει. Η ρομ είναι του Ιταλού. Edited by dimmelis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...