Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα..

 

Θέλω να επιστρέψω ένα fake lenovo κινητό που πήρα από AliExpress.. Έκανα dispute και ο κινέζος πωλητής δέχτηκε την επιστροφή με πλήρες refund (αν και στην αρχή έκανε τον κινέζο :D και είπε να μου στείλει δώρο καμιά 16άρα MicroSD).

 

Από ό,τι διάβασα στους όρους πολιτικής του AliExpress δεν συμπεριλαμβάνεται να μου πληρώσουν τα έξοδα αποστολής για την επιστροφή, υπάρχει περίπτωση να δεχτεί να μου στείλει λέτε κανένα δώρο ως αποζημίωση ίσης αξίας με τα έξοδα αποστολής μου;

 

Επίσης λίγο ασαφές αυτό με το τι να γράψω από έξω για μην κολλήσει στο τελωνείο τους. Gift; Defective item; Αυτός στην ετικέτα του πακέτου που μου έστειλε γράφει "Phone Gift" κσι στο ποσό γράφει $20...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν γραφεις τιποτα απεξω.Διευθυνσεις μονο βαζεις.Συστημενο με ΕΛΤΑ ωστε να εχεις και tracking number.Κανα 12-15αρι θα βγει αν θυμαμαι καλα.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

9.20 ειναι συστημενο εως μισο κιλο αν σου βγαινει λιγο παραπανω αφαιρεσε τιποτα αχρηστα μπιχλιμπιδια για να πεσει το βαρος προσεχε γιατι μετα παει στα 15 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Το συστημένο εννοείται, βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις δεν του έχω και 100% εμπιστοσύνη, με την έννοια ότι σε άλλα πράγματα που έχω παραλάβει εγώ από εξωτερικό, υπήρχαν περιπτώσεις πχ που έβλεπα από το ξένο site όταν το πακέτο έφτανε Ελλάδα, αλλά από εκεί και πέρα πιο συγκεκριμένες πληροφορίες δυσκολευόμουν να βρω, ακόμα και μέσα από τα ΕΛΤΑ.. Κάτι είχε πάρει το μάτι μου εδώ μέσα ότι με ένα πολύ μικρό κόστος (γύρω στο ευρώ θυμάμαι) έχεις και αναφορά παράδοσης με κάποιον τρόπο (δεν κατάλαβα ακριβώς με ποιον τρόπο είναι η αλήθεια, μπαίνεις με το ίδιο tracking number και έχει απλά μια επιπλέον status "παρελήφθη από τον παραλήπτη"; )

 

Τώρα για το άλλο είστε σίγουροι; Εννοώ το έχετε κάνει οι ίδιοι; Γιατί κάπου διάβαζα (ή εδώ ή σε άλλο φόρουμ) ότι οι κινέζοι είναι λίγο αυστηροί και μπορεί να κολλήσει στο τελωνείο, να ζητάει από τον παραλήπτη να δώσει επιπλέον χρήματα για να παραλάβει κι αυτός να μην το κάνει για ευνόητους λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει περισσοτερες φορες απο οτι θα ηθελα :lol:

Για το τελωνειο οταν το στειλεις θα ζητησεις απο τα ΕΛΤΑ το πρασινο αυτοκολητο για το τελωνειο και θα γραψεις defective item -return και αξια 10$.Βγαλε και φωτο που να φαινεται το κολλημενο tracking number μαζι με την διευθηνση του παραληπτη.

Αν δεν παει να παραλαβει ο κινεζος θα δικαιωθεις απο το alipay οποτε μην αγχωνεσε για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω το πακετάκι για επιστροφή, το'χω ήδη δέσει κλπ,

 

Στο Dispute Detail μου λέει

You now have an agreement with the seller to resolve the dispute.

You must return your order (with tracking details) within 6 calendar days 15 hour 53 minute 59 second If you fail to return your order within this deadline, your payment will be released to the seller.

 

Να υποθέσω εννοεί ότι έχω 6 μέρες μέχρι να το στείλω, έτσι;

 

Πατάω στο Add Tracking Details και μου ζητάει να βάλω

Tracking Number:

&

Logistic Company/Tracking Website:

 

Το πρώτο λογικά θα το λέει στο χαρτάκι που θα μου δώσουν όταν πω ότι θέλω να το στείλω συστημένο.. Στο δεύτερο θα βάλω http://www.elta.gr ?

 

Και βασικά, επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, εγώ ετικέτα να ετοιμάσω με τα στοιχεία τα δικά μου και του παραλήπτη; Ή θα τα γράψω σε αυτό το πράσινο χαρτάκι που λέτε ότι θα μου δώσουν για το τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις 6 μερες για να το στειλεις.

Θα γραψεις σαν search engine το http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RB741764656CN φυσικα με το δικο σου τρακινγκ ναμπερ που θα εχεις και οχι αυτο που βαζω εγω.

Θα γραψεις αποστολεα και παραληπτη στην "πανω" μερια του πακετου.

Στην "κατω" μερια του πακετου θα κολλησεις το πρασινο χαρτακι που θα λεει αυτο που σου ειπα.

Βγαλε και φωτο οταν κολλησουν το αυτοκολητο με το τρακινγκ ναμπερ στα ΕΛΤΑ που να φαινεται ο παραληπτης και το τρακινγκ ναμπερ ,μην αγχωνεσαι θα σε αφησουν να βγαλεις φωτο απλα πες τους.

Αν πεσεις σε κανεναν καινουργιο υπαλληλο και "χαθει" απλα φωναξε τον προισταμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω το πακετάκι για επιστροφή, το'χω ήδη δέσει κλπ,

 

Στο Dispute Detail μου λέει

 

 

Να υποθέσω εννοεί ότι έχω 6 μέρες μέχρι να το στείλω, έτσι;

 

Πατάω στο Add Tracking Details και μου ζητάει να βάλω

Tracking Number:

&

Logistic Company/Tracking Website:

 

Το πρώτο λογικά θα το λέει στο χαρτάκι που θα μου δώσουν όταν πω ότι θέλω να το στείλω συστημένο.. Στο δεύτερο θα βάλω http://www.elta.gr ?

 

Και βασικά, επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, εγώ ετικέτα να ετοιμάσω με τα στοιχεία τα δικά μου και του παραλήπτη; Ή θα τα γράψω σε αυτό το πράσινο χαρτάκι που λέτε ότι θα μου δώσουν για το τελωνείο;

 

Μερικα σημαντικα που πρεπει να ξερετε οσοι στελνετε κινητα πισω στην Κινα

 

Ζητηστε απο τα ελτα αναφορα παραδοσης του δεματος,μερικες φορες δεν φαινεται στο τρακινγ οτι το δεμα παραδοθηκε,ο πωλητης κανει τον χαζο και ετσι το Paypal δεν δινει ποτε τα χρηματα πισω.Αυτο κοστιζει καπου 1 ευρω και κατι πιο πολυ.... αλλα αξιζει τον κοπο.

 

Βγαλτε φωτογραφιες καθαρες και απο κοντα,

α)την προετοιμασια του κινητου,τι περιεχει το κουτι του,το κουτι κλειστο,τον φακκελο αποστολης με τα γραμματοσημα και το μπαρκοντ που κολλαει ο ελτα με το τρακινγκ επανω,την διευθυνση,ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ,την αποδειξη του ΕΛΤΑ με τον αριθμο του τρακινγκ,αυτο θα σας το ζητησει νωριτερα το paypal, μπορειτε να τα βγαλετε και βιντεο να το ανεβασετε στο youtube και να το στειλετε στο paypal ζητωντας τους να σας στειλουν email τους,εγω το εστειλα στο europeanservices@paypal.com

Ετσι θα ειστε σιγουροι οτι ακομα και αν ο πωλητης ειναι απατεωνας....και πολλοι ειναι, οτι θα παρετε τα χρηματα σας πισω,το paypal εχει δυσκολεψει σε αυτο,παλια ηταν απλουστερη η διαδικασια,ελπιζω να βοηθησα λιγο.

 

https://www.youtube.com/watch?v=cx26vR3_l_8

Καντε το πιο ευκολο στελνοντας στο paypal κατι σαν αυτο

Link to comment
Share on other sites

Το AliExpress δεν έχει paypal...

Η διαδικασία είναι παρόμοια και στο aliexpress. Απευθύνσου εδώ για περισσότερα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=385264

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. Μάλλον έγινε *******, το ποσό μεγάλη δεν ξέρω. Επειδή έπεσε τρελή δουλειά και έληγε η προθεσμία για να στείλω το πακέτο πίσω, έστειλα τον πατέρα μου..

 

Παρά τα όσα του είπα, έκανε την πατάτα και είπε ότι πρόκειται για κινητό τηλέφωνο. Χαλασμένο βέβαια, που είναι για επισκευή, έγραψε και 10$ από έξω στην αξία..

 

Και τώρα φοβάμαι μην του ζητήσουν λεφτά αυτουνού από το τελωνείο. Βέβαια η κοπέλα στα ΕΛΤΑ τον διαβεβαίωσε ότι δεν θα του ζητήσουν τίποτα, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99.99% δεν εγινε τιποτα μην αγχωνεσαι.το τελωνειο τους ξερει οτι γυριζουν πισω συσκευες για επισκευη και αν δει και κινεζικη μαρκα δεν θα υπαρξει θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει αν εχει παραδωθει η οχι το δεμα...

RE392412887GR

 

International Mail# RE392412887GR Tracking Result

 

Summary

 

Tracking number Origin Destination Status

RE392412887GR GREECE CHINA Delivered

History Detail

 

Local date/time Activity Location Remarks

27-Feb-2015 01:52 Departure export customs ATHENS AMU

05-Mar-2015 09:24 Arrival Import customs BEIJING

11-Mar-2015 07:23 Final delivery 518111 Delivered to: POST

 

Ναι,δες το κι εσυ εδω:

http://track-chinapost.com/startairmail.php

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,σήμερα παρέλαβα ένα ZTE v5 red bull απο minideal αλλά ειναι χαλασμένο έχει θέμα με το ποσοστό της μπαταρίας μια λέει 100% μια 65% 10% ...

Έστηλα μήνυμα μέσω PayPal στο minideal εφόσον έκανα dispute η όπως αλλιώς το λένε και τους έβαλα ένα βίντεο για να τους δείξω το πρόβλημα και τους ζήτησα να μου κάνουν αντικατάσταση με ένα άλλο καινούργιο...

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,σήμερα παρέλαβα ένα ZTE v5 red bull απο minideal αλλά ειναι χαλασμένο έχει θέμα με το ποσοστό της μπαταρίας μια λέει 100% μια 65% 10% ...

Έστηλα μήνυμα μέσω PayPal στο minideal εφόσον έκανα dispute η όπως αλλιώς το λένε και τους έβαλα ένα βίντεο για να τους δείξω το πρόβλημα και τους ζήτησα να μου κάνουν αντικατάσταση με ένα άλλο καινούργιο...

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

 

Περιμενε απαντηση απο το καταστημα στο paypal,λογικα θα σου ζητησουν να το επιδιορθωσουν,ζητα αλλαγη,και πιο πισω περιγραφω τι να κανεις οταν σου πουν να το επιστρεψεις

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε απαντηση απο το καταστημα στο paypal,λογικα θα σου ζητησουν να το επιδιορθωσουν,ζητα αλλαγη,και πιο πισω περιγραφω τι να κανεις οταν σου πουν να το επιστρεψεις

 

Αυτό θα κάνω ευχαριστώ!

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω ευχαριστώ!

 

το θεμα ειναι μην σου στειλουν το ιδιο,μετα τι θα κανεις>?Εγω θα σου ελεγα να ζητησεις τα χρηματα πισω και να παρεις αλλο απο αλλου

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι μην σου στειλουν το ιδιο,μετα τι θα κανεις>?Εγω θα σου ελεγα να ζητησεις τα χρηματα πισω και να παρεις αλλο απο αλλου

 

Αμάν λες?μηπως μπορείς να μου πεις τι να κάνω στο PayPal για επιστροφή χρημάτων?εχω κάνει dispute αλλά δεν τσεκαρισα την επιλογή για refund..

Link to comment
Share on other sites

Αμάν λες?μηπως μπορείς να μου πεις τι να κάνω στο PayPal για επιστροφή χρημάτων?εχω κάνει dispute αλλά δεν τσεκαρισα την επιλογή για refund..

 

δεν θυμαμαι πως,μπορεις να μπεις στο dispute και να γραψεις οτι θελεις επιστροφη χρηματων πλεον κι οχι αλλαγη,καπου σου ζηταει τι ποσο θες,εκει γραφεις το ποσον που πληρωσες,επισης γραψε αν δεν το εχεις κανει το ακριβες προβλημα του τηλεφωνου,αν αργησει να απαντησει το καταστημα κανε claim.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω στειλει στο To2C -που αποχωρησε απο το φορουμ- το προβληματικο Elephone G7 αλλα δε το εχουν παραλαβει.. στο τρακινγκ γραφει μαλιστα για μια ανεπιτυχης προσπαθεια παραδοσης..

 

φυσικα εχουν τραβηχτει ολα βιντεο κτλ κτλ.. εγω οταν ειδα αυτη την αποτυχια παραδοσης, την ανεβασα φυσικα στο ηδη ανοιχτο dispute στο Paypal , και κατευθειαν εκανα Claim την υποθεση καθως εληγε κ σε 2 μερες.. περασαν λιγες μερες απο τοτε, αλλα προφανως το καταστημα θελει να εκμεταλλευτει στο επακρο το οριο του Paypal που ληγει 1/4....

 

'' 21-Mar-2015 07:17 Unsuccessful delivery 518112 Other/Item being held, addressee being notified ''

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω στειλει στο To2C -που αποχωρησε απο το φορουμ- το προβληματικο Elephone G7 αλλα δε το εχουν παραλαβει.. στο τρακινγκ γραφει μαλιστα για μια ανεπιτυχης προσπαθεια παραδοσης..

 

φυσικα εχουν τραβηχτει ολα βιντεο κτλ κτλ.. εγω οταν ειδα αυτη την αποτυχια παραδοσης, την ανεβασα φυσικα στο ηδη ανοιχτο dispute στο Paypal , και κατευθειαν εκανα Claim την υποθεση καθως εληγε κ σε 2 μερες.. περασαν λιγες μερες απο τοτε, αλλα προφανως το καταστημα θελει να εκμεταλλευτει στο επακρο το οριο του Paypal που ληγει 1/4....

 

'' 21-Mar-2015 07:17 Unsuccessful delivery 518112 Other/Item being held, addressee being notified ''

 

europeanservices@paypal.com στειλε τα κι εδω με τον αριθμο του claim και εξηγησε τους την κατασταση,μαζι μετο βιντεοκαι την αναφορα απο το τρακινγκ.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι μην σου στειλουν το ιδιο,μετα τι θα κανεις>?Εγω θα σου ελεγα να ζητησεις τα χρηματα πισω και να παρεις αλλο απο αλλου
Δεν μπορεί να κρατήσει ανοιχτό το dispute μέχρι να του το ξαναστείλουν? Και αν έχει πάλι το πρόβλημα με τη μπαταρία τότε ζητάει refund το ποσό που πλήρωσε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να κρατήσει ανοιχτό το dispute μέχρι να του το ξαναστείλουν? Και αν έχει πάλι το πρόβλημα με τη μπαταρία τότε ζητάει refund το ποσό που πλήρωσε.

 

θα πρεπει να πληρωσει να το στειλει πισω γυρω στα 12-15 ευρω,αν του ξαναστειλουν ελλατωματικο θα πρεπει να το ξαναστειλει παλι με δικα του εξοδα,και ειναι και η αναμονη που θα ειναι 2 μηνες και

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό. Το κυριότερο πρόβλημα είναι ο χρόνος που θα μείνει κανείς χωρίς κινητό με τα στείλε-πάρε, αλλιώς και τα έξοδα αποστολής τα καλύπτει το paypal.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...