Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H 10586 πάντως βγήκε για τους υπολογιστές. Την κατεβάζω τώρα και ένα μικρό tip για όσους την περνάνε σε tablet ότι χρειάζεται 5GB χώρο για να κατέβει.

 

Στα κινητά έχουμε κάποιο νέο; Έχει βγει ή όχι ακόμα;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θα έχουμε την 10586 σήμερα. Σε νέο tweet ο Aul αναφέρει ότι θα περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται, τους σελιδοδείκτες θέλω και εγώ να συγχρονίσω. Προσπάθησα λίγο αλλά δεν μπόρεσα να το βρω. Απλώς έκανα την ερώτηση γιατί, επειδή δεν έχουμε την τελική έκδοση, μήπως και δεν γίνεται τώρα ο συγχρονισμός, αλλά θα πρέπει να περιμένω κάποια άλλη έκδοση. Θα προσπαθήσω πάλι. Δεν πιστεύω να παίζει ρόλο που στον edge του υπολογιστή έχω κάνει εισαγωγή σελιδοδεικτών από άλλον browser (chrome);

 

Σχετικά με τον συγχρονισμό σελιδοδεικτών μεταξύ edge υπολογιστή και smartphone, προσπάθησα πάλι αλλά δεν μπόρεσα. Συγκεκριμένα στον Microsoft edge του lumia 640 XL LTE, στις ρυθμίσεις, συγχρονισμός περιεχομένου μου γράφει με κόκκινα γράμματα «Μερικές δυνατότητες των Windows είναι διαθέσιμες μόνο αν χρησιμοποιείτε έναν λογαριασμό Microsoft ή έναν εταιρικό λογαριασμό» και το κουμπί για να ενεργοποιήσω τον συγχρονισμό είναι αυτό. Είναι κάποιο bug, ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο εγώ στο smartphone ή στον υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον συγχρονισμό σελιδοδεικτών μεταξύ edge υπολογιστή και smartphone, προσπάθησα πάλι αλλά δεν μπόρεσα. Συγκεκριμένα στον Microsoft edge του lumia 640 XL LTE, στις ρυθμίσεις, συγχρονισμός περιεχομένου μου γράφει με κόκκινα γράμματα «Μερικές δυνατότητες των Windows είναι διαθέσιμες μόνο αν χρησιμοποιείτε έναν λογαριασμό Microsoft ή έναν εταιρικό λογαριασμό» και το κουμπί για να ενεργοποιήσω τον συγχρονισμό είναι αυτό. Είναι κάποιο bug, ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο εγώ στο smartphone ή στον υπολογιστή;

 

Έχω το ίδιο θέμα φίλε μου. Περιμένω την RTM έκδοση, για να δω αν θα διορθωθεί.

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον συγχρονισμό σελιδοδεικτών μεταξύ edge υπολογιστή και smartphone, προσπάθησα πάλι αλλά δεν μπόρεσα. Συγκεκριμένα στον Microsoft edge του lumia 640 XL LTE, στις ρυθμίσεις, συγχρονισμός περιεχομένου μου γράφει με κόκκινα γράμματα «Μερικές δυνατότητες των Windows είναι διαθέσιμες μόνο αν χρησιμοποιείτε έναν λογαριασμό Microsoft ή έναν εταιρικό λογαριασμό» και το κουμπί για να ενεργοποιήσω τον συγχρονισμό είναι αυτό. Είναι κάποιο bug, ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο εγώ στο smartphone ή στον υπολογιστή;

 

 

 

Δεν έχω δοκιμάσει αλλα έχεις στείλει mail επιβεβαίωσης για να συγχρονίζει κωδικούς;

 

 

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τρόπος εγώ πηγαίνω ρυθμίσεις - λογαριασμοί - συγχρονισμός ρυθμίσεων, ανοίγεις το διακόπτη για το θέμα και από κάτω βγαίνει να επιβεβαιώσεις τον λογαριασμό

 

 

 

Και φυσικά θέλει και στο pc επιβεβαίωση του λογαριασμού

Edited by b16b

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον συγχρονισμό σελιδοδεικτών μεταξύ edge υπολογιστή και smartphone, προσπάθησα πάλι αλλά δεν μπόρεσα. Συγκεκριμένα στον Microsoft edge του lumia 640 XL LTE, στις ρυθμίσεις, συγχρονισμός περιεχομένου μου γράφει με κόκκινα γράμματα «Μερικές δυνατότητες των Windows είναι διαθέσιμες μόνο αν χρησιμοποιείτε έναν λογαριασμό Microsoft ή έναν εταιρικό λογαριασμό» και το κουμπί για να ενεργοποιήσω τον συγχρονισμό είναι αυτό. Είναι κάποιο bug, ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο εγώ στο smartphone ή στον υπολογιστή;

 

Ποιά έκδοση w10 έχεις στο pc; Έχω την εντύπωση ότι η δυνατότητα συγχρονισμού στον desktop edge προστέθηκε σε μεταγενέστερο build της official έκδοσης (10240). Αν έχεις ήδη κάποιο μεταγενέστερο insider build τότε υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Αλλιώς περίμενε να δεις αν θα δουλέψει όταν περάσεις στο pc την 10586 που είναι επίσημα διαθέσιμη σαν update από σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον συγχρονισμό σελιδοδεικτών μεταξύ edge υπολογιστή και smartphone, προσπάθησα πάλι αλλά δεν μπόρεσα. Συγκεκριμένα στον Microsoft edge του lumia 640 XL LTE, στις ρυθμίσεις, συγχρονισμός περιεχομένου μου γράφει με κόκκινα γράμματα «Μερικές δυνατότητες των Windows είναι διαθέσιμες μόνο αν χρησιμοποιείτε έναν λογαριασμό Microsoft ή έναν εταιρικό λογαριασμό» και το κουμπί για να ενεργοποιήσω τον συγχρονισμό είναι αυτό. Είναι κάποιο bug, ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο εγώ στο smartphone ή στον υπολογιστή;

Ο συγχρονισμός των σελιδοδεικτών είναι διαθέσιμος μεταξύ δύο pc ή/και κινητού από την 10586 και μετά. Το μόνο που συγχρόνιζε μέχρι τώρα ήταν τα credentials, δηλαδή κωδικούς πρόσβασης σε σελίδες.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, γεγονός είναι ότι στον edge του laptop δεν ασχολήθηκα να βρω τι γίνεται με το θέμα του συγχρονισμού. Περίμενα να κατεβάσω και τα 10ρια στο lumia 640 και μόνο εκεί πήγα για να δω τι γίνεται με τον συγχρονισμό. Είχα την εντύπωση ότι όπως σε Android Chrome ο συγχρονισμός γίνεται άμεσα από τη στιγμή που βάζεις το Gmail σου, κάπως έτσι θα γινόταν και στα Windows. Θα το ψάξω σήμερα μιας και τις προηγούμενες ημέρες δεν είχα πολύ χρόνο λόγω απογευματινής βάρδιας στη δουλειά μου. Να φανταστείτε ότι τα 10ρια στο lumia τα έβαλα στην εργασία μου.
Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο παιδια που παρατηρησα σημερα, επειδη εδω και καιρο χρησιμοποιω την facebook beta εφαρμογη,αν μπει στην lockscreen στις ειδοποιησεις, το εικονιδιο που εμφανιζονται οι ειδοποιησεις (οταν τους θυμηθει και χτυπησουν,γιατι τρωει κατι κολληματα μετα το update για τα 10), ειναι σε χρωμα μπλε. οπως το live tile. Ασημαντο, αλλα σαν κατι καινουριο το αναφερω :)
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας πως σκανάρουμε qr codes με τα δεκαρια;

 

Με αυτήν την εφαρμογή https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/qr-scanner-rs/9nblggh08m95

:respect:
Link to comment
Share on other sites

 

Εννοούσα χωρίς εφαρμογή, όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση και αφού πρώτα έγινε hard reset και set up as new μου βγάζει σφάλμα στην ενημέρωση 15 εφαρμογών και δεν κατεβάζει καμία άλλη. Έγινε soft reset και τα σχετικά και πάλι τα ίδια. Έγινε και δεύτερο hard reset και αναμένουμε να ολοκληρωθεί!
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση και αφού πρώτα έγινε hard reset και set up as new μου βγάζει σφάλμα στην ενημέρωση 15 εφαρμογών και δεν κατεβάζει καμία άλλη. Έγινε soft reset και τα σχετικά και πάλι τα ίδια. Έγινε και δεύτερο hard reset και αναμένουμε να ολοκληρωθεί!

 

μήπως υπάρχει θέμα αποθηκευτικού χώρου;

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει θέμα αποθηκευτικού χώρου;

 

Όχι κανένα απολύτως τέτοιο θέμα. Άλλωστε έγινε hard reset και σετάρισμα από την αρχή! Δεν νομίζω να πρόλαβαν να γεμίσουν 32 Gb! :p

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Θωμά, μου συνέβει και μένα αυτό... Πάτα το Χ να φύγουν από την αναβάθμιση και κάνε soft reset... Μετά από καμιά μέρα δοκίμασε check for updates...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θωμά, μου συνέβει και μένα αυτό... Πάτα το Χ να φύγουν από την αναβάθμιση και κάνε soft reset... Μετά από καμιά μέρα δοκίμασε check for updates...

 

Αυτό θα κάνω Άλεξ! Θα δοκιμάσω αύριο ξανά για τα updates αυτά.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

σε ποια εκδοση ειμαστε με fast unsider? 10581?

 

περιμενω την 10586 που λενε οτι θα ειναι η rtm για να τα περασω

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

σε ποια εκδοση ειμαστε με fast unsider? 10581?

 

περιμενω την 10586 που λενε οτι θα ειναι η rtm για να τα περασω

 

Στη 10581 είναι τώρα. Από βδομάδα λογικά η 10586.

Link to comment
Share on other sites

Θωμά, μου συνέβει και μένα αυτό... Πάτα το Χ να φύγουν από την αναβάθμιση και κάνε soft reset... Μετά από καμιά μέρα δοκίμασε check for updates...

Το έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα με την αναβάθμιση δύο εφαρμογών. Μήπως επειδή πριν με τα 8.1 εάν κάποια εφαρμογή που βρισκόταν στην SD έπρεπε να μεταφερθεί στη μνήμη της συσκευής για να προχωρήσει η αναβάθμιση και τώρα που υπάρχει αυτό το bug με το θέμα της μνήμης, εάν κάποια εφαρμογή βρισκόταν πριν στην SD τώρα με τα windows 10 λόγω του bug δεν μπορεί να αναβαθμιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα με την αναβάθμιση δύο εφαρμογών. Μήπως επειδή πριν με τα 8.1 εάν κάποια εφαρμογή που βρισκόταν στην SD έπρεπε να μεταφερθεί στη μνήμη της συσκευής για να προχωρήσει η αναβάθμιση και τώρα που υπάρχει αυτό το bug με το θέμα της μνήμης, εάν κάποια εφαρμογή βρισκόταν πριν στην SD τώρα με τα windows 10 λόγω του bug δεν μπορεί να αναβαθμιστεί;

 

Στην περίπτωσή μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο μιας και δεν είναι δυνατή η επέκτασης της μνήμης της συσκευής. Οι λύσεις που προτείνουν για αυτό το θέμα είναι αρχικά soft reset, έλεγχος της ώρας και της ημερομηνίας μην τυχόν και είναι λάθος και τέλος υπομονή και επιμονή καθώς υπάρχει περίπτωση να είναι overloaded οι σερβερς.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

1 φορά την ημέρα, μου βγάζει μια ειδοποίηση στο κέντρο ενεργειών από την εφαρμογή mail, ότι οι ρυθμίσεις του λογαριασμού Outlook είναι παλιές. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Τα emails μου έρχονται κανονικά πάντως και δεν έχω παρατηρήσει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

1 φορά την ημέρα, μου βγάζει μια ειδοποίηση στο κέντρο ενεργειών από την εφαρμογή mail, ότι οι ρυθμίσεις του λογαριασμού Outlook είναι παλιές. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Τα emails μου έρχονται κανονικά πάντως και δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Καλημέρα. Τα ίδια και σε εμένα και σε εταιρικο και σε yahoo λογαριασμούς. Μάλλον κάποιο bug μπορεί να είναι.

Κάτι άλλο που μου κανει, σε 830, είναι ότι κάποιες φορές η οθόνη κανει ενα στιγμιαίο σβήσιμο, μισο δεύτερο. Αυτό εμφανίστηκε με την τελευταία αναβάθμιση. Το έχει παρατηρησει κάνεις άλλος;

Επίσης με την τελευταία αναβάθμιση του mail app, πάλι στην οθόνη ειδοποιήσεων δεν γκρουπσρει τα mail ανά λογαριασμο αλλά τα έχει όλα μαζί ως Outlook Mail....πολύ ενοχλητικό....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...