Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε νομίζω ότι υπάρχει εφαρμογή από τη 'μαμά' του που να μπορεί (αποτελεσματικά) να καθαρίσει σκουπίδια - πιστεύω ότι χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάποια 3rd party εφαρμογή.

 

Εγώ, αντί του Clean Master (το οποίο αν δεν εχεις το νου σου να του... κόψεις λίγο τη φόρα απο τις ρυθμίσεις, μπορεί να σου σβήσει και αρκετή χρήσιμη πληροφορία από το τηλέφωνο), θα σου συνιστούσα κάτι σαν το SD Maid (κατά προτίμηση το Pro version), το οποίο κάνει... διεξοδικό καθάρισμα, αλλά δεν κάνει ζημιές αλλού.

 

Edit:

Με πρόλαβε ο NeOSL! :)

of topic, αλλά το sdmaid pro τι δυνατότητες ξεκλειδώνει ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

of topic, αλλά το sdmaid pro τι δυνατότητες ξεκλειδώνει ?

Για να είμαι απολύτως ειλικρινής, δε θυμάμαι πια! :lol:

Χρησιμοποιώ τόσα χρόνια το Pro, που έχω ξεχάσει!

Από μια ματιά που έριξα όμως τώρα στο site του developer (γιατί η σελίδα στο Play Store δεν είναι και πολύ διαφωτιστική...),

φαίνεται ότι το 'απλό' version σκανάρει κανονικά τη συσκευή, σου δείχνει τι βρήκε για σβήσιμο, αλλά... δε σου δίνει τη δυνατότητα να το σβήσεις! Ένα καλό κίνητρο για να πάρει κανείς το Pro... :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το μη-pro γενικα δεν κανει τπτ.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν σε ικανοποιεί το μέγεθος, είναι το ελάχιστο δυνατό που μπορεί να φτάσει ο Nova Launcher.

δες το screenshot :

[ATTACH]63931[/ATTACH]

 

ειναι καλο το μεγεθος αυτο αλλα χρησιμοποιώ ηδη τον APEX οποιο εχω βολευτει και δεν θα ηθελα να τον αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή να μου πει ΤΙ μπορεί να φταίει....

Το τηλέφωνο μου είχε έρθει από Vickmall και φορούσε την V1.....Υπήρχαν κάποια θέματα σε ορισμένους που εγώ δεν τα είχα οπότε κάποια παιδιά από εδώ μου πρότειναν να μην κάνω αναβάθμιση αφού δεν έχω θέματα και να μείνω όπως είμαι.(στη V01).

 

Εχουν περάσει αρκετοί μήνες από τότε και βλέπω ότι οι περισσότεροι έχετε την V08......Οταν παω στην ενημέρωση συστήματος μου λέει ότι έχω την νεότερη....:cry::cry:......πως γίνετε αυτό αφού έχω την V01?......Ψάξε-ψάξε βρήκα ότι για να πάω στην V08 και να την "δει" το κινητό σαν ενημέρωση θα πρέπει να περάσω από needrom πρώτα την V05.

 

Δεν μπορώ με τίποτα....δεν βγαίνει καμία μπάρα.....δεν κάνει τίποτε......με SP flash tool και την γνωστη διαδικασία.

Προσπαθώ με κλειστό τηλέφωνο χωρίς μπαταρία.....με κλειστό τηλέφωνο με μπαταρία......Download only.......firmware upgrade......τσεκαρισμένο το PRELOADER.......χωρίς τσεκ το PRELOADER.....με κατεβασμένο άλλο sp tool......με κατεβασμένη ξανά από αλλού την ρομ......με αλλαγή καλωδίου USB.........δεν γίνετε τίποτα........μετά το κουμπί download που πατάω προσπαθώ αμέσως-σε κλάσματα δευτερολέπτου να το συνδέσω.......προσπαθώ μετά από λίγα δευτερόλεπτα.......τίποτα.....κατεβασμένοι όλοι οι drivers οι οποίοι εγκαταστάθηκαν σωστά-διότι πριν τους κατεβάσω το τηλέφωνο δεν το έβλεπε το pc......ενώ μετά τους drivers που πέρασα , όταν το συνδέω ....γράφει s200....άρα περάστηκαν σωστά.

 

Είναι κάτι στην διαδικάσια που κάνω λάθος ?......όχι με την σειρά που πρέπει ?.....κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα ?

Δεν περνάει με τίποτα την V05 με SP Tool για να "δει" μετά και να περάσει μέσω wifi την τελευταία V08.....

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστάς drivers, επιλέγεις στο SPFlash το αρχείο scatter της αναβάθμισης, βεβαιώσου ότι είναι επιλεγμένο το Firmware Upgrade αντί του Download, πάτα το κουμπί Download, σύνδεσε το κινητό στον υπολογιστή (απενεργοποιημένο), αφαίρεσε τη μπαταρία και ξαναβάλε την αμέσως. Έτσι θα πρέπει να ξεκινήσει η αναβάθμιση.

Φυσικά, πιο πριν κάνε ένα backup επαφών κτλ. Επίσης, βεβαιώσου ότι είναι φορτισμένο.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο talos_2002 .

 

επιπρόσθετα...

αν έχεις Windows 7 - 8 - 8.1 - 10 , είναι πολύ πιθανό να μην εγκαθιστούνται οι drivers (και ας δείχνει ότι τελείωσε επιτυχώς το installation) λόγω των unsigned drivers.

μια αναζήτηση στην Google "unsigned drivers windows Χ" (όπου Χ= αριθμός του λειτουργικού) θα σε βοηθήσει να γίνει σωστή εγκατάσταση.

Αν νομίζεις ότι θα μπλέξεις κι άλλο, βρες ένα σύστημα με Windows XP να ξεμπερδεύεις.

 

edit: την πρώτη φορά που προσπάθησα να βάλω την v05 παίζει να έφαγα και 2 ώρες! ενώ είναι (τελικά) τόσο απλό.

Edited by NeOSL
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδια.......ευχαριστώ πολύ......τελικά δεν χρειάστηκαν unsigned drivers windows........

 

Το αναφέρω μήπως και κάποιος άλλος δυσκολευτεί και δεν μπορεί να το κάνει......

το πρόβλημα που δεν γίνοταν η αναβάθμιση ΄( το βήμα που δεν έκανα )....είναι ότι πρέπει(όπως συμβούλευσε παραπάνω ο talos_2002).....μόλις συνδεθεί το κινητό.....να βγαλεις την μπαταρία και να την ξαναβάλεις σχετικά γρήγορα.....μετά ξεκινά η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για την οθονη του- σε μαυρο. Αν καποιος το εχει brickαρει- καψει λιωσει κτλ, ας μου στειλει πμ.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από έξι μήνες συμβίωσης με το S200 δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Η χρήση του εκτός από κλήσεις (απροβλημάτιστες) και μηνύματα είναι αρκετό ίντερνετ, viber, mail, μουσική, ράδιο, φωτογραφίες. Με καλύπτει σε όλα. Όντως το gps με χρήση κυρίως της εφαρμογης maps δεν κατάφερε να λειτουργήσει σωστά. Συνήθως με εμφανίζει ένα τετράγωνο (οικοδομικό) πιο δίπλα. Προς το παρόν δεν μου χρειάζεται ιδιαίτερα. (v08, rooted)
Link to comment
Share on other sites

Πως το έχεις ρουταρει φιλε μου?? Δεν έχω ιδεα από ρουταρισμα, εχω και γω την 08..
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω πάρει και εγώ ένα S200 απο τα μέσα Ιουλίου και μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κανάνα πρόβλημα. Η μπαταρία με σκληρή χρήση(παιχνίδια) κρατάει 1 1/2 μέρες. Αν δεν παίξω παιχνίδια και πάντα σε 2G δίκτυο μπορεί να κρατήσει και 3 μέρες. Δεν χρησιμοποιώ data. Μόνο wifi όποπυ και όταν το χρειαστώ(το ενεργοποιώ εγώ) . Δουλέυω το battery doctor αρκετά . Οι κάμερες του πολύ καλές . Πήρα και μια δεύτερη ματαρία (κάβα) με 7,90 € απο my24shop.gr (αγία παρασκευή) και μια δεύτερη πλάτη (απο afasia.gr) με παραγγελία γιατί επειδή έχω βάλει θήκη που κολλάει στο πίσω μέρος , 'οταν το θέλω χωρίς την θήκη αλλάζω πλάτη. Και δεν σπάει η πλάτη(βγαίνει -μπαίνει πανεύκολα).

 

Έχω πάρει και εγώ ένα S200 απο τα μέσα Ιουλίου και μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κανάνα πρόβλημα. Η μπαταρία με σκληρή χρήση(παιχνίδια) κρατάει 1 1/2 μέρες. Αν δεν παίξω παιχνίδια και πάντα σε 2G δίκτυο μπορεί να κρατήσει και 3 μέρες. Δεν χρησιμοποιώ data. Μόνο wifi όποπυ και όταν το χρειαστώ(το ενεργοποιώ εγώ) . Δουλέυω το battery doctor αρκετά . Οι κάμερες του πολύ καλές . Πήρα και μια δεύτερη ματαρία (κάβα) με 7,90 € απο my24shop.gr (αγία παρασκευή) και μια δεύτερη πλάτη (απο afasia.gr) με παραγγελία γιατί επειδή έχω βάλει θήκη που κολλάει στο πίσω μέρος , 'οταν το θέλω χωρίς την θήκη αλλάζω πλάτη. Και δεν σπάει η πλάτη(βγαίνει -μπαίνει πανεύκολα).

Το κινητό έχει V_01 και η lock screen είναι το BIG BΕΝ και δεν αλλάζει , όπως επίσης δεν υπάρχει καθόλου η παραμετροποίηση όπως όταν αλλάζεις σελίδα στα προγράμματα( να φεύγουν δεξιά - να φεύγουν αριστερά -να κάνουν σαν κύβος κλπ) . Έχει μόνο έναν στάνταρτ τρόπο. Επίσης όταν προσπαθήσω να κάνω αναβάθμιση μου λέει ότι είμαι ενημερωμένος.

Μα η έκδοση V_05 ή V_08 που διαβάζω εδώ τι είναι και πως γίνεται. Ξέρει κανείς ;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα το κινητο απο το everbuying και αντιμετωπιζω ενα προβλημα, στην κληση ενω ακουω τον συνομιλλητη δεν ακουγομαι εγω......τι επαναφορα εκανα τι ρυθμισεις κοιταξα το προβλημα επιμενει.μαλλον ηρθε με χαλασμενο το μεγαφωνο μπορω να κανω κατι; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που οι περισσότεροι θα συνιστούσαν, την επαναφορά εργ. ρυθμίσεων, την έκανες ήδη, οπότε...

Θα σου έλεγα δοκίμασε να δεις αν σε ακούν με κάποιο handsfree, ενσύρματο ή ασύρματο (αν ναι, τότε όντως το μικρόφωνο της συσκευής είναι... καπούτ) και επικοινώνησε με το μαγαζί που το πήρες για να κανονίσεις επιστροφή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ ένα S200 απο τα μέσα Ιουλίου και μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κανάνα πρόβλημα. Η μπαταρία με σκληρή χρήση(παιχνίδια) κρατάει 1 1/2 μέρες. Αν δεν παίξω παιχνίδια και πάντα σε 2G δίκτυο μπορεί να κρατήσει και 3 μέρες. Δεν χρησιμοποιώ data. Μόνο wifi όποπυ και όταν το χρειαστώ(το ενεργοποιώ εγώ) . Δουλέυω το battery doctor αρκετά . Οι κάμερες του πολύ καλές . Πήρα και μια δεύτερη ματαρία (κάβα) με 7,90 € απο my24shop.gr (αγία παρασκευή) και μια δεύτερη πλάτη (απο afasia.gr) με παραγγελία γιατί επειδή έχω βάλει θήκη που κολλάει στο πίσω μέρος , 'οταν το θέλω χωρίς την θήκη αλλάζω πλάτη. Και δεν σπάει η πλάτη(βγαίνει -μπαίνει πανεύκολα).

 

 

Το κινητό έχει V_01 και η lock screen είναι το BIG BΕΝ και δεν αλλάζει , όπως επίσης δεν υπάρχει καθόλου η παραμετροποίηση όπως όταν αλλάζεις σελίδα στα προγράμματα( να φεύγουν δεξιά - να φεύγουν αριστερά -να κάνουν σαν κύβος κλπ) . Έχει μόνο έναν στάνταρτ τρόπο. Επίσης όταν προσπαθήσω να κάνω αναβάθμιση μου λέει ότι είμαι ενημερωμένος.

Μα η έκδοση V_05 ή V_08 που διαβάζω εδώ τι είναι και πως γίνεται. Ξέρει κανείς ;

 

Αυτό το έχεις δοκιμάσει;

Πρίν λίγο διάστημα είχα στείλει e-mail στην CUBOT για την αναβάθμιση και τον τρόπο που έπρεπε να ακολουθήσω. Μου έστειλαν οδηγίες που από τα λίγα που μπόρεσα να καταλάβω, ήταν ότι το πράγμα λειτουργούσε λίγο ερασιτεχνικά ( με παρέπεμψαν σε κάποιο μπλόκ , που έπρεπε να κατεβάσω κάποιο λογισμικό κλπ).Αίσχος. Οποιαδήποτε σοβαρή εταιρία δεν σε παραπέμπει σε μπλόκ. Έχει στο site της το λογισμικό αναβάθμιση και τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγο διάστημα είχα στείλει e-mail στην CUBOT για την αναβάθμιση και τον τρόπο που έπρεπε να ακολουθήσω. Μου έστειλαν οδηγίες που από τα λίγα που μπόρεσα να καταλάβω, ήταν ότι το πράγμα λειτουργούσε λίγο ερασιτεχνικά ( με παρέπεμψαν σε κάποιο μπλόκ , που έπρεπε να κατεβάσω κάποιο λογισμικό κλπ).Αίσχος. Οποιαδήποτε σοβαρή εταιρία δεν σε παραπέμπει σε μπλόκ. Έχει στο site της το λογισμικό αναβάθμιση και τις οδηγίες.

Μπορείς να ανεβάσεις το mail που έστειλες και αυτό που σου απάντησαν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, μου έπεσε το κινητό και τώρα έχει πρόβλημα το μικρόφωνο του. Ο συνομιλητής μ' ακούει με δυσκολία. Μήπως γνωρίζεται κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να ασχολείται με κινητά μπας και το γλιτώσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Το digitizer καταστραφηκε ολοσχερως, οποτε το τιμημενο οσο ισως κανενα αλλο κινεζικο s200 δινεται για ανταλλακτικα (εκτος digitizer βεβαια). πμ me.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

 

Παρατηρώ ότι τώρα τελευταία φορτίζω το κινητό και όταν το βγάζω, η μπαταρία από το 100% έχει παέι στο 80% σε χρόνο dt..Σήμερα το πρωι το έβγαλα από τον φορτιστη και μέχρι να παω στη δουλειά μου, μέσα σε μιση ωρα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΛΙΣΩ αποφορτίστηκε στο 79%!!! Συμβαίνει το ίδιο και με σας??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...