Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο κόστισε ο έλεγχος (σε χρόνο και χρήμα)?

 

Δεν ξερω.Δεν το αφησα ακομα.Ψαχνω μηπως φταιει καμια ρυθμιση.Θα το παω μαλλον απο δευτερα και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πηγα στο γερμανο και ειπαν οτι φταιει οτι εχει πεσει και οι κεραιες δεν κανουν καλη επαφη πλεον.

Δεν ξερω.Δεν το αφησα ακομα.Ψαχνω μηπως φταιει καμια ρυθμιση.Θα το παω μαλλον απο δευτερα και θα σου πω.

Εγώ τώρα μπερδεύτηκα, μάλλον παραήπια! :lol:

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, ύστερα από σχεδόν 1.5 χρόνο χρήσης, μπορώ να πώ πώς άξιζε τα λεφτά του το cubot.

Θετικά:

-Η μπαταρία δεν παρουσίασε ποτέ περίεργη συμπεριφορά. Δεν μου έχει τύχει απότομη μείωση ποτε.

-Καλό σήμα Wifi.

-Οι κάμερες για interpolated έχουν σχετικά καλή ποιότητα, ειδικά όταν υπάρχει καλός φωτισμός. Αν και η μπροστινή φαίνεται να τραβάει καλύτερης ποιότητας φώτογραφίες.

-Το είχα πάρει μαζί μου στο στρατό και παρόλα τα πεσίματα ,τη σκόνη και τη ζέστη (μιλάμε για 40+ βαθμούς) δεν παρουσίασε βλάβη.

-Παιχνίδια δεν έχω παίξει πολλά. Αλλά μπορώ να επιβεβαιώσω ότι KOTOR, SUBWAY SURFERS, και 1-2 racing games που κατέβασα τα σηκώνει καλά. KOTOR που είναι και σχετικά μεγάλο παιχνίδι σε 2 ώρες έφαγε περίπου το 50% της μπαταρίας. Επίσης χρησιμοποίησα και το Drastic emulator αρκετά και η κατανάλωση μπαταρίας ήταν λογική, το ίδιο και η θερμοκρασίες για 1 ώρα που έχω παίξει το μέγιστο.

-Κατά μέσο όρο το κινητό αντέχει 8-9 ώρες μεικτών δραστηριοτήτων wifi/gaming σύμφωνα με την χρήση οθόνης. Προσθέτοντας τις ώρες αδράνειας φτάνουμε τις 60 ώρες χωρίς φόρτιση.

 

Αρνητικά:

-Μετά τον 6ο μήνα χρήσης παρατηρώ αστάθεια στο ήχο από το ηχείο. Αυτό συμβαίνει στα video μόνο. Mkv, mp4 youtube.

-Η φόρτιση είναι κάπως μπελαλίδικη. Ο φορτιστής δεν κάνει καλή επαφή με το βύσμα του κινητού και εχώ ξυπνήσει αρκετές φορές για να διαπιστώσω οτι το κινητό σταμάτησε να φορτίζει στη μέση τής νύχτας. Το αντιμετώπιζω βάζοντας το καλώδιο του φορτιστή κάτω από κάτι βαρύ, και το κινητό κόντρα σε αυτό.

-Επίσης το κινήτο δείχνει οτι φορτίζει στις 2 ώρες αλλά τελικά χρειάζεται 4 για πλήρη μπαταρία.

-Ενα πρόβλημα που παρατήρησα που μπορεί να μήν είναι 100% σφάλμα του κινητού, είναι η ετοιμότητα κυψέλης που σύμφωνα με τη μέτρηση της μπαταρίας χρησιμοποιεί εως και 40%. Αυτό μπορεί να είναι είτε επειδή οι μετρήσεις του κινητού είναι λάθος, είτε επειδή η κεραία του κινητού είναι ελαττωματική, είτε επειδή η κάρτα sim της wind που έχω έχει θέμα. Πάντως όταν βρίσκομαι σε μέρος που δεν έχει καλή κάλυψη π.χ στο χωριό, τότε η μπαταρία διαρκεί 1 ώρα λιγότερο.

-Τα γραφικά κύλισης γκλιτσάρουν ορισμένες φορές κυρίως όταν βλέπω κανένα webm αρχείο στο chrome. Aπλά κλείνω την οθόνη και διορθώνεται αμέσως.

-Η cubot δεν έχει βγάλει ένα firmware/rom update από τότε που το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ύστερα από σχεδόν 1.5 χρόνο χρήσης, μπορώ να πώ πώς άξιζε τα λεφτά του το cubot.

Θετικά:

-Η μπαταρία δεν παρουσίασε ποτέ περίεργη συμπεριφορά. Δεν μου έχει τύχει απότομη μείωση ποτε.

-Καλό σήμα Wifi.

-Οι κάμερες για interpolated έχουν σχετικά καλή ποιότητα, ειδικά όταν υπάρχει καλός φωτισμός. Αν και η μπροστινή φαίνεται να τραβάει καλύτερης ποιότητας φώτογραφίες.

-Το είχα πάρει μαζί μου στο στρατό και παρόλα τα πεσίματα ,τη σκόνη και τη ζέστη (μιλάμε για 40+ βαθμούς) δεν παρουσίασε βλάβη.

-Παιχνίδια δεν έχω παίξει πολλά. Αλλά μπορώ να επιβεβαιώσω ότι KOTOR, SUBWAY SURFERS, και 1-2 racing games που κατέβασα τα σηκώνει καλά. KOTOR που είναι και σχετικά μεγάλο παιχνίδι σε 2 ώρες έφαγε περίπου το 50% της μπαταρίας. Επίσης χρησιμοποίησα και το Drastic emulator αρκετά και η κατανάλωση μπαταρίας ήταν λογική, το ίδιο και η θερμοκρασίες για 1 ώρα που έχω παίξει το μέγιστο.

-Κατά μέσο όρο το κινητό αντέχει 8-9 ώρες μεικτών δραστηριοτήτων wifi/gaming σύμφωνα με την χρήση οθόνης. Προσθέτοντας τις ώρες αδράνειας φτάνουμε τις 60 ώρες χωρίς φόρτιση.

 

Αρνητικά:

-Μετά τον 6ο μήνα χρήσης παρατηρώ αστάθεια στο ήχο από το ηχείο. Αυτό συμβαίνει στα video μόνο. Mkv, mp4 youtube.

-Η φόρτιση είναι κάπως μπελαλίδικη. Ο φορτιστής δεν κάνει καλή επαφή με το βύσμα του κινητού και εχώ ξυπνήσει αρκετές φορές για να διαπιστώσω οτι το κινητό σταμάτησε να φορτίζει στη μέση τής νύχτας. Το αντιμετώπιζω βάζοντας το καλώδιο του φορτιστή κάτω από κάτι βαρύ, και το κινητό κόντρα σε αυτό.

-Επίσης το κινήτο δείχνει οτι φορτίζει στις 2 ώρες αλλά τελικά χρειάζεται 4 για πλήρη μπαταρία.

-Ενα πρόβλημα που παρατήρησα που μπορεί να μήν είναι 100% σφάλμα του κινητού, είναι η ετοιμότητα κυψέλης που σύμφωνα με τη μέτρηση της μπαταρίας χρησιμοποιεί εως και 40%. Αυτό μπορεί να είναι είτε επειδή οι μετρήσεις του κινητού είναι λάθος, είτε επειδή η κεραία του κινητού είναι ελαττωματική, είτε επειδή η κάρτα sim της wind που έχω έχει θέμα. Πάντως όταν βρίσκομαι σε μέρος που δεν έχει καλή κάλυψη π.χ στο χωριό, τότε η μπαταρία διαρκεί 1 ώρα λιγότερο.

-Τα γραφικά κύλισης γκλιτσάρουν ορισμένες φορές κυρίως όταν βλέπω κανένα webm αρχείο στο chrome. Aπλά κλείνω την οθόνη και διορθώνεται αμέσως.

-Η cubot δεν έχει βγάλει ένα firmware/rom update από τότε που το πήρα.

 

- Αν δεν είχες το πρόβλημα απο την 1η μέρα θα έλεγα οτι οι στρατιωτικές ασκήσεις του άφησαν ένα κουσούρι.

- Όταν το δίκτυο δεν έχει καλό σήμα ΟΛΑ τα κινητά ξοδεύουν περισσότερη ενέργεια για να κρατήσουν επαφή. Διάλεξες την κατάλληλη εταιρία κι εσύ! :lol:

- Όταν το αγόρασα έβγαλαν 2-3 αναβαθμίσεις. Το παράτησαν 2 μήνες μετά την κυκλοφορία. Και γιατί να σκάσουμε? Μια χαρά δουλεύει. Ασε τα πειραματόζωα να γκρινιάζουν για 5.1 κλπ. Δεν είναι απαραίτητα καλύτερα. Έτσι κι αλλιώς φτηνά το πήραμε. Με τα ίδια λεφτά τώρα παίρνεις το Vernee Thor με τεράστια διαφορά στα χαρακτηριστικά.

 

(Εμένα που δε δουλεύει το gps απο την 1η μέρα...τι να πώ??? Ουτε τα pokemon δε μπορώ να παίξω! :p )

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
13 μήνες άψογης συμβίωσης με το κινητό. Κανένα πέσιμο , ούτε μία γρατζουνιά μέσα σε flip case με την ζελατίνα οθόνης όπως το είχα παραλάβει από my24shop.gr. Απροβλημάτιστη λειτουργία σε μπαταρία , κλήσεις , φόρτιση , κάμερα , παιχνίδια , gps , ήχος , βίντεο , μουσική . Η μπαταρία σκύλος κρατάει 1,5 μέρες με παιχνίδια και ιντερνετ, facebook κλπ . Φεύγω για δουλειά το πρωί με 100% και αν δεν μιλήσω καθόλου στο κινητό ή δεν το χρησιμοποιήσω με άλλο τρόπο γυρίζω το απόγευμα με 100% . Συνεχίζουμε ακάθεκτα γιατί δεν υπάρχει λόγος για αλλαγή. Ούτως ή άλλως έχω 2 χρόνια εγγύηση απο my24shop.gr. Φωτογραφίες για τα λεφτά του καταπληκτικές.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άκυρο.

Τελικά είχε τελειώσει το υπόλοιπο της κάρτας...

Ανανέωσα, έκανα επανεκκίνηση και πλέον όλα ΟΚ

ρε παλικάρια εδώ και κανα δυο μέρες δεν έχω σύνδεση με data.

έχω πακέτο wind mobile broadband και το τσέκαρα ότι έχω αρκετό υπόλοιπο.

 

Έχω κοιτάξει όλες τις ρυθμίσεις αλλά δε βλέπω κάτι στραβό.

Τι μπορεί να φταίει;

 

θυμάμαι παλιότερα μου είχε κάνει κάτι παρόμοιο αλλά κάπως έστρωσε, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ πως!

 

Για δώστε καμιά βοήθεια πλιζ!

Edited by diplo
Link to comment
Share on other sites

Απο όσο θυμάμαι μαζί πάνε! Έτσι κι αλλιώς τα κινητά με ίδια χαρακτηριστικά κοστίχουν τώρα 50-60 ευρώ. Δεν πολυαξίζει να ασχολείσαι.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανεις που εχει s200 χαλασμενο κ δεν το χρειαζεται?δεν με ενδιαφερει οθονη ουτε η πλακετα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο'μενα....

 

Εχοντας και εγω το κινητό εδω και 1,5 χρονο θεωρω οτι ήταν καλη επιλογη...

Το έχω ζορισει αρκετά ....εχει πέσει κάτω.... αλλα μεχρι τώρα ακόμα αντέχει...

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω παρατηρήσει εδω και λίγο καιρο είναι το θέμα της υπεθέρμανσης κυρίως όταν παιζω κανα παιχνιδι (Clash Royale ....τρελό κολλημα :p)

 

Ανεβάζει θερμοκρασια ....βγάζει μυνημα overheated και μετα απο λίγο κλείνει....

 

Υπάρχει λύση σε αυτό ....είναι πρόβλημα της μπαταριάς? Το σημείο που πραγματικά καίει είναι εκει που είναι η κάμερα συνηθως.....

 

Ευχαριστώ εκ'τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εκεί βρίσκεται ο επεξεργαστής. Κι εγώ παίζω με τις ώρες! Γενικά ζεσταίνεται αλλά όχι σε επικίνδυνο επίπεδο. Δές μήπως τρέχει καμιά εφαρμογή απο πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Εκεί βρίσκεται ο επεξεργαστής. Κι εγώ παίζω με τις ώρες! Γενικά ζεσταίνεται αλλά όχι σε επικίνδυνο επίπεδο. Δές μήπως τρέχει καμιά εφαρμογή απο πίσω.

 

Ευχαριστω Stargr για την απαντηση...

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα βάλει μια εφαρμογη COOLIFY μπας και διορθώσει τα πράγματα......

 

Σιγουρα μου βγάζει μύνημα απο το Coolify(Dismiss/Snooze) αλλες φορες λίγο πριν κλεισει πεταέι ένα MTK ... overheated... (δεν θυμαμαι ακριβως)

Πως θα μπορούσα να κάνω κάτι σχετικα με αυτο ή πως μπορω να βρω αν κάποια άλλη εφαρμογη δημιουργεί πρόβλημα

 

Ενημερωτικα οταν είμαι σε game ανεβάζει μια θερμοκρασία 52-55 βαθμους και μετα κλείνει....

Οταν λες επικίνδυνο επιπεδο τι εννοεις? :P Παίζει να πάρει φωτιά?

Αν προσπαθήσω να το ανοίξω κατευθείαν μερικές φορές βγάζει ένα μύνημα οτι το κινητο είναι overheated πριν καν μπει στο loading του Android.

 

Στην καθημερινη χρήση του είναι οκ.....

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ είναι ζεστό, αλλά αντέχω να το πιάσω. Παίζω 2-3 ώρες συνέχεια, και μπαταρία απο 100% στο 20% χωρίς τα δικά σου θέματα. Πήγαινε στις Ρυθμίσεις - Εφαρμογές και δες ποιές τρέχουν. Δες στην μπαταρία τι τρώει μεγάλο ποσοστό μήπως δεις κάτι περίεργο. Κλείσε προγράμματα παρακολούθησης μπαταρίας - εφαρμογών κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρακαλώ χρειαζομαι τη βοήθεια σας. Το έχω το κινητό 1.5 χρόνο και τους τελευταίους 2 μήνες όταν είμαι συνδεδεμένος στο internet ( όχι απαραίτητα στο chrome) μου πετάει διαφημίσεις διαφόρων εφαρμογών. Σε αυτο το σημείο το μόνο που μπορώ να κάνω στο κινητό είναι να πατήσω το Χ που βρίσκεται πάνω δεξιά στην οθόνη. Δυστυχώς όμως 9/10 φορες η εφαρμογή κατεβαίνει από μόνη της και μετά αναγκάζομαι να την κάνω uninstalled . Το πρόβλημα είναι ότι μου τρώει σχεδόν όλα τα δεδομένα κάθε μήνα. Έχω αλλάξει launcher έχω κατεβάσει διάφορα antivirus αλλά τίποτα. Τι μου προτείνετε να κάνω? Να σημειωθεί ότι έχω την αρχική rom. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις root κάνε factory reset, αφού πάρεις backup επαφές, φωτογραφίες και όσες εφαρμογές νομίζεις ότι πρέπει...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει root. Αν κάνω τώρα επαναφορά θα χαθεί το root? Για να είμαι ειλικρινής αν είναι να φτιάξει σίγουρα το πρόβλημα που έχω ας χάσω το root. Το θέμα είναι μην γίνεται το ίδιο και μετά και εν τέλη χάσω απλά το root
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το TouchPal όχι. Τώρα κατεβάζει συνέχεια ένα για μπαταρία και ένα health care. Πιο παλιά κατέβαζε διαφορές άλλες τελείως άκυρες εφαρμογές όπως κάποιες για ζώδια κλπ. Γενικά έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός από system reset και το να του περάσω άλλη ρομ. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω για αυτό είπα να το γράψω εδώ μήπως είχε κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα διάβασα καλύτερα τι έγραψες πριν. Δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί αν θυμάμαι καλά ξεκίνησε να το κάνει κάνα χρόνο αφού έκανα εγκατάσταση το TouchPal. Τώρα αν προέκυψε αυτό από κανένα update δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα εχθές να κάνω install το addfree και δεν μπορούσα γιατί μου έβγαζα στο τελευταίο βήμα ότι δεν βρίσκει ελεύθερο partition για να κάνει install τα hosts. Δεν ξέρω για ποιο λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει root. Αν κάνω τώρα επαναφορά θα χαθεί το root? Για να είμαι ειλικρινής αν είναι να φτιάξει σίγουρα το πρόβλημα που έχω ας χάσω το root. Το θέμα είναι μην γίνεται το ίδιο και μετά και εν τέλη χάσω απλά το root

 

Εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα. Το root το ξανακάνεις δεν είναι θεμα. Και σε περίπτωση που ξαναγίνει το ίδιο θέλει αλλαγή rom.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Θέλω να κάνω το update από Vo2 σε vo5. Ενώ το έχω κατεβάσει το update και μπαινεινστο recovery mode μετά από λίγο βγάζει error και 4 - 5 επιλογές που λένε

Reboot the system

Apply update from ADB

Apply update from SD

Apply update from cache

Backup user data

 

Γνωρίζει κανείς γιατί βγάζει error και τι πρέπει να κάνω για να κάνω την αναβάθμιση? ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι να είχε το πρόβλημα κάποιος άλλος. Κακώς το άφησες τόσο καιρό. Θα έλεγα να γυρίσεις το κινητό σε εργοστασιακή κατάσταση, reset. Και να δοκιμάσεις το update με το κινητό καθαρό απο εφαρμογές και ρυθμίσεις. Όλα back up.
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι να είχε το πρόβλημα κάποιος άλλος. Κακώς το άφησες τόσο καιρό. Θα έλεγα να γυρίσεις το κινητό σε εργοστασιακή κατάσταση, reset. Και να δοκιμάσεις το update με το κινητό καθαρό απο εφαρμογές και ρυθμίσεις. Όλα back up.

 

τοτε που το ειχα παρει είχα προσπαθήσει πάλι να κάνω το update και έβγαζε ακριβώς το ίδιο error. Δεν είχα δώσει όμως σημασία γιατί η συσκευή δούλευε τέλεια και δεν με έκαιγε να κάνω το update. Να δοκιμάσω να την περάσω από το need rom ή δεν θα έχει διαφορά ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...