Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα,

Παρατηρώ ότι τώρα τελευταία φορτίζω το κινητό και όταν το βγάζω, η μπαταρία από το 100% έχει παέι στο 80% σε χρόνο dt..Σήμερα το πρωι το έβγαλα από τον φορτιστη και μέχρι να παω στη δουλειά μου, μέσα σε μιση ωρα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΛΙΣΩ αποφορτίστηκε στο 79%!!! Συμβαίνει το ίδιο και με σας??

Το είχα παρατηρήσει και γω στους έξι μήνες χρήσης. Από τότε η μπαταρία είναι με τα κέφια της.

Άλλοτε αποφορτίζεται γρήγορα και άλλοτε μοιάζει ατέλειωτη. Ασφαλές συμπέρασμα δεν έχω βγάλει, ίσwς βεβαια να μην είναι και ακριβής ο μετρητης του κινητού. Εγώ πήρα και μια δεύτερη να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δικο μου εχει επισης ενα bug με τη φωτεινοτητα. Πολλες φορες αυξομειωνεται μονη της.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

 

Παρατηρώ ότι τώρα τελευταία φορτίζω το κινητό και όταν το βγάζω, η μπαταρία από το 100% έχει παέι στο 80% σε χρόνο dt..Σήμερα το πρωι το έβγαλα από τον φορτιστη και μέχρι να παω στη δουλειά μου, μέσα σε μιση ωρα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΛΙΣΩ αποφορτίστηκε στο 79%!!! Συμβαίνει το ίδιο και με σας??

Χωρίς να γνωρίζω αν σβήνεις καθόλου τη συσκευή, το δικό μου (αγορασμένο τον Ιανουάριο) σβήνοντάς το 1-2 φορές το μήνα μετά από φόρτιση, σταμάτησε να μου το κάνει. Το είχα παρατηρήσει κι εγώ κάποιες φορές ότι πεφτει πιο γρήγορα η μπαταρία απ' ότι συνήθως και δοκιμάζοντάς το λύθηκε το πρόβλημα. Ελπίζω να βοήθησα ;)

pappao
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

 

Παρατηρώ ότι τώρα τελευταία φορτίζω το κινητό και όταν το βγάζω, η μπαταρία από το 100% έχει παέι στο 80% σε χρόνο dt..Σήμερα το πρωι το έβγαλα από τον φορτιστη και μέχρι να παω στη δουλειά μου, μέσα σε μιση ωρα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΛΙΣΩ αποφορτίστηκε στο 79%!!! Συμβαίνει το ίδιο και με σας??

χαρίζεται μπαταρία με το θέμα που αναφέρεις. μένω Αθήνα.

αν ενδιαφέρεσαι, στείλε μου PM να κανονίσουμε να συναντηθούμε να σ' την δώσω. (να την έχεις καβάντζα)

πριν πουλήσω το κινητό έκανα παραγγελίες 2 μπαταριών (η-μπέη & μπανγ-γκουντ). σε καμία από τις 2 δεν εμφανίστηκε το πρόβλημα της βύθισης, οπότε κατά 99.9% είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα της μπαταρίας.

δεν την ήθελε ο φίλος μου (αφού πήρε 2 φρέσκες) και μου έμεινε στην άκρη.

αν δεν ενδιαφέρεσαι, άσε ένα μήνυμα από κάτω, μήπως ενδιαφέρεται κάποιος άλλος να στείλει PM. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις σταμάτησε να μου δουλεύει το ακουστικό του κινητού. Για να ακούσω τι μου λένε βαχω ανοιχτή ακρόαση ή μέσω bluetooth. Παιζει κανένα φθηνο μαγαζί να μου το φτιαξει, Αγία Παρασκευή, Χαλάνδρι, Νέα Ιωνία και πέριξ ή Κέντρο ?

Υπάρχει περίπτωση να είναι softwariko πρόβλημα και να στρώσει με επαναγορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ?

Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά το ακουστικό δούλεψε. Έβαλα το mtk enginnering πειραξα κάτι και τώρα ακούγεται ! Το θέμα είναι ότι δεν ξερ τι πειραξα. Ξέρει κανεις με ποια συγκεκριμένη ρυθμιση δυναμώνει ο ήχος την σταδίων του ακουστικού, π.χ. hardware testing/audio θα ήθελα να το δυναμωσω όσο πάει..
Link to comment
Share on other sites

Για 24ωρες το κινητο ειχε κολλήσει στο 15%. Wifi, radio, 3G και data και τηλεφωνα, τα παντα ολα ανοικτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Να ευχαριστήσω και από αυτό εδώ το βήμα το φίλο NeOSL για την ευγενική χορηγία της μπαταρίας του κινητού και τις κατατοπιστικές πληροφορίες που μου έδωσε!

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από αρκετούς μήνες το κινητό όταν ανοίγω ορισμένες εφαρμογές (facebook,instagram) κολλάει και εμφανίζει μαυρη οθόνη. Κάνω εκκαθάριση προσωρινής μνήμης στις εφαρμογές, έτρεξα clean master κτλ, αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο πριν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. δοκίμασες απεγκατάσταση αυτών των εφαρμογών που εμφανίζεται το πρόβλημα ;

επίσης προτείνω και restart, και μετά πάλι την εγκατάσταση τους.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε άλλαξες τις τελευταίες μέρες μπορεί να το επιρρέασε. Αλλιώς τσέκαρε τι τρέχει απο πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφταιγε η κάρτα sd, την έβγαλα και έστρωσε το τηλέφωνο. :)

 

εννοεις οτι ειχες τις .. προβληματικες εφαρμογες στην καρτα?

και οταν τις μετεφερες στο χωρο του τηλεφωνου δουλευουν κανονικα?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τώρα που έβαλα την κάρτα στον υπολογιστή, την βλέπει κανονικά.

 

Αν εχεις χωρο στην συσκευη, καλυτερα οι ... δυσκολες εφαρμογες να ειναι εκει και οχι στην καρτα.

Στην καρτα μπορουμε να εχουμε τις φωτο, την μουσικη μας κλπ.

Ευτυχως σου ετυχε κατι απλο και οχι σοβαρο. Το συγκεκριμενο κινητο αν και το εχω δωσει, εχει μεινει στην καρδια μου.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετούς μήνες το κινητό όταν ανοίγω ορισμένες εφαρμογές (facebook,instagram) κολλάει και εμφανίζει μαυρη οθόνη. Κάνω εκκαθάριση προσωρινής μνήμης στις εφαρμογές, έτρεξα clean master κτλ, αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο πριν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

Ευχαριστώ.

νομίζω ότι έχεις το ίδιο πρόβλημα με αυτό που είχα αναφέρει πριν από αρκετό καιρό. πλέον το έχω δώσει, αλλά μου έκανε κι εμένα κάτι κόλπα όταν έβαλα κάρτα microsd.

συγγνώμη που δεν παραθέτω το ποστ, είναι πριν από καιρό και δεν έχω χρόνο για ψάξιμο τώρα.

το πρόβλημα το είχα λύσει ως εξής :

Όταν πατούσα το Power On button και περίμενα να μπει στο λειτουργικό, ΔΕΝ έβαζα αμέσως τα pins των καρτών sim, αλλά περίμενα να σβήσει από μόνη της η οθόνη, και μετά άναβα και τα έβαζα.

κατέληξα σε αυτήν την λύση όταν παρατήρησα ότι αρκετές φορές δεν ανταποκρινόταν σωστά το κινητό όταν έβαζα ΑΜΕΣΩΣ τα pins.

δοκίμασε το και παρακολούθησε το.

 

edit: το ποστ 1807 ήταν

Edited by NeOSL
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μέχρι τώρα είναι ΟΚ, αλλά θα έχω υπόψιν και την λύση σου NeOSL.
Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες ημερες εχω παρατηρήσει οτι οσους καλω μου κανουν παραπωνα οτι δεν με ακουν καλα, αλλα και εγω παρολο που εχω στο μεγιστο την ενταση του ακουστικου, δεν τους ακουω οπως παλαιωτερα. θυμαμε πιο παλια το ειχα στην μεση περιπου και παλι ηταν πολυ δυνατα.

σκεφτομαι μηπως εχει πιασει τιποτα σκουπιδακι μεσα και ειμαι σε σκεψεις να το ανοιξω για καποιο καθαρισμα.

το εχει συναντησει κανεις αυτο ?

εαν ανοιχτει, ειναι επικίνδυνο να μην κλεινει παλι, το εχει ανοιξει ποτε κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες. Προσεξε την ταινια των πλαινων κουμπιων και του ηχειου και αφαιρεσε τις ταινιες απο τα δυο κλιπς που εχει με το που ξεβιδωσεις το πισω καπακι. Σιγα σιγα και δεν εχεις να φοβασαι κατι. Οπως θα ανοιξει θα κλεισει. Καθαρισε λιγο το ακουστικο. Το μικροφωνο μπορει να χρειαστει αλλαγη. Αν χρειαστεις ανταλλακτικο επειδη δεν νομιζω να βρεις εχω εγω :) απο το δικο μου που παρεδωσε οθονη εδω και καιρο..
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες. Προσεξε την ταινια των πλαινων κουμπιων και του ηχειου και αφαιρεσε τις ταινιες απο τα δυο κλιπς που εχει με το που ξεβιδωσεις το πισω καπακι. Σιγα σιγα και δεν εχεις να φοβασαι κατι. Οπως θα ανοιξει θα κλεισει. Καθαρισε λιγο το ακουστικο. Το μικροφωνο μπορει να χρειαστει αλλαγη. Αν χρειαστεις ανταλλακτικο επειδη δεν νομιζω να βρεις εχω εγω :) απο το δικο μου που παρεδωσε οθονη εδω και καιρο..

 

ωραια, μου εδωσες κουραγιο. θα το κανω.

να σε ρωτησω, πιστευεις οτι πραγματικα μπορει να θελει καθαρισμα (ρωταω μιας και το εχεις ανοιξει) η ειναι ιδεα μου και μπορει να απλα να εχει φαει τα ψωμια του ?

εσυ βρηκες μεσα βρομια η λογους που να θελει καθαρισμα ?

Link to comment
Share on other sites

ωραια, μου εδωσες κουραγιο. θα το κανω.

να σε ρωτησω, πιστευεις οτι πραγματικα μπορει να θελει καθαρισμα (ρωταω μιας και το εχεις ανοιξει) η ειναι ιδεα μου και μπορει να απλα να εχει φαει τα ψωμια του ?

εσυ βρηκες μεσα βρομια η λογους που να θελει καθαρισμα ?

 

Λιγο καθαρισμα και σηκωνεις λιγο τα ποδαρακια του. Αν συνεχησει θες αλλαγη. *** Προσεχε την καλωδιοταινια που παει στα πλαινα κουμπια. Ξεκολας τα κουμπια με ενα κατσαβιδακι.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Λιγο καθαρισμα και σηκωνεις λιγο τα ποδαρακια του. Αν συνεχησει θες αλλαγη. *** Προσεχε την καλωδιοταινια που παει στα πλαινα κουμπια. Ξεκολας τα κουμπια με ενα κατσαβιδακι.

 

ok, το βραδακι θα το κανω. εισαι Αθηνα ? εχε τον νου σου μπας και χρειαστεί να στο φερω πακετο για συναρμολογιση ....)))))

Link to comment
Share on other sites

ok, το βραδακι θα το κανω. εισαι Αθηνα ? εχε τον νου σου μπας και χρειαστεί να στο φερω πακετο για συναρμολογιση ....)))))

 

Αθηνα , αν θες κατι μου λες

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Αθηνα , αν θες κατι μου λες

 

αδελφε, αφου ξεβιδωσα τις 7 βιδες μου εχει το πλαισιο εσωτερικα, δεν βρικα καποιο τροπο να ανοιξω το τηλεφωνο. το πιεσα σε διαφορα σημεία αλλα δεν φοβουμενος να μην γινει καποια ζημεια δεν πιεσα παραπανω. πως ξεκουμπωνει ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...