Jump to content

iPhone 6


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειδα οτι στελνουν και αντικαταβολη στο εχπανσυς .οντως?

 

Ναι με 36 ευρω συνολο με μεταφορικα. Ενω με καρτα η καταθεση 11

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με ποια courier στο εστειλαν ?
Μου έστειλαν μόνο το μαιλ ότι έγινε ship ξέρω όμως ότι με τα μεταφορικά που μου κράτησαν είναι από 1 έως 3 ημέρες η παράδοση αλλά θα τους πάρω και ένα τηλέφωνο αύριο να ρωτήσω αν δεν στείλουν μαιλ.

 

αν κανω παραγγελια απο expansys με πιστωτικη,οταν θα ερθει το κινητο πρωτα θα κανουν επιβεβαιωση της παραγγελιας η' αυτοματα χρεωνουν και στελνουν????
Φιλε δεν σε χρεώνουν την κάρτα αν δεν επιβεβαίωσης την παραγγελία θα σου στείλουν μαιλ που θα σου ζητούν κάποια στοιχεία και όταν τους τα στείλεις τότε θα προχωρήσουν την παραγγελία.
Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Όταν λες Γερμανία ; Μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος ;

Μου μπήκε και μένα το μικρόβιο να το αποκτήσω νωρίτερα ...:)

Όταν λέω γερμανια εννοώ το πήρα από Γερμανια περίπου ένα 150αρι πιο κάτω από Ελλάδα ... Εδώ ακόμα περιμένουμε...;)

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μέρες το έχω στα χέρια μου και είναι όντως εξαιρετικό, ειδικά ελέω iOS 8. Και σαφώς καλύτερη αυτονομία από το 5s, αν και θα την ήθελα καλύτερη.

Σαν ποιότητα όμως κατασκευής κατά τη γνώμη μου, απέχει μακράν του εξαιρετικού 4.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι ένα κατά τη γνώμη μου πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό τεστ...

 

iPhone 6 Vs Galaxy S5 Vs HTC M8

 

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μέρες το έχω στα χέρια μου και είναι όντως εξαιρετικό, ειδικά ελέω iOS 8. Και σαφώς καλύτερη αυτονομία από το 5s, αν και θα την ήθελα καλύτερη.

Σαν ποιότητα όμως κατασκευής κατά τη γνώμη μου, απέχει μακράν του εξαιρετικού 4.

 

Να που μια φορά θα συμφωνήσουμε. :)

Το iPhone 4 και το iPad 2 ήταν κορυφαία σε ποιότητα κατασκευής.

Το iPad Air δεν δίνει σε καμία περίπτωση την ίδια αίσθηση με το 2 το οποίο μετά από 3,5 χρόνια σκληρής χρήσης και δύο πτώσεις που έχουν αφήσει σημάδια μόνο στις γωνιές, συνεχίζει να λειτουργεί άψογα. Ή οθόνη δεν έχει γρατσουνιές σε αντίθεση με του air που κάνει γραμμές με τα μάτια.

 

Στο iPhone 6 μου αρέσει πολύ η κάμερα η οποία βελτιώθηκε στις λήψεις σε χαμηλό φωτισμό ενώ παραμένει η ικανότητα να δίνει καλές φωτογραφίες άμεσα και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.

 

Μου αρέσει η οθόνη που έχει δοθεί Ή απαιτούμενη προσοχή εκεί που χρειάζεται και όχι σε μια ξερή αύξηση της ανάλυσης.

 

Στα κατά είναι ότι παραμένει το θέμα της αίσθησης της θερμοκρασίας στο χέρι όταν χρησιμοποιείς 3g. Είναι κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει όσο το iPhone κατασκευάζεται με αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή όλα τα τσιπ "κολλημένα" στην λεπτή αλουμινένια πλάτη της συσκευής.

Ή ορίτζιναλ δερμάτινη θήκη σώζει την κατάσταση αφού το πρόβλημα είναι στην αίσθηση της θερμοκρασίας και όχι στην ίδια την θερμοκρασία. Ή συσκευή δεν αναπτύσσει μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε σύγκριση με άλλα smartphone.

 

Ή μπαταρία είναι 10+% καλύτερη από του 5s, αλλά δεν είναι αρκετή να καλύψει την αύξηση στην χρήση που αναπόφευκτα γίνεται, λόγο της μεγαλύτερης οθόνης.

Αν δεν το φορτίσεις στο ενδιάμεσο, στις 6 το απόγευμα τελειώνει.

Εκτός και αν δίνεις 840 ευρώ για να θαυμάζεις μια συσκευή με κλειστή οθόνη από τον φόβο μηπως ξεμείνεις . Για μένα που είμαι αρκετές ώρες σε χώρους εκτός γραφείου και μόνο με 3g, δεν αρκεί.

Για άλλους ίσως φτάνει, είτε γιατί δουλεύουν με tablet είτε γιατί φορτίζουν στο γραφείο.

Σίγουρα όμως δεν πας ταξίδι χωρίς power bank.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επικοινωνησα σημερα τηλεφωνικως με το expansys γιατι ενω εγινε ship η παραγγελια δεν μου εστειλαν μαιλ με ποια κουριερ το εστειλαν και μου ειπαν οτι το εχουν στειλει με dhl απλως γινεται πανικως με τα iphone και εχει ενα θεματακι η dhl και οτι στο τελος τις ημερας θα μου στειλουν και αριθμο φορτωτικης αυτα τα γραφω για οποιον εχει παραγγειλει απο expansys και εχει προβλημα γιατι μου ειπαν εχουν φερει λιγα κομματια και ειναι μονο για προπαραγγελιες.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επικοινωνησα σημερα τηλεφωνικως με το expansys γιατι ενω εγινε ship η παραγγελια δεν μου εστειλαν μαιλ με ποια κουριερ το εστειλαν και μου ειπαν οτι το εχουν στειλει με dhl απλως γινεται πανικως με τα iphone και εχει ενα θεματακι η dhl και οτι στο τελος τις ημερας θα μου στειλουν και αριθμο φορτωτικης αυτα τα γραφω για οποιον εχει παραγγειλει απο expansys και εχει προβλημα γιατι μου ειπαν εχουν φερει λιγα κομματια και ειναι μονο για προπαραγγελιες.

 

Λίγο υπομονή και θα έρθει, προφανώς έχουν πέσει όλοι μαζί, πάντως οι συσκευές δεν αποστέλλονται από Ελλάδα αλλά απο Λονδίνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αρχισει και πεφτουν οι τιμες και στα εδώ καταστήματα που το εχουν φερει , μολις με πήραν τηλ για το 6 16gb 800 euro και το 6+ 16GB 940 ολα απο UK.
Link to comment
Share on other sites

Να που μια φορά θα συμφωνήσουμε. :)

Σε πολλά συμφωνούμε, παρά τις διαφωνίες επί της βάσης :)

 

Το iPhone 4 και το iPad 2 ήταν κορυφαία σε ποιότητα κατασκευής.

Ούτε συζήτηση! Μακάρι και τα σημερινά να κατασκευάζονταν όπως εκείνα. Όμως marketing, καταναλωτικές προτιμήσεις και οικονομία ελέω βάρους, όγκου κ κόστους μεταφορικών μάλλον δεν το επιτρέπει.

 

Στα κατά είναι ότι παραμένει το θέμα της αίσθησης της θερμοκρασίας στο χέρι όταν χρησιμοποιείς 3g. Είναι κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει όσο το iPhone κατασκευάζεται με αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή όλα τα τσιπ "κολλημένα" στην λεπτή αλουμινένια πλάτη της συσκευής.

Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, εν μέρει τουλάχιστον. Ναι μεν ίσως ελαφρώς ενοχλητική η αίσθηση της θερμότητας, αλλά λόγω διαστροφής του επαγγέλματος, προτιμώ την καλή απαγωγή της μέσω της άμεσης επαφής και ψύξης όπως αδιαμφισβήτητα ενδείκνυται τεχνικά, παρά την παγίδευσή της εντός της συσκευής. Κανόνας απαράβατος της ηλεκτρονικής αυτός. :)

 

Ή μπαταρία είναι 10+% καλύτερη από του 5s, αλλά δεν είναι αρκετή να καλύψει την αύξηση στην χρήση που αναπόφευκτα γίνεται, λόγο της μεγαλύτερης οθόνης.

Αν δεν το φορτίσεις στο ενδιάμεσο, στις 6 το απόγευμα τελειώνει.

Καμία σχέση θα μου επιτρέψεις να πω, ευτυχώς. Και θα το διαπιστώσεις αν το χρησιμοποιήσεις τακτικά. Ναι μεν μόλις 10% μεγαλύτερης χωρητικότητας η μπαταρία (που θα την προτιμούσα μεγαλύτερη έστω και με αύξηση πάχους κατά 1-2mm), σαφώς όμως μεγαλύτερη η εξοικονόμηση ενέργειας λόγω αρχιτεκτονικής. Ως αποτέλεσμα, διαπιστωμένη μεγαλύτερη αυτονομία έναντι του 5s, τουλάχιστον 10+%, σε καθημερινή χρήση.

 

Σίγουρα δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή η βελτίωση της αυτονομίας, αλλά και μόνον που υπάρχει παρά το αυξημένο μέγεθος της οθόνης και της επεξεργαστικής ισχύος, λέει πολλά! Μεταξύ μας τώρα, ειλικρινά ξέρεις πολλές συσκευές να πρωταγωνιστούν στα benchtests επιδόσεων και να βγάζουν τόσες ώρες πραγματικής sot χρήσης με 1800mAh μπαταρίας; Εγώ όχι! :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

To iPhone 6 16GB πάντως στο Skroutz ξεκινάει από 789,99 :)

 

Το παρατήρησα το θέμα ειναι οτι το συγκεκριμένο κατάστημα δεν το έχει διαθέσιμο , επίσης οσο περνάνε οι μέρες οι τιμές θα πέφτουν και άλλο.

Link to comment
Share on other sites

To iPhone 6 16GB πάντως στο Skroutz ξεκινάει από 789,99 :)

 

Δεν το λες και πτώση τιμών αυτό όταν εγώ πήρα από UK το 64GB 770 ευρώ day 1 με pre-order 19/9...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες και πτώση τιμών αυτό όταν εγώ πήρα από UK το 64GB 770 ευρώ day 1 με pre-order 19/9...

 

Πτώση σε σχέση με τα 950 που ζητούσαν πριν μια εβδομάδα εννοούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πτώση σε σχέση με τα 950 που ζητούσαν πριν μια εβδομάδα εννοούμε.

 

 

Εκείνο δεν ήταν τιμή αλλά "αρπαχτή", με απλά λόγια "όποιο βιαστικό κορόιδο μας κάτσει"... :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά συμφωνούμε, παρά τις διαφωνίες επί της βάσης :)

 

 

Ούτε συζήτηση! Μακάρι και τα σημερινά να κατασκευάζονταν όπως εκείνα. Όμως marketing, καταναλωτικές προτιμήσεις και οικονομία ελέω βάρους, όγκου κ κόστους μεταφορικών μάλλον δεν το επιτρέπει.

 

 

Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, εν μέρει τουλάχιστον. Ναι μεν ίσως ελαφρώς ενοχλητική η αίσθηση της θερμότητας, αλλά λόγω διαστροφής του επαγγέλματος, προτιμώ την καλή απαγωγή της μέσω της άμεσης επαφής και ψύξης όπως αδιαμφισβήτητα ενδείκνυται τεχνικά, παρά την παγίδευσή της εντός της συσκευής. Κανόνας απαράβατος της ηλεκτρονικής αυτός. :)

 

 

Καμία σχέση θα μου επιτρέψεις να πω, ευτυχώς. Και θα το διαπιστώσεις αν το χρησιμοποιήσεις τακτικά. Ναι μεν μόλις 10% μεγαλύτερης χωρητικότητας η μπαταρία (που θα την προτιμούσα μεγαλύτερη έστω και με αύξηση πάχους κατά 1-2mm), σαφώς όμως μεγαλύτερη η εξοικονόμηση ενέργειας λόγω αρχιτεκτονικής. Ως αποτέλεσμα, διαπιστωμένη μεγαλύτερη αυτονομία έναντι του 5s, τουλάχιστον 10+%, σε καθημερινή χρήση.

 

Σίγουρα δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή η βελτίωση της αυτονομίας, αλλά και μόνον που υπάρχει παρά το αυξημένο μέγεθος της οθόνης και της επεξεργαστικής ισχύος, λέει πολλά! Μεταξύ μας τώρα, ειλικρινά ξέρεις πολλές συσκευές να πρωταγωνιστούν στα benchtests επιδόσεων και να βγάζουν τόσες ώρες πραγματικής sot χρήσης με 1800mAh μπαταρίας; Εγώ όχι! :)

 

Να αρχίσω από το τέλος. Αυτό είπα για την μπαταρία ότι μεταφράζεται σε 10+% μεγαλύτερη αυτονομία σε σχέση με το 5s. Αν δεν είχαν υπάρξει οι βελτιώσεις θα ήταν μια η άλλη.

 

Η απαγωγή της θερμότητας είναι σημαντική αλλά μπορεί να είναι εξ ισου καλη χωρίς να καίγεσαι.

Το πλαστικό από μόνο του, δεν κάνει την αίσθηση μικρότερη. Έχουμε δει πλαστικές συσκευές να καίνε περισσότερο.

 

Η θερμοκρασία αν την κλήσεις μέσα, αυξάνεται προοδευτικά και φτάνει στο χέρι σου αργά η γρήγορα.

Υπάρχουν τρόποι να γίνεται σωστή απαγωγή χωρίς να καίγεσαι.

Εξαρτάται από την αρχιτεκτονικη της κατασκευής, την θέση του επεξεργαστή και τέλος την ψύξη.

 

Όταν βάζεις τον επεξεργαστή στο σημείο που το αγκαλιάζει η παλάμη μας (κάτω δεξιά όπως το κοιτάς) είναι λάθος γιατί έχει μονίμως επαφή με κατι που η θερμοκρασία του είναι 36° (το χέρι μας), συν ότι εμποδίζεται η διέλευση του αέρα.

 

Θεωρώ πολύ καλύτερη λύση της HTC η οποία έχει προσθέσει μεταλλική πλάκα μαγνησίου που λειτουργεί σαν ψύκτρα.

Δεν αφήνει τους 55+ c° του επεξεργαστή να περάσουν απ ευθείας σ ενα σημείο.

Είναι μεγάλη σε μέγεθος οπότε απορροφά την θερμότητα και την διαμοιραζει μειωμένη σε πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια του μεταλλικού πίσω μέρους της συσκευής, ώστε να γίνεται γρηγορότερα η απαγωγή και ταυτόχρονα να μην καίγεσαι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο μοντέλο λειτουργεί στα ελληνικά δίκτυα; Πιθανόν να το αγοράσω από Αγγλία. Λογικά κατα τον Νοέμβρη θα υπάρχουν και χωρίς συμβόλαιο. Από οτι είδα πρέπει να είναι το Α1586.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.μου εστειλαν ενα iphone 6 απο Αμερικη.το δοκιμασα το κινητο δουλευει μια χαρα γραφει και 4g οποτε θα πιανει λογικα:O

Λετε να εχω καποιο αλλο θεμα αργοτερα η ολα ειναι κομπλε σαν να ηταν ελληνικο;

Περα απο αποδειξεις αυτα τα ξερω.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Κανενας παροχος δεν εχει ιδεα για την ημερομηνια διαθεσης..εχω 400 ευρω επιδοτηση παιδια...να παρω 6 128;βασικα δεν αλλαζω τακτικα τηλεφωνο..
Link to comment
Share on other sites

για θηκη κοιτα τις spigen

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο μοντέλο λειτουργεί στα ελληνικά δίκτυα; Πιθανόν να το αγοράσω από Αγγλία. Λογικά κατα τον Νοέμβρη θα υπάρχουν και χωρίς συμβόλαιο. Από οτι είδα πρέπει να είναι το Α1586.

 

Υπάρχουν ήδη SIM Free από Αγγλία. ;)

 

Παιδιά επειδή το χω εγώ .....απο που να βρω να παραγγείλω θήκη για iphone 6..? Αν γνωρίζει κανείς. . Ευχαριστώ

 

Από θήκες αν κανείς ένα Google search θα βρεις πολλές επιλογές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Να αρχίσω από το τέλος. Αυτό είπα για την μπαταρία ότι μεταφράζεται σε 10+% μεγαλύτερη αυτονομία σε σχέση με το 5s. Αν δεν είχαν υπάρξει οι βελτιώσεις θα ήταν μια η άλλη.

Υπάρχουν όμως, και δεν είναι η μία ή η άλλη. Επομένως, το αρχικό μου ερώτημα παραμένει. Γνωρίζεις άλλες πρωταγωνιστικές, και δη στην πρώτη θέση, κάθε benchtest επιδόσεων, συσκευές που να έχουν την αυτονομία του iPhone 6 με μόλις 1800mAh μπαταρίας; :)

 

Η απαγωγή της θερμότητας είναι σημαντική αλλά μπορεί να είναι εξ ισου καλη χωρίς να καίγεσαι.

Το πλαστικό από μόνο του, δεν κάνει την αίσθηση μικρότερη. Έχουμε δει πλαστικές συσκευές να καίνε περισσότερο.

Σωστά!

 

Η θερμοκρασία αν την κλήσεις μέσα, αυξάνεται προοδευτικά και φτάνει στο χέρι σου αργά η γρήγορα.

Υπάρχουν τρόποι να γίνεται σωστή απαγωγή χωρίς να καίγεσαι.

Εξαρτάται από την αρχιτεκτονικη της κατασκευής, την θέση του επεξεργαστή και τέλος την ψύξη.

Όταν βάζεις τον επεξεργαστή στο σημείο που το αγκαλιάζει η παλάμη μας (κάτω δεξιά όπως το κοιτάς) είναι λάθος γιατί έχει μονίμως επαφή με κατι που η θερμοκρασία του είναι 36° (το χέρι μας), συν ότι εμποδίζεται η διέλευση του αέρα.

Θεωρώ πολύ καλύτερη λύση της HTC η οποία έχει προσθέσει μεταλλική πλάκα μαγνησίου που λειτουργεί σαν ψύκτρα.

Εδώ κάνεις μάλλον ένα μικρό λαθάκι. Το μαγνήσιο με συντελεστή θερμοαγωγιμότητας 1.5-1.6 είναι κλάσεις χειρότερο από το αλουμίνιο (2.9) και δεν εξυπηρετεί σε τίποτα όσον αφορά την ψύξη ή την θερμοδιάχυση στο έξω αλουμίνιο και τελικώς στην απαγωγή. Ακόμη και αν υποθέσουμε, πράγμα εντελώς λάθος τεχνικά, πως η HTC ήθελε προοδευτική διάχυση, θα είχε αφήσει σκέτο τον αέρα ή μια φλούδα πλαστικού που και τα δυό δεν είναι χειρότερα από το μαγνήσιο, όσον αφορά την θερμοαπαγωγική του ικανότητα. Γι' αυτό, αν και εγώ το έχω διαβάσει, προσωπικά αμφιβάλλω πως είναι μαγνήσιο, καθώς και δεν εξυπηρετεί τίποτα απολύτως, και κοστίζει πολύ περισσότερο.

 

Το ζητούμενο όμως είναι η άμεση και τάχιστη απαγωγή και όχι η παγίδευση εντός της συσκευής. Θα συμφωνούσα βέβαια μαζί σου πως η διάχυσή της σε κάποιο σημείο που δεν ενοχλεί το χέρι είναι το προτιμότερο (αποφεύγοντας φαινόμενα όπως πχ Lumia 930), αλλά από την άλλη υπάρχουν πολύ σημαντικότεροι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν κατά τη σχεδίαση και την τοποθέτηση των μερών (EMI/RFI).

 

Και επιπλέον για να είμαι ειλικρινής, ποτέ μου, έστω και μονίμως σε 3/4G, δεν διαπίστωσα θερμοκρασία που να με ενόχλησε σε τέτοιο βαθμό που περιγράφεις. Ακόμη και σε λειτουργία 3G+GPS, αν και η συσκευή ζεσταίνονταν, δεν με ενόχλησε στο βαθμό που με έχουν ενοχλήσει ακόμη και πλαστικές συσκευές, διασημότατες δε, όνομα και μη χωριό... :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως, και δεν είναι η μία ή η άλλη. Επομένως, το αρχικό μου ερώτημα παραμένει. Γνωρίζεις άλλες πρωταγωνιστικές, και δη στην πρώτη θέση, κάθε benchtest επιδόσεων, συσκευές που να έχουν την αυτονομία του iPhone 6 με μόλις 1800mAh μπαταρίας; :)

 

 

Σωστά!

 

 

Εδώ κάνεις μάλλον ένα μικρό λαθάκι. Το μαγνήσιο με συντελεστή θερμοαγωγιμότητας 1.5-1.6 είναι κλάσεις χειρότερο από το αλουμίνιο (2.9) και δεν εξυπηρετεί σε τίποτα όσον αφορά την ψύξη ή την θερμοδιάχυση στο έξω αλουμίνιο και τελικώς στην απαγωγή. Ακόμη και αν υποθέσουμε, πράγμα εντελώς λάθος τεχνικά, πως η HTC ήθελε προοδευτική διάχυση, θα είχε αφήσει σκέτο τον αέρα ή μια φλούδα πλαστικού που και τα δυό δεν είναι χειρότερα από το μαγνήσιο, όσον αφορά την θερμοαπαγωγική του ικανότητα. Γι' αυτό, αν και εγώ το έχω διαβάσει, προσωπικά αμφιβάλλω πως είναι μαγνήσιο, καθώς και δεν εξυπηρετεί τίποτα απολύτως, και κοστίζει πολύ περισσότερο.

 

Το ζητούμενο όμως είναι η άμεση και τάχιστη απαγωγή και όχι η παγίδευση εντός της συσκευής. Θα συμφωνούσα βέβαια μαζί σου πως η διάχυσή της σε κάποιο σημείο που δεν ενοχλεί το χέρι είναι το προτιμότερο (αποφεύγοντας φαινόμενα όπως πχ Lumia 930), αλλά από την άλλη υπάρχουν πολύ σημαντικότεροι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν κατά τη σχεδίαση και την τοποθέτηση των μερών (EMI/RFI).

 

Και επιπλέον για να είμαι ειλικρινής, ποτέ μου, έστω και μονίμως σε 3/4G, δεν διαπίστωσα θερμοκρασία που να με ενόχλησε σε τέτοιο βαθμό που περιγράφεις. Ακόμη και σε λειτουργία 3G+GPS, αν και η συσκευή ζεσταίνονταν, δεν με ενόχλησε στο βαθμό που με έχουν ενοχλήσει ακόμη και πλαστικές συσκευές, διασημότατες δε, όνομα και μη χωριό... :lol:

 

Όλα αυτά είναι θεωρητικά.

Εγώ μιλώ με βάση αυτό που αισθάνομουν στο χέρι μου χρησιμοποιωντας χωρίς θήκη το 5s με 3g και μάλιστα με πολύ δυνατό σήμα.

Ή αλήθεια είναι μια. Όταν ο επεξεργαστής ακουμπά πάνω στο αλουμίνιο πάχους όσο 3 φύλλα αλουμινόχαρτου, μεταφέρει αυτούσια την θερμοκρασία.

 

Όσο για την αυτονομία, ας έβαζε μεγαλύτερη μπαταρία.

Αναλογικά έχει την ίδια αυτονομία που θα είχε το Μ8 μου με 1800mAh μπαταρία.

 

Όσο για τα bench είδαμε στην πράξη τι κάνει το i6 συγκρινόμενο με συσκευές 7μηνου.

Μόνο στα games φορτώνει ελάχιστα πιο γρήγορα επειδή ίσως η GPU είναι πιο σύγχρονη η ο κώδικας των παιχνιδιών.

Στις περισσότερες εφαρμογές άλλος είναι ο νικητής.

 

Ακόμα και στο browsing όταν έγινε η σύγκριση με chrome ήταν πιο γρήγορο το Μ8.

Με σαφάρι στα ίδια η ένα κλικ πιο γρήγορο το 6 αν κρίνουμε με βάση την μπάρα η οποία όμως κλέβει αφού δείχνει γεμάτη ενώ φορτώνουν ακόμα εικόνες στην σελίδα.

Αν όμως κρίνουμε με βάση το πότε φορτώθηκε όλο το περιεχόμενο, είναι στα ίδια.

 

Που είναι λοιπόν οι μεγάλες διαφορές στα benchmarks του Browsing;

 

Όχι δεν με πείθει το νέο iPhone πέρα από την κάμερα και την οθόνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στα της θερμότητας, χρησιμοποιω το 3GS σαν πλοηγο με Ναβιγκον και το καλοκαιρι με 40 Βαθμούς θερμοκρασια στον δρομο το κινητο καιει (ουσιαστικα δεν μπορεις να το κρατησεις αλλα το εχω σε βεντουζα) μεχρι που μου εχει κλεισει 2-3 φορες από υψηλη θερμοκρασια. Στο 5 ποτε δεν εχω φτασει σε αυτό το σημειο.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...