Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σου.

Το πρόβλημα προς το παρόν είναι ότι στο βήμα 6 των οδηγιών http://www.myphone.gr/foru...75#post5700275 μου λέει ότι δν είμαι root και τρώω πόρτα.

 

Πως μπορώ να το κάνω root?

 

Με πιστή εφαρμογή των βημάτων.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5718435#post5718435

 

Αν σε βοηθάει κοίτα και αυτό πριν ξεκινήσεις για να πάρεις μια ιδέα.

Edited by teo100
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Νομίζω πως έχω πολύ καλά νέα για όσους παραπονιούντε πως η μπαταρία δεν κρατάει όσο θα ήθελαν.

Λοιπόν ακούστε τι δοκίμασα και είχε φοβερά αποτελέσματα στο δικό μου τηλέφωνο.

Αφήστε την μπαταρία να πέσει περίπου στο 10%

Επειτα ανοίξτε το power manager και αφου συνδέσετε τον φορτιστή πατήστε την επιλογή που έχει battery calibration.

Σε καμία περίπτωση μην αποσυνδέσετε το τηλέφωνο και μην το χρησιμοποιήσετε(καλό είναι να το κάνετε κατά την διαρκεια της νυχτας) μέχρι να βγαλει μυνημα ότι το calibration ολοκληρωθηκε επιτυχώς

Σας φαίνετε παράξενο ε?

Και όμως φίλοι μου αυξήθηκε η αυτονομία της μπαταριας περίπου 40%

Δοκιμάστε το και περιμένω τα σχόλια σας.(Είμαι με 9432 st)

Με προλαβες!το δοκιμασα και γω χθες και ισχυει.το θεμα ειναι καθε ποτε ειναι καλο να κανουμε calibrate την μπαταρια.ειχα διαβασει σε μια εφαρμογη(battery calibration)για μια φορα το μηνα αλλα δε ξερω αν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε update κανονικά και εγκατάστησε και το binary που ζητάει κανονικά. Μετά επανεκκίνηση και είσαι οκ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Νομίζω πως έχω πολύ καλά νέα για όσους παραπονιούντε πως η μπαταρία δεν κρατάει όσο θα ήθελαν.

Λοιπόν ακούστε τι δοκίμασα και είχε φοβερά αποτελέσματα στο δικό μου τηλέφωνο.

Αφήστε την μπαταρία να πέσει περίπου στο 10%

Επειτα ανοίξτε το power manager και αφου συνδέσετε τον φορτιστή πατήστε την επιλογή που έχει battery calibration.

Σε καμία περίπτωση μην αποσυνδέσετε το τηλέφωνο και μην το χρησιμοποιήσετε(καλό είναι να το κάνετε κατά την διαρκεια της νυχτας) μέχρι να βγαλει μυνημα ότι το calibration ολοκληρωθηκε επιτυχώς

Σας φαίνετε παράξενο ε?

Και όμως φίλοι μου αυξήθηκε η αυτονομία της μπαταριας περίπου 40%

Δοκιμάστε το και περιμένω τα σχόλια σας.(Είμαι με 9432 st)

Μήπως αυτό συμβαίνει με την 9432; Από την 1443 (νομίζω) και μετά η μπαταρία τα πάει αρκετά καλά. Όσο είχα την 9432 δεν έβγαζα τη μέρα και τώρα μου κρατάει τρεις.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Υπάρχει κάπου η επιλογή για sync τον λογαριασμών on/off? Στα samsung ας πούμε κατεβάζεις την μπάρα, πας δεξιά και έχει εκει μια επιλογή. Στο δικό μας βρήκα να το κάνω ένα ένα χειροκίνητα, αλλά κάπου φαντάζομαι θα έχει και την επιλογή όλα αυτόματα!

Και επίσης, Παρατήρησα σήμερα ότι σταμάτησε το άνοιγμα της οθόνης με double tap. Όταν πάω στις ρυθμίσεις να το επιλέξω βγάζει μην unfortunatly, settings has stopped.

το δεύτερο απλά ήθελα να μάθω αν το χει πάθει και κανας άλλος, αλλά το πρώτο αν γνωρίζει κάποιος ας με πει. Μπροστά μου θα είναι αλλά δε θα το βλέπω :O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Υπάρχει κάπου η επιλογή για sync τον λογαριασμών on/off? Στα samsung ας πούμε κατεβάζεις την μπάρα, πας δεξιά και έχει εκει μια επιλογή. Στο δικό μας βρήκα να το κάνω ένα ένα χειροκίνητα, αλλά κάπου φαντάζομαι θα έχει και την επιλογή όλα αυτόματα!

Και επίσης, Παρατήρησα σήμερα ότι σταμάτησε το άνοιγμα της οθόνης με double tap. Όταν πάω στις ρυθμίσεις να το επιλέξω βγάζει μην unfortunatly, settings has stopped.

το δεύτερο απλά ήθελα να μάθω αν το χει πάθει και κανας άλλος, αλλά το πρώτο αν γνωρίζει κάποιος ας με πει. Μπροστά μου θα είναι αλλά δε θα το βλέπω :O

 

Έχεις κάνει freeze τίποτα;

 

Το "unfortunatly, settings has stopped" εμένα μου το βγάζει μόνο σε πράματα από τα settings τα οποία έχω κάνει freeze ή uninstall, όπως το "System Update".

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει freeze τίποτα;

 

Το "unfortunatly, settings has stopped" εμένα μου το βγάζει μόνο σε πράματα από τα settings τα οποία έχω κάνει freeze ή uninstall, όπως το "System Update".

 

Και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου, αλλά δε νομίζω. μόνο freeze έχω κάνει αλλά είναι όλες απλές εφαρμογές. H μόνη διαφορά με χτες που δούλευε και σήμερα δε δουλεύει είναι ότι το playstore έκανε κάποια update σε εφαρμογές. Το χα ξεχάσει στο αυτόματο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβες!το δοκιμασα και γω χθες και ισχυει.το θεμα ειναι καθε ποτε ειναι καλο να κανουμε calibrate την μπαταρια.ειχα διαβασει σε μια εφαρμογη(battery calibration)για μια φορα το μηνα αλλα δε ξερω αν ισχυει.

 

Θεωρητικα παντα χρειαζεται οταν πεφτει η αποδοση της μπαταριας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως αυτό συμβαίνει με την 9432; Από την 1443 (νομίζω) και μετά η μπαταρία τα πάει αρκετά καλά. Όσο είχα την 9432 δεν έβγαζα τη μέρα και τώρα μου κρατάει τρεις.

 

Αν σου κραταει οσο λες δεν νομιζω οτι το calibration θα βοηθησει σε κατι οποτε μην το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το παρω απο vickmall, τα ελληνικα δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, η αγγλοκινεζικη που έχει ειναι η official η 1441? Αμα τους πω να το ρουταρουν και να βάλουν gapps θα ειναι το ιδιο πραγμα με το να το κανω με τον οδηγό #post609?

Thnx

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή στο θέμα κατά καιρούς διάβαζω πως η μπαταρία κρατάει 2+ μέρες, ήθελα να ρωτήσω πως το καταφέρνετε αυτό. Εμένα με το ζόρι 1 μέρα, σε power saving mode από το power management και χωρίς ιδαίτερη χρήση. Έχω την rom 1447. Αύριο πάντως που θα το φορτίσω ξανά θα του κάνω και εγώ calibration.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Υπάρχει κάπου η επιλογή για sync τον λογαριασμών on/off? Στα samsung ας πούμε κατεβάζεις την μπάρα, πας δεξιά και έχει εκει μια επιλογή. Στο δικό μας βρήκα να το κάνω ένα ένα χειροκίνητα, αλλά κάπου φαντάζομαι θα έχει και την επιλογή όλα αυτόματα!

Και επίσης, Παρατήρησα σήμερα ότι σταμάτησε το άνοιγμα της οθόνης με double tap. Όταν πάω στις ρυθμίσεις να το επιλέξω βγάζει μην unfortunatly, settings has stopped.

το δεύτερο απλά ήθελα να μάθω αν το χει πάθει και κανας άλλος, αλλά το πρώτο αν γνωρίζει κάποιος ας με πει. Μπροστά μου θα είναι αλλά δε θα το βλέπω :O

Στη λίστα με τα widget υπάρχει ένα που λέγετε power control το οποίο έχεις πέντε διακόπτες (Wifi, Bluetooth, Location, Sync , Brightness).

Βάλε το στη homescreen και άνοιξέ το από εκεί.

 

Για το πρόβλημα με το double tap μήπως έκανες καμία αναβάθμιση εφαρμογής εκτός playstore? Δοκίμασες με επανεκκινηση? Είσαι σίγουρος για τις εφαρμογές που έχεις παγώσει? Μπες στο TWRP και κάνε fix permissions και ξαναμπουταρε να δεις αν έφτιαξε. Αν όχι, μπες TWRP και πάρε backup, και ξανακάνε το οδηγό αναβάθμισης (από το backup και μετά) και τελευταία μπες και κάνε restore μόνο τα data από το backup που πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Ο kandilak αν δεις στον οδηγό εγκατάστασης που έχει φτιάξει δείνει ενα link για να κατεβάσεις τα gapps.

 

Κατέβασε τα από εκεί και καντα install από TWRP recovery και θα είσαι OK.

 

Σίγουρα θα σου πω σε κανα δυο μέρες για την μπαταρια , αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι καλυτερα. Πάντως και με τις official ROM μια μέρα την εβγαζε .

 

Επίσης πρεπει να έχω και καλυτερο σήμα και στην κινητή αλλά και το WiFi.

 

Όσο δεν έχω μεγάλο θέμα με τις εφαρμογές γενικότερα δε θα πειράξω τα gapps :P

Αυτό για το wifi το 'χω παρατηρήσει και 'γω αλλά νομίζω πως είναι πλασματικό. Δηλαδή απλά η official έδειχνε πιο αδύναμο σήμα χωρίς να διαφέρει η πραγματική απόδοση.

 

Βρήκα ένα θεματάκι ακόμα. Δεν υπάρχει στην AOSP επιλογή στο app που έχει για τις επαφές να διορθώνεις το θέμα με το +30 .

 

Ισχύει, κατέβασα Number Fixer, έγβαλα το +30 από παντού και είμαι οκ.

 

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή στο θέμα κατά καιρούς διάβαζω πως η μπαταρία κρατάει 2+ μέρες, ήθελα να ρωτήσω πως το καταφέρνετε αυτό. Εμένα με το ζόρι 1 μέρα, σε power saving mode από το power management και χωρίς ιδαίτερη χρήση. Έχω την rom 1447. Αύριο πάντως που θα το φορτίσω ξανά θα του κάνω και εγώ calibration.

 

Δες στο power manager αν δεν κάνω λάθος τι είναι αυτό που τρώει την μπαταρία σου. Εμένα για παράδειγμα με είχε πεθάνει το smart rotate όταν είχα ακόμη official rom.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει εμενα καποιος απο που μπορω να παραγγειλω το Α806?

 

Εγω φιλε το πηρα απο minideal, αλλα εχω αγορασει και απο geekbuying και tinydeal χωρις προβλημματα... αρα απο οπου το βρεις φθηνοτερο..:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή στο θέμα κατά καιρούς διάβαζω πως η μπαταρία κρατάει 2+ μέρες, ήθελα να ρωτήσω πως το καταφέρνετε αυτό. Εμένα με το ζόρι 1 μέρα, σε power saving mode από το power management και χωρίς ιδαίτερη χρήση. Έχω την rom 1447. Αύριο πάντως που θα το φορτίσω ξανά θα του κάνω και εγώ calibration.

Δοκιμασε το calibrate.ειχα και γω θεμα κρατουσε μια μερα

Τωρα ειναι αρκετα καλα αλλα οχι 3 μερες οπως αναφερε καποιοσ.εχω την stock ROM βεβεα.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα με το double tap μήπως έκανες καμία αναβάθμιση εφαρμογής εκτός playstore? Δοκίμασες με επανεκκινηση?

 

κάποιο σκάλωμα έφαγε γιατί όταν το ξεκλείδωνα κανονικά πετούσε κι ένα ''tutorial'' απ' αυτά που έχει και επιλογή don't show again αλλά ποτέ δε προλάβαινα να δω τι έγραφε. έκανα κάποια restart το έβγαλα και μια φορά τη μπαταρία και έστρωσε. τώρα γιατί το έπαθε δε ξέρω. Όσον αφορά το sync εκεί κατέληξα, έβαλα ένα widget on/off απλά θα ήταν καλύτερο να είχε κάπου στις ρυθμίσεις μια επιλογή. Έκανα και τη διαδικασία με το font απ το βιντεάκι σου:up:, γιατί δε παλεύονταν τα notification του. Αν και σε μια-δυο εφαρμογές όταν έχει Ελληνικά κάποια γράμματα τα τρώει, αλλά δεν ασχολήθηκα πολύ ακόμα. Θα το στρώσω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Μου βγάζει το εξής μήνυμα κάθε λίγο: power manager έχει παραχωρήθηκε δικαιώματα superuser για διαδραστικό κέλυφος(ακριβώς όπως το γράφω). καμοια ιδέα???:confused:
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Μου βγάζει το εξής μήνυμα κάθε λίγο: power manager έχει παραχωρήθηκε δικαιώματα superuser για διαδραστικό κέλυφος(ακριβώς όπως το γράφω). καμοια ιδέα???:confused:

Αν δεν θες να το βλέπεις , άνοιξε την εφαρμογή SuperSU , πήγαινε στην καρτέλα Ρυθμίσεις και ξεκλίκαρε το "Προβολή ειδοποιήσεων"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Μου βγάζει το εξής μήνυμα κάθε λίγο: power manager έχει παραχωρήθηκε δικαιώματα superuser για διαδραστικό κέλυφος(ακριβώς όπως το γράφω). καμοια ιδέα???:confused: Edited by MUSICMANIAC
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Λεω να το παρω απο vickmall, η αγγλοκινεζικη που έχει ειναι η official η 1441? Αμα τους πω να το ρουταρουν και να βάλουν gapps θα ειναι το ιδιο πραγμα με το να το κανω με τον οδηγό #post609?

Thnx

H χωρις προβληματα ειναι η αρχικη official?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

H χωρις προβληματα ειναι η αρχικη official?

Πες που θες να καταλήξεις? Αν θες να το πάρεις αλλά να μην χρειαστεί να πειράξεις τίποτα τότε καλύτερα ξέχασε το.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε με πειραζει, δλδ να το παρω και να το ρουταρω ή να ειναι ρουταρισμενο και να περασω TWRP, αλλα οτι γλιτωνα καλο θα ηταν. Να το παρω οπως να`ναι και να ακολουθησω τον οδηγο? Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε με πειραζει, δλδ να το παρω και να το ρουταρω, αλλα οτι γλιτωνα καλο θα ηταν. Να το παρω οπως να`ναι και να ακολουθησω τον οδηγο?
Το μοναδικό που πρέεπι να ζητήσεις για να κάνεις πιο εύκολη την δουλειά σου και να μην μπλέκεις με sp flash tool κλπ είναι να σου έρθει rooted. Από εκεί και πέρα ο οδηγός αναβάθμισης , αν ξέρεις να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις ελληνικά, είναι παιχνιδάκι.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να το βλέπεις , άνοιξε την εφαρμογή SuperSU , πήγαινε στην καρτέλα Ρυθμίσεις και ξεκλίκαρε το "Προβολή ειδοποιήσεων"

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά! Μήπως γνωρίζεις αν αλλάζει το φόντο στο περιβάλλον των επαφών, των ρυθμίσεων κ.λ.π?

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά! Μήπως γνωρίζεις αν αλλάζει το φόντο στο περιβάλλον των επαφών, των ρυθμίσεων κ.λ.π?

Δεν υπάρχει επιλογή αλλάγης. Εγώ για dialer-επαφές χρησιμοποιώ το exdialer από το playstore που έχει τέτοια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα μια διευκρίνηση γιατί λιγο μπερδεύτηκα. Αν το πάρει κανείς με την Original ROM (English+Chinese) απ'ότι είδα είναι η 1441 (αν δεν κάνω λάθος), το κινητό δεν θα έχει google play? Το πρόβλημα δηλαδή είναι μόνο η ελληνική γλώσσα και προτιμάται η άλλη περίπτωση? Edited by Physiker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...