Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το greenify τσάμπα λέει ότι είναι. Εννοείς ότι πρέπει να πάρω το donation package?

Ναι (αν και έρχονται ειδοποιήσεις απο viber, skype ετσι κιαλλιως..)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να κάνω αναβάθμιση της ROM (από 1432 σε 1447) σύμφωνα με τον οδηγό του kandilak, μέχρι το δέκατο βήμα όλα καλά, πάτησα να κάνει "Reboot system", αλλά κάθε 20 δευτερόλεπτα έκανε επανεκκίνηση, περίμενα περίπου 5 λεπτά, έβγαλα την μπαταρία και έκανα επανεκκίνηση και πάλι τα ίδια. Έκανα restore αλλά με το που γέμισε η μπάρα μου έβγαλε failed, τώρα όταν μπουτάρει βγάζει το λογότυπο της Lenovo και κολλάει, όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Με κλειστό το τηλέφωνο και πατώντας ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power, μπήκα σε στο TWRP recovery.

Έκανα τα βήματα:

Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

Wipe Cache Partition -> Wipe cache

και μου έσβησε όλα τα .zip (ROM, Gapps και SuperSU) από την εσωτερική μνήμη (δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησε αυτό).

Έγραψα ROM (αντικατέστησα την 1447 ROM από Needrom με την 1447 ROM από VibeUI), Gapps και SuperSU, σε εξωτερική μνήμη σε format FAT και ακολούθησα τον οδηγό του kandilak (Οδηγός αναβάθμισης LENOVO A806) από το βήμα 8 και όλα διορθώθηκαν διά μαγείας (Η αρχική εξωτερική μνήμη, σε format FAT32, όταν επέλεγα την ROM για install μου έβγαζε αμέσως failed).

Το μόνο πρόβλημα ότι έχασε το ΙΜΕΙ, αλλά υπάρχει η λύση : http://www.myphone.gr/foru...62#post5789862

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

τα φώτα σας παρακαλώ, εφόσον γνωρίζει κάποιος. έχω αλλάξει το font και έχω βάλει το roboto normal. Σχεδόν σε όλες τις εφαρμογές είναι όλα κομπλέ. Αλλά όταν σερφάρω (orera, chrome, dolphin) και όταν βλέπω και τα mail (stock εφαρμογή) τα Ελληνικά τα δείχνει σφαγμένα. Έχω βάλει και μια photo από κάτω να δείτε.

Υπάρχει κάποιο fix?

Επίσης εφόσον δε μπορεί να μπει το xposed (εύκολα τουλάχιστο), έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλό τύπου greenify. γιατι για να δουλέψει πλήρεις αν θυμάμαι καλά θέλει xposed modules?

Το ίδιο πρόβλημα είχαμε αρκετοί.

Υπάρχουν 2-3 λύσεις που δίνουν μέχρι και Τ9 στα μυνήματα.

Αν πρόσεξες κόβονται τα τονισμένα γράμματα.

Δες σελίδα 94.Εγώ έκανα αυτό του alehi (#1401).

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχαμε αρκετοί.

Υπάρχουν 2-3 λύσεις που δίνουν μέχρι και Τ9 στα μυνήματα.

Αν πρόσεξες κόβονται τα τονισμένα γράμματα.

Περίμενε να βρω σε ποιά σελίδα είναι για να σε πω.

 

Δοκίμασα τη γραμματοσειρά Ubuntu η οποία υποστηρίζει Ελληνικά.Νομίζω είναι πιο καλή από τη Roboto

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παρελαβα και εγω, με ποια σειρα εκτελω ποια βηματα, ποια ROM κατεβαζω συμφωνα με τον οδηγο το candilac την 1441 offcl η την 1447 ? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παρελαβα και εγω, με ποια σειρα εκτελω ποια βηματα, ποια ROM κατεβαζω συμφωνα με τον οδηγο το candilac την 1441 offcl η την 1447 ? ευχαριστω

Την προσφατη 1447

Link to comment
Share on other sites

Την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV η

την VIBEUI_V2.0_1447_7.48.1_ST

 

Την VIBEUI_V2.0_1447_7.48.1_ST καλύτερα για τους απλούς χρήστες. Η VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV ενδείκνυται πιο πολύ για προγραμματιστές που είναι σε θέση να κάνουν παραμετροποιήσεις.

ST=Stable

DEV=Developer

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασε να φλασάρεις την v2.37

 

Ωραία με την 2.37 έστρωσε! Επειδή όμως πέρα από την λύση καλό είναι να μαθαίνουμε κιόλας. Έχω τις εξής απορίες.

1)To fix permissions τι κάνει από το TWRP recovery;

2)Τι πρόβλημα είχε και δεν αναγνώρισε ότι είναι rootαρισμένο;

3)Το supersu είναι πρόγραμμα που μπορείς να διαχειρίζεται τα δικαιώματα εφαρμογών ώστε να έχουν πρόσβαση πλήρως στο σύστημα αλλά root ακριβώς πως γίνεται η συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Έπεισα κολλητό ότι το συγκεκριμένο είναι η καλύτερη επιλογή στη παρούσα φάση και θέλω να παραγγείλω για λογαριασμό του. Από τα γνωστά και αξιόπιστα καταστήματα που έψαξα Minedeal, Vickmall, To2c, Geekbuying, 2lenovo, είδα ότι το τελευταίο δίνει τα περισσότερα δώρα (θήκη δερμάτινη και σιλικόνης, μεμβράνη). Όμως δεν έχω ξαναπαραγγείλει από εκεί, κυρίως αγοράζω από Minideal και λίγο από To2c και Vickmall. Είναι ok το συγκεκριμένο; Έχει αγοράσει κανείς; Μη φάμε καμία φόλα και δεν είναι δικό μας και το τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ,να ρωτησω που ειναι αυτο το καλιμπραρισμα της μπαταριας και δεν το βρισκω εγω ενω την πρωτη ημερα που το χαρχαλευα το ειχα δει :)τωρα δεν το βρισκω :wacko:για να το κανω μπας στρωσει η μπαταρια που πεφτει πολυ γρηγορα :wacko:

μεσα σε 4-5 ωρες απο 100% σε 75% ακινητο πανω στο τραπεζι διχως να το δουλευω ????:(

υπαρχει πουθενα το μανουαλ σε ελλ. διοτι το βιβλιαρακι του ειναι chinese :lol:

thanks

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για το Power manager, την επιλογή του calibration σου τη βγάζει εφόσον το συνδέσεις στη πρίζα. Ψάξτο με το φορτιστή συνδεδεμένο.
Link to comment
Share on other sites

Το καλιμπράρισμα είναι στο Power Manager και γίνεται όταν η μπαταρία είναι κάτω από 10% και το βάζεις για φόρτιση.

Δες ακόμα αν τρέχουν τίποτα εφαρμογές στο παρασκήνιο,πόσες χρειάζεσαι με auto-start,ρίξε και μια ματιά στο rotare της οθόνης μην είναι στο smart,ποιές εφαρμογές έσβησες-πάγωσες και πες μας τι έγινε.

Και με ποιά ROM είσαι.

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

ok ,το βαζω στη πριζα μετα και βρισκω στο Power Manager το καλιμπραρισμα (το ειδα ,περιμενω να κατεβει στο 10% και θα το κανω )

Ρομ εχω την 9432 μιας και ειναι οπως ηρθε απο vickmall εδω και τρεις μερες και το ειχα ζητησει να ειναι ροοτ και με gaps ,δεν εχω αλλαξει κατι ουτε παγωσει ουτε σβησει τιποτες (ασχετος με αυτα ετσι ισως αργοτερα τολμησω αλλαγη με την νεα ρομ)

Παντως ειναι πολυ καλο ,και το gps τελειο και αμεσο ,ιντερνετ στην βεραντα φουλ σε αντιθεση με το arc s οπου εχανε σημα πολλες φορες ,φωτογραφικη πολυ καλη με αρκετες πολυ καλες ρυθμισεις (hdr -iso )τελεια χρωματα και θεαση οθονης αλλα με τα handsfree τα δωρεαν οχι καλη ληψη ραδιοφωνου και πριν πω οχι καλη κεραια θελω να το δοκιμασω με τα σονυ που εχω αν ισως δεν κανει καλη ληψη λογο τον κινεζικον ακουστικων :)

α ,το ραδιοφωνο ειναι στερεο η οχι ????μαλλον οχι ε ??

οδηγιες στα ελληνικα η αγγλικα -γερμανικα υπαρχουν πουθενα ??

ευχαριστω :)

 

οχι δεν ειναι στο σμαρτ αλλα στο auto-rotate screen

και πως βλεπω αν τρεχουν εφαρμογες στο παρασκηνιο ??

Edited by jiannis50
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ,μολις παραγγειλα και εγω απο το Minideal το θηριο α806 με root και play store για να δουμε ποτε θα μας ερθει? ελπιζω πριν τις γιορτες.
Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ,μολις παραγγειλα και εγω απο το Minideal το θηριο α806 με root και play store για να δουμε ποτε θα μας ερθει? ελπιζω πριν τις γιορτες.

 

Και εγω εκανα λάθος και τώρα περιμένω να μπουν πρώτα τα λεφτά για να παραγγείλω, αλλα ακομα και αυριο να παραγγείλω, πολύ δυσκολα να έρθει πριν την Πρωτοχρονιά

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από το To2c τα handsfree που είπε ένας φίλος σε παλιότερο post.

 

Πριν λίγο έβαλα το tempered glass που είχα παραγγείλει. Παιδιά αξίζει, είναι όλα τα λεφτά. Η αφή είναι πολύ καλύτερη απ' ότι με screen protector. Με το screen protector ένιωθα το δάχτυλο να κολλάει πάνω στην οθόνη ενώ με το tempered glass γλιστράει.

http://www.minideal.net/nillkin-glass-temper-screen-protector-anti-explosion-9h-hard-for-lenovo-a806-a808t.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!Μόλις σήμερα παρέλαβα και εγώ το τηλ. σε άσπρο από βικμαλ!Είμαι τελείως άσχετος από ρουτ κ.λ.π!

Το κινήτο το ζήτησα ρουτ με moultilanguage!

To τηλ. είναι μαμά όπως το ζήτησα και δουλεύει μια χαρα ως τώρα, απλά θέλω να ξέρω, για να του αλλάξω ρομ πρέπει να βάλω πρώτα το twrp recovery ή είναι εγκαταστημένο ήδη στην συσκευή; και αν ναι, καλό είναι να κανω backup είτε αλλάξω rom είτε όχι?

συγνώμη που ρωτάω αλλά θα ήθελα τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

 

Και εγω εκανα λάθος και τώρα περιμένω να μπουν πρώτα τα λεφτά για να παραγγείλω, αλλα ακομα και αυριο να παραγγείλω, πολύ δυσκολα να έρθει πριν την Πρωτοχρονιά

 

Μακαρι να ερθει στα χριστουγεννα .Θα ειναι σαν δωρακι !!!!!!

Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το θέμα της μπαταρίας εγώ την είχα πατήσει με το smart rotation, απενεργοποιήστε το. Επιπλέον δοκιμάστε το Power saving από τον Manager. Με αυτά τα πραγματάκια η μπαταρία μου κρατάει 2 μέρες χωρίς πολύ χρήση ενώ αν του πίνω το αίμα σίγουρα μια μέρα. Σε stand-by, Χωρίς χρήση άντε να πέσει 1-5% μετά από ώρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

Ωραία με την 2.37 έστρωσε! Επειδή όμως πέρα από την λύση καλό είναι να μαθαίνουμε κιόλας. Έχω τις εξής απορίες.

1)To fix permissions τι κάνει από το TWRP recovery;

2)Τι πρόβλημα είχε και δεν αναγνώρισε ότι είναι rootαρισμένο;

3)Το supersu είναι πρόγραμμα που μπορείς να διαχειρίζεται τα δικαιώματα εφαρμογών ώστε να έχουν πρόσβαση πλήρως στο σύστημα αλλά root ακριβώς πως γίνεται η συσκευή;

 

Τελικά μετά από restart και έλεγχο μέσω root checker πάλι μου λέει πως δεν είναι root και επιπλέον το SuperSU μου βγάζει ξανά update το οποίο δεν μπορεί να εγκαταστήσει. Ότι έκανε και πριν δηλαδή. Τι να δοκιμάσω άλλο; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Έπεισα κολλητό ότι το συγκεκριμένο είναι η καλύτερη επιλογή στη παρούσα φάση και θέλω να παραγγείλω για λογαριασμό του. Από τα γνωστά και αξιόπιστα καταστήματα που έψαξα Minedeal, Vickmall, To2c, Geekbuying, 2lenovo, είδα ότι το τελευταίο δίνει τα περισσότερα δώρα (θήκη δερμάτινη και σιλικόνης, μεμβράνη). Όμως δεν έχω ξαναπαραγγείλει από εκεί, κυρίως αγοράζω από Minideal και λίγο από To2c και Vickmall. Είναι ok το συγκεκριμένο; Έχει αγοράσει κανείς; Μη φάμε καμία φόλα και δεν είναι δικό μας και το τηλέφωνο...

Πάρε από το Tο2c που για μένα είναι το πιο αξιόπιστο για την δική μου πάντα άποψη. Τα handsfree που δίνουν με λιγότερη χρέωση αν τα πάρεις μαζί με το κινητό είναι τούμπανα!!! (Το οποίο δίνει και άλλα πολλά δώρα)

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά μετά από restart και έλεγχο μέσω root checker πάλι μου λέει πως δεν είναι root και επιπλέον το SuperSU μου βγάζει ξανά update το οποίο δεν μπορεί να εγκαταστήσει. Ότι έκανε και πριν δηλαδή. Τι να δοκιμάσω άλλο; :worry:

Μπες στο TWRP και ξαναφλάσαρε το SuperSU. Κάνε Reboot και άνοιξε την εφαρμογή SuperSU ,πήγαινε στην καρτέλα "Ρυθμίσεις" και τσέκαρε το "Λειτουργία επιβίωσης". Τώρα κάνε restart το τηλέφωνο και δες αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα. Αν δεν διορθώνεται τότε ,επειδή εσύ είχες πάει στην 1447 μέσω system update, πιθανών πρέπει να φλασάρεις την full rom γιατί με το system update εγκαταστάθηκε μάλλον κάποιο script που τρέχει σε κάθε restart και αφαιρεί την πρόσβαση root.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα και πάλι....σήμερα παρελαβα το κινητο.....καλο φαίνεται αν και δεν ειμαι ειδικος σε αυτα....απο οτι βλέπω μου το πειράξαν απο το minideal (βγαλαν εφαρμογες κλπ). Ηθελα να ρωτησω το εξής: Όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις η γλώσσα ειναι η ελληνική αλλά οταν προχωραω σε κάποια επιλογη τοτε αρχίζουν τα αγγλικά. Έβαλα το locale more pro και κάπως διορθώθηκε η κατάσταση αλλά δεν έχει και πολύ μεγάλη διαφορά. Επίσης όταν δέχομαι κλήση αναγνωρίζεται κανονικά όνομα κλπ αλλά όταν πάω στον κατάλογο των κλήσεων βγάζει μόνο τους αριθμούς και κάτι κινέζικα ( κυριολεκτικά) απο κάτω η δίπλα...υπάρχει εφαρμογή που διορθώνει το πρόβλημα? Είδα τον οδηγό του καντιλακ και δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το αν μπορω να το κάνω. Σημειωτέον: δεν έγινε τίποτα πάνω στο κινητό... αναβάθμιση κλπ. Θεωρείτε σημαντικο να γίνει κάτι τέτοιο? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα και πάλι....σήμερα παρελαβα το κινητο.....καλο φαίνεται αν και δεν ειμαι ειδικος σε αυτα....απο οτι βλέπω μου το πειράξαν απο το minideal (βγαλαν εφαρμογες κλπ). Ηθελα να ρωτησω το εξής: Όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις η γλώσσα ειναι η ελληνική αλλά οταν προχωραω σε κάποια επιλογη τοτε αρχίζουν τα αγγλικά. Έβαλα το locale more pro και κάπως διορθώθηκε η κατάσταση αλλά δεν έχει και πολύ μεγάλη διαφορά. Επίσης όταν δέχομαι κλήση αναγνωρίζεται κανονικά όνομα κλπ αλλά όταν πάω στον κατάλογο των κλήσεων βγάζει μόνο τους αριθμούς και κάτι κινέζικα ( κυριολεκτικά) απο κάτω η δίπλα...υπάρχει εφαρμογή που διορθώνει το πρόβλημα? Είδα τον οδηγό του καντιλακ και δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το αν μπορω να το κάνω. Σημειωτέον: δεν έγινε τίποτα πάνω στο κινητό... αναβάθμιση κλπ. Θεωρείτε σημαντικο να γίνει κάτι τέτοιο? Ευχαριστω

Μπες στην διαχείριση εφαρμογών στην καρτέλα "Όλα" και ψάξε για τις εφαρμογές Notification center και Theme center. Αν δεν τις βρεις τότε αναγκαστικά θα πρέπει να μάθεις να κάνεις την διαδικασία αναβάθμισης γιατί το τηλέφωνο σου έτσι όπως είναι έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...