Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!!

 

Κανείς που να ασχολείται με το developong?

Ψάχνω το usb driver του κινητού για να αναγνωρίζεται απο το eclipse.

Έψαξα στο επίσημο και δε βρήκα τίποτα ( http://open.lenovo.com/developer/download.jsp )

Επίσης βρήκα αυτο σε κάποια site όπως ( http://pan.baidu.com/wap/link?uk=86756550&shareid=2096015102&third=0 )

αλλά ζητάει κωδικό στο unzip.

 

Καμιά βοήθεια?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπες στην διαχείριση εφαρμογών στην καρτέλα "Όλα" και ψάξε για τις εφαρμογές Notification center και Theme center. Αν δεν τις βρεις τότε αναγκαστικά θα πρέπει να μάθεις να κάνεις την διαδικασία αναβάθμισης γιατί το τηλέφωνο σου έτσι όπως είναι έχει πρόβλημα.

 

Ωραια τις βρισκω..................... και τι κανουμε μετα?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τις βρισκω..................... και τι κανουμε μετα?Ευχαριστω

To ότι τις βρίσκεις σημαίνει ότι πιθανότατα δεν έχουν αφαιρεθεί εφαρμογές που δεν πρέπει όποτε δεν είναι αναγκαστική η αναβάθμιση σε άλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...λειπουν αισθητηρες απο τη συσκευη?

 

δε μου δουλευουν πυξιδες κατι επιταχυνσιομετρα και λεει n/a ...

 

και δε μου δουλευει και το gps...ειναι θεμα hardware?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...λειπουν αισθητηρες απο τη συσκευη?

 

δε μου δουλευουν πυξιδες κατι επιταχυνσιομετρα και λεει n/a ...

 

και δε μου δουλευει και το gps...ειναι θεμα hardware?

To gps δουλεύει άψογα και είναι και πολύ γρήγορο. Ποια rom έχεις?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω και εγώ ένα Α806 εδώ και κανά δυο εβδομάδες και έχω το εξής πρόβλημα. Αρκετά συχνά όταν κλειδώνει δεν μπορώ να το ξανά ανοίξω. Κρατάω το κουμπί που έχει δεξιά μήπως κάνει reboot και δεν καταλαβαίνει τίποτα, μαύρη οθόνη. Αναγκάζομαι λοιπόν να βγάλω μπαταρία και μετά δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα μέχρι βέβαια να το ξανακάνει...

 

Ρώτησα τον κινέζο και μου είπε να κάνω επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις που σημαίνει backup κλπ. Πριν μπω σε αυτή τη διαδικασία να προσπαθήσω κάτι άλλο? Αν προχωρήσω σε backup στο pc προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο app να το κάνω?

 

Ίσως οι ερωτήσεις μου να έχουν απαντηθεί στις προηγούμενες 125 σελίδες, μερικές από τις οποίες κοίταξα, αλλά η πληροφορία είναι πλέον τόση που από ένα σημείο και μετά χάθηκα. Βέβαια ομολογώ ότι με βάλατε σε σκέψεις μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο στο κινητό. Το πήρα με root και Ελληνικά...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mηπως υπαρχει επιλογη να ξεκλειδωνει με τα κουμπια εντασης, οχι μονο του power? (στο Xiaomi Υπαρχει)

Ετσι θα ξερεις αν φταιει το κουμπι ή αν τρωει σκαλωμα με το κουμπι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...λειπουν αισθητηρες απο τη συσκευη?

 

δε μου δουλευουν πυξιδες κατι επιταχυνσιομετρα και λεει n/a ...

 

και δε μου δουλευει και το gps...ειναι θεμα hardware?

Για το GPS κάτι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά. Για πυξίδες κλπ. θα πρεπε να ξέρεις ότι δεν διαθέτει αυτούς τους αισθητήρες. Και είναι αυτό που το κάνει να μην έχει διαλύσει την αγορά :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι το μόνο που βρήκα ενεργοποιημένο εκτός από το Power button ήταν το Pocket-dial prevention mode. Να το απενεργοποιήσω?

Ψάξε καλά! Όχι μόνο με Volume buttons ανοίγει αλλά και διάφορα gestures στην οθόνη. Πήγαινε στις ρυθμίσεις, στην καρτέλα Character.

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κοιτάξω εκεί? Υπάρχει το shake lock αλλά είναι απενεργοποιημένο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το GPS κάτι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά. Για πυξίδες κλπ. θα πρεπε να ξέρεις ότι δεν διαθέτει αυτούς τους αισθητήρες. Και είναι αυτό που το κάνει να μην έχει διαλύσει την αγορά :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ψάξε καλά! Όχι μόνο με Volume buttons ανοίγει αλλά και διάφορα gestures στην οθόνη. Πήγαινε στις ρυθμίσεις, στην καρτέλα Character.

 

Απενεργοποίησα το pocket dial prevention mode και θα το παρακολουθήσω. Αν το ξανακάνει και δεν έχουμε βρει άλλη εναλλακτική θα προχωρήσω στην επαναφορά που πρότεινε ο Κινέζος και ελπίζω να λυθεί το θέμα. Πρόταση για τρόπο backup στο pc?

 

Γενικώς να ελέγξω κάτι ακόμα αφού το κινητό δεν έχει πειραχθεί από τότε που το πήρα?

 

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω αναβάθμιση από 1443 σε 1447 κ να κρατήσω τις εφαρμογές κ τις ρυθμίσεις χωρίς να πρέπει να τα ξανα περάσω όλα απ'την αρχή;

Έβαλα το Titanium backup κ πήρα full backup. Περνάω την 1447 κ μετά κάνω restore απ'το titanium;

Βοηθήστε λίγο μην κάνω καμιά πατάτα :D

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσουν τα χαρακτηριστικα αλλα και η τιμη του κινητου αλλα δεν θελω πολυ ψαξιμο (ρουταρισματα ψαξιματα κτλπ) γινεται αυτο ? γιατι βλεπω σαν να εχει πολυ παιδεμα ..ιδεα μου? ειμαι αναμεσα σε αυτο και το hongmi s1 λογο miui
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω αναβάθμιση από 1443 σε 1447 κ να κρατήσω τις εφαρμογές κ τις ρυθμίσεις χωρίς να πρέπει να τα ξανα περάσω όλα απ'την αρχή;

Έβαλα το Titanium backup κ πήρα full backup. Περνάω την 1447 κ μετά κάνω restore απ'το titanium;

Βοηθήστε λίγο μην κάνω καμιά πατάτα :D

Θα κάνεις κανονικά τον οδηγό αναβάθμισης (χωρίς το κομμάτι για το φλασάρσιμα το TWRP αν το έχεις ήδη) και στο τέλος θα ξαναμπεις στο TWRP και θα πας Restore, θα επιλέξεις το backup που θα έχεις πάρει στο βήμα 7 του οδηγού, θα επιλέξεις μόνο το Data και θα κάνεις Swipe to restore.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου αρεσουν τα χαρακτηριστικα αλλα και η τιμη του κινητου αλλα δεν θελω πολυ ψαξιμο (ρουταρισματα ψαξιματα κτλπ) γινεται αυτο ? γιατι βλεπω σαν να εχει πολυ παιδεμα ..ιδεα μου? ειμαι αναμεσα σε αυτο και το hongmi s1 λογο miui
Καλο το hongmi 1s αλλά το A806 καλύτερο. Όσο για το παίδεμα , μια ιδέα είναι:p
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω το κινητο 2-3 μερες και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αλλα εχω ενα προβλημα ...Το κινητο εχει την 9432 και μου βγαζει σαν notification απο κατω το PowerManager και απο διπλα κατι κινεζικα γραμματα.Μηπως ξερετε τι παιζει;
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσουν τα χαρακτηριστικα αλλα και η τιμη του κινητου αλλα δεν θελω πολυ ψαξιμο (ρουταρισματα ψαξιματα κτλπ) γινεται αυτο ? γιατι βλεπω σαν να εχει πολυ παιδεμα ..ιδεα μου? ειμαι αναμεσα σε αυτο και το hongmi s1 λογο miui

Κατά τη γνώμη μου τ αγοράζεις, περνάς τη rom που θέλει 2$ απ το needrom με τον οδηγό που χω στην υπογραφή μου (5 λεπτά υποθεση) κι είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω το κινητο 2-3 μερες και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αλλα εχω ενα προβλημα ...Το κινητο εχει την 9432 και μου βγαζει σαν notification απο κατω το PowerManager και απο διπλα κατι κινεζικα γραμματα.Μηπως ξερετε τι παιζει;
Βάλε μια εικόνα να δούμε γιατί έτσι όπως το λες....
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσουν τα χαρακτηριστικα αλλα και η τιμη του κινητου αλλα δεν θελω πολυ ψαξιμο (ρουταρισματα ψαξιματα κτλπ) γινεται αυτο ? γιατι βλεπω σαν να εχει πολυ παιδεμα ..ιδεα μου? ειμαι αναμεσα σε αυτο και το hongmi s1 λογο miui

 

μετα απο σχεδον ενα μηνα ψαξιμο και διαβασμα -μελετη εδω μεσα για κινεζικο κατω τον 200 ευρω σιγουρευτικα οτι αυτο ειναι το μονο που εχει αυτα τα χαρακτηριστικα που θελω και δουλευουν αψογα αυτα που με ενδιαφερουν διχως να αρχιζω το ψαξιμο για το πως να τα κανω να δουλεψουν ικανοποιητικα και αν .......(με λιγο ψαξιμο και εσυ θα το δεις )μιας και εγω δεν εχω ασχοληθει ποτε με ρουτ κτλ.και απλα ηθελα ενα τελευταιας τεχνολογιας πυραυλοκινητο κινητο :lol:

και ομολογουμενως επεσα διανα ,το κινητο ειναι φοβερο και δουλευουν αψογα ολα (ελπιζω να μεινει ετσι ) :)

Ισως αργοτερα (μολις το χορτασω )να ασχοληθω με ρουτ και ρομ κτλ.αν μαθω και σε τι θα καλυτερευσει με την τελευταια ρομ την 1447 νομιζω ??απο την 9432 που εχει τωρα

Link to comment
Share on other sites

Kandilak, για να βαλω την 1447 κανω οτι λες εδω : Οδηγός εγκατάστασης official 1441+Root+Gapps+Ελληνικά και αντι για official 1441 θα κατεβασω απο needrom την 1447 και θα κανω τα ιδια βηματα?επισης αξιζει να αλλαξω την stock που εχει θα πηγαινει καπως καλητερα το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

μετα απο σχεδον ενα μηνα ψαξιμο και διαβασμα -μελετη εδω μεσα για κινεζικο κατω τον 200 ευρω σιγουρευτικα οτι αυτο ειναι το μονο που εχει αυτα τα χαρακτηριστικα που θελω και δουλευουν αψογα αυτα που με ενδιαφερουν διχως να αρχιζω το ψαξιμο για το πως να τα κανω να δουλεψουν ικανοποιητικα και αν .......(με λιγο ψαξιμο και εσυ θα το δεις )μιας και εγω δεν εχω ασχοληθει ποτε με ρουτ κτλ.και απλα ηθελα ενα τελευταιας τεχνολογιας πυραυλοκινητο κινητο :lol:

και ομολογουμενως επεσα διανα ,το κινητο ειναι φοβερο και δουλευουν αψογα ολα (ελπιζω να μεινει ετσι ) :)

Ισως αργοτερα (μολις το χορτασω )να ασχοληθω με ρουτ και ρομ κτλ.αν μαθω και σε τι θα καλυτερευσει με την τελευταια ρομ την 1447 νομιζω ??απο την 9432 που εχει τωρα

 

ευχαριστω για την απαντηση! ελεγα για xiaomi μονο και μονο λογο το miui επειδη μου φαινεται "πιο σταθερο" σε λογισμικο.. πες μου εντυπωσεις αν ειναι ευκολο, για την καμερα και την οθονη γιατι διαβασα για χαμηλη φωτεινοτητα και καμερα οχι τοσο καλη για 13αρα

Link to comment
Share on other sites

Εχασα την μπάλα.....:)

Ποια η διαφορα αυτής http://www.vibeui.com/A806/

με αυτή http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ ;

Και οι δυο λένε 1447

 

Το κόλπο για callibration της μπαταρίας δεν το βρήκα στην 1445.

Link to comment
Share on other sites

Εχασα την μπάλα.....:)

Ποια η διαφορα αυτής http://www.vibeui.com/A806/

με αυτή http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ ;

Και οι δυο λένε 1447

 

Το κόλπο για callibration της μπαταρίας δεν το βρήκα στην 1445.

καμιά διαφορά
Link to comment
Share on other sites

Εδω

[ATTACH]53671[/ATTACH]

Από to2c το πήρες?. Αυτή πρέπει να είναι ειδοποίηση της εφαρμογής διαχείρισης της root πρόσβασης η οποία στο τηλέφωνο σου είναι κινέζικη. Δεν ξέρω αν στο μενού της μπορείς να βρεις κάποια ρύθμιση για να μην εμφανίζονται αυτές οι ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από to2c το πήρες?. Αυτή πρέπει να είναι ειδοποίηση της εφαρμογής διαχείρισης της root πρόσβασης η οποία στο τηλέφωνο σου είναι κινέζικη. Δεν ξέρω αν στο μενού της μπορείς να βρεις κάποια ρύθμιση για να μην εμφανίζονται αυτές οι ειδοποιήσεις.

 

Ναι απο to2c το πηρα απλα αυτη η εφαρμογη ειναι ολα στα κινεζικα και δεν καταλαβαινω τιποτα...

 

 

ΥΓ: Μετα απο ψαξιμο το βρηκα εν τελη απλα να ρωτησω και κατι ακομα; Αυτες οι εφαρμογες που ειναι "κινεζικες" χρειαζονται στο κινητο;Θα ηταν καλο να παω σε αλλη ρομ η καλα ειμαι;

Edited by Vaggelis7Rithy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...