Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πήρα την συσκευή πρίν από λίγες ημέρες και πάει σφαίρα. Ήρθε με την έκδοση 9432 , rootαρισμένο και χωρίς κινεζόapps όπως τους είχα ζητήσει. Δεν έχω βρεί λόγο να αλλάξω την rom , πέρασα τα πάντα μέσα όλα κομπλέ μέσω rom toolbox έκλεισα ότι μπορούσα στα autostart έκανα disable όλα τα άχρηστα app μέσω του root app delete και η συνολική κατειλ. μνήμη είναι στο 25-30%. Έχει μέσα gps , custom dialer / contacts / sms , launcher με 10 themes , sdmaid & cleaner & greenify ,διάφορα άλλα app για καταγραφές κλήσωεν, taxibeat & 3 παιχνίδια.

 

Aπό την πρώτη ημέρα , το μόνο εκνευριστικότατο πράγμα που δεν μπόρεσα να καταργήσω είναι ενα alert κάθε φορά που πηγαίνω να στείλω sms , βγάζει ένα παράθυρο alert Τextra (δοκίμασα και το evolveSMS & goSMSpro Κλπ) is sending an sms κλπ κλπ και πρέπει να πατήσω το send για να το στείλει. Έχω ψάξει όλα τα settings και δεν μπορώ να το ξεφορτωθώ το συγκεκριμένο alert. Ειδικά σήμερα στην δουλειά μου έσπασε τα νεύρα και πιστεύοντας ότι προέρχεται από lenovo security το απεγκατέστησα δια της βίας. Το αποτέλεσμα ήταν να μην βγεί , και μετά το force uninstall σταμάτησα να έχω εγκατεστημένο keyboard (δεν σας δουλεύω) όπως και σταμάτησε να λειτουργεί για υπερβολικά περίεργο λόγο to lenovo messaging - contacts manager.

 

Ξαναπέρασα keyboard όλα κομπλέ το κινητό μια χαρά αλλά το γαμήδι το alert δεν μπόρεσα να το ξεφορτωθώ , έχει κανείς καμμιά ιδέα ή τελικά πρέπει να περάσω άλλη rom ; Οι άλλες rom που συζητάτε εδώ έχουν μέσα τα lenovo bloatware ή είναι καθαρές ;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορω να βαλω την ρομ των 2$ 1447 χωρις να το φλασαρω με το twrp recovery?

 

Η rom των 2$ μπαίνει μέσω SP flash tool από το PC.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πήρα την συσκευή πρίν από λίγες ημέρες και πάει σφαίρα. Ήρθε με την έκδοση 9432 , rootαρισμένο και χωρίς κινεζόapps όπως τους είχα ζητήσει. Δεν έχω βρεί λόγο να αλλάξω την rom , πέρασα τα πάντα μέσα όλα κομπλέ μέσω rom toolbox έκλεισα ότι μπορούσα στα autostart έκανα disable όλα τα άχρηστα app μέσω του root app delete και η συνολική κατειλ. μνήμη είναι στο 25-30%. Έχει μέσα gps , custom dialer / contacts / sms , launcher με 10 themes , sdmaid & cleaner & greenify ,διάφορα άλλα app για καταγραφές κλήσωεν, taxibeat & 3 παιχνίδια.

 

Aπό την πρώτη ημέρα , το μόνο εκνευριστικότατο πράγμα που δεν μπόρεσα να καταργήσω είναι ενα alert κάθε φορά που πηγαίνω να στείλω sms , βγάζει ένα παράθυρο alert Τextra (δοκίμασα και το evolveSMS & goSMSpro Κλπ) is sending an sms κλπ κλπ και πρέπει να πατήσω το send για να το στείλει. Έχω ψάξει όλα τα settings και δεν μπορώ να το ξεφορτωθώ το συγκεκριμένο alert. Ειδικά σήμερα στην δουλειά μου έσπασε τα νεύρα και πιστεύοντας ότι προέρχεται από lenovo security το απεγκατέστησα δια της βίας. Το αποτέλεσμα ήταν να μην βγεί , και μετά το force uninstall σταμάτησα να έχω εγκατεστημένο keyboard (δεν σας δουλεύω) όπως και σταμάτησε να λειτουργεί για υπερβολικά περίεργο λόγο to lenovo messaging - contacts manager.

 

Ξαναπέρασα keyboard όλα κομπλέ το κινητό μια χαρά αλλά το γαμήδι το alert δεν μπόρεσα να το ξεφορτωθώ , έχει κανείς καμμιά ιδέα ή τελικά πρέπει να περάσω άλλη rom ; Οι άλλες rom που συζητάτε εδώ έχουν μέσα τα lenovo bloatware ή είναι καθαρές ;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Βάλε την AOSP V.2 από το needrom αφου δεν θες lenovo apps

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση , το alert που ανέφερα , όπως είναι στημένο το παντρεύτηκα ;

 

πας στο security app της lenovo και στο μενου charge guard εχει ρυθμισεις για τις κλησεις και τα sms που θες. Απο εκει καταργεις το alert στα sms με τον εξης τροπο. Επιλεγεις το send sms και εκει μεσα δινεις authority στο sms app που εχεις βαλει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση , το alert που ανέφερα , όπως είναι στημένο το παντρεύτηκα ;
Τώρα έτσι όπως το 'χεις κάνει , ούτε ο θεός ο ίδιος δεν ξέρει. Το τηλέφωνο έχει δικές του πολύ καλές εφαρμογές για να κάνει πράγματα , τα οποία εσύ προτιμάς να τα κάνεις με άλλες εφαρμογές , προφανώς επειδή τις έχεις δουλέψει σε άλλες συσκευές. Λειτουργίες του συστήματος είναι συνδεδεμένες με εφαρμογές όπως το Security , το Power manager, Theme center κλπ. Δεν μπορείς έτσι απλά να τις καταργείς . Αν σ'ενοχλούν οι ειδοποιήσεις που εμφανίζονται απ'αυτές υπάρχουν ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις για να μην φαίνονται.

Σίγουρα χρειάζεται φλασάρισμα rom από την αρχή. Τώρα αν θα είναι AOSP ή VibeUI rom είναι δική σου απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω kandilak.μπορω να σοσω τισς εφαρμογεσ με κανενα τροπο?

 

Μπορείς με το Titanium Backup αλλά πρέπει να τα σώσεις σε εξωτερική sdcard

 

ή

 

1.Βάζεις το TWRP recovery και παίρνεις backup την rom σε εξωτερική SDcard.

2.Φλασάρεις την rom του baralajbi με το SP flash tool (καλή επιτυχία μ'αυτό)

3.Ξαναβάζεις το TWRP recovery γιατί με το φλασάρισμα της rom με το SP flash tool το χάνεις (νομίζω)

4.Μπαίνεις στο TWRP recovery , πας Restore, βρίσκεις το backup που πήρες πριν, επιλέγεις απ'αυτό μόνο το data και κάνεις restore.

Link to comment
Share on other sites

πας στο security app της lenovo και στο μενου charge guard εχει ρυθμισεις για τις κλησεις και τα sms που θες. Απο εκει καταργεις το alert στα sms με τον εξης τροπο. Επιλεγεις το send sms και εκει μεσα δινεις authority στο sms app που εχεις βαλει...

 

:yahoo: σου είμαι ευγνώμων , ήταν το μοναδικό μέρος που δεν είχα κοιτάξει , 12 πιτόγυρα από μένα κερασμένα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και το δικό μου Α806 μετά από 3+ μήνες(αρχές Σεπτέμβρη) που το έχω παραγγείλει από το minideal!!

Το κινητό είχε χαθεί στην μεταφορά σε αυτό το διάστημα και ξαφνικά σήμερα εμφανίστηκε στην πόρτα μου.

Φυσικά έχω κάνει dispute στο paypal και έχω πάρει πίσω τα λεφτά που έδωσα για την αγορά του κινητού!

Έχει κανείς εμπειρία τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις? Να το κρατήσω και να κοιτάξω να το πουλήσω ή χαρίσω σε τίποτα γνωστό ή θα μου το ζητήσουν πίσω αφού μου έχουν δώσει πίσω τα λεφτά μου..(Εγώ στο μεταξύ παράγγειλα ένα μεταχειρισμένο nexus 5 από Αμερική που ήρθε και αυτό την πριν 15 μέρες και νομίζω είναι αρκετά σκαλιά πιο πάνω από το lenovo - οπότε το lenovo δεν μου χρειάζεται πλέον).

 

Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας μου πει τι να κάνω.(Το κρατάω και κάνω τον κινέζο ή το στέλνω πίσω? υπάρχει περίπτωση να μου ξαναπάρουν τα λεφτά από το paypal αν δουν ότι το κινητό παραδόθηκε?)

 

Είχα καιρό να μπω στο forum και βλέπω έχει προχωρήσει πολύ!!! Συγχαρητήρια στα άτομα που βοηθάν εδώ μέσα και φτάσανε τις 131 σελίδες!

Με μια γρήγορη ματιά είμαστε στην 1447 ST! Πόσο ST έχει γίνει πλέον?

Στο site με τα firmware της lenovo βλέπω εκτός από "σχεδιασμένο εργαλείο πινέλου" που είναι προφανώς το firmware- "κάρτα UI βούρτσα πακέτο". Τι ακριβώς είναι αυτό? Το χρειάζεται σε τίποτα αυτό το 2ο ο "Χρυσός Μονομάχος Α8"?

Αν δεν χρειαστεί να το επιστρέψω θα ρίξω μια πιο λεπτομερή ματιά στο site.

Link to comment
Share on other sites

Λυση: το πουλας σε μενα και αναλαμβανω τις ευθυνες.. :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια. Εχω το κινητο απο το σεπτεμβρη και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Εχω περασμένη στην 1439 ρομ (με τα 2 δολαρια) και επειδη δεν ειχα κάποιο προβλημα δεν την πειραξα. Βλέπω όμως τώρα οτι υπαρχει και η 1447. Εχω δει τον οδηγό εγκατάστασης για την 1441 αλλα τα ποστ ειναι πόλλα και δεν μπόρεσα να δω κάποιο οδηγό για την 1447. Καμιά βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια. Εχω το κινητο απο το σεπτεμβρη και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Εχω περασμένη στην 1439 ρομ (με τα 2 δολαρια) και επειδη δεν ειχα κάποιο προβλημα δεν την πειραξα. Βλέπω όμως τώρα οτι υπαρχει και η 1447. Εχω δει τον οδηγό εγκατάστασης για την 1441 αλλα τα ποστ ειναι πόλλα και δεν μπόρεσα να δω κάποιο οδηγό για την 1447. Καμιά βοήθεια?

 

Ακολουθείς πιστά τον οδηγό αλλά αντί της 1441 κατεβάζεις την τελευταία 1447 - ST από εδώ:

www.needrom.com/download/lenovo-a808t-vibeui-2-0/

 

Απ' ότι είδα είναι στα σκαριά και η επόμενη οπότε αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό καλύτερα ας περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλουν διακαώς το Xposed στην official VibeUI rom , έχω καλά νέα.

Δοκίμασα αυτό που λέει στο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=57002175&postcount=3

 

Δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα. Δοκίμασα το VibExpert module και κάποια mods δουλεύουν και κάποια όχι. Έχω ενεργοποιήσει και το module του greenify για να δω αποτελέσματα. Gravitybox δεν δοκίμασα, νομίζω όμως ότι δεν θα είναι συμβατό με την rom.

 

Το παραπάνω δοκιμάστηκε στην 1447_ST.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αλλάξω το φόντο στο lockscreen χωρίς να βάλω κάποια εφαρμογή που αλλάζει όλη την οθόνη κλείδωμωματος(δε θέλω να βάλω άλλη για να μη καταναλώνει ραμ)
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη το security που έχει τι ακριβώς δουλειά κάνει? Αν το κάνω freeze παίζει κάνα θέμα γιατί έχω διαβάσει πως δε χρειάζονται ούτε security ούτε anti-virus οι Android συσκευές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιά είναι η καλύτερη rooted rom;

Μέχρι στιγμής νομίζω η 1447_st για απλούς χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη το security που έχει τι ακριβώς δουλειά κάνει? Αν το κάνω freeze παίζει κάνα θέμα γιατί έχω διαβάσει πως δε χρειάζονται ούτε security ούτε anti-virus οι Android συσκευές.

Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν έχεις antivirus σε Android.

Edited by power2025
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν έχεις antivirus σε Android.

Ναι ισχύει. Είδα τι επιλογές έχει το security kai νομίζω πως δε μου χρησιμεύει καμία. Έχει να μου κάποιος σε τι χρησιμεύει μήπως αλλάξω γνώμη και δε το κάνω freeze(ελπίζω πως άμα το κάνω να μην έχω κανένα θέμα βεβαι)

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενσωματωμένα app της lenovo για καθαρισμό ram , autostart manager , antivirus , app uninstaller , anti-spam και συμβουλή μου είναι να μην το πειράξεις εκτός και αν το κατέχεις να ξαναπεράσεις rom αν φάει σκάλωμα. Και εγώ επίσης χρησιμοποιώ άλλες εφαρμογές για την ίδια δουλειά.

 

Πάντως όταν από βλακεία μου πήγα να το κάνω force uninstall και μου έβγαλε το εγκατεστημένο keyboard και απενεργοποίησε το lenovo messaging , εγκατέστησα άλλο keyboard και δεν υπήρξε πρόβλημα στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω το Α806 με αυτή την rom http://www.needrom.com/download/a806-aosp-v1-0/ (την version 2) αλλά έχω ένα πρόβλημα,δεν μπορώ να στείλω sms,γράφει sending και τιποτα άλλο.έχω δοκιμάσει και άλλες sim άλλα τίποτα.έχει κανείς καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει. Είδα τι επιλογές έχει το security kai νομίζω πως δε μου χρησιμεύει καμία. Έχει να μου κάποιος σε τι χρησιμεύει μήπως αλλάξω γνώμη και δε το κάνω freeze(ελπίζω πως άμα το κάνω να μην έχω κανένα θέμα βεβαι)

Εγω το εχω παγωσει και δεν εχω καποιο προβλημα, εκτος απο το οτι δεν μπορω να απεγκαταστησω τις εφαρμογες απο το κινητο και το κανω ή απο το play store ή με το titanium backup. Παγωσε το μην το διαγραψεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...