Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις δίκιο σ' αυτό. Ξέχασα ότι εγώ έχω την pro.:rolleyes:

Με παρέσυρες και την πήρα και εγώ! :clap::rolleyes:

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Kαταλαθος πατησα στο contactmanager "sorted by acount" και πλεον με πεταει παντα εξω απο τις επαφες και και μου βγαζει μηνυμα οτ πλεον αυτη η εφαρμογη εχει σταματησει.

Το ξαναειχε αντιμετωπισει καποιος αυτο το προβλημα?

Διαβαζω πολυ καιρο το συγκεκριμενο θεμα και δεν θυμαμαι να το ειχε ξανα καποιος αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να κάνω αναβάθμιση της ROM (από 1432 σε 1447) σύμφωνα με τον οδηγό του kandilak, μέχρι το δέκατο βήμα όλα καλά, πάτησα να κάνει "Reboot system", αλλά κάθε 20 δευτερόλεπτα έκανε επανεκκίνηση, περίμενα περίπου 5 λεπτά, έβγαλα την μπαταρία και έκανα επανεκκίνηση και πάλι τα ίδια. Έκανα restore αλλά με το που γέμισε η μπάρα μου έβγαλε failed, τώρα όταν μπουτάρει βγάζει το λογότυπο της Lenovo και κολλάει, όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο hash του αρχείου της rom που κατέβασες (στα win7 , δεξί κλικ στο αρχείο της rom --> ιδιότητες --> στην καρτέλα Hashes --> περίμενε λίγο να σκανάρει το αρχείο --> και πόσταρε το αποτέλεσμα που θα βγάλει δίπλα στο MD5)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαταλαθος πατησα στο contactmanager "sorted by acount" και πλεον με πεταει παντα εξω απο τις επαφες και και μου βγαζει μηνυμα οτ πλεον αυτη η εφαρμογη εχει σταματησει.

Το ξαναειχε αντιμετωπισει καποιος αυτο το προβλημα?

Διαβαζω πολυ καιρο το συγκεκριμενο θεμα και δεν θυμαμαι να το ειχε ξανα καποιος αυτο το προβλημα.

Με ποια rom είσαι? Έχουν αφαιρεθεί κινέζικες εγαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο hash του αρχείου της rom που κατέβασες (στα win7 , δεξί κλικ στο αρχείο της rom --> ιδιότητες --> στην καρτέλα Hashes --> περίμενε λίγο να σκανάρει το αρχείο --> και πόσταρε το αποτέλεσμα που θα βγάλει δίπλα στο MD5)

 

 

Στα win 8.1 δεν έχει τέτοια καρτέλα, σε έλεγχο που έκανα με προγραμματάκι η τιμή που μου έβγαλε είναι, MD5 = 8F3445AEC03FFBDA1A4D661B35DE004A, την ROM, την κατέβασα από το Needrom. Στο σπίτι που κατέβασα την ROM και από το VIBE UI, το μέγεθος των αρχείων είναι ίδιο.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά, επανήλθα στο βήμα 7 (ok), αλλά στο 8 βγάζει αμέσως failed.

Link to comment
Share on other sites

 

Στα win 8.1 δεν έχει τέτοια καρτέλα, σε έλεγχο που έκανα με προγραμματάκι η τιμή που μου έβγαλε είναι, MD5 = 8F3445AEC03FFBDA1A4D661B35DE004A, την ROM, την κατέβασα από το Needrom. Στο σπίτι που κατέβασα την ROM και από το VIBE UI, το μέγεθος των αρχείων είναι ίδιο.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά, επανήλθα στο βήμα 7 (ok), αλλά στο 8 βγάζει αμέσως failed.

το zip της rom το έχεις στην εσωτερική μνήμη ή σε εξωτερική microSD? Αν είναι σε εξωτερική microSD, πιθανών να είναι πρόβλημα στης κάρτας. Δοκίμασε με άλλη κάρτα.

Επίσης μήπως έχεις κάνει αρκετές φορές backup από το TWRP και έχεις γεμίσει την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου?

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Με ποίο τρόπο εξακριβωνεις ότι δεν είσαι root? Δοκίμασε να ξαναφλασαρεις το zip του SuperSU

 

Μέσω της εφαρμογής Root Checker https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck. Επιπλέον φλάσαρα ξανά το SuperSU.zip και τίποτα. Κάθε φορά που το ανοίγω μου βγάζει μήνυμα για update που αδυνατεί να το εγκαταστήσει. Υπάρχει άλλος τρόπος να δω εαν είμαι root ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Με ποίο τρόπο εξακριβωνεις ότι δεν είσαι root? Δοκίμασε να ξαναφλασαρεις το zip του SuperSU

 

Μέσω της εφαρμογής Root Checker https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck. Επιπλέον φλάσαρα ξανά το SuperSU.zip και τίποτα. Κάθε φορά που το ανοίγω μου βγάζει μήνυμα για update που αδυνατεί να το εγκαταστήσει. Υπάρχει άλλος τρόπος να δω εαν είμαι root ή όχι;

Δοκίμασε να φλασάρεις την v2.37

Link to comment
Share on other sites

το zip της rom το έχεις στην εσωτερική μνήμη ή σε εξωτερική microSD? Αν είναι σε εξωτερική microSD, πιθανών να είναι πρόβλημα στης κάρτας. Δοκίμασε με άλλη κάρτα.

Επίσης μήπως έχεις κάνει αρκετές φορές backup από το TWRP και έχεις γεμίσει την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου?

 

Το zip της ROM το έχω στην εσωτερική μνήμη και backup πήρα μόνο μία φορά, στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Το zip της ROM το έχω στην εσωτερική μνήμη και backup πήρα μόνο μία φορά, στην αρχή.

Μπες στο TWRP πήγαινε Wipe -->Advanced Wipe--> τσέκαρε τα "Dalvik Cache", "Cache", "Data", "System" και κάνε "Swipe to Wipe". Μετά πήγαινε στο Home του TWRP , πάτα Restore και τσέκαρε τα όλα εκτός , Data και Cache και κάνε Swipe to Restore. Αν κάνει το restore χωρίς failed κάνε μετά rebot system. Αν βγάλει πάλι failed βγάλε μια φώτο στην οθόνη να δω σε ποια φάση το βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο TWRP πήγαινε Wipe -->Advanced Wipe--> τσέκαρε τα "Dalvik Cache", "Cache", "Data", "System" και κάνε "Swipe to Wipe". Μετά πήγαινε στο Home του TWRP , πάτα Restore και τσέκαρε τα όλα εκτός , Data και Cache και κάνε Swipe to Restore. Αν κάνει το restore χωρίς failed κάνε μετά rebot system. Αν βγάλει πάλι failed βγάλε μια φώτο στην οθόνη να δω σε ποια φάση το βγάζει.

 

Το ίδιο πάλι στο restore.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πάλι στο restore.

πριν ποια rom είχες? εννοώ το είχες όπως το είχες πάρει ή είχες αλλάξει τίποτα. Νομίζω ότι πλέον πρέπει να μπεις στην δαιδικασία να φλασάρεις rom με το sp flash tool. Δες και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5789862#post5789862

Link to comment
Share on other sites

πριν ποια rom είχες? εννοώ το είχες όπως το είχες πάρει ή είχες αλλάξει τίποτα. Νομίζω ότι πλέον πρέπει να μπεις στην δαιδικασία να φλασάρεις rom με το sp flash tool. Δες και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5789862#post5789862

 

Είχα την 1432 Multi-Language από To2c, δεν είχαν βγάλει τα κινέζικα app , γιατί με ενημέρωσαν ότι θα υπήρχε κίνδυνος δυσλειτουργιών. Δούλευε κανονικά χωρίς να πειράξω τίποτα (απεγκαταστάσεις ή πάγωμα εφαρμογών) και ξαφνικά η μπαταρία άρχισε να έχει διάρκεια μισής μέρας και η φόρτιση να διαρκεί αρκετές ώρες και να είναι σχετικά αργό, η μόνη αναβάθμιση που έκανα μετά την εμφάνιση του προβλήματος, ήταν για την εφαρμογή των επαφών και μα μέρα πριν “πάγωσα” το Security για να δοκιμάσω μήπως βελτιωθεί η διάρκεια της μπαταρίας.

Θα το δοκιμάσω να φλασάρω την ROM το βράδυ, αφού διαβάσω την διαδικασία, σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά

έχω αγοράσει αυτό το κινητό http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

κι έχω μια ερώτηση.

Οταν έχω κλειστά viber και whats app δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις.

Δηλαδή, πρέπει να ανοίξω τις εφαρμογές για να δω τα μνμτ που μπορεί να έχουν έρθει πριν ώρες.

Μπορεί κάποιος να μου αν μπορώ να κάνω κάτι?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

η υπογραφή μου σαν μέλος στο forum είναι αυτό που φαίνεται ακριβώς κάτω από κάθε post μου. Εκεί θα βρεις τα link που θα σε βοηθήσουν.

Επειδη ειμαι απο κινητο και την εφαρμογη tapatalk δε βλεπω αυτο που λες.θα το ελεγξω απο το PC .

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γεια σας παιδιά

έχω αγοράσει αυτό το κινητό http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

κι έχω μια ερώτηση.

Οταν έχω κλειστά viber και whats app δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις.

Δηλαδή, πρέπει να ανοίξω τις εφαρμογές για να δω τα μνμτ που μπορεί να έχουν έρθει πριν ώρες.

Μπορεί κάποιος να μου αν μπορώ να κάνω κάτι?

Ευχαριστώ πολύ

Μην τερματιζεις τις εφαρμογες πατοντας το μεσαιο κουμπι παρατεταμενα και θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρω. Όταν όμως τις έχω ανοιχτές στο background δεν καταναλώνουν παραπάνω μπαταρία;

Ναι σιγουρα ,αλλα πιο το νοημα να τις εχεις αν δεν ειναι ανοιχτες?δε ξερω αν θα δεις μεγαλη διαφορα στη μπαταρια παντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,έχω παραγγείλει άλλο ένα α806 για την γυναίκα μου,γιατί είναι φοβερό τηλ.Η παραγγελία το Σάββατο,απο τότε μου έχουν στείλει track number , αλλά μπαίνω στο site της sgpost το πατάω και μου βγάζει "Please wait for at least 24 hours for the status information of the following items to be available" ,περάσανε 3 μέρες απο τότε.Να ανησυχώ ?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,έχω παραγγείλει άλλο ένα α806 για την γυναίκα μου,γιατί είναι φοβερό τηλ.Η παραγγελία το Σάββατο,απο τότε μου έχουν στείλει track number , αλλά μπαίνω στο site της sgpost το πατάω και μου βγάζει "Please wait for at least 24 hours for the status information of the following items to be available" ,περάσανε 3 μέρες απο τότε.Να ανησυχώ ?Ευχαριστώ

Ψάξτο από εδώ... http://www.17track.net/en/result/post.shtml

Link to comment
Share on other sites

Με ποια rom είσαι? Έχουν αφαιρεθεί κινέζικες εγαρμογές?

1:VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

2:Δεν τους ανεφερα τιποτα για τις εφαρμογες τις εχουν σβησει ομως...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

τα φώτα σας παρακαλώ, εφόσον γνωρίζει κάποιος. έχω αλλάξει το font και έχω βάλει το roboto normal. Σχεδόν σε όλες τις εφαρμογές είναι όλα κομπλέ. Αλλά όταν σερφάρω (orera, chrome, dolphin) και όταν βλέπω και τα mail (stock εφαρμογή) τα Ελληνικά τα δείχνει σφαγμένα. Έχω βάλει και μια photo από κάτω να δείτε.

Υπάρχει κάποιο fix?

Επίσης εφόσον δε μπορεί να μπει το xposed (εύκολα τουλάχιστο), έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλό τύπου greenify. γιατι για να δουλέψει πλήρεις αν θυμάμαι καλά θέλει xposed modules?

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχω κλειστά viber και whats app δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις.

Δηλαδή, πρέπει να ανοίξω τις εφαρμογές για να δω τα μνμτ που μπορεί να έχουν έρθει πριν ώρες.

 

το παρατήρησα κι εγώ. προς το παρόν η λύση που έχω, είναι να μη την κλείνω απο το task killer και επέλεξα να το αγνοεί και το power manager γιατί το κλείνει μόνο του όταν κλείνει η οθόνη. Έπρεπε να χει κανονικά και λίστα να τα αγνοεί απο το task killer. Αν κλείνεις τόσο συχνά εφαρμογές, δοκίμασε κανα task killer από το market.

Link to comment
Share on other sites

Greenify πληρωμενο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που πήρε από vickmall, μπορεί να μας πει τα handsfree που στέλνουν δώρο μαζί αν δουλεύουν όλα τα κουμπιά σωστά;

 

Κάτι samsung που δοκίμασα δεν δούλευαν σωστά τα κουμπιά για την ένταση. Όλα τα κουμπιά έκαναν το ίδιο. Play/Pause.

 

λοιπον ,μια χαρα δουλευουν για δωρεαν :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είμαι ενα βήμα πριν την αγορά του κινητού θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιο πρόβλημα η multi-language rom που έρχεται το κινητό (vickmall).Eνα ακόμη που κοιτάω είναι to zenfone 5...τι προτείνετε??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...