Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδες!

 

Το κινητο εχει ενα easter egg μαλλον.

 

 

Εκανα αναβαθμιση σε 1447st με τον οδηγο του Kandilak, και δεν συναντησα κανενα προβλημα, δεν χρειαζεται πυρηνικη φυσικη για να τα καταφερεις.

 

Εχω μερικα προβληματα ομως. Εβαλα το locale more αλλα δεν εχω εντοπισει που μου εχει χρησιμευσει.

 

Αυτο ειναι που βλεπω μετα την εγκατασταση του:

 

http://i.imgur.com/r4HuemW.jpg

 

Επισης το widget του καιρου στην πληρωμενη εκδοση του Needrom ειχε τον καιρο στα αγγλικα ενω τωρα ειναι στα κινεζικα:

 

http://i.imgur.com/BWzUkZP.jpg

 

Και τελος αντι να εχει δεσμευσει 2 gb χωρο εχει δεσμευσει 5. εχω την εντυπωση πως δεν εσβησε τα παντα απο το κινητο αλλα μονο αντικατεστησε το λειτουργικο. Πως το διορθωνω αυτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, και ενα μεγαλο ευχαριστω στον Kandilak και στα αλλα παιδια που βοηθανε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα μια διευκρίνηση γιατί λιγο μπερδεύτηκα. Αν το πάρει κανείς με την Original ROM (English+Chinese) απ'ότι είδα είναι η 1441 (αν δεν κάνω λάθος), το κινητό δεν θα έχει google play? Το πρόβλημα δηλαδή είναι μόνο η ελληνική γλώσσα και προτιμάται η άλλη περίπτωση?

H 1441 είναι official updated rom της αρχικής official VibeUI v2.0 . Τώρα βρισκόμαστε στην 1447 και σύντομα στην 1449. Αν το πάρεις με official updated rom λοιπόν δεν θα έχεις playstore και το συμμαντικό δεν θα είσαι rooted. Αν μπορείς να συννενοηθείς να σου βάλουν 1447+root+gapps έχει καλώς. Πρόσεξε όμως αν το πάρεις έτσι και κάνεις κάποιο επόμενο OTA system update θα χάσεις το root (τα gapps παραμένουν). Για επόμενα updates αν θες να τα κάνεις πρέπει να ακολουθήσεις διαδικασίες που έχουν περιγραφεί στο forum.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα παιδες!

 

Το κινητο εχει ενα easter egg μαλλον.

 

 

Εκανα αναβαθμιση σε 1447st με τον οδηγο του Kandilak, και δεν συναντησα κανενα προβλημα, δεν χρειαζεται πυρηνικη φυσικη για να τα καταφερεις.

 

Εχω μερικα προβληματα ομως. Εβαλα το locale more αλλα δεν εχω εντοπισει που μου εχει χρησιμευσει.

 

Αυτο ειναι που βλεπω μετα την εγκατασταση του:

 

 

 

Επισης το widget του καιρου στην πληρωμενη εκδοση του Needrom ειχε τον καιρο στα αγγλικα ενω τωρα ειναι στα κινεζικα:

 

 

 

Και τελος αντι να εχει δεσμευσει 2 gb χωρο εχει δεσμευσει 5. εχω την εντυπωση πως δεν εσβησε τα παντα απο το κινητο αλλα μονο αντικατεστησε το λειτουργικο. Πως το διορθωνω αυτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, και ενα μεγαλο ευχαριστω στον Kandilak και στα αλλα παιδια που βοηθανε!

Με τον οδηγό αναβάθμισης δεν φορμάρετε η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου με αυτό τον τρόπο δεν χάνεις αρχεία που πχ μπορεί να έχεις κατεβάσει στον φάκελο downoloads, φωτογραφίες που αποθηκεύονται στην εσωτερική μνήμη κλπ. Όμως αν θες να φλασάρεις την rom και να έχεις το τηλέφωνο σαν να το ανοίγεις 1η φορά μπορέις να μπεις τώρα στο TWRP recovery και να πάς "Wipe" μετά "Advanced wipe" και να τσεκάρεις τα "Dalvik Cache", "cache", "Data"και "Internal Storage" και μετά κάνεις "Swipe to wipe" . Μετά κάνεις reboot και το τηλέφωνο ανοίγει σαν καινούργιο.

 

Για το Localemore αν έχεις όπως περιγράφω βάλει την γλώσσα στα ελληνικά, τότε κάποιες εφαρμογές συστήματος όπως Browser, Note, Mobile Assistant κλπ που δεν έχουν ελληνικό menu θα έχουν Κινεζικό ui. Αν το έχεις στα αγγλικά τότε εμαφνίζονται με αγγλικό ui. Στην πληρωμένη rom ο τύπος έχει κάνει άλλη δουλεία με το multilanguage γι' αυτό και την έχει επι πληρωμή. (παρεμπιπτόντως έχει ανεβάσει update της rom του βασισμένη στην 1447, αλλά φλασάρετε με sp flash tool)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! σε ευχαριστω για την απαντηση.

Ο κωδικος για την πληρωμενη εκδοση ειναι ο ιδιος και δεν χρειαζεται δωρεα ξανα, για οποιον ενδιαφερεται.

 

το προβλημα που δεν συγχρονιζει με το google ξερει κανεις που οφειλεται?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!Έχω παραγγείλει το κινητό και πρόκειται να το έχω στα χέρια μου αύριο αν όλα πάνε καλά.Επειδή δεν ξέρω και πολλά από κινητά θέλω να μου πείτε μόλις το πάρω τι ακριβώς ρυθμίσεις πρέπει να του κάνω για ναι είναι full ενημερωμένο και τέτοια?(Το έχω πάρει από to2c και έχω ζητήσει rout και ελληνική γλώσσα.)

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! σε ευχαριστω για την απαντηση.

Ο κωδικος για την πληρωμενη εκδοση ειναι ο ιδιος και δεν χρειαζεται δωρεα ξανα, για οποιον ενδιαφερεται.

 

το προβλημα που δεν συγχρονιζει με το google ξερει κανεις που οφειλεται?

Εννοείς ότι στην πληρωμένη multilanguage custom rom δεν συγχρονίζει?
Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι το fix permissions διορθώνει το root. Μπες στον TWRP και φλασαρε το Update_SuperSU_v2.14 (link υπάρχει στον οδηγό αναβάθμισης στην υπογραφή μου)

 

Δεν θυμάμαι που το διάβασα. Και τι κάνει τότε; Απεγκατέστησα supersu με διαγραφή όλων των δεδομένων και το φλάσαρα ξανά μέσω TWRP αλλά και πάλι δεν έχει δικαιώματα root. Τι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

για να βαλουμε την 1449 οταν βγει θα χρησιμοποιησουμε τον οδηγο του kandilak?και αν ειναι ευκολο μπορει να με πει καποιος σε ποια σελιδα ειναι περιπου ο οδηγος για να μη ψαχνω ξανα απο την αρχη?
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι που το διάβασα. Και τι κάνει τότε; Απεγκατέστησα supersu με διαγραφή όλων των δεδομένων και το φλάσαρα ξανά μέσω TWRP αλλά και πάλι δεν έχει δικαιώματα root. Τι άλλο να κάνω;
Με ποίο τρόπο εξακριβωνεις ότι δεν είσαι root? Δοκίμασε να ξαναφλασαρεις το zip του SuperSU

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για να βαλουμε την 1449 οταν βγει θα χρησιμοποιησουμε τον οδηγο του kandilak?και αν ειναι ευκολο μπορει να με πει καποιος σε ποια σελιδα ειναι περιπου ο οδηγος για να μη ψαχνω ξανα απο την αρχη?
Την υπογραφή μου την βλέπεις?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για δεύτερη φορά σήμερα!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υπάρχει επιλογή αλλάγης. Εγώ για dialer-επαφές χρησιμοποιώ το exdialer από το playstore που έχει τέτοια επιλογή.

Ευχαριστώ για δεύτερη φορά σήμερα!!!!

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι στην πληρωμένη multilanguage custom rom δεν συγχρονίζει?

 

ναι με την πληρωμενη rom δεν συγχρονιζε gmail και Playstore. Μια φορα μετα απο reset, αλλη μετα απο καμμια 10αρια μερες και τελευταια μετα απο κανα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς το xposed framework αν δοκιμάζει? Παλιότερα που το είχα βάλει μου κόλλησε το κινητό.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδες σημερα μου ηρθε.δεν θελω αλλαγη ρομ κτλ..αλλα γινεται να σουταρω αυτο το security+clean master+mobo store και αν ναι πως?ευχαριστω Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς το xposed framework αν δοκιμάζει? Παλιότερα που το είχα βάλει μου κόλλησε το κινητό.
Όχι δεν δουλεύει. Η rom που δουλεύει το xposed είναι η AOSP v2.0 .
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

σημερα με τον πρωινο καφε και μετα απο 18 ημερες μου ηρθε και εμενα το υπεροχο Α806 :)

πρωτη εντυπωση πολυ καλη ,αρκετα καλη εως πολυ καλη camera με ρυθμιση iso

πολυ καλο gps δοκιμασμενο στα γρηγορα (αυριο καλυτερα χε χε )

πολυ γρηγορο σε σχεση με το arc s (αλοιμονο αν δεν με 8 πυρηνες :lol:)

ακομα το σκαλιζω βεβαια

αλλα μια ερωτηση βοηθειας

δεν κατεβαζει απο το γνωστο μαρκετ (ξερετε ποιο :))σε αντιθεσει με το arc s οπου το ειχα γεμισει :)παταω install και στο τελος μου βγαζει αποτυχια ληψης ??

υπαρχει καποια λυση ??εχει να κανει με το security του ???ανοιχτο βεβαια το αγνωστες πηγες

help plese

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , εχω και εγώ στα χέρια μου ένα Α806 , Εκανα αναβαθμιση σε 1447st με τον οδηγο του Kandilak,και τώρα έδωσα τα δυο $ για να βάλω την 47 VIBEUI_V2.0_1447_7.48.1_ST_A806_NK_W_064D ,

Νομίζετε είναι καλή επιλογή ? και πως μπορώ να μεταφερώ τα δεδομένα .

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με ποίο τρόπο εξακριβωνεις ότι δεν είσαι root? Δοκίμασε να ξαναφλασαρεις το zip του SuperSU

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την υπογραφή μου την βλέπεις?

Δε καταλαβαινω τι εννοεις με την υπογραφη.απλα ζητησα μια διαυκολυνση αν γινετε ωστε να μη ψαχνω ολα τα ποστ γιατι τα ειχα δει πριν αποφασισω να παρω τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παραγγελια κυριακη μετα απο 5 διαβεβαιωσεις οτι ειναιβδιαθεσιμο στο vickmall. Δεν το στειλαν δευτερα και σημερα που ζητησα τα ρεστα μου ριξαν out of stock... Πηρα refund και αμεσως παραγγελια απο minideal. Ελπιζω να το χουν και να το λαβω γιατι απο οτι διαβαζω εδω παει σφαιρα.

 

Μεχρι να το λαβω ενημερωσα για την διαθεσιμοτητα

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαινω τι εννοεις με την υπογραφη.απλα ζητησα μια διαυκολυνση αν γινετε ωστε να μη ψαχνω ολα τα ποστ γιατι τα ειχα δει πριν αποφασισω να παρω τη συσκευη.

η υπογραφή μου σαν μέλος στο forum είναι αυτό που φαίνεται ακριβώς κάτω από κάθε post μου. Εκεί θα βρεις τα link που θα σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για δεύτερη φορά σήμερα!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για δεύτερη φορά σήμερα!!!!

Κατέβασα το exdialer αλλά έχω μία απορία! πρέπει να ανοίγω συνέχεια την εφαρμογή για να χρησιμοποιώ και να διαχειρίζομαι τις επαφές μου?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υπάρχει επιλογή αλλάγης. Εγώ για dialer-επαφές χρησιμοποιώ το exdialer από το playstore που έχει τέτοια επιλογή.

 

Κατέβασα το exdialer αλλά έχω μία απορία! πρέπει να ανοίγω συνέχεια την εφαρμογή για να χρησιμοποιώ και να διαχειρίζομαι τισ επαφές μου?

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το exdialer αλλά έχω μία απορία! πρέπει να ανοίγω συνέχεια την εφαρμογή για να χρησιμοποιώ και να διαχειρίζομαι τις επαφές μου?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κατέβασα το exdialer αλλά έχω μία απορία! πρέπει να ανοίγω συνέχεια την εφαρμογή για να χρησιμοποιώ και να διαχειρίζομαι τισ επαφές μου?

Δεν καταλαβαίνω. Πως αλλιώς δλδ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω. Πως αλλιώς δλδ?

Aπλά είναι λίγο εκνευριστικό με τις διαφημίσεις που μου πετάει όταν ανοίγω την εφαρμογή.

είναι όμως πολύ όμορφο και πολύ γρήγορο το περιβάλλον του!!!

θα δω μήπως πάρω την pro!

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Aπλά είναι λίγο εκνευριστικό με τις διαφημίσεις που μου πετάει όταν ανοίγω την εφαρμογή.

είναι όμως πολύ όμορφο και πολύ γρήγορο το περιβάλλον του!!!

θα δω μήπως πάρω την pro!

 

Έχεις δίκιο σ' αυτό. Ξέχασα ότι εγώ έχω την pro.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σ' αυτό. Ξέχασα ότι εγώ έχω την pro.:rolleyes:

:lol::lol::lol::lol:

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να κάνω αναβάθμιση της ROM (από 1432 σε 1447) σύμφωνα με τον οδηγό του kandilak, μέχρι το δέκατο βήμα όλα καλά, πάτησα να κάνει "Reboot system", αλλά κάθε 20 δευτερόλεπτα έκανε επανεκκίνηση, περίμενα περίπου 5 λεπτά, έβγαλα την μπαταρία και έκανα επανεκκίνηση και πάλι τα ίδια. Έκανα restore αλλά με το που γέμισε η μπάρα μου έβγαλε failed, τώρα όταν μπουτάρει βγάζει το λογότυπο της Lenovo και κολλάει, όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...