Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Σιδερένια τα Lenovo σας

 

Παρέλαβα το κινητό από Vickmall σε 17 ημέρες με singaporepost

 

Θέλω τα φώτα σας τώρα...

 

Διάβασα πολλές σελίδες του τοπικ αλλά μπερδεύτηκα

 

Ζήτησα να μου έρθει το κινητό απείραχτο με Αγγλικά και η rom η οποία φοράει είναι η vibeui_v2.0_1434_st a806_cu

 

Τι πρέπει να κάνω τώρα για να το κάνω root και να βάλω gapps;;;

 

Δεν με ενδιαφέρει αν θα έχει Ελληνικά αρκεί το root και τα gapps

 

Ειλικρινά μπερδεύτηκα με όλες τις πληροφορίες και δεν ξέρω ποια διαδικασία να ακολουθήσω για root + gapps

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν είσαι root πρέπει να κάνεις πρώτα αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5718435#post5718435

 

Μετά , εφόσον θες να κρατήσεις την rom που έχεις, από τον οδηγό εδώ κάνεις τα βήματα 4,5, μετά κλείνεις το τηλέφωνο εντελώς και κρατόντας πατημένα τα κουμπιά VolUP+VolDown (μην προσπαθήσεις με ένα δάκτυλο να πατήσεις και τα δύο) πατάς ταυτόχρονα το power και τα κρατάς όλα μαζί πατημένα μέχρι να μπει το τηλέφωνο στο TWRP recovery (έχει αγγλικό menu, αν σου εμφανίσει κινέζικα έχεις μπει σε άλλο mode και μπορεί να γίνει έκρηξη:wacko:). Εφόσον έχεις μπει στο TRWP τότε από το 10 βήμα κάνεις μόνο το

Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash"

μετά πας πάλι στο home του TWRP και κάνεις το βήμα 12

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα....

Αν σε μπέρδεψα και εφόσον δεν σε νοιάζει να βάλεις την τελευταία 1447_ST rom μπορείς να κάνεις πρώτα αυτό και μετά αυτό και μετά αυτό αλλάζοντας μόνο το αρχείο της rom με αυτό της 1447 και παραλείποντας τα βήματα 1,2,6

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν είσαι root πρέπει να κάνεις πρώτα αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5718435#post5718435

 

Μετά , εφόσον θες να κρατήσεις την rom που έχεις, από τον οδηγό εδώ κάνεις τα βήματα 4,5, μετά κλείνεις το τηλέφωνο εντελώς και κρατόντας πατημένα τα κουμπιά VolUP+VolDown (μην προσπαθήσεις με ένα δάκτυλο να πατήσεις και τα δύο) πατάς ταυτόχρονα το power και τα κρατάς όλα μαζί πατημένα μέχρι να μπει το τηλέφωνο στο TWRP recovery (έχει αγγλικό menu, αν σου εμφανίσει κινέζικα έχεις μπει σε άλλο mode και μπορεί να γίνει έκρηξη:wacko:). Εφόσον έχεις μπει στο TRWP τότε από το 10 βήμα κάνεις μόνο το

 

μετά πας πάλι στο home του TWRP και κάνεις το βήμα 12

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα....

Αν σε μπέρδεψα και εφόσον δεν σε νοιάζει να βάλεις την τελευταία 1447_ST rom μπορείς να κάνεις πρώτα αυτό και μετά αυτό και μετά αυτό αλλάζοντας μόνο το αρχείο της rom με αυτό της 1447.

 

Σε ευχαριστω θερμα κατ'αρχην!!!

 

ηδη ξεκαθαρισαν καποια πραγματα

 

το σημειο το οποιο εκανα bold και υπογραμμιση δεν εχει link ;)

 

επισης δεν καταλαβα αυτο...αλλάζοντας μόνο το αρχείο της rom με αυτό της 1447...απο την στιγμη που θελω μονο root κ gapps γιατι να ασχοληθω με αυτο

 

αυτη η rom 1447 ειναι official νεοτερη; γιατι μεσα απο το update δεν μου κατεβαζει κατι νεοτερο....απο που την κατεβαζω; και χρησιμοποιω τον ιδιο οδηγο που εδωσες παραπανω;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, γλυκοκοιτάζω το συκγκεκριμένο κινητό. Διάβασα αρκετές σελίδες. Μόνο καλά λόγια βλέπω. Υπάρχει κάποιος κάτοχος που να το έχει κάποιο διάστημα να μου πει εαν είναι όντως τόσο καλό ή αν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα;

 

Και μια αλλη ερωτηση. Ψαχνοντας ebay για να δω τι αξεσουαρ κυκλοφορουν για το συγκεκριμενο ειδα και μια flip cover case με

"παραθυρο", τυπου samsung s5 για να απαντας κλησεις με κλειστο cover κτλ. Παίζει το κινητό με αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω θερμα κατ'αρχην!!!

 

ηδη ξεκαθαρισαν καποια πραγματα

 

το σημειο το οποιο εκανα bold και υπογραμμιση δεν εχει link ;)

 

επισης δεν καταλαβα αυτο...αλλάζοντας μόνο το αρχείο της rom με αυτό της 1447...απο την στιγμη που θελω μονο root κ gapps γιατι να ασχοληθω με αυτο

 

αυτη η rom 1447 ειναι official νεοτερη; γιατι μεσα απο το update δεν μου κατεβαζει κατι νεοτερο....απο που την κατεβαζω; και χρησιμοποιω τον ιδιο οδηγο που εδωσες παραπανω;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!:D

Την rom μπορείς να την κατεβάσεις από το http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ . Εκεί θα βρείς όλες τις τελευταίες official rom για το A806 . Σου προτείνω αφού θα μπεις που θα μπεις στην διαδικασία για root+gapps να βάλεις την 1447_St.

 

όμως σιγουρέψου ότι δεν είσαι root, γιατί αν τελικά είσαι γλιτώνεις την διαδικασία φλασαρισματος του TWRP recovery μέσω PC.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτο αλλα βάζει προσωρινά τον ήχο που θέλω.Μετά από λίγο γυρίζει σε άλλον.

Αν εχεις τον ηχο κλησης στην sd καρτα και συνδεεις το κινητο σε pc χανει το τραγουδι. Καντο copy/paste στην εσωτερικη μνημη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κινητο οντως πεταει γιαυτο ρωτησα αν αξιζει καποια αλλη ρομ.οσο για την αναγνωριση αν εννοεις αυτο με το +30 μικρο το κακο.τωρα για την μπαταρια αν ενοεις τα 2/5 απο 0 μεχρι 100 ναι ισως εχεις δικαιο αλλα εχω διαβασει οτι δεν ειναι καλο να πεφτει κατω απο 30 η μπαταρια.πιο πολυ ρωτησα απο περιεργια οχι οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος.απλα πριν ειχα ενα Jiayu με 2750 και νομιζω κρατουσε αρκετα παραπανω,μαλλον θα ειχα καλομαθει!

 

με το 2/5 εννοω οτι η μπαταρια πεφτει στο 70% με αυτη τη χρηση και οχι πιο κατω. Οι μπαταρια καλο ειναι να ειναι παντα φορτισμενη και οχι συνεχως αδεια, ωστε να κρατησει για περισσοτερο καιρο. Φυσικα πρεπει να φορτιζει 100% και οχι μεχρι 90% που εγραψε καποιος αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχει σε κανεναν αλλο το κινητο κοκκο σκονης πισω απο την οθονη?Το δα στην αρχη,αλλα σκεφτηκα οτι δεν αξιζει να μπλεκω με ταχυδρομεια να το στελνω πισω,αλλα τελικα ειναι λιγο ενοχλητικο γιατι ειναι στο κεντρο της οθονης..Απο το vickmall μου λενε οτι πρωτα να το στειλω,να το δουν απο κοντα,και μετα θα μου στειλουν αλλο..Αξιζει λετε να το γυρισω,η να το παω σε κανα μαγαζι να μου το ανοιξουν και να το καθαρισουν?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, γλυκοκοιτάζω το συκγκεκριμένο κινητό. Διάβασα αρκετές σελίδες. Μόνο καλά λόγια βλέπω. Υπάρχει κάποιος κάτοχος που να το έχει κάποιο διάστημα να μου πει εαν είναι όντως τόσο καλό ή αν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα;

 

Και μια αλλη ερωτηση. Ψαχνοντας ebay για να δω τι αξεσουαρ κυκλοφορουν για το συγκεκριμενο ειδα και μια flip cover case με

"παραθυρο", τυπου samsung s5 για να απαντας κλησεις με κλειστο cover κτλ. Παίζει το κινητό με αυτές;

Εγώ έχω αυτή --> http://www.to2c.com/lenovo-a806-fulltao-leather-case.html . Ναι απαντάω στις κλήσεις με κλειστό cover.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, την πάτησα!!!! Προσπάθησα να περάσω το TWRP και τώρα δεν ανοίγει, όταν πάει να ανοίξει, μου βγάζει μήνυμα "TOOL DL image Fail!! "

Έγιναν τα εξής:

 

1) Το κινητό είχε την 1432 από vickmall.

2) κατέβασα όλα τα αρχεία από τον οδηγό TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC του φίλου kandilak σε ένα φάκελο

3) Έκανα τα βήματα 1,2,3,4,5,6

4) μου έβγαλε το μήνυμα

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51695&stc=1&d=1414503031

 

5) αποσύνδεσα το κινητό και ξαναέκανα την διαδικασία.

6) μου έβγαλε το μήνυμα "pmt changed for the rom it must be downloaded"

Τα δοκίμασα όλα τα βήματα παραπάνω από 4 φορές και σε διαφορετικό pc αλλά τίποτα.

7) Κατέβασα το SP Flash Tool v5.1352.01 από xda.

8) έκανα πάλι την διαδικασία, όλα δούλεψαν, μου έβγαλε το οκ.

9) βάζω μπαταρία, πατάω τα κουμπια Vol up+Vol down + power, πάει να ανοίξει και bye bye lenovo, βγάζει σφάλμα TOOL DL image Fail!! και τώρα η οθόνη δείχνει πως πάει να ανοίξει όταν πατάω το power και δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, την πάτησα!!!! Προσπάθησα να περάσω το TWRP και τώρα δεν ανοίγει, όταν πάει να ανοίξει, μου βγάζει μήνυμα "TOOL DL image Fail!! "

Έγιναν τα εξής:

 

1) Το κινητό είχε την 1432 από vickmall.

2) κατέβασα όλα τα αρχεία από τον οδηγό TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC του φίλου kandilak σε ένα φάκελο

3) Έκανα τα βήματα 1,2,3,4,5,6

4) μου έβγαλε το μήνυμα

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51695&stc=1&d=1414503031

 

5) αποσύνδεσα το κινητό και ξαναέκανα την διαδικασία.

6) μου έβγαλε το μήνυμα "pmt changed for the rom it must be downloaded"

Τα δοκίμασα όλα τα βήματα παραπάνω από 4 φορές και σε διαφορετικό pc αλλά τίποτα.

7) Κατέβασα το SP Flash Tool v5.1352.01 από xda.

8) έκανα πάλι την διαδικασία, όλα δούλεψαν, μου έβγαλε το οκ.

9) βάζω μπαταρία, πατάω τα κουμπια Vol up+Vol down + power, πάει να ανοίξει και bye bye lenovo, βγάζει σφάλμα TOOL DL image Fail!! και τώρα η οθόνη δείχνει πως πάει να ανοίξει όταν πατάω το power και δεν κάνει τίποτα.

 

Άνοιξε το SP flash tool που έχεις και πήγαινε Options-->Option --> Download--> τσέκαρε το Da DL with Checksum --> ξαναδοκίμασε να κάνεις τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τον ηχο κλησης στην sd καρτα και συνδεεις το κινητο σε pc χανει το τραγουδι. Καντο copy/paste στην εσωτερικη μνημη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

με το 2/5 εννοω οτι η μπαταρια πεφτει στο 70% με αυτη τη χρηση και οχι πιο κατω. Οι μπαταρια καλο ειναι να ειναι παντα φορτισμενη και οχι συνεχως αδεια, ωστε να κρατησει για περισσοτερο καιρο. Φυσικα πρεπει να φορτιζει 100% και οχι μεχρι 90% που εγραψε καποιος αλλος.

 

Με αυτη τη χρηση και πεφτει μονο στο 70% ?θα το δοκιμασω σημερα αυριο και θα σε πω αποτελεσματα.οσο για το 90% εχω διαβασει σε αρκετα αρθρα οτι η μπαταρια πρεπει να κυμαίνεται απο 30-40% μεχρι 90-95% για καλυτερη διαρκεια ζωης.

Link to comment
Share on other sites

ήταν τσεκαρισμένο πάντα. το ξαναέκανα. κλίκαρα με το ποντίκι στην κόκκινη μπάρα και τώρα μου έβγαλε οκ. έβαλα την μπαταρία και το κινητό δεν ανοίγει καν τώρα :-/ Edited by theosdor
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο ΚΡΗΤΗ παιδια και θελω να αποκτησω το Α8 Α806 . απο τι βλεπω ειστε πολυ μπροστα .θα ηθελα παρακαλω καποιοσ μαλλον (kandilak) χωρισ να θελω να προσβαλω τους υπολοιπους απο που να το παρω (θα παρω 2 ενα και για την γυναικα)ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

ήταν τσεκαρισμένο πάντα. το ξαναέκανα. κλίκαρα με το ποντίκι στην κόκκινη μπάρα και τώρα μου έβγαλε οκ. έβαλα την μπαταρία και το κινητό δεν ανοίγει καν τώρα :-/

Κάνεις διάφορα περίεργα δικά σου πράγματα όπως εδώ και δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω. Το Sp Flash tool που χρησιμοποίησες από το XDA το κατέβασα και δεν είχε τσεκαρισμένο το DA DL checksum. Δοκίμασε την ίδια διαδικασία επιλέγοντας το Firmware upgrade. Αν πάλι δεν ανοίγει. κατέβασε την rom για το A806 από το https://mega.co.nz/#!Ol8hVLqS!Ctm5p-Sqnxtra61EeUDIlsDcTsiG0F9CI8Sq278-7rA να την φλασάρεις ολόκληρη .

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα απο ΚΡΗΤΗ παιδια και θελω να αποκτησω το Α8 Α806 . απο τι βλεπω ειστε πολυ μπροστα .θα ηθελα παρακαλω καποιοσ μαλλον (kandilak) χωρισ να θελω να προσβαλω τους υπολοιπους απο που να το παρω (θα παρω 2 ενα και για την γυναικα)ευχαριστω πολυ!

Απ' όπου βρεις καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο ΚΡΗΤΗ παιδια και θελω να αποκτησω το Α8 Α806 . απο τι βλεπω ειστε πολυ μπροστα .θα ηθελα παρακαλω καποιοσ μαλλον (kandilak) χωρισ να θελω να προσβαλω τους υπολοιπους απο που να το παρω (θα παρω 2 ενα και για την γυναικα)ευχαριστω πολυ!
Θα σ'απαντούσα,αλλά αφού θες Kandilak,περίμενε...:X
Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο που γράφεις δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί το έβγαζε το pc.

 

Έβγαλε σφάλμα. κατεβάζω την rom

 

https://dl-web.dropbox.com/get/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF.png?_subject_uid=197763968&w=AADKGFVahJ_uK_PwhjXencjmcoXOjpn1WlTp-a5NVE22Kw

Link to comment
Share on other sites

Θα σ'απαντούσα,αλλά αφού θες Kandilak,περίμενε...:X

 

Μπορει να μου πει εμενα καποιος απο που μπορω να παραγγειλω το Α806?

Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα , πλεον κ εγω κατοχος του κινητου.το χω 2μερες εκανε 12 μερες να μου ερθει απο to2c,αρκετα γρηγορα μπορω να πω!πρωτες εντυπωσεις παρα πολυ καλες !δεν εχω ασχοληθει να τοθ αλλαξω ρομ αλλα θα γινει το σκ αυτο.θελω μονο να ρωτησω που παω να αλλαξω γραμματοσειρα μπας κ διορθωθούν λιγο τα ελληνικα (μεχρι να αλλαξω ρομ)
Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο που γράφεις δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί το έβγαζε το pc.

 

Έβγαλε σφάλμα. κατεβάζω την rom

 

https://dl-web.dropbox.com/get/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF.png?_subject_uid=197763968&w=AADKGFVahJ_uK_PwhjXencjmcoXOjpn1WlTp-a5NVE22Kw

 

Δες και εδώ κάποιες οδηγίες για να διορθωθούν τυχών προβλήματα με τους drivers

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα κ απο μενα , πλεον κ εγω κατοχος του κινητου.το χω 2μερες εκανε 12 μερες να μου ερθει απο to2c,αρκετα γρηγορα μπορω να πω!πρωτες εντυπωσεις παρα πολυ καλες !δεν εχω ασχοληθει να τοθ αλλαξω ρομ αλλα θα γινει το σκ αυτο.θελω μονο να ρωτησω που παω να αλλαξω γραμματοσειρα μπας κ διορθωθούν λιγο τα ελληνικα (μεχρι να αλλαξω ρομ)

 

Link to comment
Share on other sites

βοήθεια... εκει που λέει

''Αν γίνει αυτό πατήστε OK να κλείσει το παράθυρο σφάλματος και αποσυνδέστε το τηλέφωνο από το USB. Τώρα πατήστε ξανά το Download με το πράσινο βέλος και σύνδέστε πάλι το τηλέφωνο. Τότε θα ξεκινήσει το φλασάρισμα (θα γίνει η κάτω μπάρα κόκκινη, μετά κίτρινη''

το κάνω αλλα΄πάλι δε κάνει κάτι, πως μπορω να προχωρήσω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο ΚΡΗΤΗ παιδια και θελω να αποκτησω το Α8 Α806 . απο τι βλεπω ειστε πολυ μπροστα .θα ηθελα παρακαλω καποιοσ μαλλον (kandilak) χωρισ να θελω να προσβαλω τους υπολοιπους απο που να το παρω (θα παρω 2 ενα και για την γυναικα)ευχαριστω πολυ!

 

Εγώ έχω πάρει από minideal για μένα και για φίλους 5 συνολικά (το ένα είναι ακόμα στο δρόμο) και ακόμα ένα θα παραγγείλω αυτές τις μέρες και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

βοήθεια... εκει που λέει

''Αν γίνει αυτό πατήστε OK να κλείσει το παράθυρο σφάλματος και αποσυνδέστε το τηλέφωνο από το USB. Τώρα πατήστε ξανά το Download με το πράσινο βέλος και σύνδέστε πάλι το τηλέφωνο. Τότε θα ξεκινήσει το φλασάρισμα (θα γίνει η κάτω μπάρα κόκκινη, μετά κίτρινη''

το κάνω αλλα΄πάλι δε κάνει κάτι, πως μπορω να προχωρήσω?

Συγνώμη αλλά γιατί πάτε όλοι να φλασάρεται το TWRP από το PC? Δεν είναι root το τηλέφωνό σου?

Αν δεν είναι δοκίμασε να ξανακάνεις την διαδικασία από την αρχή.

Επίσης δες κάποιες οδηγίες γαι την εγκατάσταση των drivers εδώ --> http://www.needrom.com/download/twrp-in-english-for-lenovo-a806/

Link to comment
Share on other sites

Που έχεις αποθηκευμένο το αρχείο ήχου?

 

Στην εξωτερική μνήμη (SD) το έχω.Θ δοκιμάσω τη λύση που προτείνει ο kkmspm να το μεταφερω δηλ.στην εσωτερικη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...