Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι. με aosp είμαι. Καμιά φορά έμεναν στην SD και τα μετακινούσα μόνος μου. Αλλά γενικώς, πάνε στην internal και μάλιστα το du battery που πέρασα με ειδοποιεί για να τα μεταφέρω στην SD.

 

Ωραια . Οπότε βρήκα λύση με το κινεζικό supersu όπως έγραψα πιο πάνω. Η ρύθμιση για να χρησιμοποιεί την phone storage αντί της SD δουλεύει σύμφωνα με σενα. Πάνε τα 2 απο τα 3 προβλήματα της AOSP.

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

το πρωι παρελαβα το τηλεφωνο. Τελικα σε 12 μερες ηρθε.

 

Το τηλεφωνο ειναι τουμπανο φυσαειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι... το antutu μου εβγαλε 33000 βαθμους.

 

Προς το παρον το τηλεφωνο λειτουργει αψογα. Αριθμος εκδοσης VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

 

Δυο ερωτησεις θελω να κανω.

 

Με πια εφαρμογη να φριζαρω οτι δεν χρειαζομαι ?

Μπορω να αλλαξω γλωσσα στον σουπερ γιουσερ η να βαλω καποια αλλη παρομοια ?

 

Υγ. Το ηχειο πολυ δυνατο... Σπαει τζαμια χαχα

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, σήμερα και εγώ παρέλαβα την κινητάρα από Vickmall, με την 9432 ρουταρισμένο. Διαπίστωσα απευθείας το θέμα με το call logs...

Θέλω να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον kandilak για όλες τις συμβουλές-οδηγούς που μας δίνει.

 

Με την πρώτη ευκαιρία και σύμφωνα με τον οδηγό του kandilak θα περάσω την 1443.

 

Υ.Γ. Δεν έχω δει κανένα σχολιασμό για την 1447. Περνάει αμέσως ή πρέπει να περάσει και η ενδιάμεση 1445; Αξίζει να περαστεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, σήμερα και εγώ παρέλαβα την κινητάρα από Vickmall, με την 9432 ρουταρισμένο. Διαπίστωσα απευθείας το θέμα με το call logs...

Θέλω να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον kandilak για όλες τις συμβουλές-οδηγούς που μας δίνει.

 

Με την πρώτη ευκαιρία και σύμφωνα με τον οδηγό του kandilak θα περάσω την 1443.

 

Υ.Γ. Δεν έχω δει κανένα σχολιασμό για την 1447. Περνάει αμέσως ή πρέπει να περάσει και η ενδιάμεση 1445; Αξίζει να περαστεί;

Κατέβασε την 1447_stable και πέρνα την με την ίδια διαδικασία. Δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές από 1443 σε 1447 αλλά δεν υπάρχει λόγος να μην φλασάρεις την 1447.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα,

 

το πρωι παρελαβα το τηλεφωνο. Τελικα σε 12 μερες ηρθε.

 

Το τηλεφωνο ειναι τουμπανο φυσαειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι... το antutu μου εβγαλε 33000 βαθμους.

 

Προς το παρον το τηλεφωνο λειτουργει αψογα. Αριθμος εκδοσης VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

 

Δυο ερωτησεις θελω να κανω.

 

Με πια εφαρμογη να φριζαρω οτι δεν χρειαζομαι ?

Μπορω να αλλαξω γλωσσα στον σουπερ γιουσερ η να βαλω καποια αλλη παρομοια ?

 

Υγ. Το ηχειο πολυ δυνατο... Σπαει τζαμια χαχα

Με το security μπορείς να παγώσεις εφαρμογές στο τηλέφωνο σου. Στο playstore υπάρχουν και ένα σωρό άλλες.

Για το superuser μπορείς να βάλεις το SuperSU κάνοντας τα βήματα 1,2,4,6,7,10 του οδηγού αναβάθμισης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Παρακολουθώ το thread γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά του συγκεκριμένου smartphone και έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις, αν είναι δυνατό να μου απαντήσετε.

 

1. Τελικά σχετικά με τα μικροπροβλήματα ποια από αυτά δεν έχουν λυθεί ακόμα;

 

2.Εγώ εαν πάρω το κινητό θέλω να έιναι Root και να έχει Gapps, ποια rom Θα πρέπει να έχω που ταυτόχρονα να είναι και stable;

 

3.Το κινητό δεν με πειράζει αν δεν έχει ελληνικό μενου αρκεί να έχει ελληνική πληκτρολόγιση, Τ9 υπάρχει; Επίσης υπάρχει δυνατότητα επιλογής πληκτρολογίου σε στυλ τηλεφώνου και υποστήριξη Τ9;

 

4.Σε standby η μπαταρία πόσο διαρκεί περίπου;

 

5.Υπάρχει ενδεικτικό LED για ειδοποιήσεις μηνυμάτων, κλήσεων;

Edited by Tekmaster
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπσωη οτι με την στάνταρ εφαρμογή του τηλεφώνου για μηνύματα είναι περιορισμένος ο αριθμός των χαρακτήρων του κάθε sms.Πάντως 160 δεν είναι σίγουρα!Αλλάζει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Θενκς για την απαντηση Καντιλακ,

 

προς το παρον θα το αφησω οπως ειναι δεν πειραζω τιποτα. Και ο launcher καλος ειναι ταξινομησα τα παντα και δεν εχω καποιο προβλημα προς το παρον. Μολις εβαλα και την sim στο τηλεφωνο οποτε θα δοκιμασω πως παει.

 

Εχω δυο τρεις αποριες για οποιον γνωριζει.

 

1. Led φορτισης δεν υπαρχει αν και δεν με χαλαει ιδιαιτερα

 

2. Τα 3 buttons δεν χουν φωτισμο η εγω πειραξα κατι που δεν νομιζω

 

3. Ψαχνω τις ρυθμισεις του launcher. Δεν μου αρεσει ενα γκριζο φονο που υπαρχει πισω απο καθε εικονιδιο. Θα θελα κατι ransparent

 

ΥΓ. Περασα τον audio manager εκανα hide, οτι δεν ηθελα και ξηλωσα μερικες εφαρμογες που περασαν αυτοι οχι τις εργοστασιακες. Και εκλεισα διαφορα με startup manager. Πουθενα δεν μπορω να βρω το μαμημενο Maxton και Twitter για να τα κλεισω και αυτα. Εχω ψαξει παντου αλλα δεν μου τα εμφανιζει καμια εφαρμογη. WHY ????????

 

Κατα τα αλλα το τηλεφωνο παει σφαιρα... Παραπονο κανενα... Ειλικρινα

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε το multilingual keyboard. Εγω αυτο χρησιμοποιω

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάταιαπο πόσες εφαρμογες έχεις βάλει. Πάντως πρέπει να ξεκινάει από 1.5Gb περίπου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο ευχαριστω για τα παιδια με τους οδηγους και την χρησιμη βοηθεια τους.

 

2 ερωτησεις απο εμενα, υπαρχει πουθενα το Α806 λευκο σε στοκ ευρωπη?

και 2ον ειμαι με την πληρωμενη 1439 του Needrom Και δεν μου συγχρονιζει gmail και Playstore. υπαρχει καποια λυση?

 

 

edit: το 1ο που πηρα το πηρα απο minideal. απο που να παρω το δευτερο?

Edited by tzotzotzo
Link to comment
Share on other sites

Θενκς για την απαντηση Καντιλακ,

 

προς το παρον θα το αφησω οπως ειναι δεν πειραζω τιποτα. Και ο launcher καλος ειναι ταξινομησα τα παντα και δεν εχω καποιο προβλημα προς το παρον. Μολις εβαλα και την sim στο τηλεφωνο οποτε θα δοκιμασω πως παει.

 

Εχω δυο τρεις αποριες για οποιον γνωριζει.

 

1. Led φορτισης δεν υπαρχει αν και δεν με χαλαει ιδιαιτερα

 

2. Τα 3 buttons δεν χουν φωτισμο η εγω πειραξα κατι που δεν νομιζω

 

3. Ψαχνω τις ρυθμισεις του launcher. Δεν μου αρεσει ενα γκριζο φονο που υπαρχει πισω απο καθε εικονιδιο. Θα θελα κατι ransparent

 

ΥΓ. Περασα τον audio manager εκανα hide, οτι δεν ηθελα και ξηλωσα μερικες εφαρμογες που περασαν αυτοι οχι τις εργοστασιακες. Και εκλεισα διαφορα με startup manager. Πουθενα δεν μπορω να βρω το μαμημενο Maxton και Twitter για να τα κλεισω και αυτα. Εχω ψαξει παντου αλλα δεν μου τα εμφανιζει καμια εφαρμογη. WHY ????????

 

Κατα τα αλλα το τηλεφωνο παει σφαιρα... Παραπονο κανενα... Ειλικρινα

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε το multilingual keyboard. Εγω αυτο χρησιμοποιω

1.Δεν

2.Δεν

3.Από τις γωνίες της οθόνης αλλάζει η πίσω εικόνα.Σαν να ξεφυλλίζεις βιβλίο μοιάζει.

ΥΓ.Δες στο Security, στο AP Manager.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα

 

Ακολούθησα τον Οδηγό εγκατάστασης official 1441+Root+Gapps+Ελληνικά και έχω πρόβλημα...

 

Τελειώνω το 10 βήμα και πάω στο 11....

Μπαίνω στο TWRP Recovery και ψάχνω τα gapps και δεν τα βρίσκω...

Αφού δεν τα βρίσκω κάνω power off και μπαίνω ανοίγω κανονικά το κινητό για να μπω να βρω που τα είχα αποθηκευσει.

 

Δεν βρίσκω που τα είχα βάλει και τα κατεβάζω από το pc και τα βάζω μέσα στο κινητό.Μετά πατάω πάλι το συνδιασμό των κουμπιών Vol up+Vol down+Power και δεν με βάζει στο TWRP recovery και μου εμφανίζει κάτι κινέζικα...

 

Τώρα τι κάνω?Πως μπορώ να σώσω τι κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη βοηθεια.

 

Πως κανω την κυλιση να μην σταματαει αλλα να ειναι επαναλαμβανομενη και να ξαναπηγαινει στην πρωτη σελιδα ?

 

Με τον default launcher

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Μπες μέσω MobileUncle

 

Δεν το έχω...

Πως μπορώ να το βάλω?Μπορώ να το κατεβάσω μέσω pc και να το βάλω στο κινητό και να το εγκαταστήσω?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το απο το μαρκετ βρες στο google μονο το apk για να το κανεις μεσω pc μεταφορα στο κινητο

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα

 

Ακολούθησα τον Οδηγό εγκατάστασης official 1441+Root+Gapps+Ελληνικά και έχω πρόβλημα...

 

Τελειώνω το 10 βήμα και πάω στο 11....

Μπαίνω στο TWRP Recovery και ψάχνω τα gapps και δεν τα βρίσκω...

Αφού δεν τα βρίσκω κάνω power off και μπαίνω ανοίγω κανονικά το κινητό για να μπω να βρω που τα είχα αποθηκευσει.

 

Δεν βρίσκω που τα είχα βάλει και τα κατεβάζω από το pc και τα βάζω μέσα στο κινητό.Μετά πατάω πάλι το συνδιασμό των κουμπιών Vol up+Vol down+Power και δεν με βάζει στο TWRP recovery και μου εμφανίζει κάτι κινέζικα...

 

Τώρα τι κάνω?Πως μπορώ να σώσω τι κατάσταση?

Δεν πατήσες σωστά τα VolUp+VolDown και μάλλον πήρε μόνο το ένα από τα δύο και σε έβγαλε μάλλον σε άλλο mode. Κλείσε το τηλέφωνο και προσπάθησε ξανά. Χρησιμοποιείσε τρία δάκτυλα, ένα για κάθε κουμπί. Πάτα πρώτα τα VolUp+VolDown και καθώς τα κρατάς πατημένα πάτα και το power.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πατήσες σωστά τα VolUp+VolDown και μάλλον πήρε μόνο το ένα από τα δύο και σε έβγαλε μάλλον σε άλλο mode. Κλείσε το τηλέφωνο και προσπάθησε ξανά. Χρησιμοποιείσε τρία δάκτυλα, ένα για κάθε κουμπί. Πάτα πρώτα τα VolUp+VolDown και καθώς τα κρατάς πατημένα πάτα και το power.

 

Thanks το έκανα...

Αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρω τα gapps εκεί που τα έβαλα...

Φταίει που είναι .zip???

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια. Ο αριθμος εκδοσης του κινητου μου ειναι VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806. Εαν ακολουθήσω τις οδηγίες του οδηγού εγκατάστασης official 1441+Root+Gapps+Ελληνικά τι θα βελτιώσει απ τις επιδόσεις του κινητου?
Link to comment
Share on other sites

Thanks το έκανα...

Αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρω τα gapps εκεί που τα έβαλα...

Φταίει που είναι .zip???

Σε τι PC προσπαθείς. Win7, XP?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω μια απορια. Ο αριθμος εκδοσης του κινητου μου ειναι VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806. Εαν ακολουθήσω τις οδηγίες του οδηγού εγκατάστασης official 1441+Root+Gapps+Ελληνικά τι θα βελτιώσει απ τις επιδόσεις του κινητου?

Όχι, δεν θα καταλάβεις διάφορα σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια. Ο αριθμος εκδοσης του κινητου μου ειναι VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806. Εαν ακολουθήσω τις οδηγίες του οδηγού εγκατάστασης official 1441+Root+Gapps+Ελληνικά τι θα βελτιώσει απ τις επιδόσεις του κινητου?

Ναι θα σου λυσει καποια θεματα με τις κλησεις κλπ. Κανε τη διαδικασια και βαλε τη 1447 αντι 1441, που ειναι πιο προσφατη!

Link to comment
Share on other sites

1. Τελικά σχετικά με τα μικροπροβλήματα ποια από αυτά δεν έχουν λυθεί ακόμα;

 

2.Εγώ εαν πάρω το κινητό θέλω να έιναι Root και να έχει Gapps, ποια rom Θα πρέπει να έχω που ταυτόχρονα να είναι και stable;

 

3.Το κινητό δεν με πειράζει αν δεν έχει ελληνικό μενου αρκεί να έχει ελληνική πληκτρολόγιση, Τ9 υπάρχει; Επίσης υπάρχει δυνατότητα επιλογής πληκτρολογίου σε στυλ τηλεφώνου και υποστήριξη Τ9;

 

4.Σε standby η μπαταρία πόσο διαρκεί περίπου;

 

5.Υπάρχει ενδεικτικό LED για ειδοποιήσεις μηνυμάτων, κλήσεων;

1) αν βαλεις αλλη εκδοση ρομ δεν θα εχεις μικροπροβληματα, αλλιως μενεις στην μαμισια και κανεις αλχημειες.

2) οταν ερθει θα δεις ποια ρομ θελεις να βαλεις

3) εγω εχω βαλει αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey και εχει Τ9

4) μια μερα βγαζει σε μενα

5) οχι

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικό λεξικό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2448706

 

Κατεβάζετε το δεύτερο .zip που δίνει, αυτό που λέει extracted και το κάνετε install από TWRP recovery

Αφού το κάνουμε αυτό, είμαστε εντάξει ή πρέπει από κάπου να επιλέξουμε το λεξικό που θα χρησιμοποιούμε;

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Αφού το κάνουμε αυτό, είμαστε εντάξει ή πρέπει από κάπου να επιλέξουμε το λεξικό που θα χρησιμοποιούμε;

 

Όχι δεν χρειάζεται να επιλέξεις πουθενά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...