Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4. To θεμα ειναι τι κανεις οταν δεν εχεις την AOSP rom.. Οποτε δεν μπορεις να βαλεις και xposed + gravity box. Γιατι οι περισσοτεροι απο εμας απο οτι εχω καταλαβει δεν εχουν βαλει την AOSP αλλα την official rom. Και εγω μετα απο τοσες παραμετροποιησεις δεν ξαναλαζω rom ;) Αλλος τροπος δεν υπαρχει? Με καμια εφαρμογη root?

 

Το 1 δεν εχει απαντηθει ακομα..

 

1) Γνωριζει κανεις γιατι οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου βγαζει ενα μηνυμα autoplay CD Drive - Lenovo Suite και μου δειχνει να κανω install τη σουιτα της lenovo?

Οι περισσότεροι δεν έχουν βάλει την AOSP rom γιατί δεν έχουν τις δικές σου απαιτήσεις παραμετροποίησης μέσω του xposed. Oταν λοιπόν δεν έχεις AOSP rom και θες τετοιου είδους mods , τότε βάζεις AOSP. Μιλάμε πάντα για έτοιμες λύσεις, γιατί αν είσαι προγραμματιστής μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου mods.

 

Για το 1 το ένα δεν φταίει το τηλέφωνο που στα windows σου είναι ενεργοποιημένο το autorun για τα CD/DVD drives . Googlaρε να βρεις πως θα απενεργοποιήσεις το autorun στο σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι δεν έχουν βάλει την AOSP rom γιατί δεν έχουν τις δικές σου απαιτήσεις παραμετροποίησης μέσω του xposed. Oταν λοιπόν δεν έχεις AOSP rom και θες τετοιου είδους mods , τότε βάζεις AOSP. Μιλάμε πάντα για έτοιμες λύσεις, γιατί αν είσαι προγραμματιστής μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου mods.

 

Για το 1 το ένα δεν φταίει το τηλέφωνο που στα windows σου είναι ενεργοποιημένο το autorun για τα CD/DVD drives . Googlaρε να βρεις πως θα απενεργοποιήσεις το autorun στο σύστημα σου.

 

Σ ευχαριστω, απλα ελεγα μηπως το εβγαζα και απο το τηλεφωνο να μην πιανει χωρο, εννοω τα αρχεια, αλλα ειναι τοσο μικρα δεν πειραζει..

 

Οποτε δεν μπορουμε να κανουμε κατι για τα κουμπια με κανενα αλλο προγραμμα εκτος που xposed. Κριμα...

Edited by nikos-s
Link to comment
Share on other sites

4. To θεμα ειναι τι κανεις οταν δεν εχεις την AOSP rom.. Οποτε δεν μπορεις να βαλεις και xposed + gravity box. Γιατι οι περισσοτεροι απο εμας απο οτι εχω καταλαβει δεν εχουν βαλει την AOSP αλλα την official rom. Και εγω μετα απο τοσες παραμετροποιησεις δεν ξαναλαζω rom ;) Αλλος τροπος δεν υπαρχει? Με καμια εφαρμογη root?

 

Το 1 δεν εχει απαντηθει ακομα..

 

1) Γνωριζει κανεις γιατι οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου βγαζει ενα μηνυμα autoplay CD Drive - Lenovo Suite και μου δειχνει να κανω install τη σουιτα της lenovo?

 

Χωρίς να ειμαι ειδικός πιθανολογώ οτι το βγάζει λόγω του Autorun που βρίσκεται μέσα στο φάκελλο,για να γίνει το set up του LENOVO SUITE.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με το +30 σε επαφες και sms λυνεται με το contacts optimizer απο google play

 

Οχι. Δεν στο λυνει!

Ο contacts optimazer οπως και πολλα αλλα αναλογα προγραμματα σου δινουν τη δυνατότητα να προσθεσεις η να αφαιρεσεις το +30 απο ολλες τις επαφες σου. Καλα μεχρι εδω. Το προβλημα ειναι οτι ο provider αλλοτε κανει κληση με το +30 και αλλοτε χωρις με αποτελεσμα να μην εχουμε παντα αναγνωρηση αλλα μονο οταν στελνει τον αριθμο οπως τον εχουμε αποθηκευσει.

 

ΜΟΝΟ με αναβαθμιση της rom απο 1443 και πανω μπορεις να λυσεις το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το OTG δεν λειτουργει στο κινητο μας? Γιατι βαζω ενα stick-ακι και δεν το αναγνωριζει..

Δεν εχει OTG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

ακολουθω ολα τα βηματα του kandilak για να εγκαταστησω τη νεα ROM.

απο καποιο σημειο και μετα που ζηταει να εγκαταστησοπυμε ενα αρχειο απο την SD , παω και δε βρισκω πουθενα την SD μεσα στο mobile uncle. Δεν φαινεται!

Καμια ιδεα?

 

Επισης, το back up της παλιας ROM πως μπορουμε να το σβησουμε? εχω κανα 2-3 back-up μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες

Edited by Paterbill
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

ακολουθω ολα τα βηματα του kandilak για να εγκαταστησω τη νεα ROM.

απο καποιο σημειο και μετα που ζηταει να εγκαταστησοπυμε ενα αρχειο απο την SD , παω και δε βρισκω πουθενα την SD μεσα στο mobile uncle. Δεν φαινεται!

Καμια ιδεα?

 

Επισης, το back up της παλιας ROM πως μπορουμε να το σβησουμε? εχω κανα 2-3 back-up μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες

Ο οδηγός έχει 13 βήματα. Σε ποιο ακριβώς βήμα κόλλησες. Γιατί αν μου λες ότι "από κάποιο σημείο και μετά" κάνει αυτό ή το άλλο τότε λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός έχει 13 βήματα. Σε ποιο ακριβώς βήμα κόλλησες. Γιατί αν μου λες ότι "από κάποιο σημείο και μετά" κάνει αυτό ή το άλλο τότε λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Κολλησα στο βημα 10, εχω σωσει το Update SuperSU-v2.14.zip στη καρτα SD όπως λες στο βημα 4. Το Mobileuncle στο βημα 10 ομως δε βλεπει την SD για να του κανω εγκατασταση (Update SuperSU-v2.14.zip). Ουτε μου δινει τη δυνατοτητα να γυρισω σε external storage-SD.

Link to comment
Share on other sites

Κολλησα στο βημα 10, εχω σωσει το Update SuperSU-v2.14.zip στη καρτα SD όπως λες στο βημα 4. Το Mobileuncle στο βημα 10 ομως δε βλεπει την SD για να του κανω εγκατασταση (Update SuperSU-v2.14.zip). Ουτε μου δινει τη δυνατοτητα να γυρισω σε external storage-SD.

 

πες μου σε παρακαλώ σε ποιο σημειο στο βήμα 10 αναφέρω το mobileuncle tools?

10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορείς να κάνεις και ελπίζεις ότι η μια rom από την άλλη δεν έχει κρίσιμες αλλαγές οι οποίες θα απαιτούσαν clean install. Θεωρω ότι ένα update που θα άλλαζε την version της VibeUI rom από v2.0 σε πχ v2.1 θα ήταν μια περίπτωση αναγκαστηκου από την αρχή σεταρισματος.

 

Οπότε λες ότι όσοι έχουν stable έκδοση δε μπορούν να ρίξουν το update package μέσω του TWRP; Αυτό ισχύει μόνο για τις DEV εκδόσεις; Για τις stable εκδόσεις πρέπει κατεβάσουμε από το site της VIBE όλη τη νέα ROM και να περάσουμε από την αρχή με τη προϋπόθεση ότι έχουμε κάνει πριν backup; Αφού τη περάσουμε, κάνουμε restore μόνο τα data; Με αυτό το τρόπο επανέρχονται όλα τα δεδομένα-ρυθμίσεις-εφαρμογές όπως ήταν στη προηγούμενη stable έκδοση που είχαμε; Καλά κατάλαβα τη διαδικασία;

Σήμερα είχα λίγο χρόνο και είπα να " πειραματιστώ" λιγάκι.

Είχα την 9432 st και μετα από clean install έβαλα την τελευταία stable 1447 σύμφωνα πάντα με τους οδηγούς του kandilak .Εβαλα με το twrp και τα data από το back up που είχα κάνει. Εχασα μεν τα ελληνικά στο μενού αλλά η απόδοση του κινητού εξαιρετικά ανεβασμένη.

Link to comment
Share on other sites

πες μου σε παρακαλώ σε ποιο σημειο στο βήμα 10 αναφέρω το mobileuncle tools?

Kandilak καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Το προβλημα που ανεφερα σε προηγουμενα posts λυθηκε αφοτου αλλαξα την sd card. Ετσι καταφερα να φτασω μεχρι το βημα 11.

κι εκει κολλησα, ανοιξα το κινητο πατωντας Vol up+Vol down+Power μέχρι το τηλέφωνο να κάνει μία δόνηση.

Ανοιξε το τηλεφωνο αλλα δε μπηκε σε TWRP recovery γιa να περασω τα gapps!

Μπαινει κατευθειαν στο λειτουργικο του τηλεφωνου lenovo.

Τι μπορω να κανω τωρα για να εγκαταστησω τα gapps που τα εχω στην SDcard?

Edited by Paterbill
Link to comment
Share on other sites

Kandilak καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Το προβλημα που ανεφερα σε προηγουμενα posts λυθηκε αφοτου αλλαξα την sd card. Ετσι καταφερα να φτασω μεχρι το βημα 11.

κι εκει κολλησα, ανοιξα το κινητο πατωντας Vol up+Vol down+Power μέχρι το τηλέφωνο να κάνει μία δόνηση.

Ανοιξε το τηλεφωνο αλλα δε μπηκε σε TWRP recovery γιa να περασω τα gapps!

Μπαινει κατευθειαν στο λειτουργικο του τηλεφωνου lenovo.

Τι μπορω να κανω τωρα για να εγκαταστησω τα gapps που τα εχω στην SDcard?

μην αφήσεις τα κουμπιά στην 1η δόνηση. Κράτησε τα ώσπου να άνοιξει το τηλέφωνο στο TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τη βλακεια και τα αφησα!

Τελικα επανεγκαστεστησα το Mobileuncle MTK tools από δω κι ολα καλα!

http://www.apkcraft.com/apk/mobileuncle-mtk-tools/

 

Ευχαριστω πολυ και παλι!

 

ΥΣ: Ελληνικο πληκτρολογιο στα μηνυματα και στο τηλεφωνικο καταλογο πως βαζουμε?

Edited by Paterbill
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκε η VibeUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 σαν system update σε αυτούς που είχαν περασμένη την 1445 DEV. Το πρόβλημα από παλιότερο παρόμοιο update που χάνεις το root και το TWRP recovery δεν δοκίμασα να δω αν υφίσταται. Είπα να δοκιμάσω να το κάνω μέσα από την ασφάλεια του TWRP. Τα βήματα για όσους είναι στην 1445 έχουν ως εξής.

 

  • 1. Πάμε Ρυθμίσεις συστήματος --> About phone --> System update --> πατάμε Check update και μας βγάζει την VibeUI_V2.0_1447_....A806 την οποία κάνουμε μεν download αλλά όταν κατέβει δεν πατάμε install update , αλλά πατάμε Home και γυρνάμε στη αρχική οθόνη.
  • 2. Κατεβάζουμε το Update SuperSU-v2.14.zip και το αποθηκεύουμε στην sdcard.
  • 3. Ανοίγουμε μια εφαρμογή File manager και πηγαίνουμε στον φάκελο \sdcard\lenovoota όπου βρίσκουμε το αρχείο VIBEUI_V2.0_1445_7.2.1_DEV_A806_TO_VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806.zip το οποίο μετακινούμε στο φάκελο \sdcard
  • 4. Κάνουμε reboot στο TWRP recovery (είτε από mobileuncle tools με την εντολή "Into Recovery Mode" είτε κλείνοντας εντελώς το τηλέφωνο πατάτε ταυτόχρονα τα κουμπιά VolUP+VolDown+Power μέχρι να μπει στο TWRP) όπου πρώτη δουλειά είναι να πάρετε backup την κατάσταση του τηλεφώνου σας σύμφωνα με το βήμα 7 του οδηγού αναβάθμισης.
  • 5. Όταν ολοκληρωθεί το backup πηγαίνεται στο home του TWRP και πατήστε Install. Βρείτε το αρχείο VIBEUI_V2.0_1445_7.2.1_DEV_A806_TO_VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806.zip που βρίσκεται στο φάκελο \sdcard και επιλέξτε το. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.
  • 6. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system"

 

Με τον παραπάνω τρόπο κάνετε αναβάθμιση και δεν χάνετε τίποτα από της ρυθμίσεις και τις εφαρμογές χρήστη , ούτε τα gapps, ούτε TWRP, ούτε το root το οποίο το περνάτε στο τελευταίο βήμα.

 

Για όσους θέλουν να κάνουν update στην 1447_st μπορούν να κάνουν κανονικά τον οδηγό αναβάθμισης (όλα τα βήματα) και στο τέλος να μπουν πάλι στο TWRP recovery και να κάνουν restore τσεκάροντας από τις επιλογές μόνο το data.

 

Καλημερα σε όλους ευχαριστω τον φιλο και συντεκνο Kandilak για τον οδηγο του ειναι αψογος!! Να ρωτησω κατι ημουν στην 1443 stable και μου εβγαλε το system update να το αναβαθμίσω σε 1447 stable εκανα τα βήματα του οδηγου αλλα χωρις να κανω αυτο που λεει στο ΥΓ του εκανα reboot και μπηκε κανονικα και με ολες τις εφαρμογες... υπαρχει περιπτωσει να μου βγαλει καποιο προβλημα? Να του κανω τωρα το restore?

Επισης εχει βγει και Update SuperSU-v2.16 μπορουμε να την βαλουμε αντι της 2.14?

Ευχαριστω παιδια !!

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους ευχαριστω τον φιλο και συντεκνο Kandilak για τον οδηγο του ειναι αψογος!! Να ρωτησω κατι ημουν στην 1443 stable και μου εβγαλε το system update να το αναβαθμίσω σε 1447 stable εκανα τα βήματα του οδηγου αλλα χωρις να κανω αυτο που λεει στο ΥΓ του εκανα reboot και μπηκε κανονικα και με ολες τις εφαρμογες... υπαρχει περιπτωσει να μου βγαλει καποιο προβλημα? Να του κανω τωρα το restore?

Επισης εχει βγει και Update SuperSU-v2.16 μπορουμε να την βαλουμε αντι της 2.14?

Ευχαριστω παιδια !!

Το ΥΓ αναφέρεται στην περίπτωση που φλασαρεις full rom zip. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο από αυτα που έχεις ήδη κάνει. Το SuperSU άσε το ήσυχο εκεί που δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Το ΥΓ αναφέρεται στην περίπτωση που φλασαρεις full rom zip. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο από αυτα που έχεις ήδη κάνει. Το SuperSU άσε το ήσυχο εκεί που δουλεύει.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε!!! Να εισαι καλα!!

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Έβαλα με επιτυχία την 1447 με τις οδηγίες του kandilak. Το μονο θέμα που εχω είναι οτι στα Call logs δε μου εμφανίζει τα ονόματα που με καλούν αλλά νουμερα. Το κανει και στις αναπάντητες και στις εισερχόμενες και εξερχόμενες. Δε μπορω ποια ρύθμιση να πατησω . καμια ιδέα ;
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εκαναν την πατάτα με το format του flash tool, ένας τροπος να μην χάνεται το imei μετα από το full rom flashing, είναι να κανουμε restore εκτός του data, και στο nvram.
Link to comment
Share on other sites

Πες μας και τι ακριβώς κάνεις, έχει ένα σωρώ ρυθμίσεις το contacts optimizer....

Aνοιγουμε την εφαρμογη.

Παταμε next...επιλεγουμε account εννοωντας που βρισκονται οι επαφες μας...

1.phone για επαφες εντος τηλεφωνου

2.google για επαφες εντος gmail και

3. sim για επαφες στη sim.

Αν εχουμε επαφες και στις 3 επιλογες θα το κανουμε 3 φορες αλλα dont worry η διαδικασια θα δειτε κραταει ελαχιστο.(για 500+ επαφες λιγοτερο απ 3 λεπτα).

Επειτα παταμε στο κεντρικο μενου toolbox και μετα internationalization

Αφου εμφανισει τη λιστα των επαφων σας μαρκαρετε αυτες που σας ενδιαφερουν πατηστε next και αυτο ηταν.

Ετσι απλα!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι. Δεν στο λυνει!

Ο contacts optimazer οπως και πολλα αλλα αναλογα προγραμματα σου δινουν τη δυνατότητα να προσθεσεις η να αφαιρεσεις το +30 απο ολλες τις επαφες σου. Καλα μεχρι εδω. Το προβλημα ειναι οτι ο provider αλλοτε κανει κληση με το +30 και αλλοτε χωρις με αποτελεσμα να μην εχουμε παντα αναγνωρηση αλλα μονο οταν στελνει τον αριθμο οπως τον εχουμε αποθηκευσει.

 

ΜΟΝΟ με αναβαθμιση της rom απο 1443 και πανω μπορεις να λυσεις το προβλημα.

 

Τοτε εγω να υποθεσω ειμαι εξαιρετικα τυχερος γιατι εδω και ενα μηνα και με σχεδον 600 επαφες,με δεκαδες εισερχομενες την ημερα και γραπτα μυνηματα δεν εχω παρατηρησει ουτε μιση φορα να μην βγαλει αναγνωριση.

εγω θα προτεινα στους φιλους που εχουν προβλημα να το δοκιμασουν και εαν δεν λυθει τοτε ας προχωρησουν στην αλλαφη ρομ που ετσι και αλλιως ειναι πιο περιπλοκη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα λίγο χρόνο και είπα να " πειραματιστώ" λιγάκι.

Είχα την 9432 st και μετα από clean install έβαλα την τελευταία stable 1447 σύμφωνα πάντα με τους οδηγούς του kandilak .Εβαλα με το twrp και τα data από το back up που είχα κάνει. Εχασα μεν τα ελληνικά στο μενού αλλά η απόδοση του κινητού εξαιρετικά ανεβασμένη.[/quote

 

Εκτος απο τo σκορ sto antutu που δεν νομιζω οτι ειναι κατι το τρομερο γιατι και εγω με την 9432 εχω βγαλει και μεγαλυτερο(33800) μπορεις να μας πεις κατα την γνωμη σου ποιες ειναι οι ουσιαστικες αλλαγες ουτως ωστε να προχωρησει καποιος σε αναβαθμιση της ρομ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μιας και δεν γνωριζω απο root κτλ.και εν αναμονη του 806 που θα ειναι ρουταρισμενο θα ηθελα να ρωτησω εαν γινεται να κανω(εαν και οποτε χρειαστει)επαναφορα ρυθμισεων που επαναφερει το κινητο στης αρχικες ρυθμ.χωρις να διαγραψει τα δεδομενα χρηστη

διχως προβλημα στη ρομ μιας και θα ειναι root ???οπως σε αυτο που εχω τωρα διχως root και κανω επαναφορα διχως προβλημα ??

ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...