Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο, ίσως χαζές, ερωτήσεις αλλά δε βρήκα τρόπο:

1. Πως δημιουργώ φάκελο στην επιφάνεια εργασίας;

2. Στον τηλεφωνικό κατάλογο πως μπορούμε να βάλουμε ταξινόμηση βάση επιθέτου και όχι ονόματος;

Έχω την 1443st.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Έβαλα με επιτυχία την 1447 με τις οδηγίες του kandilak. Το μονο θέμα που εχω είναι οτι στα Call logs δε μου εμφανίζει τα ονόματα που με καλούν αλλά νουμερα. Το κανει και στις αναπάντητες και στις εισερχόμενες και εξερχόμενες. Δε μπορω ποια ρύθμιση να πατησω . καμια ιδέα ;

Όπως είσαι στο Call log πάτα το menu , μετά "More features and settings", μετά More display features, μετά "Number match bits" και επέλεξε "By 7".

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δύο, ίσως χαζές, ερωτήσεις αλλά δε βρήκα τρόπο:

1. Πως δημιουργώ φάκελο στην επιφάνεια εργασίας;

2. Στον τηλεφωνικό κατάλογο πως μπορούμε να βάλουμε ταξινόμηση βάση επιθέτου και όχι ονόματος;

Έχω την 1443st.

1. Σέρνεις το ένα είκονίδιο εφαρμογής πάνω σε άλλο εικονίδιο που θες να έχεις σε ένα φάκελο.

2. Στην stock εφαρμογή επαφών δεν βρήκα κάτι. Εγώ έχω το exdialer που το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με εφαρμογές που θα έπρεπε να παραμένει στο background το service τους όταν τις κλείνω από το task manager.

 

Συγκεκριμένα Skype, facebook messenger και viber.

 

Στο note 2 του φίλου μου, όταν τα κλείνει από τον task manager εξακολουθεί να τρέχει το service τους και δέχεται μηνύματα.

 

Νωρίτερα έβαλα την AOSP v2.0 μόνο και μόνο για να δοκιμάσω και δεν έχει αυτό το πρόβλημα.

 

Τώρα πέρασα πάλι την 1447 για να την δοκιμάσω εντελώς καθαρή χωρίς πειραγμένο τίποτα και κάνει το ίδιο.

Το viber κάνει κάτι άλλο περίεργο. Αν πριν κάνω reboot ή shutdown το έχω ανοιχτό στον task manager, στην επόμενη εκκίνηση ξεκινάει μόνο του το service αλλά αν τρέξω την εφαρμογή και μετά την κλείσω από τον task manager κλείνει μαζί και το service. To Skype και το Facebook messenger δεν το κάνουν αυτό.

 

Στο security center έχω ρυθμίσει να επιτρέπει το auto start σε αυτές τις 3 εφαρμογές, δοκίμασα και με το security center παγωμένο αλλά δεν βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα? Γιατι στο needrom αναφερει αλλη διαδικασια..

Τελικά με την διαδικασία που λέει στο needrom το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να εγκαταστήσω το google now, οταν παω να κάνω την εγκατασταση μου πετάει ενα μηνυμα οτι η εφαρμογη le desktop ειναι η προεπιλεγμενη εφαρμογη εκκινησης κ για να προχωρησω πρεπει να πατησω διαγραφη προεπιλογων απο τις ρυθμισεις. Αν το κανω αυτό θα επηρεάσει τη λειτουργία του κινητού? Επίσης ποιες απ τις αρχικες εφαρμογες του κινητου μπορω να σβήσω χωρίς να επηρεαστεί η λειτουργία του κινητου? Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν κλεινω τις εφαρμογες και ασ εχω ιντερνετ δεν μου ερχονται ειδοποιησεις στο viber.τι πρεπει να κανω? ευχαριστω...προκατοβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με εφαρμογές που θα έπρεπε να παραμένει στο background το service τους όταν τις κλείνω από το task manager.

 

Συγκεκριμένα Skype, facebook messenger και viber.

 

Στο note 2 του φίλου μου, όταν τα κλείνει από τον task manager εξακολουθεί να τρέχει το service τους και δέχεται μηνύματα.

 

Νωρίτερα έβαλα την AOSP v2.0 μόνο και μόνο για να δοκιμάσω και δεν έχει αυτό το πρόβλημα.

 

Τώρα πέρασα πάλι την 1447 για να την δοκιμάσω εντελώς καθαρή χωρίς πειραγμένο τίποτα και κάνει το ίδιο.

Το viber κάνει κάτι άλλο περίεργο. Αν πριν κάνω reboot ή shutdown το έχω ανοιχτό στον task manager, στην επόμενη εκκίνηση ξεκινάει μόνο του το service αλλά αν τρέξω την εφαρμογή και μετά την κλείσω από τον task manager κλείνει μαζί και το service. To Skype και το Facebook messenger δεν το κάνουν αυτό.

 

Στο security center έχω ρυθμίσει να επιτρέπει το auto start σε αυτές τις 3 εφαρμογές, δοκίμασα και με το security center παγωμένο αλλά δεν βοήθησε.

ακριβως την ιδια απορια κ εγω...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με εφαρμογές που θα έπρεπε να παραμένει στο background το service τους όταν τις κλείνω από το task manager.

 

Συγκεκριμένα Skype, facebook messenger και viber.

 

Στο note 2 του φίλου μου, όταν τα κλείνει από τον task manager εξακολουθεί να τρέχει το service τους και δέχεται μηνύματα.

 

Νωρίτερα έβαλα την AOSP v2.0 μόνο και μόνο για να δοκιμάσω και δεν έχει αυτό το πρόβλημα.

 

Τώρα πέρασα πάλι την 1447 για να την δοκιμάσω εντελώς καθαρή χωρίς πειραγμένο τίποτα και κάνει το ίδιο.

Το viber κάνει κάτι άλλο περίεργο. Αν πριν κάνω reboot ή shutdown το έχω ανοιχτό στον task manager, στην επόμενη εκκίνηση ξεκινάει μόνο του το service αλλά αν τρέξω την εφαρμογή και μετά την κλείσω από τον task manager κλείνει μαζί και το service. To Skype και το Facebook messenger δεν το κάνουν αυτό.

 

Στο security center έχω ρυθμίσει να επιτρέπει το auto start σε αυτές τις 3 εφαρμογές, δοκίμασα και με το security center παγωμένο αλλά δεν βοήθησε.

Μην κλείνετε της εφαρμογές από τον task manager. Βάλτε το greenify.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να εγκαταστήσω το google now, οταν παω να κάνω την εγκατασταση μου πετάει ενα μηνυμα οτι η εφαρμογη le desktop ειναι η προεπιλεγμενη εφαρμογη εκκινησης κ για να προχωρησω πρεπει να πατησω διαγραφη προεπιλογων απο τις ρυθμισεις. Αν το κανω αυτό θα επηρεάσει τη λειτουργία του κινητού? Επίσης ποιες απ τις αρχικες εφαρμογες του κινητου μπορω να σβήσω χωρίς να επηρεαστεί η λειτουργία του κινητου? Ευχαριστώ πολύ
προχώρα δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς να επανέλθεις οποιαδήποτε στιγμη στον lenovo launcher. Για τις εφαρμογές μην σβήσεις καμιά. Προτίμησε να τις παγώσεις. Το ποιες μπορείς να παγώσεις είναι ένα ερώτημα που η απάντηση του θα γίνει ευκολότερη αν δώσεις μία λίστα με τις εφαρμογές που θες να παγώσεις.
Link to comment
Share on other sites

το κανει αυτοματα?

το τι κάνει το greenify δεν είναι μυστικό, αλλά ούτε και το αντικείμενο συζήτησης αυτού του νήματος. Google it!

Link to comment
Share on other sites

Μην κλείνετε της εφαρμογές από τον task manager. Βάλτε το greenify.

 

Είναι μια λύση αυτό σίγουρα αλλά πολλές φορές μπορεί να κλείσεις κάποια κατά λάθος. Έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να το προκαλεί αυτό;

 

Σκέφτομαι να ξαναβάλω την AOSP V2.0 άλλα το λίγο που την δοκίμασα αντιμετώπισα τα παρακάτω.

 

1)Για κάποιο λόγο αν έχω sd κάρτα μέσα, κάνει default σε αυτήν αντί στην phone storage.

 

2) Το root είναι στα κινέζικα. Δοκίμασα να βάλω από το recovery αγγλική έκδοση αλλά όταν μπαίνει στο android βγάζει πάλι κινέζικα σαν να μην την περνάει. Δοκίμασα την 2.14 και την 2.16.

 

Στην AOSP τα services παραμένουν ανοιχτά μετά το κλείσιμο της εφαρμογής από τον task manager.

 

Υ.Γ. : Για το supersu βρήκα λύση. Η έκδοση 2.02 έκανε install από το recovery.

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Το ποιες μπορείς να παγώσεις είναι ένα ερώτημα που η απάντηση του θα γίνει ευκολότερη αν δώσεις μία λίστα με τις εφαρμογές που θες να παγώσεις.

Οι εφαρμογες που θα ηθελα να παγωσω ειναι : players tutorial, lovoo, WePlay, To2c Shopping, SHAREit, Hotspot, Dolphin, Maxthon και Mobogenie

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια λύση αυτό σίγουρα αλλά πολλές φορές μπορεί να κλείσεις κάποια κατά λάθος. Έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να το προκαλεί αυτό;

 

Σκέφτομαι να ξαναβάλω την AOSP V2.0 άλλα το λίγο που την δοκίμασα αντιμετώπισα τα παρακάτω.

 

1)Για κάποιο λόγο αν έχω sd κάρτα μέσα, κάνει default σε αυτήν αντί στην phone storage.

 

2) Το root είναι στα κινέζικα. Δοκίμασα να βάλω από το recovery αγγλική έκδοση αλλά όταν μπαίνει στο android βγάζει πάλι κινέζικα σαν να μην την περνάει. Δοκίμασα την 2.14 και την 2.16.

 

Στην AOSP τα services παραμένουν ανοιχτά μετά το κλείσιμο της εφαρμογής από τον task manager.

 

Υ.Γ. : Για το supersu βρήκα λύση. Η έκδοση 2.02 έκανε install από το recovery.

Τι εννοείς μπορείς να κλείσεις μια εφαρμογή κατά λάθος. Με το greenify?

Για το 1 μπορείς να πας στον αποθηκευτικό χώρο και να επιλέξεις εσωτερική ή εξωτερική μνήμη σαν SD card.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι εφαρμογες που θα ηθελα να παγωσω ειναι : players tutorial, lovoo, WePlay, To2c Shopping, SHAREit, Hotspot, Dolphin, Maxthon και Mobogenie

lovoo, weplay, to2c shopping, dolphin, maxthon, mobogenie μπορείς να τα κάνεις ότι θες. Τα υπόλοιπα μην τα πειράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μπορείς να κλείσεις μια εφαρμογή κατά λάθος. Με το greenify?

Για το 1 μπορείς να πας στον αποθηκευτικό χώρο και να επιλέξεις εσωτερική ή εξωτερική μνήμη σαν SD card.

 

Θέλω να πω πως μπορεί να κλείσεις κατά λάθος από το task manager κάποια από τις προαναφερθείσες εφαρμογές.

 

Ναι το κάνω αυτό αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν το παίρνει ή ότι μετά από reboot ξαναγυρνάει στην sd. Θα κάνω τώρα μερικές δοκιμές να το επιβεβαιώσω.

 

Οπότε λογικά το πρόβλημα είναι με τον task manager της lenovo ο οποίος για κάποιο λόγο όταν κλε, κλείνει μαζί και όλα τα services του άσχετα αν θα έπρεπε ή όχι. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να τον αλλάξουμε;

 

Αν κάνω λάθος και στην AOSP κρατάει τελικά την αλλαγή για τον αποθηκευτικό χώρο θα κρατήσω την AOSP λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω πως μπορεί να κλείσεις κατά λάθος από το task manager κάποια από τις προαναφερθείσες εφαρμογές.

 

Ναι το κάνω αυτό αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν το παίρνει ή ότι μετά από reboot ξαναγυρνάει στην sd. Θα κάνω τώρα μερικές δοκιμές να το επιβεβαιώσω.

 

Οπότε λογικά το πρόβλημα είναι με τον task manager της lenovo ο οποίος για κάποιο λόγο όταν κλε, κλείνει μαζί και όλα τα services του άσχετα αν θα έπρεπε ή όχι. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να τον αλλάξουμε;

 

Αν κάνω λάθος και στην AOSP κρατάει τελικά την αλλαγή για τον αποθηκευτικό χώρο θα κρατήσω την AOSP λογικά.

Δεν ξέρω πως δουλεύει ο task manager στην μια και στην άλλη περίπτωση. Όμως γιατί να κλείνεις μια εφαρμογή από τον task manager και να ζητάς να δουλεύουν στο backround τα services? Υποτίθεται ότι το κάνεις για να μην καταναλώνεις πόρους σωστά? Όμως ποια η διαφορά κατανάλωση σε πόρους μια κλειστής εφαρμογή που δουλεύουν τα services της με μια ανοικτή εφαρμογή στο backround?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως δουλεύει ο task manager στην μια και στην άλλη περίπτωση. Όμως γιατί να κλείνεις μια εφαρμογή από τον task manager και να ζητάς να δουλεύουν στο backround τα services? Υποτίθεται ότι το κάνεις για να μην καταναλώνεις πόρους σωστά? Όμως ποια η διαφορά κατανάλωση σε πόρους μια κλειστής εφαρμογή που δουλεύουν τα services της με μια ανοικτή εφαρμογή στο backround?

 

Τι να πω δεν ξέρω απλά έτσι μου φαίνεται σωστό ή απλά έτσι έχω συνηθίσει να κάνω. Παρόλα αυτά υπάρχει bug στον task manager το οποίο ας ελπίσουμε ότι θα λυθεί σε επόμενες rom.

 

Μέχρι τότε απ' ότι φαίνεται θα πρέπει να μάθω να αφήνω ανοιχτές αυτές τις εφαρμογές στον task manager γιατί έπεσα σε μεγαλύτερο πρόβλημα στην AOSP v2.0. Κάποια app μου τα βγάζει ότι δεν υποστηρίζονται από την συσκευή μου και δεν με αφήνει να τα κάνω install το google play.

 

Αν βρώ τα apk και τα κάνω έτσι install θα τα κάνει λες;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξέρω απλά έτσι μου φαίνεται σωστό ή απλά έτσι έχω συνηθίσει να κάνω. Παρόλα αυτά υπάρχει bug στον task manager το οποίο ας ελπίσουμε ότι θα λυθεί σε επόμενες rom.

 

Μέχρι τότε απ' ότι φαίνεται θα πρέπει να μάθω να αφήνω ανοιχτές αυτές τις εφαρμογές στον task manager γιατί έπεσα σε μεγαλύτερο πρόβλημα στην AOSP v2.0. Κάποια app μου τα βγάζει ότι δεν υποστηρίζονται από την συσκευή μου και δεν με αφήνει να τα κάνω install το google play.

 

Αν βρώ τα apk και τα κάνω έτσι install θα τα κάνει λες;

αν δουλεύουν στην vibeui δεν βλέπω γιατί να μην δουλεύουν στην AOSP.

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμενος με την AOSP v2.0 βρήκα και ένα άλλο ενδεχόμενο bug στις official roms.

 

Στο Antutu->device info->cpu->core information, στις official roms έχω παρατηρήσει ότι ενώ γράφει Frequency 728.0 - 16664.0 Mhz, τα cores ήταν πάντα σε κατάσταση sleep ή σε full ταχύτητα. Στην AOSP απ' ότι βλέπω υπάρχει κανονικά αυξομείωση στην συχνότητα των cores.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατέβασα σε apk μια από τις εφαρμογές που το Play store στην AOSP μου λέει ότι η συσκευή δεν την υποστηρίζει ενώ στις official roms την βγάζει ότι υποστηρίζετε, την COSMOTE My Account.

 

Δεν την κάνει install ούτε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο χώρο πιάνει το backup στην εξωτερική sd?
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

lovoo, weplay, to2c shopping, dolphin, maxthon, mobogenie μπορείς να τα κάνεις ότι θες. Τα υπόλοιπα μην τα πειράξεις.

 

Εγω παντως τα εχω σβησει ολα.. Ολες τις εφαρμογες τις lenovo. To SHAREit απλα δεν στο δειχνει στις ρυθμισεις ειναι inactivate, ολα τα αλλα κατι για παιχνιδια που εiχε game center η κατι τετοιο, ενα αντιστοιχο του play store, ολα ολα τα υπολοιπα 5-6 προγραμματα που ηταν της lenovo τα εχω σβησει (παντα κρατωντας back up οπως πολυ σωστα λεει ο kantilak) χωρις να αντιμετωπιζω κανενα προβλημα.

 

Μεχρι και τα wallpapers της lenovo εχω σβησει και τον browser τον default, οχι παγωμα, ολα σβησιμο, και το μηχανακι τρεχει σαν τρελο!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο χώρο πιάνει το backup στην εξωτερική sd?

εξαρτάταιαπο πόσες εφαρμογες έχεις βάλει. Πάντως πρέπει να ξεκινάει από 1.5Gb περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξέρω απλά έτσι μου φαίνεται σωστό ή απλά έτσι έχω συνηθίσει να κάνω. Παρόλα αυτά υπάρχει bug στον task manager το οποίο ας ελπίσουμε ότι θα λυθεί σε επόμενες rom.

 

Μέχρι τότε απ' ότι φαίνεται θα πρέπει να μάθω να αφήνω ανοιχτές αυτές τις εφαρμογές στον task manager γιατί έπεσα σε μεγαλύτερο πρόβλημα στην AOSP v2.0. Κάποια app μου τα βγάζει ότι δεν υποστηρίζονται από την συσκευή μου και δεν με αφήνει να τα κάνω install το google play.

 

Αν βρώ τα apk και τα κάνω έτσι install θα τα κάνει λες;

 

Ποια άλλα apps πέρα από το cosmote my account δεν μπαίνουν; Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα...

Για το storage που λες προηγουμένως, μπορείς να πας settings>storage και να κάνεις default write disc το "phone storage"

Link to comment
Share on other sites

Ποια άλλα apps πέρα από το cosmote my account δεν μπαίνουν; Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα...

Για το storage που λες προηγουμένως, μπορείς να πας settings>storage και να κάνεις default write disc το "phone storage"

 

Δεν τα θυμάμαι όλα. Αυτά που θυμάμαι είναι το "Cosmote my account", η εφαρμογή της "ΔΕΗ" και το PayPal.

 

Εσύ είσαι με την AOSP v2.0; Ξέρω από που αλλάζει το default storage. Όταν το αλλάζεις είσαι σίγουρος οτι το παίρνει; Δεν το εξακρυβωσα εχθες γιατί ξενερωσα με τα app που δεν έμπαιναν και έκανα restore στην 1447, αλλά οταν αλλαξα την ρύθμιση που λες εξακολουθούσε από κάτω να μου λέει αναλυτικά τι περιέχει η SD (ποσά MB το OS,ποσά MB τα apps...) και στο phone storage έλεγε μονο την ελευθερη χωρητικότητα σαν να μην επερνε την ρυθμιση.

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θυμάμαι όλα. Αυτά που θυμάμαι είναι το "Cosmote my account", η εφαρμογή της "ΔΕΗ" και το PayPal.

 

Εσύ είσαι με την AOSP v2.0; Ξέρω από που αλλάζει το default storage. Όταν το αλλάζεις είσαι σίγουρος οτι το παίρνει; Δεν το εξακρυβωσα εχθες γιατί ξενερωσα με τα app που δεν έμπαιναν και έκανα restore στην 1447, αλλά οταν αλλαξα την ρύθμιση που λες εξακολουθούσε από κάτω να μου λέει αναλυτικά τι περιέχει η SD (ποσά MB το OS,ποσά MB τα apps...) και στο phone storage έλεγε μονο την ελευθερη χωρητικότητα σαν να μην επερνε την ρυθμιση.

 

Ναι. με aosp είμαι. Καμιά φορά έμεναν στην SD και τα μετακινούσα μόνος μου. Αλλά γενικώς, πάνε στην internal και μάλιστα το du battery που πέρασα με ειδοποιεί για να τα μεταφέρω στην SD.

Από τα 3 apps που είπες όντως ΔΕΗ και COSMOTE MY ACCOUNT δεν είναι compatible. To paypal όμως παίζει κανονικά.

Edited by uvris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...