Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Είμαι και γω κάτοχος ενός Α806 που παρέλαβα πρόσφατα. Το παρήγγειλα στο minideal και το παρέλαβα μετά από 20 ημερολογιακές μέρες (στη Θεσσαλονίκη). Το κινητό το ζήτησα rooted, με εγκατεστημένο το play store και χωρίς τις κινέζικες εφαρμογές. Όταν το παρέλαβα δούλευε μια χαρά. Πάνω στους πειραματισμούς και στο ψάξιμο, είπα να απεγκαταστήσω μερικές εφαρμογές που μου φαινόταν περιττές. Εκεί λοιπόν ξεκινήσαν και τα προβλήματα. Μετά την απεγκατάσταση μιας εφαρμογής (Hot Knot), το κινητό σταμάτησε τελείως να δουλεύει!! Δεν ξεκινούσε καν!! Για να μην σας τα πολυλογώ, ευτυχώς που υπάρχει ο kandilak (RESPECT), με τη βοήθεια του οποίου κατάφερα να το επανακινήσω, ακολουθώντας τα βήματα που περιγράφονται εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5734921#post5734921

και να το αναβαθμίσω με τον οδηγό που υπάρχει εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275

Στην αναβάθμιση εγκατέστησα τη ROM 1447 (έκδοση stable), η οποία όντως δουλεύει μια χαρά. Είναι σταθερότατη ενώ δεν εμφανίζει και το πρόβλημα με το +30 στις επαφές και τις κλήσεις!! Στα ελληνικά έχει ένα πρόβλημα (διαθέτει μόνο δύο γλώσσες, κινέζικα και αγγλικά), αλλά κατεβάζοντας το Locale από το Play Store, τα ελληνικά δουλεύουν μια χαρά σε όλες τις εφαρμογές που τα υποστηρίζουν!! Σαν πρώτες εντυπώσεις από τη χρήση του κινητού (μετά την πρώτη λαχτάρα που πήρα...), έχω να πω ότι είναι ταχύτατο (μου βγάζει βαθμολογία 32435 στο AnTuTu Benchmark), με πολύ γρήγορη εύρεση θέσης στο GPS, υπέραρκετο χώρο αποθήκευσης και επαρκέστατη μνήμη.

Δεν είμαι ειδήμανας στα κινητά, αλλά απ' ότι έχω διαβάσει στο forum και με βάση τη δική μου εμπειρία με το κινητό, τα αρχικά προβλήματα που είχα οφείλονται στο ότι όταν παρήγγειλα το κινητό ζήτησα την αφαίρεση όλων των κινέζικων εφαρμογών (όσοι ετοιμάζονται να το παραγγείλουν τώρα, τους συμβουλεύω να μη το ζητήσουν). Επιπρόσθετα, απ' ότι φαίνεται, η ROM που φοράει το κινητό από τη μάνα του, έχει πολλές αδυναμίες. Με την 1447 πάντως (την έχω βάλει εδώ και 4 μέρες και εγκαθιστώ/απεγκαθιστώ εφαρμογές κάθε μέρα), δεν έχει προκύψει κανένα πρόβλημα!!

Αυτά σαν πρώτες εντυπώσεις.

kandilak, ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια . Οπότε βρήκα λύση με το κινεζικό supersu όπως έγραψα πιο πάνω. Η ρύθμιση για να χρησιμοποιεί την phone storage αντί της SD δουλεύει σύμφωνα με σενα. Πάνε τα 2 απο τα 3 προβλήματα της AOSP.

 

Βασικά για να είμαι πιο ακριβής στο τι λέω, είναι λίγο αλλοπρόσαλλο στο που τ' αποθηκεύει. Χθες πχ. που κατέβασα 4 εφαρμογές από το Playstore, οι μισές πήγαν στην SD και οι άλλες internal.

Βέβαια όποιος δε βαριέται να το κάνει manually δεν είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να είμαι πιο ακριβής στο τι λέω, είναι λίγο αλλοπρόσαλλο στο που τ' αποθηκεύει. Χθες πχ. που κατέβασα 4 εφαρμογές από το Playstore, οι μισές πήγαν στην SD και οι άλλες internal.

Βέβαια όποιος δε βαριέται να το κάνει manually δεν είναι πρόβλημα.

 

Αυτό ακριβώς έλεγα κι εγώ, απλά επειδή δεν ασχολήθηκα πολύ και είπες ότι την παίρνει την αλλαγή, είπα θα είναι η ιδέα μου.

 

Προσωπικά δεν έχω την διάθεση να κάθομαι να το νταντεύω για το που θα αποθηκεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μια εύκολη λύση για την γραμματοσειρά ανακαλυψα όταν εκανα εγκατάσταση των here maps της nokia.

Στο φάκελο των γραμματοσειρών εμανιστηκαν οι γραμματοσειρές της nokia που διορθώνουν το προβλημα της rom.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!

Σε αυτα τα λεφτα ειναι οτι καλυτερο η θα μου προτεινατε και καποιο αλλο?

ευχαριστω πολυ

 

ΠΑρτο με κλειστα ματια... Ειναι πολυ καλυτερο απο το F1

 

http://www.androidbenchmark.net/cpumark_chart.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωριζει κανεις που ειναι οι ρυθμισες του launcher ?????

 

Εχω 5 σελιδες με εικονιδια, θελω μολις φτανω στο πεμπτο να πηγαινω ξανα στο πρωτο και οχι να κανω back σε καθε σελιδα.

 

Launcher προς το παρον δεν αλλαζω... μου αρεσει αν και ειδα στο σαιτ της Λενοβο νεες εκδοσεις αλλα ειναι στα κινεζικα οποτε δεν κανω τιποτα download.

 

ΥΓ. ΜΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ....

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Αναμενω και εγω το κιν. ρουταρισμενο με gaps... με ποια ρομ θα ερθει? η τελευταια εκδοση ειναι η 1447 και την περναμε οπως την 1441 στον οδηγο?και μια ερωτηση για το tracking number.. στην ουσια απλα σε ενημερωνει ποτε θ αφτασει στα ελτα της περιοχης σου η σου δειχνει που ειναι το πακετο κατα τη διαρκεια του ταξιδιου?

και κατι ασχετο...παρηγγειλα απο Ebay διαφανειες και μολις με ενημερωσε ο πωλητης οτι το τελωνειο στην κινα μπλοκαρε το πακετο και μου εκανε Refund..

νεα μοδα αυτη στα τελωνεια η εχει ξανασυμβει??

Link to comment
Share on other sites

ΠΑρτο με κλειστα ματια... Ειναι πολυ καλυτερο απο το F1

 

http://www.androidbenchmark.net/cpumark_chart.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωριζει κανεις που ειναι οι ρυθμισες του launcher ?????

 

Εχω 5 σελιδες με εικονιδια, θελω μολις φτανω στο πεμπτο να πηγαινω ξανα στο πρωτο και οχι να κανω back σε καθε σελιδα.

 

Launcher προς το παρον δεν αλλαζω... μου αρεσει αν και ειδα στο σαιτ της Λενοβο νεες εκδοσεις αλλα ειναι στα κινεζικα οποτε δεν κανω τιποτα download.

 

ΥΓ. ΜΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ....

Κάνε update στον launcher. Στην τελευταία έκδοση νομίζω ότι το κάνει αυτό που θες
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το Le Dekstop δεν εχει αναβαθμιση.

αν εχεις αλλη ιδεα στειλε κανενα λινκ

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω 2 μηνες το κινητο και ειμαι ευχαριστημενος...σημερα ομως χρειαστηκα να ανοιξω το gps,ομολογω οτι δεν εχω ιδεα απο αυτο,και βλεπω εν παση περιπτωσει οτι δεν βρισκει σημα...τι φταιει μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω 2 μηνες το κινητο και ειμαι ευχαριστημενος...σημερα ομως χρειαστηκα να ανοιξω το gps,ομολογω οτι δεν εχω ιδεα απο αυτο,και βλεπω εν παση περιπτωσει οτι δεν βρισκει σημα...τι φταιει μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?
Ελπίζω να βγήκες έξω σε ανοικτό χώρο για να το δοκιμάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κανένας από το vickmall με δώρο τα handsfree;

 

Θέλω να μάθω αν δουλεύουν σωστά τα κουμπιά τους. Δοκίμασα κάτι samsung handsfree και όλα τα κουμπιά δουλεύανε σαν Play/Pause.

 

Μίλησα με την Selina πριν λίγο και μου είπε ότι τα δοκίμασε και είναι OK αλλά θα ήθελα να το διασταυρώσω και με κάποιον που να τα έχει δοκιμάσει εδώ.

 

Θέλω να παραγγείλω ακόμα ένα για έναν φίλο (με έχουν κάνει να νοιώθω σαν εισαγωγέας της Lenovo) και αν δουλεύουν σωστά λέω να το παραγγείλω από vickmall. Αλλά αν δεν δουλεύουν σωστά θα προτιμούσα να το παραγγείλω κι αυτό πάλι από minideal μιας και τα προηγούμενα 5 τα πήρα από εκεί και έμεινα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κανένας από το vickmall με δώρο τα handsfree;

 

Θέλω να μάθω αν δουλεύουν σωστά τα κουμπιά τους. Δοκίμασα κάτι samsung handsfree και όλα τα κουμπιά δουλεύανε σαν Play/Pause.

 

Μίλησα με την Selina πριν λίγο και μου είπε ότι τα δοκίμασε και είναι OK αλλά θα ήθελα να το διασταυρώσω και με κάποιον που να τα έχει δοκιμάσει εδώ.

 

Θέλω να παραγγείλω ακόμα ένα για έναν φίλο (με έχουν κάνει να νοιώθω σαν εισαγωγέας της Lenovo) και αν δουλεύουν σωστά λέω να το παραγγείλω από vickmall. Αλλά αν δεν δουλεύουν σωστά θα προτιμούσα να το παραγγείλω κι αυτό πάλι από minideal μιας και τα προηγούμενα 5 τα πήρα από εκεί και έμεινα ευχαριστημένος.

 

Δυστηχως ακομα εμενα δεν εχει φτασει Ελλαδα το πακετο για να σου πω, αλλα αφου ολο το site ειναι ευχαριστημενο με το vickmall γιατι να εχεις προβλημα εσυ αμα το παρεις απο εκει? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ακομα εμενα δεν εχει φτασει Ελλαδα το πακετο για να σου πω, αλλα αφου ολο το site ειναι ευχαριστημενο με το vickmall γιατι να εχεις προβλημα εσυ αμα το παρεις απο εκει? ;)

 

Πόσες μέρες έχει που το παρήγγειλες;

 

Μόλις παραλάβεις πες μου σε παρακαλώ αν δουλεύουν σωστά τα κουμπιά και πως τα πάνε από ποιότητα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να χρησιμοποιήσω αυτό το link? Κάνει αναβάθμιση στο le desktop ή είναι άλλος launcher?

Κατεβάζεις το apk και το κάνεις εγκατάσταση. Είναι η τελευταία έκδοση του lenovo launcher

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το apk και το κάνεις εγκατάσταση. Είναι η τελευταία έκδοση του lenovo launcher

 

Δεν το κάνει κινέζικό;

 

Όσες αναβαθμίσεις δοκίμασα να κάνω γιατί από το lenovo store, μου τα κάνει κινέζικα.

 

Εγώ τον έχω ξηλώσει και έχω βάλει τον NOVA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει κινέζικό;

 

Όσες αναβαθμίσεις δοκίμασα να κάνω γιατί από το lenovo store, μου τα κάνει κινέζικα.

 

Εγώ τον έχω ξηλώσει και έχω βάλει τον NOVA.

Εμένα με γλώσσα στο τηλέφωνο τα αγγλικά μου το βγάζει αγγλικά. Μπορείς να το δοκιμάσεις και αν δεν σου κάνει, πηγαίνεις στην διαχείριση εφαρμογών, βρίσκεις το lenovo launcher και κάνεις απεγκατάσταση ενημερώσεων (uninstall updates)
Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC

 

  • 1. Κατεβάζετε στο PC σας τα αρχεία
    LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12.exe
    SP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip
    A806 TWRP2.8 MDS.zip
     
     
  • 2. Εκτελείτε το αρχείο LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12.exe και πατάτε με την σειρά "Next", "Next", "Install" και "Finish" για να εγκατασταθούν οι drivers της συσκευής στο PC.
     
     
  • 3. Κάνετε extract σε κάποιο σημείο στον σκληρό το αρχείο "SP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip" και δημιουργείται ο φάκελος "SP_Flash_Tool_v5.1348.00"
     
     
  • 4. Κάνετε extract το αρχείο A806 TWRP2.8 MDS.zip και τον φάκελο "A806 TWRP2.8 MDS" που δημιουργείται τον μεταφέρετε μέσα στον φάκελο "SP_Flash_Tool_v5.1348.00"
     
     
  • 5. Μέσα στον φάκελο "SP_Flash_Tool_v5.1348.00" , βρίσκετε και τρέχετε το αρχείο flash_tool.exe. Πατήστε ΟΚ εάν βγάλει το μήνυμα "The scatter file cannot found........." και όταν ανοίξει το παράθυρο του προγράμματος, στην καρτέλα "Download" πάτε δεξιά στο κουμπί "Download agent" το πατάτε και μετά πάτε και κάνετε διπλό κλικ στο αρχείο "MTK_AllInOne_DA.bin" που βρίσκεται μέσα στον φάκελο "SP_Flash_Tool_v5.1348.00". Αμέσως μετά από κάτω πατάτε το κουμπί Scatter-loading και πάτε στον φάκελο "A806 TWRP2.8 MDS" και κάνετε διπλό κλικ στο αρχείο "MT6592_Android_scatter_alston_fddopen.txt". Τέλος επιλέγετε το "Download only" (αν δεν είναι επιλεγμένο ήδη) στο κουτάκι που βρίσκεται κάτω από το "Scatter-loading file" και τέλος πατάτε το κουμπί Download με το πράσινο βέλος.
     
    http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51694&stc=1&d=1414503031
     
     
  • 6. Τώρα , έχοντας αφαιρέσει την μπαταρία από το τηλέφωνο το συνδέεται με το καλώδιο USB σε μια USB θύρα στο PC.
     
    Αν είναι η πρώτη φορά που συνδέετε με αυτόν το τρόπο το τηλέφωνο στο PC μετά την εγκατάσταση των drivers , θα βγάλει μήνυμα νέου υλικού , το οποίο θα αποτύχει (πατήστε κλείσιμο για να κλείσει το παράθυρο)
     
    http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51696&stc=1&d=1414503031
     
    ενώ ταυτόχρονα θα βγεί το παρακάτω σφάλμα.
     
    http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51695&stc=1&d=1414503031
     
    Αν γίνει αυτό πατήστε OK να κλείσει το παράθυρο σφάλματος και αποσυνδέστε το τηλέφωνο από το USB. Τώρα πατήστε ξανά το Download με το πράσινο βέλος και σύνδέστε πάλι το τηλέφωνο. Τότε θα ξεκινήσει το φλασάρισμα (θα γίνει η κάτω μπάρα κόκκινη, μετά κίτρινη
     
     
     
    http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51697&d=1414502993
     
     
    και στο τέλος θα βγάλει το παρακάτω σήμα που σήμαινει ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς το φλασάρισμα.
     
    http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51698&stc=1&d=1414503031
     
     
    Τώρα μπορείτε να αποσυνδέσετε το τηλέφωνο και να επανατοποθετήσετε την μπαταρία.
     
     
  • 7. Με κλειστό το τηλέφωνο , κρατώντας πατημένα και τα δυο κουμπιά της έντασης (Vol up+Vol down) , πατάτε ταυτόχρονα το power στο τηλέφωνο μέχρι να μπει στο TWRP recovery. Από εκεί και πέρα ενεργείτε αναλόγως τι θέλετε να κάνετε σύμφωνα με τον οδηγό εδώ.

 

Καλησπέρα, μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα. Έχει κάποιος άποψη? Έχω βγάλει την μπαταρία.

Στο βήμα 5 όταν πάω να τρέξω το flash_tool.exe μου βγάζει μήνυμα σε δύο υπολογιστές "SLA_challenge.dll" δεν υπάρχει στο pc. Οπότε μέσα στο zip του SP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip έριξα και το extract φάκελο A806 TWRP2.8 MDS. Μόνο έτσι μου δούλεψε το flash_tool, ανοίγοντάς το από το zip.

 

%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF.jpg?_subject_uid=197763968&w=AAAc_H3EOfgoXhScoofTkxg5nz5xI5lKuZnF6oBOGlHSzA

Link to comment
Share on other sites

 

Σε τι γλωσσα θα ειναι ???????? το κατεβασα αλλα δεν το περασα ακομα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδια εχω 2 μηνες το κινητο και ειμαι ευχαριστημενος...σημερα ομως χρειαστηκα να ανοιξω το gps,ομολογω οτι δεν εχω ιδεα απο αυτο,και βλεπω εν παση περιπτωσει οτι δεν βρισκει σημα...τι φταιει μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?

 

Προσωπικα δεν εβαλα ακομα το Sygic αλλα δοκιμασα με το google maps, θα σου πω οτι πανω απο 10 δευτερολεπτα δεν χρειαστηκε για να βρει το σημειο μου.

 

Αλλα θα κανω δοκιμη και θα σου απαντησω

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Αναμενω και εγω το κιν. ρουταρισμενο με gaps... με ποια ρομ θα ερθει? η τελευταια εκδοση ειναι η 1447 και την περναμε οπως την 1441 στον οδηγο?και μια ερωτηση για το tracking number.. στην ουσια απλα σε ενημερωνει ποτε θ αφτασει στα ελτα της περιοχης σου η σου δειχνει που ειναι το πακετο κατα τη διαρκεια του ταξιδιου?

και κατι ασχετο...παρηγγειλα απο Ebay διαφανειες και μολις με ενημερωσε ο πωλητης οτι το τελωνειο στην κινα μπλοκαρε το πακετο και μου εκανε Refund..

νεα μοδα αυτη στα τελωνεια η εχει ξανασυμβει??

 

Ψεματα σου λεει, θα του τελειωσαν μαλλον και δεν εχει να στειλει... Παρτην απο αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το gps ειτε στην mama rom ειτε στην 1443 δουλευει αψογα. Σε λιγοτερο απο 10 sec εχω κλειδωσει και με μεγαλη ακριβεια. Δοκιμασμενο σε igo primo, igo primo2 και sigyc drive.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...