Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξήγησα από το 1ο post τη διαφορά αποστολής μεταξύ απλού Ολλανδικού ταχυδρομείου και τριγωνικής αποστολής με το Ολλανδικό ταχυδρομείο.

Εάν δεν γνωρίζεις τη μέθοδο αποστολής του δέματος, άνοιξε την παραγγελία σου και διάβασέ τη.

Καλώς σου έγραψε συμφορουμίτης ότι έπρεπε πρώτα να ρωτήσεις και να ενημερωθείς και μετά να παραγγείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησα από το 1ο post τη διαφορά αποστολής μεταξύ απλού Ολλανδικού ταχυδρομείου και τριγωνικής αποστολής με το Ολλανδικό ταχυδρομείο.

Εάν δεν γνωρίζεις τη μέθοδο αποστολής του δέματος, άνοιξε την παραγγελία σου και διάβασέ τη.

Καλώς σου έγραψε συμφορουμίτης ότι έπρεπε πρώτα να ρωτήσεις και να ενημερωθείς και μετά να παραγγείλεις.

Δεν εξήγησες βασικά, δεν είναι αυτό το θέμα όμως. Προσπαθώ να ξετυλίξω το κουβάρι.

Πριν κάνω την παραγγελία είχα δει οτι 2 κινεζο-μάγαζα στέλνουν χωρίς κίνδυνο τελωνείου. Bangood & Gearbest.

Το poco x3 είχε επίσημο reseller και τα 2 (προτίμησα -κακώς- gearbest λόγω λίγο μικρότερης τιμής). Και τα 2 με priority line.

Δεν θυμάμαι ακριβής ονομασίες. Προχώρησα σε gearbest, έγραφε το priority line, add to card -> proceed to checkout-> shipping method είχε μόνο το Registered Nl κάτι (δεν θυμάμαι ονομασίες και κακώς -απο σιγουριά- δεν κράτησα) και προχώρησα σε πληρωμή & παραγγελία.

Τώρα στο status φαίνεται:

Payment: Paypal

Deliveries: NLRAMBHK

Αν βγάζεις άκρη πες τι βλέπεις::O

Κατά τα λοιπα το registered κλπ είναι το σίγουρο; Θα φανεί στο tracking αν είναι και με πια μέθοδο;

 

Γράφω αυτά τα "κατεβατά" για να γράψω ακριβώς τη θέση μου. Δεν είμαι χθεσινός σε παρραγελίες overseas. Έχω παραγγείλει κινητά τηλέφωνα εξ Κίνας απο το μακρινό 2006! Αλλά έμεινα λίγο πίσω με τα Τελωνεία. Πριν λοιπόν παραγγείλω είδα εναν οδηγό (πχ, δεν ήταν αυτός αλλά τα ίδια έλεγε).

Εκανα λοιπόν παραγγελία και μετα 2 ημερών λέω δεν ξανα τσεκάρω τι τρέχει πλέον με τελωνεία και πέφτω σε θέμα forum με Nl-post, τελωνεία, φόρους και χαμό. Εκεί έφαγα τρομάρα:!: και άρχισα να ψάχνω (όχι για τουαλέτα αλλά θα μπορούσε, τόσο πολύ:lol:).

Τες πα, μιλάμε για Netherlands Registered γνωστό και ως PDM (το θυμήθηκα αφού είδα τον οδηγό πάλι). Είναι ακόμη σίγουρη μέθοδος;

 

Αυτά. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Δεν το παίζω εξυπνάκιας, κάθε άλλο.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

λες ότι ξέρεις τις αγορές από το εξωτερικό, αλλά από την άλλη γεν γνωρίζεις τις τριγωνικές μεθόδους αποστολής.

Το NLRAMBHK δεν λέει τίποτε για τη μέθοδο αποστολής, εκτός από το ότι θα ταξιδέψει με το Ολλανδικό ταχυδρομείο, που δεν σημαίνει ότι δεν θα σταματήσει στο ελληνικό τελωνείο.

Το registered σημαίνει συστημένο και δεν σημαίνει PDM (Priority Direct Mail) που είναι η δοκιμασμένη μέθοδος χωρίς ελληνικό τελωνείο.

Τέλος, στο 1ο post εξήγησα τις διαφορές μεταξύ των μεθόδων, αλλά φαίνεται ότι έχεις κολλήσει στο NL και όλα τα άλλα τα αγνοείς.

 

Αλλά, γιατί συζητάμε αφού έχεις ζητήσει refund;

Link to comment
Share on other sites

λες ότι ξέρεις τις αγορές από το εξωτερικό, αλλά από την άλλη γεν γνωρίζεις τις τριγωνικές μεθόδους αποστολής.

Το NLRAMBHK δεν λέει τίποτε για τη μέθοδο αποστολής, εκτός από το ότι θα ταξιδέψει με το Ολλανδικό ταχυδρομείο, που δεν σημαίνει ότι δεν θα σταματήσει στο ελληνικό τελωνείο.

Το registered σημαίνει συστημένο και δεν σημαίνει PDM (Priority Direct Mail) που είναι η δοκιμασμένη μέθοδος χωρίς ελληνικό τελωνείο.

Τέλος, στο 1ο post εξήγησα τις διαφορές μεταξύ των μεθόδων, αλλά φαίνεται ότι έχεις κολλήσει στο NL και όλα τα άλλα τα αγνοείς.

 

Αλλά, γιατί συζητάμε αφού έχεις ζητήσει refund;

Γιατί το κινητό το θέλω, το refund κολλάει στο να παραγγείλω (αν και εφόσον επιστραφεί το ποσό) απο αλλού, amazon.es ή και banggood αν και οι τιμές αυτή τη στιγμή λόγω ζήτησης ανέβηκαν.

Το PDM νομίζω ισχύει στην παραγγελία μου και γιαυτό επιμένω, να δω αν φοβηθούν με επιστροφές να τους πείσω να στείλουν γρηγορότερα (αν φυσικά ισχύει το PDM). Αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα.

Τώρα για τριγωνικές μεθόδους ξέρω μόνο οτι είναι μέσω τρίτης χώρας. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι εκτελωνίζεται εκεί. Στο gearbest δεν αναφέρει τίποτε τέτοιο (ούτε στο BANGGOOD). Υποθέτω παίζει κάτι άλλο με ενδιάμεσο παραλήπτη, σε κάθε περίπτωση σε εκτελωνισμό θα μιλάγαμε για +20% τουλάχιστον της αξίας αν ίσχυε. Στα του θέματος όμως, δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με gearbest, υποθέτω αυτή είναι η αντίστοιχη μέθοδός τους pdm (και δεν ξέρω αν είναι σίγουρη, αν ήξερα άλλωστε δεν θα ρώταγα). Την αναφέρουν όμως σε οδηγούς (ως σίγουρη) και άλλωστε είναι η μόνη που είχε για αποστολή Ευρώπη!

Διαβάζοντας όμως αυτό το Netherlands registered μου θύμισε NL-post, έψαξα για τελωνεία, και βρήκα οτι βρήκα! Είναι όμως Netherlands registered =NL-post?

 

Επίσης, ίσως σχετικό, στο gearbest αυτή τη στιγμή για αποστολή σε Ελλάδα (για το poco x3) λέει:

"No more shipping method to Greece"

όπως κι αν προέκυψε αυτό. Αλλό ένα θέμα που μου προκαλεί απορία σχετικά με τη δικιά μου παραγγελία...

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Σε οδηγούς αλλά και σ' αυτό το forum (όχι μόνο σ' αυτό το νήμα) τα δύο μεγάλα κινεζομάγαζα χρησιμοποιούν για την ΕΕ την PDM και την EU Priority Line ως τριγωνικές μεθόδους.

Με αυτές, το δέμα είτε εκτελωνίζεται στη χώρα του ταχυδρομείου με το οποίο ταξιδεύει είτε με άλλο τρόπο που δεν θέλω να τον γράψω δημόσια.

Φυσικά, άλλα δέματα ταξιδεύουν με τα εθνικά ταχυδρομεία της ΕΕ που έχουν γραφεία στην Κίνα αλλά εάν δεν έχουν αυτές τις μεθόδους θα σταματήσουν στο ελληνικό τελωνείο, αν φαίνεται ότι ξεκίνησαν από Κίνα και η αξία τους είναι πάνω από 22€.

Link to comment
Share on other sites

Σε οδηγούς αλλά και σ' αυτό το forum (όχι μόνο σ' αυτό το νήμα) τα δύο μεγάλα κινεζομάγαζα χρησιμοποιούν για την ΕΕ την PDM και την EU Priority Line ως τριγωνικές μεθόδους.

Με αυτές, το δέμα είτε εκτελωνίζεται στη χώρα του ταχυδρομείου με το οποίο ταξιδεύει είτε με άλλο τρόπο που δεν θέλω να τον γράψω δημόσια.

Φυσικά, άλλα δέματα ταξιδεύουν με τα εθνικά ταχυδρομεία της ΕΕ που έχουν γραφεία στην Κίνα αλλά εάν δεν έχουν αυτές τις μεθόδους θα σταματήσουν στο ελληνικό τελωνείο, αν φαίνεται ότι ξεκίνησαν από Κίνα και η αξία τους είναι πάνω από 22€.

Συνεχίζοντας το ψάξιμο βρίσκω κι άλλα διάφορα...

π.χ. διαβάζω σε άλλο forum:

Netherlands Registered PDM . Αν στο βγάζει το Netherlands Registered σαν επιλογή στο Priority Line, αυτό διαλέγεις.

Στο φόρουμ θα βρεις αναφορες που ενω επελεξαν pdm, το Gearbest το εστειλε αλλιώς και πλήρωσαν

Και ένα κορυφαίο:

B3l3FN3

https://imgur.com/B3l3FN3

Μάλλον πρέπει να επιμείνω για επιστροφή...

 

ΥΓ: Ευχαριστώ για το χρόνο σου... Μάλλον όλοι αυτοί οι "οδηγοί" που κυκλοφορούν αλλού θέλουν διόρθωση...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί οδηγοί και μερικοί γράφονται από κάποιους που θέλουν να βοηθήσουν και άλλοι από κάποιους που έχουν κέρδος από αυτή την ιστορία (βλέπε κουπονάδες κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί οδηγοί και μερικοί γράφονται από κάποιους που θέλουν να βοηθήσουν και άλλοι από κάποιους που έχουν κέρδος από αυτή την ιστορία (βλέπε κουπονάδες κλπ)

Ναι, δεν αμφιβάλλω. Πολλοί βοηθούν, πολλοί επίσης βάζουν τα affiliate links τους μέσα για credits. Σε κάθε περίπτωση ενώ ο σκοπός των περισσότερων είναι να βοηθήσουν στις αγορές πολλές φορές τα πράγματα αλλάζουν στην πορεία και κάποια παύουν να ισχύουν.

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι το gearbest να τα φτιάξει όλα γιατί μας χρειάζεται ο ανταγωνισμός του.

Εγώ θα πρέπει να επιμείνω σε refund και να αποθαρρύνω άλλους για αγορά απο το gearbest μέχρι να βρεθεί οτι είναι (ξανά) σίγουρο...

 

Κρίμα και περίμενα νέο κινητό. Θα μείνω λίγο περισσότερο με την όρεξη!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτό σημαίνει ότι πάω για χαράτσι??

9/29/20 13:21 - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ, Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

 

Το πακέτο είναι κάτι ψεύτικες βλεφαρίδες αξίας μαζί με τα μεταφορικά 25$ άρα 21 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτό σημαίνει ότι πάω για χαράτσι??

 

9/29/20 13:21 - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ, Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

 

 

 

Το πακέτο είναι κάτι ψεύτικες βλεφαρίδες αξίας μαζί με τα μεταφορικά 25$ άρα 21 ευρώ.

Μπορεί να σου ζητήσουν αποδεικτικά αξίας.

Αν αποδείξεις ότι είναι κάτω από το όριο, θα είσαι κομπλέ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σου ζητήσουν αποδεικτικά αξίας.

Αν αποδείξεις ότι είναι κάτω από το όριο, θα είσαι κομπλέ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

9/30/20 08:57 - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ, Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

 

Σήμερα υπήρχε αυτή η ενημέρωση από το tracking ξέρουμε που χρειάζεται να στείλουμε την απόδειξη ή επικοινωνούν αυτή μαζί μου?

Link to comment
Share on other sites

9/30/20 08:57 - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ, Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

 

Σήμερα υπήρχε αυτή η ενημέρωση από το tracking ξέρουμε που χρειάζεται να στείλουμε την απόδειξη ή επικοινωνούν αυτή μαζί μου?

 

geta@elta-geta.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο για αυτό το ηλεκτρικό ποδήλατο; Ευχαριστώ. 8037904e6d19a5f868a6ba813f6fc2ff.jpg

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν έρχεται από την Πολωνία και όχι από τρίτη χώρα, δεν υπάρχει χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα δέμα μεγάλης αξίας νομίζοντας ότι ο πωλητής θα το έστελνε από Αγγλία(έτσι έλεγε στην αγγελία).

Και τελικά ο έξυπνος το έστειλε από χώρα εκτός ΕΕ.

Και μάλιστα και με DHL.

Να σημειωθεί ότι πέρασε μέσω Γερμανίας και μετά Ελλάδα(δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι).

Μπήκε Ελλάδα και το tracking γράφει:

Τελωνειακές διαδικασίες στη/στο ATHENS - GREECE

Και πριν λίγο έβγαλε:

Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό

 

Αυτό σημαίνει ότι θα περάσει τελωνείο?

Το έχει σημειώσει σαν gift είπε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζει κάτι.

Άμα περάσει, τι λυπητερή να περιμένω και μπορώ να το "παζαρέψω" κάπως?

Μπορώ να βγάλω κάποια άκρη μέσω του πωλητή εφόσον στη περιγραφή έλεγε Αγγλία?

Γενικά ποιά είναι η διαδικασία περιληπτικά και τι να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δέμα μεγάλης αξίας νομίζοντας ότι ο πωλητής θα το έστελνε από Αγγλία(έτσι έλεγε στην αγγελία).

Και τελικά ο έξυπνος το έστειλε από χώρα εκτός ΕΕ.

Και μάλιστα και με DHL.

Να σημειωθεί ότι πέρασε μέσω Γερμανίας και μετά Ελλάδα(δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι).

Μπήκε Ελλάδα και το tracking γράφει:

Τελωνειακές διαδικασίες στη/στο ATHENS - GREECE

Και πριν λίγο έβγαλε:

Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό

 

Αυτό σημαίνει ότι θα περάσει τελωνείο?

Το έχει σημειώσει σαν gift είπε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζει κάτι.

Άμα περάσει, τι λυπητερή να περιμένω και μπορώ να το "παζαρέψω" κάπως?

Μπορώ να βγάλω κάποια άκρη μέσω του πωλητή εφόσον στη περιγραφή έλεγε Αγγλία?

Γενικά ποιά είναι η διαδικασία περιληπτικά και τι να περιμένω?

Εξαρταται απο την πλατφορμα.

Αν πχ αγορασες μεσω Ebay και οντως εγραφε στην περιγραφη οτι αποστελλεται απο Αγγλια κι αυτος το εστειλε απο αλλου, μπορεις να ανοιξεις dispute να παρεις τα λεφτα σου πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι υποχρωένος να το παραλάβεις.

Το στέλενεις πίσω και ζητάς επιστροφή από paypal ή την πιστωτική σου.

Ενοείται περιμένεις να δεις τι γίνεται με το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δέμα μεγάλης αξίας νομίζοντας ότι ο πωλητής θα το έστελνε από Αγγλία(έτσι έλεγε στην αγγελία).

Και τελικά ο έξυπνος το έστειλε από χώρα εκτός ΕΕ.

Και μάλιστα και με DHL.

Να σημειωθεί ότι πέρασε μέσω Γερμανίας και μετά Ελλάδα(δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι).

Μπήκε Ελλάδα και το tracking γράφει:

Τελωνειακές διαδικασίες στη/στο ATHENS - GREECE

Και πριν λίγο έβγαλε:

Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό

 

Αυτό σημαίνει ότι θα περάσει τελωνείο?

Το έχει σημειώσει σαν gift είπε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζει κάτι.

Άμα περάσει, τι λυπητερή να περιμένω και μπορώ να το "παζαρέψω" κάπως?

Μπορώ να βγάλω κάποια άκρη μέσω του πωλητή εφόσον στη περιγραφή έλεγε Αγγλία?

Γενικά ποιά είναι η διαδικασία περιληπτικά και τι να περιμένω?

 

Εάν πραγματικά το έστειλε με την DHL Courier (που αμφιβάλλω, γιατί θα σε είχαν πάρει τηλέφωνο για να κάνουν τον εκτελωνισμό), θα χρεωθείς αρκετά αφού πληρώνεις και την αμοιβή του εκτελωνιστή.

Το πιθανότερο είναι ότι ταξίδεψε με το Γερμανικό ταχυδρομείο και μπήκε στο τελωνείο. Θα σου στείλουν μήνυμα για να στείλεις απόδειξη paypal ή κάρτας και θα χρεωθείς τα έξοδα εκτελωνισμού.

Αν γράψεις το ποσό που πλήρωσες θα σου πω και το κόστος.

Η αναγραφή του δώρου έχει πάψει από χρόνια να παράγει αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν πραγματικά το έστειλε με την DHL Courier (που αμφιβάλλω, γιατί θα σε είχαν πάρει τηλέφωνο για να κάνουν τον εκτελωνισμό), θα χρεωθείς αρκετά αφού πληρώνεις και την αμοιβή του εκτελωνιστή.

Το πιθανότερο είναι ότι ταξίδεψε με το Γερμανικό ταχυδρομείο και μπήκε στο τελωνείο. Θα σου στείλουν μήνυμα για να στείλεις απόδειξη paypal ή κάρτας και θα χρεωθείς τα έξοδα εκτελωνισμού.

Αν γράψεις το ποσό που πλήρωσες θα σου πω και το κόστος.

Η αναγραφή του δώρου έχει πάψει από χρόνια να παράγει αποτελέσματα.

 

 

Εγώ το βάζω στη σελίδα της dhl για να το εντοπίσω.

Και το 17track μου το αναγνωρίζει σαν dhl.

Ο πωλητής είχε πει dhl express και η φωτογραφία με το δέμα που μου έστειλε έγραφε επίσης dhl.

Πόσο πάει? Είναι το 23% της εκτιμώμενης αξίας + 100~ τα έξοδα του εκτελωνιστή?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βάζω στη σελίδα της dhl για να το εντοπίσω.

Και το 17track μου το αναγνωρίζει σαν dhl.

Ο πωλητής είχε πει dhl express και η φωτογραφία με το δέμα που μου έστειλε έγραφε επίσης dhl.

Πόσο πάει? Είναι το 23% της εκτιμώμενης αξίας + 100~ τα έξοδα του εκτελωνιστή?

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν είναι η Courier, γιατί θα είχαν τηλεφωνήσει από την DHL, για να αναλάβουν τον εκτελωνισμό.

Deutsche Post DHL λέγεται και το ταχυδρομείο.

Στην περίπτωση που ήρθε με την Courier, υπολόγιζε 24% ΦΠΑ, δασμό αν η αξία είναι πάνω από 150€ και αμοιβή εκτελωνιστή από 80€ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν είναι η Courier, γιατί θα είχαν τηλεφωνήσει από την DHL, για να αναλάβουν τον εκτελωνισμό.

Deutsche Post DHL λέγεται και το ταχυδρομείο.

Στην περίπτωση που ήρθε με την Courier, υπολόγιζε 24% ΦΠΑ, δασμό αν η αξία είναι πάνω από 150€ και αμοιβή εκτελωνιστή από 80€ τουλάχιστον.

 

Γενικά η όλη συναλλαγή βρωμάει λίγο.

Πάντως όπου και να βάλω το κωδικό εντοπισμού, λέει dhl express.

Στο parcelsapp λέει το εξής μήνυμα:

Clearance event. DHL needs further information from the importer. A DHL representative shall attempt to contact the importer or please contact DHL Customer Service for further assistance. Customer should contact DHL Customer Service if not reached by DHL

 

Άμα μου έρθει όντως φόρος ποιά διαδικασία ακολουθώ?

Πληρώνω και μετά αποδεσμέυετε από το τελωνείο της Αθήνας και έρχεται σε εμένα?

Η έρχεται σε εμένα και πληρώνω το φόρο και το παραλαμβάνω(σαν αντικαταβολή)?

Επίσης όταν βγάλουν το ποσό θα μου πούνε πχ το δέμα περιέχει αυτά τα αντικείμενα και κοστολογήθηκαν τόσο οπότε πληρώνεις τόσο ή απλα θα μου πούνε το ποσό που πρέπει να πληρώσω?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η όλη συναλλαγή βρωμάει λίγο.

Πάντως όπου και να βάλω το κωδικό εντοπισμού, λέει dhl express.

Στο parcelsapp λέει το εξής μήνυμα:

Clearance event. DHL needs further information from the importer. A DHL representative shall attempt to contact the importer or please contact DHL Customer Service for further assistance. Customer should contact DHL Customer Service if not reached by DHL

 

Άμα μου έρθει όντως φόρος ποιά διαδικασία ακολουθώ?

Πληρώνω και μετά αποδεσμέυετε από το τελωνείο της Αθήνας και έρχεται σε εμένα?

Η έρχεται σε εμένα και πληρώνω το φόρο και το παραλαμβάνω(σαν αντικαταβολή)?

 

Επίσης όταν βγάλουν το ποσό θα μου πούνε πχ το δέμα περιέχει αυτά τα αντικείμενα και κοστολογήθηκαν τόσο οπότε πληρώνεις τόσο ή απλα θα μου πούνε το ποσό που πρέπει να πληρώσω?

 

Σύμφωνα με όσα σου γράφει το parcelsapp, εκπρόσωπος της DHL θα σου τηλεφωνήσει για τον εκτελωνισμό και θα σου πει και το κόστος και τη διαδικασία.

Αφού πληρώσεις και εκτελωνιστεί το δέμα σου, θα στο φέρει η DHL, αν έχει κατάστημα στη Ρόδο, αλλιώς θα το στείλει με άλλη courier.

Δεν ασχολείται κανείς με το περιεχόμενο, εκτός αν ο τελωνειακός υποψιαστεί κάτι οπότε μπορεί να το ανοίξει.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα σου γράφει το parcelsapp, εκπρόσωπος της DHL θα σου τηλεφωνήσει για τον εκτελωνισμό και θα σου πει και το κόστος και τη διαδικασία.

Αφού πληρώσεις και εκτελωνιστεί το δέμα σου, θα στο φέρει η DHL, αν έχει κατάστημα στη Ρόδο, αλλιώς θα το στείλει με άλλη courier.

Δεν ασχολείται κανείς με το περιεχόμενο, εκτός αν ο τελωνειακός υποψιαστεί κάτι οπότε μπορεί να το ανοίξει.

 

Ντάξει τότε όλα κομπλέ.

Και θα περιμένω αυτές τις μέρες ενημέρωση από τελωνείο και να έρθει το δέμα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τελωνείο.

Ο πωλητής έχει δηλώσει την αξία του προιόντος κανονικά και μου ζήτησαν και απόδειξη paypal.

Μου είπαν επίσης ότι το δέμα δεν το ανοίγουν και ότι θα μου έρθει με μορφή αντικαταβολής.

Μου γεννιούνται οι εξής απορίες λοιπόν:

1)Πως γίνεται να ξέρουν την αξία του προιόντος για να υπολογίσουν 24%?

2)Τι γίνεται σε περίπτωση που ο πωλητής μου έχει κάνει λαμογιά και το δέμα έχει κάτι άσχετο? Θα φορολογηθώ για αυτό το οποίο έπρεπε να περιέχει το δέμα και θα πάρω ότι νά'ναι?

3)Άμα μου βγάλουν το ποσό που πρέπει να πληρώσω μπορώ να το αρνηθώ εφόσον είναι πολύ μεγάλο?

4)Το δέμα μπορώ να το κάνω έλεγχο κατά τη παραλαβή?

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν ανοίγουν όλα τα δέματα. Μπορούν όμως να το ανοίξουν αν μυριστούν λαμογιά

2. Θα πληρώσεις κανονικά. αν θες μπορεις να το εκτελωνίσεις μόνος σου. Έτσι θα δεις και τι περιέχει.

3. Έχεις δικαίωμα να μην παραλάβεις το δέμα και να το στείλεις πίσω. Επίσης μπορεις να κάνεις αίτηση αναθεώρησης δασμών αν νομίζεις ότι χρεώθηκες υπερβολικά.

4. Όχι δεν μπορείς.

Γενικά αν παραλάβεις κάτι άλλο κάνεις αμφιβήτηση στο PAYPAL

Ένα video κατά το άνοιγμα του δέματος θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...