Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα 2 προϊόντα από ebay αξίας 34€. Μίλησα με την πωλητή κατά την αγορά να βάλει αξία μικρότερη των 25$ έξω από τη συσκευασία. Μου είπε όλα οκ. Δε θα έχω θέμα ε;
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 2 προϊόντα από ebay αξίας 34€. Μίλησα με την πωλητή κατά την αγορά να βάλει αξία μικρότερη των 25$ έξω από τη συσκευασία. Μου είπε όλα οκ. Δε θα έχω θέμα ε;

 

Είναι θέμα αυτού που θα το ελέγξει και πως θα του φανούν, όσες φορές πήρα λίγο παραπάνω από 22€ (25€,28€,30€) μου τα περάσανε ελεύθερα. Η δηλωμένη αξία δεν του λέει κατι, γιατί π.χ. στα 1000 δέματα στα 100 παίζει να έχουν αληθινή τιμή και το ξέρουν.

Edited by giannisXXX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το όριο των 22€ και κάτω χωρίς τελωνείο διατηρείται ή καταργείται το 2021; Ευχαριστώ.

 

Καταργείται από 1/7/2021

Link to comment
Share on other sites

Καταργείται από 1/7/2021

 

Κάτσε αυτό πρώτη φορά το βλέπω.

Καταργείται; Δηλαδή θα περνάνε όλα τελωνείο;

Και αν ναι, ποια η χρέωση αυτών;

Link to comment
Share on other sites

1. Το έχω γράψει πολλές φορές στα σχετικά νήματα του forum.

2. Ήταν απόφασισμένη η κατάργηση των ατελειών από χρόνια, με τις σχετικές αποφάσεις της ΕΕ.

3. Θα χρεώνεται πλέον ο ΦΠΑ κάθε χώρας της ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

1. Το έχω γράψει πολλές φορές στα σχετικά νήματα του forum.

2. Ήταν απόφασισμένη η κατάργηση των ατελειών από χρόνια, με τις σχετικές αποφάσεις της ΕΕ.

3. Θα χρεώνεται πλέον ο ΦΠΑ κάθε χώρας της ΕΕ.

οποτε πρακτικα τι σημαινει αυτο?εγω δεν το καταλαβα παντως.

 

αν παρεις κατι που κανει 20ε πχ απο το αλι τι θα πληρωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι, στην αξία των Χ€ θα πληρώσεις και ΦΠΑ 0,24*Χ;

Μέχρι τότε, πρέπει να έχει εκδοθεί και σχετική Ελληνική οδηγία για τη διαδικασία εκτελωνισμού και πιθανό αντίστοιχο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι, στην αξία των Χ€ θα πληρώσεις και ΦΠΑ 0,24*Χ;

Μέχρι τότε, πρέπει να έχει εκδοθεί και σχετική Ελληνική οδηγία για τη διαδικασία εκτελωνισμού και πιθανό αντίστοιχο τέλος.

αρα θα ειναι τιμη + φπα + τελη.

οχι μονο φπα.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα "πιθανό τέλος εκτελωνισμού".

Δεν γνωρίζουμε ακόμη την κυβερνητική απόφαση για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και πχ στο ebay, πως στην ευχη θα εφαρμοστει αυτο;

 

Κάνε υπομονή και σε 3-4 μήνες ίσως μάθουμε λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

1. Το έχω γράψει πολλές φορές στα σχετικά νήματα του forum.

2. Ήταν απόφασισμένη η κατάργηση των ατελειών από χρόνια, με τις σχετικές αποφάσεις της ΕΕ.

3. Θα χρεώνεται πλέον ο ΦΠΑ κάθε χώρας της ΕΕ.

 

Μαλλον αναμενουν να βγει η Βρετανια πρωτα απο ΕΕ, και φυσικα θα λυσει και το προβλημα ετσι στη Βορειο Ιρλανδια!

 

Κατ εμε καλο ειναι να παμε στο παλιο συστημα με τους φορους να πληρωνονται στην Ελλαδα απο οτι να τα παιρνει το Λουξεμβουργο (ebay, Amazon κ.λπ.)

 

Το μονο κακο ειναι η διαφθορα στα τελωνεια (εποχες 80s)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το Brexit έχει σχέση ή μπορεί να επηρεάσει αυτή την απόφαση του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου.
Link to comment
Share on other sites

Απλα εννοω οτι μπορει να κανει τα πραγματα καλυτερα για το προβλημα που εχει δημιουργηθει στο θεμα διακινησης προιοντων στη Βορειο Ιρλανδια και στο Ireland Republic.

 

Αν ουτως η αλλως η καθε χωρα (στην ΕΕ) εισπραττει τοςυ φορους στον τελικο καταναλωτη λυνει αυτοματα το προβλημα και στο απο πανω (στο συγκεκριμενο θεμα μετακινησης προιοντων)

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση του ΕΣ, για το θέμα της κατάργησης της ατέλειας και της προσαρμογής των χωρών στο νέο σύστημα, είναι ειλημμένη.

Το μόνο που μπορεί να γίνει για τις δύο χώρες που αναφέρεις είναι να βρεθεί ένας τρόπος προσαρμογής σ' αυτή την απόφαση και όχι το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια η μεθοδος αποστολης του gearbest Registered Air Mail παει καρφι για τελωνειο??εχει δοκιμασει η ξερει κανεις να μας πει??
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια η μεθοδος αποστολης του gearbest Registered Air Mail παει καρφι για τελωνειο??εχει δοκιμασει η ξερει κανεις να μας πει??
Ναι, θα περάσει τελωνείο. Αλλά υπάρχει περίπτωση να περάσει και τελωνειακως ελεύθερο αν δεν ασχοληθούν με τον χαμό που γίνεται με τις μεταφορικές αυτήν τη περίοδο.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα περάσει τελωνείο. Αλλά υπάρχει περίπτωση να περάσει και τελωνειακως ελεύθερο αν δεν ασχοληθούν με τον χαμό που γίνεται με τις μεταφορικές αυτήν τη περίοδο.

απο gearbest ελεγα να παρω ενα κινητο απο αλλα δεν το ρισκαρω,,,ενα realme ελεγα να παρω αλλα μαλλον εχει πεσει συρμα απο εδω και δεν εχει pdm σαν του banggood παρα μονο Registered Air Mail οποτε λογικα σε αποτρεπει λογω τελωνειου..στα xiaomi εχει μονο priority line οποτε ρισκο και εκει,,,εκτος αν με priority line δεν περναει τελωνειο???ξερεις να μου πεις???επισης βλεπω οτι και στο banggood δεν εχει pdm παρα μονο eu priority line που και εκει ρισκαρει κανεις για τελωνειο??δεν μπορω να καταλαβω γιατι και τα δυο site κοψανε αυτες τις μεθοδους...ασε που το gearbest σε πολλα προιοντα λεει οτι δεν εχει μεθοδο αποστολης για ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής τα 'priority' σχήματα (EU, PDM κλπ) και στα δύο μαγαζιά πρέπει να είναι ασφαλή.

Η ποικιλία που βλέπεις στο gearbest σε μεθόδους αποστολής είναι γιατί έχουν βάλει μέσα και 'τρίτους' πωλητές, κάτι σαν αυτό που κάνει π.χ. το Amazon, οι οποίοι στέλνουν όμως καθένας με δικό του τρόπο, έχουν δική τους πολιτική για εγγυήσεις, επιστροφές κτλ. - και είναι και ένας (ακόμα) λόγος να αποφύγεις να ψωνίσεις κάτι ακριβό από εκεί (όπως κινητό), γιατί σε περίπτωση στραβής θα μπλέξεις με τον πωλητή. Το gearbest δεν πρέπει να ανακατεύεται.

Αν βρεις κάτι που πουλάει το ίδιο το gearbest, ίσως και να αξίζει τον κόπο, αν και οι τιμές τους που βλέπω σε κάτι newsletter, είναι... αλλού γι' αλλού (οι 3rd party πωλητές έχουν συχνά καλύτερες τιμές, αλλά μπορεί να μην έχουν καν αποστολή για Ελλάδα - συν τα όσα γράφω παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

απο gearbest ελεγα να παρω ενα κινητο απο αλλα δεν το ρισκαρω,,,ενα realme ελεγα να παρω αλλα μαλλον εχει πεσει συρμα απο εδω και δεν εχει pdm σαν του banggood παρα μονο Registered Air Mail οποτε λογικα σε αποτρεπει λογω τελωνειου..στα xiaomi εχει μονο priority line οποτε ρισκο και εκει,,,εκτος αν με priority line δεν περναει τελωνειο???ξερεις να μου πεις???επισης βλεπω οτι και στο banggood δεν εχει pdm παρα μονο eu priority line που και εκει ρισκαρει κανεις για τελωνειο??δεν μπορω να καταλαβω γιατι και τα δυο site κοψανε αυτες τις μεθοδους...ασε που το gearbest σε πολλα προιοντα λεει οτι δεν εχει μεθοδο αποστολης για ελλαδα...

 

Βγαίνουμε off topic, αλλά θα συνεχίσω γιατί αξίζει, νομίζω, στην αναζήτησή σου.

Εάν σε ενδιαφέρει, υπάρχει μια πολύ καλή πρσφορά για το Xiaomi 10T από το Banggood στα 412,42€ και με κουπόνι στα 329€ με αποστολή EU Priority.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάνεις τι θα γίνει από δω και πέρα με την συμφωνία ΕΕ- Βρετανίας? Έχω παραγγείλει κάτι αλλά ακόμα να σταλει.

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάνεις τι θα γίνει από δω και πέρα με την συμφωνία ΕΕ- Βρετανίας? Έχω παραγγείλει κάτι αλλά ακόμα να σταλει.

 

 

Δεν νομίζω ότι γνωρίζει κάποιος τις 2000 σελίδες της συμφωνίας.

Πάντως, δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι άμεσα από 1/1/21, αν αυτό σ'ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει αν θα επιβληθούν δασμοί.

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...