Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Δεμα από Λιθουανία δεν έχουμε τελωνεία σωστά;

 

Σωστά είναι χώρα της Ε.Ε.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

σημερα που μιλησα με τα κεντρικα ελτα αθηνα,,επειδη και εγω περιμενω δεμα απο 06/10 σε αυτην την κατασταση

06/10/2020 15:22 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

σημερα ξεκινησαν να ανοιγουν σακους απο αυτην την ημερομηνια για να τσεκαριστουν τελωνειο..οποτε προβλεπονται καθυστερησεις ,,για να μην πω καλα χριστουγεννα.

Link to comment
Share on other sites

.[Μιλαμε επιασα το τζοκερ σημερα .Δεμα με dhl απο ΗΠΑ δεν πληρωσα τιποτα .Βεβαια το δεμα παιζει να ζυγιζε μονο 10 γραμμαρια δεν ειχε τιμη ,αλλα περιμενα να μου ζητησουν την αποδειξη.Μπηκε και βγηκε στο τελωνειο αμεσως και αρχιζα να το υποψιαζομαι αλλα και παλι μου φαινοταν ονειρο .

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

.[Μιλαμε επιασα το τζοκερ σημερα .Δεμα με dhl απο ΗΠΑ δεν πληρωσα τιποτα .Βεβαια το δεμα παιζει να ζυγιζε μονο 10 γραμμαρια δεν ειχε τιμη ,αλλα περιμενα να μου ζητησουν την αποδειξη.Μπηκε και βγηκε στο τελωνειο αμεσως και αρχιζα να το υποψιαζομαι αλλα και παλι μου φαινοταν ονειρο .
το είχε παρακάνει η DHL με τα υπερβολικά έξοδα εκτελωνισμού και έχασε πολύ κόσμο. ίσως να το κατάλαβαν και να άλλαξαν πολιτική τουλάχιστον σε τόσο μικρά δέματα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, το ακριβώς το αντίθετο επειδή έχουν πολύ δουλειά κάποια δέματα περνάνε

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να πάρω ένα κινητό από eBay (150€) βάζω shipping από Ευρώπη και μου βγάζει από Ηνωμένο βασίλειο κάποια θα έχω θέμα με τελωνείο (λόγω Brexit);

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να πάρω ένα κινητό από eBay (150€) βάζω shipping από Ευρώπη και μου βγάζει από Ηνωμένο βασίλειο κάποια θα έχω θέμα με τελωνείο (λόγω Brexit);

 

 

Μέχρι και το τέλος του 2020 δεν έχεις θέμα με το Brexit, αλλά να βεβαιωθείς ότι θα έρθει από ΗΒ και όχι από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά είδα από Amazon.de το s10 το οποίο λέει renewed; Τι είναι ανακατασκευασμενο; Refurbished;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά είδα από Amazon.de το s10 το οποίο λέει renewed; Τι είναι ανακατασκευασμενο; Refurbished;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δώσε μας λινκ να σου πούμε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας λινκ να σου πούμε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Από Ηνωμένο Βασίλειο

 

https://www.amazon.co.uk/dp/B07QG86H9M?tag=gsmcom-21&linkCode=osi&th=1&psc=1

 

Από Γερμανία (απλά εδώ το λέει στα γερμανικά!)

 

https://www.amazon.de/dp/B07QHBSTZK?tag=gsmarena0ca-21&linkCode=osi&th=1&psc=1

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο...

This product works and looks like new. Backed by the 1-year Amazon Renewed Guarantee.

- This pre-owned product has been professionally inspected, tested and cleaned by Amazon-qualified suppliers.

- No signs of cosmetic damage (scratches, dents, etc.) will be visible when the product is held 30 centimeters away.

- Products with batteries will exceed 80% capacity relative to new.

- Accessories may not be original, but will be compatible and fully functional. Product may come in generic box.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα έχεις δίκιο!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Σε οδηγούς αλλά και σ' αυτό το forum (όχι μόνο σ' αυτό το νήμα) τα δύο μεγάλα κινεζομάγαζα χρησιμοποιούν για την ΕΕ την PDM και την EU Priority Line ως τριγωνικές μεθόδους.

Με αυτές, το δέμα είτε εκτελωνίζεται στη χώρα του ταχυδρομείου με το οποίο ταξιδεύει είτε με άλλο τρόπο που δεν θέλω να τον γράψω δημόσια.

Φυσικά, άλλα δέματα ταξιδεύουν με τα εθνικά ταχυδρομεία της ΕΕ που έχουν γραφεία στην Κίνα αλλά εάν δεν έχουν αυτές τις μεθόδους θα σταματήσουν στο ελληνικό τελωνείο, αν φαίνεται ότι ξεκίνησαν από Κίνα και η αξία τους είναι πάνω από 22€.

 

Μπαινω σφηνα για να ρωτησω εαν υπαρχει ελαχιστη πιθανοτητα απο banggood και EU Priority line να περασει τελωνειο,καθως μιλαμε για κινητο 470 ευρω κιολας

Αυτο, με συγχωρειτε για την αγχωδη ερωτηση μου

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω σφηνα για να ρωτησω εαν υπαρχει ελαχιστη πιθανοτητα απο banggood και EU Priority line να περασει τελωνειο,καθως μιλαμε για κινητο 470 ευρω κιολας

 

Αυτο, με συγχωρειτε για την αγχωδη ερωτηση μου

Πιο πολύ να σε αγχώνει το ότι θα δώσεις 470€ για αγορά απο κινεζομάγαζο :)

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Παρηγγειλα κατι απο ebay (Κινα) και το εστειλαν μεσω YANWEN .

Το tracking βγαζει το παρακατω:

21 Oct 2020 2:30am Last mile=> Destination country post, number 4220χχχχχχ

20 Oct 2020 5:01pm Departure to country of destination

20 Oct 2020 4:29pm Parcel received and processed

14 Oct 2020 9:38am Last mile=> Destination country post, number UF46455χχχχχχ

Μεσω Package Radar λεει : "You should use new tracking number 4220χχχχχχ" και οταν το βαζω αυτο λεει Information not available yet αλλα παρακατω λεει Who Delivers your package: DHL Express.

Ψαχνοντας απο τη Δευτερα με αυτο το trucking number στο DHL λεει δεν υπαρχει κατι.

Εχει κανεις καμια ιδεα μηπως?

Υ.Γ. Εψαξα και σε ολα τα courier στην Ελλαδα, κανενα δεν το εχει.

Δεν ειναι τπτ φοβερο, μια θηκη για το κινητο αλλα αυτη που εχω τωρα ειναι για κλωτσιες και αφου λεει οτι εχει φτασει ε ας το παραλαβω το σκασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μεσω Package Radar λεει : "You should use new tracking number 4220χχχχχχ" και οταν το βαζω αυτο λεει Information not available yet αλλα παρακατω λεει Who Delivers your package: DHL Express.

Ψαχνοντας απο τη Δευτερα με αυτο το trucking number στο DHL λεει δεν υπαρχει κατι.

Και 10-ψήφιο αριθμητικό θα μπορούσε όντως να ανήκει στην DHL (Ελλάδας)...

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με ένα δέμα και δε μου το παρουσίαζε το site τους (ενώ το ίδιο το tracking της DHL Paket μου πρότεινε τον αριθμό!)

Αυτό βέβαια συνέβη πριν από 2 εβδομάδες, οπότε θα μπορούσε κανείς να υποθέσει ότι όποιο πρόβλημα και να είχαν (και όντως είχαν - ο αριθμός εμφανίστηκε... μια μέρα μετά την παράδοση!) θα το έχουν διορθώσει ως τώρα.

Δε χάνεις όμως και τίποτα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις (εγώ έτσι βρήκα άκρη - οι ίδιοι ευτυχώς *μπορούσαν* να δουν το tracking num - και ας μην το έβλεπα εγώ από τη σελίδα τους...)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τους δύο τελευταίους μήνες, 2 πακέτα που στάλθηκαν με YANWEN, παραδόθηκαν από Γενική Ταχυδρομική.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και 10-ψήφιο αριθμητικό θα μπορούσε όντως να ανήκει στην DHL (Ελλάδας)...

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με ένα δέμα και δε μου το παρουσίαζε το site τους (ενώ το ίδιο το tracking της DHL Paket μου πρότεινε τον αριθμό!)

Αυτό βέβαια συνέβη πριν από 2 εβδομάδες, οπότε θα μπορούσε κανείς να υποθέσει ότι όποιο πρόβλημα και να είχαν (και όντως είχαν - ο αριθμός εμφανίστηκε... μια μέρα μετά την παράδοση!) θα το έχουν διορθώσει ως τώρα.

Δε χάνεις όμως και τίποτα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις (εγώ έτσι βρήκα άκρη - οι ίδιοι ευτυχώς *μπορούσαν* να δουν το tracking num - και ας μην το έβλεπα εγώ από τη σελίδα τους...)

Αυτο θα εκανα σημερα αλλα τελικα δε χρειαστηκε. :)

 

Εμένα τους δύο τελευταίους μήνες, 2 πακέτα που στάλθηκαν με YANWEN, παραδόθηκαν από Γενική Ταχυδρομική.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οντως σημερα μου ηρθε μνμ απο γενικη οτι παρελαβε το δεμα απο χθες αλλα παρ'οτι το εβαζα εγω για ελεγχο δεν το εδειχνε.

Τεσπα αφου εβγαλα ακρη μια χαρα.

Ευχαριστω παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω ένα δέμα από τη Γαλλία .Ξεκίνησε από τις 09/10,έφτασε στο Feucht Germany στις 13/10 που βλέπω την εγγραφή,

2020-10-13 04:31

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center, και έκτοτε αγνοείται η τύχη του...

Τό έχει αντιμετωπίσει άλλος αυτό;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω ένα δέμα από τη Γαλλία .Ξεκίνησε από τις 09/10,έφτασε στο Feucht Germany στις 13/10 που βλέπω την εγγραφή,

2020-10-13 04:31

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center, και έκτοτε αγνοείται η τύχη του...

Τό έχει αντιμετωπίσει άλλος αυτό;

Και εγώ το ίδιο αντιμετωπίζω, σπό τις 27/10/2020 μου βγάζει αυτή την εγγραφή. Τελικά τι έκανες? Σου παραδώθηκε το πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω ένα δέμα από τη Γαλλία .Ξεκίνησε από τις 09/10,έφτασε στο Feucht Germany στις 13/10 που βλέπω την εγγραφή,

2020-10-13 04:31

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center, και έκτοτε αγνοείται η τύχη του...

Τό έχει αντιμετωπίσει άλλος αυτό;

 

Και εγώ το ίδιο αντιμετωπίζω, σπό τις 27/10/2020 μου βγάζει αυτή την εγγραφή. Τελικά τι έκανες? Σου παραδώθηκε το πακέτο?

 

Με παρόμοια χαρακτηριστικά ένα πακέτο μου, παραδόθηκε σήμερα με ACS, δέκα μέρες από την αποστολή και χωρίς καμία ανίχνευση ενδιάμεσης κίνησης.

Edited by elti
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο αντιμετωπίζω, σπό τις 27/10/2020 μου βγάζει αυτή την εγγραφή. Τελικά τι έκανες? Σου παραδώθηκε το πακέτο?

 

Oxi βέβαια.Ο πωλητής, τον οποίο ενημέρωσα μου είπε ότι όπως τον πληροφόρησαν θα πάρει 2-3 βδομάδες...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Oxi βέβαια.Ο πωλητής, τον οποίο ενημέρωσα μου είπε ότι όπως τον πληροφόρησαν θα πάρει 2-3 βδομάδες...

Παρέλαβα εγώ εχτές το μεσημέρι (DHL). Είχε σταλεί από 22/10/20. Από banggood eu priority και warehouse cz.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: Τελευταία ενημέρωση για παραγγελία μου από Κίνα (έγινε στο ebay την 23/10/20) είναι η κάτωθι :

 

Time and date Place Message

Tuesday, Nov 3, 2020 11:46 AM N/A Departed from Destination Distribution Center

 

 

 

Από τότε τίποτα. Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να εντοπίσω εγκαίρως την εταιρία που θα μου φέρει το δέμα για να τους ενημερώσω για αλλαγή διεύθυνσης (έχω μετακομίσει) πριν πάει στην παλιά. Θέλω να σας ρωτήσω:

1) Σε τι στάδιο της διαδικασίας παραπέμπει το πιο πάνω μνμ ?

2) Υπάρχει περίπτωση να πάει το δέμα στην παλιά διεύθυνση και η ενημέρωση να έχει ''κολλήσει'' στο παραπάνω μνμ ?

3) Υπάρχει τρόπος να μάθω με ποιά εταιρία θα έρθει το δέμα για να τους ενημερώσω έγκαιρα για τη νέα διεύθυνση ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...