Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Δεν ανοίγουν όλα τα δέματα. Μπορούν όμως να το ανοίξουν αν μυριστούν λαμογιά

2. Θα πληρώσεις κανονικά. αν θες μπορεις να το εκτελωνίσεις μόνος σου. Έτσι θα δεις και τι περιέχει.

3. Έχεις δικαίωμα να μην παραλάβεις το δέμα και να το στείλεις πίσω. Επίσης μπορεις να κάνεις αίτηση αναθεώρησης δασμών αν νομίζεις ότι χρεώθηκες υπερβολικά.

4. Όχι δεν μπορείς.

Γενικά αν παραλάβεις κάτι άλλο κάνεις αμφιβήτηση στο PAYPAL

Ένα video κατά το άνοιγμα του δέματος θα βοηθήσει.

 

Να το κάνω μόνος μου δεν γίνεται διότι δεν είμαι Αθήνα...

Δεν ξέρω αν γίνεται να βρω κάποιον ιδιώτη εκεί και αν αυτό με συμφέρει.

Καθαρά για να μάθω με σιγουριά το περιεχόμενο δηλαδή και ας πληρώσω λίγο παραπάνω.

Γενικά με αγχώνει ότι παίζει το δέμα να μην έχει αυτό που πρέπει γιατί ο πωλητής είναι ύποπτος.

Μπορώ να ανοίξω το δέμα στη dhl(μπροστά στον υπεύθυνο πχ) και να αιτηθώ αναθεώρηση δασμών αν το περιεχόμενο είναι λάθος?

Μπορώ να ζητήσω επιστροφή των εξόδων τελωνείου με κάποιο τρόπο(πχ paypal ή ebay)?

Link to comment
Share on other sites

06/10/2020 08:36 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

05/10/2020 15:09 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

05/10/2020 13:50 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΔΙΑΜΕΤ/ΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

05/10/2020 04:17 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΔΙΑΜΕΤ/ΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

05/10/2020 00:56 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

05/10/2020 00:50 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

05/10/2020 00:49 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

03/10/2020 03:33 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ. Κ.Α.Τ.

03/10/2020 02:46 ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Α.Τ. Κ.Α.Τ.

02/10/2020 15:33 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

02/10/2020 06:22 ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

15/09/2020 03:04 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Όλα καλά μέχρι τώρα, μόνο που εγώ μένω... Κέρκυρα!!!! Το δέμα αποδείχθηκε ... αλανιάρικο και αποφάσισε να γνωρίσει και την υπόλοιπη Ελλάδα :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

06/10/2020 08:36 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

05/10/2020 15:09 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

05/10/2020 13:50 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΔΙΑΜΕΤ/ΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

05/10/2020 04:17 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΔΙΑΜΕΤ/ΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

05/10/2020 00:56 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

05/10/2020 00:50 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

05/10/2020 00:49 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

03/10/2020 03:33 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ. Κ.Α.Τ.

03/10/2020 02:46 ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Α.Τ. Κ.Α.Τ.

02/10/2020 15:33 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

02/10/2020 06:22 ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

15/09/2020 03:04 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Όλα καλά μέχρι τώρα, μόνο που εγώ μένω... Κέρκυρα!!!! Το δέμα αποδείχθηκε ... αλανιάρικο και αποφάσισε να γνωρίσει και την υπόλοιπη Ελλάδα :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κανει της διακοπες του στα νησακια.......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα η λυπητερή του τελωνείου για ένα μου δέμα.

Το ποσό δεν έχω θέμα να το πληρώσω γιατί και πάλι συμφέρει.

Αλλά ο πωλητής με τρομάζει λίγο και υπάρχει μια πιθανότητα να μην έχει το δέμα μέσα αυτό που πρέπει.

Οπότε να πληρώσω τελωνείο και να λάβω σαβούρα.

Το δέμα ΔΕΝ έχει ανοιχτεί από το τελωνείο Ελλάδας και δεν μπορούν να μου πούνε το περιεχόμενο.

ΑΛΛΆ έχει ανοιχτεί στη Γερμανία(ενδιάμεσος σταθμός).

Ζήτησα από τον υπεύθυνο να άνοιγα το δέμα εντός καταστήματος πριν τη παραλαβή και μου είπε να στείλω μειλ στο athcustserv@dhl.com εξηγόντας τη κατάσταση για να ζητήσω και το άνοιγμα στο κατάστημα.

Δεν έλαβα κάποια ενημέρωση ούτε από το κατάστημα ούτε από τα κεντρικά και δεν νομίζω πως θα λάβω.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να είμαι πιο καλλυμένος?

Επίσης τι μπορώ να κάνω στη περίπτωση που το ανοίξω στο κατάστημα μπροστά στους υπεύθυνους, αφού έχω πληρώσει (έχουν συμφωνήσει να υπογράψουν στη περίπτωση περιέχει αυτό που πρέπει)?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα η λυπητερή του τελωνείου για ένα μου δέμα.

Το ποσό δεν έχω θέμα να το πληρώσω γιατί και πάλι συμφέρει.

Αλλά ο πωλητής με τρομάζει λίγο και υπάρχει μια πιθανότητα να μην έχει το δέμα μέσα αυτό που πρέπει.

Οπότε να πληρώσω τελωνείο και να λάβω σαβούρα.

Το δέμα ΔΕΝ έχει ανοιχτεί από το τελωνείο Ελλάδας και δεν μπορούν να μου πούνε το περιεχόμενο.

ΑΛΛΆ έχει ανοιχτεί στη Γερμανία(ενδιάμεσος σταθμός).

Ζήτησα από τον υπεύθυνο να άνοιγα το δέμα εντός καταστήματος πριν τη παραλαβή και μου είπε να στείλω μειλ στο athcustserv@dhl.com εξηγόντας τη κατάσταση για να ζητήσω και το άνοιγμα στο κατάστημα.

Δεν έλαβα κάποια ενημέρωση ούτε από το κατάστημα ούτε από τα κεντρικά και δεν νομίζω πως θα λάβω.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να είμαι πιο καλλυμένος?

Επίσης τι μπορώ να κάνω στη περίπτωση που το ανοίξω στο κατάστημα μπροστά στους υπεύθυνους, αφού έχω πληρώσει (έχουν συμφωνήσει να υπογράψουν στη περίπτωση περιέχει αυτό που πρέπει)?

Από πού το έχεις αγοράσει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα η λυπητερή του τελωνείου για ένα μου δέμα.

Το ποσό δεν έχω θέμα να το πληρώσω γιατί και πάλι συμφέρει.

Αλλά ο πωλητής με τρομάζει λίγο και υπάρχει μια πιθανότητα να μην έχει το δέμα μέσα αυτό που πρέπει.

Οπότε να πληρώσω τελωνείο και να λάβω σαβούρα.

Το δέμα ΔΕΝ έχει ανοιχτεί από το τελωνείο Ελλάδας και δεν μπορούν να μου πούνε το περιεχόμενο.

ΑΛΛΆ έχει ανοιχτεί στη Γερμανία(ενδιάμεσος σταθμός).

Ζήτησα από τον υπεύθυνο να άνοιγα το δέμα εντός καταστήματος πριν τη παραλαβή και μου είπε να στείλω μειλ στο athcustserv@dhl.com εξηγόντας τη κατάσταση για να ζητήσω και το άνοιγμα στο κατάστημα.

Δεν έλαβα κάποια ενημέρωση ούτε από το κατάστημα ούτε από τα κεντρικά και δεν νομίζω πως θα λάβω.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να είμαι πιο καλλυμένος?

Επίσης τι μπορώ να κάνω στη περίπτωση που το ανοίξω στο κατάστημα μπροστά στους υπεύθυνους, αφού έχω πληρώσει (έχουν συμφωνήσει να υπογράψουν στη περίπτωση περιέχει αυτό που πρέπει)?

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το δέμα ανοίχτηκε στη Γερμανία;

Γιατί να το ανοίξουν και με ποια δικαιολογία;

Καταλαβαίνω το φόβο σου για άλλο περιεχόμενο, αλλά αυτό έπρεπε να το είχες σκεφτεί πριν αποφασίσεις την αγορά από τη Zambia

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το δέμα ανοίχτηκε στη Γερμανία;

Γιατί να το ανοίξουν και με ποια δικαιολογία;

Καταλαβαίνω το φόβο σου για άλλο περιεχόμενο, αλλά αυτό έπρεπε να το είχες σκεφτεί πριν αποφασίσεις την αγορά από τη Zambia

 

Μου είπε ο υπάλληλος στη DHL ότι έχει ανοιχτεί εκεί για έλεγχο.

Και έχει και ταινία επιπλέον σε ένα σημείο που φαίνεται ότι όντως ανοίχτηκε.

Ανοίχθηκε μου είπε για να ελένξουν άν έχει κάτι επικύνδινο ή που απαγορεύεται.

Ο πωλητής στη τοποθεσία του έλεγε Αγγλία και όχι Ζάμπια.

Γιατί άμα έλεγε εξαρχής Ζάμπια δεν θα προχωρούσα σε αγορά.

Μόλις έστειλε το δέμα δεν μου έδινε tracking number(και καλά για δική του ασφάλεια) και μετά από πολύ πρίξιμο(από μεριάς μου) το είπε.

Και τότε είδα ότι είναι από Ζάμπια και όχι Αγγλία.

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που με κάνει να υποπτέυομαι για το περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογημένος ο φόβος σου, αλλά, δυστυχώς, δεν έχεις επιλογές.
Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογημένος ο φόβος σου, αλλά, δυστυχώς, δεν έχεις επιλογές.

 

Έσειλα και στη DHL της Γερμανίας μήπως βγει κάτι.

Αλλιώς θα πρέπει να μιλήσω με το πωλητή για να δώσει κάποια λύση.

Σε περίπτωση που δεν παραλάβω θα έχω κάποια επιβάρυνση?

Επίσης, μπορώ να κάνω κάτι στη περίπτωση που παραλάβω και έχω αποδεικτικά στοιχεία(βίντεο) και το προσωπικό που είδε το περιεχόμενο?

Link to comment
Share on other sites

Έσειλα και στη DHL της Γερμανίας μήπως βγει κάτι.

Αλλιώς θα πρέπει να μιλήσω με το πωλητή για να δώσει κάποια λύση.

Σε περίπτωση που δεν παραλάβω θα έχω κάποια επιβάρυνση?

Επίσης, μπορώ να κάνω κάτι στη περίπτωση που παραλάβω και έχω αποδεικτικά στοιχεία(βίντεο) και το προσωπικό που είδε το περιεχόμενο?

 

1. Σε περίπτωση που δεν παραλάβεις , το δέμα θα επιστρέψει στον πωλητή, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σου επιστρέψει τα χρήματα, εκτός αν συμφωνήσει σ' αυτό (αν και δύσκολο).

2. Εάν κατά το unboxing με βίντεο και τις μαρτυρίες τρίτων αποδειχτεί ότι το περιεχόμενο είναι διαφορετικό από την παραγγελία, μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων από το Paypal (εννοείται ότι έχεις πληρώσει μέσω αυτού).

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωσες με Paypal?

 

Από Mi 9 Lite με Tapatalk

 

Όχι.

Γιατί δεν περνούσε η συναλλαγή με paypal για κάποιο λόγο.

(μετά κατάλαβα πως ο λόγος αυτός μάλλον ήταν επειδή ο πωλητής είχε άλλη διέυθυνση στο ebay και στο paypal).

Δεν υπάρχει συναλλαγή.

Με λίγα λόγια δεν έχω πληρώσει για το δέμα και ο πωλητής το έστειλε έτσι απλά και είπε να τον πληρώσω αργότερα.

Και στα μισά της αποστολής ζήτησε τα μισά χρήματα(αρνήθηκα και δεν του τα έστειλα προφανώς)

Άλλος ένας λόγος για τον οποίο είναι ύποπτη η συναλλαγή:p

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη... Ενημέρωσε μας όταν παραλάβεις έτσι για την ιστορία

 

Από Mi 9 Lite με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Γιατί δεν περνούσε η συναλλαγή με paypal για κάποιο λόγο.

(μετά κατάλαβα πως ο λόγος αυτός μάλλον ήταν επειδή ο πωλητής είχε άλλη διέυθυνση στο ebay και στο paypal).

Δεν υπάρχει συναλλαγή.

Με λίγα λόγια δεν έχω πληρώσει για το δέμα και ο πωλητής το έστειλε έτσι απλά και είπε να τον πληρώσω αργότερα.

Και στα μισά της αποστολής ζήτησε τα μισά χρήματα(αρνήθηκα και δεν του τα έστειλα προφανώς)

Άλλος ένας λόγος για τον οποίο είναι ύποπτη η συναλλαγή:p

 

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα έγραψες όλα αυτά από την αρχή.

Δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει ποτέ να στέλνει ο (άγνωστος) πωλητής δέμα στον παραλήπτη, χωρίς να έχει πληρωθεί.

Αφού δεν έχεις πληρώσει το κόστος του περιεχομένου, τι έχεις να φοβηθείς; Τα έξοδα εκτελωνισμού;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα έγραψες όλα αυτά από την αρχή.

Δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει ποτέ να στέλνει ο (άγνωστος) πωλητής δέμα στον παραλήπτη, χωρίς να έχει πληρωθεί.

Αφού δεν έχεις πληρώσει το κόστος του περιεχομένου, τι έχεις να φοβηθείς; Τα έξοδα εκτελωνισμού;

 

Γιατί θα έβγαινε ένα τεράστιο μήνυμα.

Ακριβώς αυτά που είπες.

Με λίγα λόγια φοβάμαι μη παραλάβω σκουπίδια και τα πληρώσω χρυσά.

Link to comment
Share on other sites

1. Πόσα είναι τα έξοδα εκτελωνισμού;

2.Αφού δεν έχει εισπράξει τίποτε ο πωλητής τι έχει να κερδίσει στέλνοντας σκουπίδια και έχοντας πληρώσει ταχυδρομικά γι' αυτά;

 

Μετά από όλα αυτά, νομίζω ότι είναι παράλογος ο φόβος σου.

Link to comment
Share on other sites

1. Πόσα είναι τα έξοδα εκτελωνισμού;

2.Αφού δεν έχει εισπράξει τίποτε ο πωλητής τι έχει να κερδίσει στέλνοντας σκουπίδια και έχοντας πληρώσει ταχυδρομικά γι' αυτά;

 

Μετά από όλα αυτά, νομίζω ότι είναι παράλογος ο φόβος σου.

 

Είναι 280ε.

Μου είχε ζητήσει χρήματα στα μισά της αποστολής και σκέφτομαι ότι ίσως απλά ήθελε να βγάλει χρήματα είτε το παραλάβω είτε όχι.

Δηλαδή να του στείλω εγώ τα μισά (οπότε να έχει βγάλει τα μεταφορικά και επιπλέον χρήματα) και μετά να μη τον ενδιαφέρει.

Και τώρα που έχει γίνει αυτό είναι εκτεθειμένος γιατί έχει πληρώσει μεταφορικά και δεν έχει πάρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν (μας) σε ενδιαφέρει πως νιώθει αυτός αλλά ξαναλέω ότι, αφού σου έστειλε το δέμα χωρίς να έχει πάρει χρήματα, δεν είχε λόγο να στείλει σαβούρα.
Link to comment
Share on other sites

το barcode που εχουν τα πρασινα αυτοκολλητα "τελωνειακως ελευθερο" χρησιμευει καπου εμας στην ιχνηλασιμοτητα του πακετου ή ειναι αποκλειστικα για εσωτερικη χρηση ΓΕΤΑ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια σχετικα με τις μπαταριες για ταμπλετ απο ali η απο ebay........που θελω να παραγγειλω στελνουν??? η υπαρχει θεμα με το τελωνειο και κατασχονται??υπαρχει καποια λυση??
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το συζητησαμε παλιοτερα, να δωσω ενα feedback. Μπαταριες ΑΑΑ επαναφ. PKCELL (τιμιοτατες) μου ηρθαν κανονικα, απο aliexpress. Και μαλιστα σχετικα γρηγορα για την περιοχη μου (καπου 3βδομαδο).
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το συζητησαμε παλιοτερα, να δωσω ενα feedback. Μπαταριες ΑΑΑ επαναφ. PKCELL (τιμιοτατες) μου ηρθαν κανονικα, απο aliexpress. Και μαλιστα σχετικα γρηγορα για την περιοχη μου (καπου 3βδομαδο).

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά κάπου το είχα πετύχει παλιότερα, νομίζω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με τις μπαταρίες τεχνολογίας λιθίου, με την μπαταρίες τεχνολογία υδριδίου (Ni-MH) όπως είναι οι ΑΑΑ επαναφορτιζόμενες δεν υπάρχει περιορισμός. Γιατί δεν υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος ανάφλεξης όπως με τις λιθίου.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι νεότερο συγκεκριμένα με το AliExpress και μπαταρίες λιθίου ας μας ενημερώσει!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πριν 2 μήνες ήρθε κανονικά μπαταρία για το Xiaomi mi5 από Αλί. Είναι ποιον πωλητή θα πετύχεις, ένας άλλος πριν δύο χρόνια πήγε να την στείλει του την έδωσαν πίσω από την Κίνα, μετά έβγαλε την Ελλάδα για αποστολές μπαταριών..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...