Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από που έρχεται το προϊόν ;

Αυτό που μας λέει είναι πότε έφυγε .

Καμμία άλλη πληροφορία δν δίνει το μήνυμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Από που έρχεται το προϊόν ;

Αυτό που μας λέει είναι πότε έφυγε .

Καμμία άλλη πληροφορία δν δίνει το μήνυμα αυτό.

 

Συγνώμη, παραθέτω όλο το tracking history

 

Time and date Place Message

Tuesday, Nov 3, 2020 11:46 AM N/A Departed from Destination Distribution Center

Tuesday, Nov 3, 2020 10:47 AM N/A PARCEL IS HANDLED

Thursday, Oct 29, 2020 8:09 PM N/A Import Customs Clearance Completed

Thursday, Oct 29, 2020 2:44 AM N/A Arrived at Destination Hub

Wednesday, Oct 28, 2020 3:26 AM N/A Departed from Origin Country

Tuesday, Oct 27, 2020 7:30 PM N/A Export Customs Declaration Completed

Monday, Oct 26, 2020 8:15 AM N/A Departed from Regional Distribution Center

Sunday, Oct 25, 2020 1:13 AM DONGGUAN , GUANGDONG Arrived at Regional Distribution Center

Saturday, Oct 24, 2020 10:18 PM SHENZHEN , GUANGDONGSHENG Departed from Local Facility

Saturday, Oct 24, 2020 10:08 PM SHENZHEN , GUANGDONGSHENG Arrived at Local Facility

Saturday, Oct 24, 2020 8:30 PM SHENZHEN , GUANGDONGSHENG Package Received (Customer Service Email: CS@orangeconnex.com)

Saturday, Oct 24, 2020 10:54 AM SHENZHEN , GUANGDONGSHENG Shipment Data Received

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρει κανείς πότε τελειώνει το αφορολόγητο από Αγγλία?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρει κανείς πότε τελειώνει το αφορολόγητο από Αγγλία?

 

Σίγουρα, μέχρι το τέλος του 2020 δεν υπάρχει προβλημα, αλλά, από ότι φαίνεται, δεν θα συμφωνήσουν με την ΕΕ, οπότε σύντομα θα ανακοινωθεί η διακοπή της σχέσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Μια ερωτηση θελω να αγορασω απο gearbest ενα λαπτοπ που βρηκα σε πολυ καλη τιμη γυρω στα 300 ευρω...αλλα μ λεει με PRIORITY LINE (EXPESS STANDARD SHIPPIN) κ ιδου το θεμα..

ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ;; ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ;;;

 

Αναφερει 10-18 ημερες για να παραδοθει..

Και οταν πατάω για πληρωμη μ βγαζει

FEDEXYDIEP με αυτην την εταιρια θα το στειλουν μεσω priority express δν μπορω να καταλαβω

 

Σας παρακαλω απαντηστε μου για να ξερω!!

Edited by hitman89
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Μια ερωτηση θελω να αγορασω απο gearbest ενα λαπτοπ που βρηκα σε πολυ καλη τιμη γυρω στα 300 ευρω...αλλα μ λεει με PRIORITY LINE (EXPESS STANDARD SHIPPIN) κ ιδου το θεμα..

ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ;; ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ;;;

 

Αναφερει 10-18 ημερες για να παραδοθει..

Και οταν πατάω για πληρωμη μ βγαζει

FEDEXYDIEP με αυτην την εταιρια θα το στειλουν μεσω priority express δν μπορω να καταλαβω

 

Σας παρακαλω απαντηστε μου για να ξερω!!

 

Express shipping με Fedex και Priority Line δεν έχω ξανακούσει.

Δώσε link, αν θέλεις.

Σε κάθε περίπτωση, δεν θα αγόραζα laptop από Κίνα, για πολλούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

https://pasteboard.co/JzR8aOx.jpg

https://pasteboard.co/JzR8ycO.jpg

 

 

Δεν μπορω να καταλαβω ! Απο την μια λεει warehouse

 

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/cdn.pbrd.co/images/JzR93o6J.jpg?o=1

Edited by hitman89
Link to comment
Share on other sites

 

Επαναλαμβάνω ότι η αγορά laptop από Κίνα είναι ρίσκο για πολλούς λόγους.

Το Gearbest το έχει 289+23= 312€ και το στέλνει με Priority Line (δεν βλέπω τη Fedex που έγραψες)

Στο Banggood το βρίσκεις με $370+8= $378, που αντιστοιχεί σε 321€ περίπου, και το στέλνει με Eu priority Line.

Και τα δύο βρίσκονται σε αποθήκες στην Κίνα.

Η απόφαση δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω αυτό

https://a.aliexpress.com/_mPomB4H

Βγαίνει περίπου 65 ευρώ. Το τελωνείο θεωρείται δεδομένο; Είναι 24% + 15 €;

Κάτι να προσέξω; Από aliexpress μέχρι τώρα, επερνα μόνο μικροπραγματα, χωρίς τελωνείο. Γιαυτό θα ήθελα την γνώμη κάποιου που έχει σχετική εμπειρία.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα δέματα από τρίτες χώρες σταματάνε στο τελωνείο και τα έξοδα είναι όπως τα έγραψες.
Link to comment
Share on other sites

Κοίταγα τώρα στο BG,και είδα ότι υπάρχει και κάποια άλλη μέθοδος μεταφοράς,που λέγεται European Railway Direct Mail.

Τι ξέρουμε γι' αυτήν;Εχει καμία σχέση με το priority direct mail;

Το είδος είναι βαρύ,(16 κιλά),γι' αυτό το στέλνει με το τραίνο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Όπως διάβαζα αλλού, τη μέθοδο την έχει όντως για βαριά / ογκώδη αντικείμενα.

Λένε ότι είναι ασφαλής από... δυσάρεστα συναπαντήματα, αλλά (λόγω του μέσου που χρησιμοποιεί) είναι πολυυυύ αργή.

 

Δεν έχω κάνει ποτέ παραγγελία με αυτήν, όμως ένα δεματάκι με διάφορα ψιλολόγια που μου έστειλαν αρχές Αυγούστου φαινόταν στο tracking να κάνει πολλές στάσεις για "air parcel registered" που υποτίθεται ότι ήταν, και σε κάτι μέρη σε Ασία και Ευρώπη που ούτε είχα ακούσει πριν.

Το... bot στην εξυπηρέτηση πελατών του BG επέμενε με σπασμένα Αγγλικά (τα οποία περιέργως χρησιμοποιούν μόνο όταν τους... βολεύει!) ότι έρχεται αεροπορικώς, μια αναζήτηση όμως στο internet έδειξε ότι αυτά που έβλεπα ήταν τυπικές στάσεις σιδηροδρομικής μεταφοράς(!)

Το δέμα τελικά έφτασε σε 1 μήνα και 20 μέρες και εγώ έμεινα με την εντύπωση ότι είδα -άθελά μου- και το railway direct mail...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για αγορές από Αλί (όλες κάτω των 22 τα γνωστά), σε περίπτωση που ζητηθεί η κίνηση της κάρτας αλλά υπάρχουν τον ίδιο μήνα πχ. 2-3 αγορές και από αλλού (πχ. Bangood με PDM άνω των 22), πώς φαίνεται ότι η τάδε χρέωση στην κάρτα είναι ειδικά για την τάδε αγορά από το Αλί; Στην κίνηση βλέπω μόνο ένα generic Aliexpress.com, χωρίς αριθμό παραγγελίας.
Link to comment
Share on other sites

Για αγορές από Αλί (όλες κάτω των 22 τα γνωστά), σε περίπτωση που ζητηθεί η κίνηση της κάρτας αλλά υπάρχουν τον ίδιο μήνα πχ. 2-3 αγορές και από αλλού (πχ. Bangood με PDM άνω των 22), πώς φαίνεται ότι η τάδε χρέωση στην κάρτα είναι ειδικά για την τάδε αγορά από το Αλί; Στην κίνηση βλέπω μόνο ένα generic Aliexpress.com, χωρίς αριθμό παραγγελίας.
Αυτό τους φτάνει.... Δε χρειάζεται κάτι άλλο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα 22€ όριο για να μην πληρώσω τελωνείο είναι με τα μεταφορικά μαζί ή χωρίς; Το γνωρίζει κάποιος στα σίγουρα;

Η παραγγελία μου την iherb είναι 21.65€ και μαζι με τα μεταφορικά βγαίνει 26.94. Μέχρι σήμερα έχω την έκπτωση sos

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα 22€ όριο για να μην πληρώσω τελωνείο είναι με τα μεταφορικά μαζί ή χωρίς; Το γνωρίζει κάποιος στα σίγουρα;

Η παραγγελία μου την iherb είναι 21.65€ και μαζι με τα μεταφορικά βγαίνει 26.94. Μέχρι σήμερα έχω την έκπτωση sos

 

μαζι με τα μεταφορικά

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα 22€ όριο για να μην πληρώσω τελωνείο είναι με τα μεταφορικά μαζί ή χωρίς; Το γνωρίζει κάποιος στα σίγουρα;

Η παραγγελία μου την iherb είναι 21.65€ και μαζι με τα μεταφορικά βγαίνει 26.94. Μέχρι σήμερα έχω την έκπτωση sos

 

Στην αξία περιλαμβάνεται το κόστος, τα μεταφορικά και η ασφάλεια (αν βάλεις).

Γι' αυτό και λέγεται CIF (Cost+ Insurance+ Freight).

Link to comment
Share on other sites

Στην αξία περιλαμβάνεται το κόστος, τα μεταφορικά και η ασφάλεια (αν βάλεις).

Γι' αυτό και λέγεται CIF (Cost+ Insurance+ Freight).

 

Σας ευχαριστώ! και σένα και τον varajohn!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δεματάκι που βρίσκεται στο αεροδρόμιο από τις 15 του μηνός.Είναι σύνηθες αυτό,ή το χάσανε και τσάμπα περιμένω;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από Banggood και πλήρωσα για ασφάλεια 10 ευρώ, κάπου είχα διαβάσει ότι η paypal παρέχει ασφάλεια και δε χρειάζεται κάτι άλλο, έχει κανείς εμπειρία;

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να πω ότι θα έρθει μέσω Τσεχίας, σύμφωνα με το σάιτ

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από Banggood και πλήρωσα για ασφάλεια 10 ευρώ, κάπου είχα διαβάσει ότι η paypal παρέχει ασφάλεια και δε χρειάζεται κάτι άλλο, έχει κανείς εμπειρία;

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να πω ότι θα έρθει μέσω Τσεχίας, σύμφωνα με το σάιτ

 

Αν εννοεις tariff/shipping insurance ειναι εντελως προαιρετικα μιας και η PayPal σε καλυπτει με τους ορους χρησης της.

(Παρολα αυτα κακο δεν κανει αν καποιος θελει να αποφυγει ακομα κ την διαδικασια σε περιπτωση που γινει οτιδηποτε ουτως ωστε να μην χρειαστει να μεσολαβησει καν η PayPal.)

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω απέξω κάτι μεγάλο. Ας πούμε μια παιδική κουζίνα.. Έχει όγκο όπως και να το κάνεις... Έξω έχει 15€ και εδώ έχει 50€

 

Ειναι βαρύ και μεγάλο το πακέτο. Θα πληρώσω πολύ τελωνείο; ξέρουμε πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 22 ευρώ δεν πληρώνεις τελωνείο.Το μέγεθος είναι αδιάφορο. Φτάνει να κάνει κάτω από 22 μαζί με τα ταχυδρομικά.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι ισχύει με τα κουπόνια π.χ. ας πούμε από AliExpress αξία+μεταφορικά 25€ και κουπόνι -5€, εγώ πληρώνω 20€. Ποιο είναι το CIF;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι ισχύει με τα κουπόνια π.χ. ας πούμε από AliExpress αξία+μεταφορικά 25€ και κουπόνι -5€, εγώ πληρώνω 20€. Ποιο είναι το CIF;
Από την στιγμή που στην κίνηση της κάρτας θα φαίνονται 20€ αυτά θα είναι.. Την αγορά από την κάρτα στείλε του και θα είσαι οκ πιστεύω. Αν στο ζητήσουν κιόλας να τους το στείλεις..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...