Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ερώτηση που έκανα στο Banggood μου είπαν ότι η μέθοδος European direct σταματάει τελωνείο κανονικά, δεν είναι tax free.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Σε σχετικό νήμα στο forum του Banggood όσοι το είχαν χρησιμοποιήσει από Ευρώπη δήλωσαν ότι παρέλαβαν χωρίς δασμούς...ΑΛΛΑ κι εγώ ρώτησα στο chat και μου είπαν ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ότι ΔΕΝ θα περάσει τελωνείο...όχι ότι περνάει τελωνείο στη πλειοηψηφία των περιπτώσεων...

...ενώ με το PDM δοκιμασμένα δεν περνάει.

 

Σε κάθε περίπτωση, μάλλον δεν αξίζει να πας να εξοικονομήσεις κανά 20€ από τα μεταφορικά επιλέγοντας EDM και να καταλήξεις να πληρώσεις πολλαπλάσια στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Έχω παραγγείλει 1)πιπάκια για ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά και 2)κασετίνα με εργαλεία για ηλεκτρονικό (κατσαβιδάκια, πένσα,…) σε 2 διαφορετικά δέματα. Στο 17TRACK μου βγάζει το εξής:

2018-02-15 11:30

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2018-02-15 08:08

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (–> ATHENS SORTING CENTER)

 

2018-02-15 06:08

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), ITEM ARRIVED AT

 

2018-02-15 05:40

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2018-02-13 05:43

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2018-02-01 14:18

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Γνωρίζει κάποιος να μου πει,

1)αν θα κολλήσει σε τελωνείο για κατάσχεση και σε ποια φάση είναι,

2)ή αν το ξεπέρασα τλκ το τελωνείο και θα το παραλάβω κανονικά;;;

 

Το ενα αξίας 5,7€ και το άλλο 17,02 με priority line από gearbest (Shipping method: Netherlands Post Registered DDP)

Ευχαριστώ!

Edited by Papaioannou
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω τα φώτα σας γιατί θα τρελαθώ. Στις 8/1 έκανα 2 ξεχωριστές παραγγελίες κινητών (Xiaomi και τα δύο) μέσω PayPal και shipping method: Registered airmail. Το πρώτο κινητό,λοιπόν,έφτασε Ελλάδα στις 21/1. Σήμερα 13/2 μου βγάζει στο site εντοπισμού αντικειμένων των ΕΛΤΑ το ακόλουθο μήνυμα:

13/2/2018, 00:08:37 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

12/2/2018, 00:21:12 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και μου έδωσαν ενα email να στείλω το tracking number και μια απόδειξη αγοράς(έστειλα μια απόδειξη μέσω email που μου είχαν στείλει απο το geekbuying). To θέμα είναι απο δω και πέρα τι κάνω?! Αν μου υπερκοστολογήσουν το κινητό και μου ζητήσουν υψηλό φόρο(το κινητό έκανε 81€),γίνεται να κάνω refund μέσω PayPal ή απλά θα αναγκαστώ είτε να πληρώσω είτε να κλάψω τα λεφτά μου;

 

Έστειλες την απόδειξη του μαγαζιού, όπως λες, και μάλλον δεν θα την δεχτούν, εάν είναι υποτιμολογημένη, γιατί γνωρίζουν ότι οι κινέζοι γράφουν και στέλνουν χαμηλές τιμές.

Εάν είσαι σ' αυτή την περίπτωση, πρέπει να στείλεις είτε κίνηση κάρτας είτε paypal.

Επιστροφή χρημάτων μην περιμένεις και, πολύ περισσότερο, από paypal, αφού τα έξοδα εκτελωνισμού βαρύνουν τον παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Ατμοποιητης απο gearbest με Netherlands post DDP τον κλαίνε οι ρεγκες κατασχέθηκε

 

Ρε μάστορα, δεν αγόρασα ατμοποιητή. Και επίσης διάβασε τη διαδρομή,... έχει περάσει από Γ.Ε.Τ.Α. (Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων)

Edited by Papaioannou
Link to comment
Share on other sites

Ρε μάστορα, δεν αγόρασα ατμοποιητή. Και επίσης διάβασε τη διαδρομή,... έχει περάσει από Γ.Ε.Τ.Α. (Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων)
Ρε μάστορα για μένα λέω όχι για σένα
Link to comment
Share on other sites

Ρε μάστορα για μένα λέω όχι για σένα

 

Σου ζητώ συγνώμη αρχηγέ μου. Λοιπόν με μία γρήγορη ματιά που έριξα στη νομοθεσία, αναφέρει πως μόνο ατμοποιητές και υγρα αναπλήρωσης θα κατάσχονται αν εντοπιστούν. Άρα τα υπόλοιπα (π.χ. modάκια,...) θα περνάνε. Επίσης πρόσφατα επειδή έκανα αγορά από το gearbest, παρατήρησα ότι έχει επιλογή dropship για να μην αναφέρει στο κουτί περιγραφή του προϊόντος! Δεν ξέρω μήπως αυτό μας βοηθήσει για να συνεχίσουμε τις αγορές μας

Link to comment
Share on other sites

Σου ζητώ συγνώμη αρχηγέ μου. Λοιπόν με μία γρήγορη ματιά που έριξα στη νομοθεσία, αναφέρει πως μόνο ατμοποιητές και υγρα αναπλήρωσης θα κατάσχονται αν εντοπιστούν. Άρα τα υπόλοιπα (π.χ. modάκια,...) θα περνάνε. Επίσης πρόσφατα επειδή έκανα αγορά από το gearbest, παρατήρησα ότι έχει επιλογή dropship για να μην αναφέρει στο κουτί περιγραφή του προϊόντος! Δεν ξέρω μήπως αυτό μας βοηθήσει για να συνεχίσουμε τις αγορές μας
Σιγά δεν τρέχει τίποτα!

Πάντος όσα πακέτα έχουν περιγραφή electronic cigarette coils mods και ότι παραπέμπει σε ηλεκτρονικό τσιγάρο άμα τα σταματήσουν τελωνείο κατάσχονται!

Εγώ το ήξερα βέβαια και το έπαιξα 50-50 αλλά την έφαγα...

Εχω παραγγείλει και αντιστάσεις απο gearbest και μόλις τους έστειλα να αλλάξουν την περιγραφή και μου απάντησαν αρνητικά..

Πάντος να ξέρετε πως ΑΚΟΜΑ αυτά που περνάνε απο gearbest είναι με το βελγικό ταχυδρομείο..

και αυτα όχι για πολυ ακόμα γιατί τα έχουν πάρει πρέφα...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πόσοι είναι οι δασμοί για τηλέφωνο και τάμπλετ ;

 

Το κόστος υπολογίζεται στην καθαρή τιμή η στη συνολική με τα μεταφορικά;

 

Ξέρει κάποιος αν αγοραστούν από επιχείρηση που πουλάει ηλεκτρονικά είδη αν απαλλάσσεται από τον ΦΠΑ κατά τον εκτελωνισμο μέχρι να το τιμολογισει στον τελικό πελάτη όπως ισχύει αγοράζοντας από Έλληνα χονδεμπιορο;

 

Ευχαριστώ

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και με τα μεταφορικα.

Ο ΦΠΑ δεν εκπιπτει. Ειναι κλεψιμο εις διπλουν για το ιδιο πραγμα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προφανώς είμαι πολύ άτυχος,περνάει και το δεύτερο κινητό εκτελωνισμό (geekbuying μαμιέσαι) ξέρουμε πόσο θα είναι ο δασμός και ο φόρος; Το κινητό το πήρα 162,εδώ κάνει γύρω στα 200.

 

Επειδή αύριο σκέφτομαι να πάω απο την αποθήκη να κλαφτώ μπας και γλυτώσω τίποτα,ξέρουμε αν είναι πριν ή μετά το αεροδρόμιο το τελωνείο;

 

Έστειλες την απόδειξη του μαγαζιού, όπως λες, και μάλλον δεν θα την δεχτούν, εάν είναι υποτιμολογημένη, γιατί γνωρίζουν ότι οι κινέζοι γράφουν και στέλνουν χαμηλές τιμές.

Εάν είσαι σ' αυτή την περίπτωση, πρέπει να στείλεις είτε κίνηση κάρτας είτε paypal.

Επιστροφή χρημάτων μην περιμένεις και, πολύ περισσότερο, από paypal, αφού τα έξοδα εκτελωνισμού βαρύνουν τον παραλήπτη.

 

Η απόδειξη του μαγαζιού γράφει την ίδια τιμή με paypal

Edited by Karaouzinho
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και με τα μεταφορικα.

Ο ΦΠΑ δεν εκπιπτει. Ειναι κλεψιμο εις διπλουν για το ιδιο πραγμα..

 

Πως θα εκπέσει όταν το αγοράζει λιανική ως καταναλωτής, άσχετα αν έχει σκοπό να το πουλήσει μετά;

Ας το έπαιρνε ως επαγγελματίας και να το κάνει κανονικά εισαγωγή.

Ποιος κλέβει ποιον;

Link to comment
Share on other sites

Δε ρωτάει σαν καταναλωτής, ρωτάει σαν κατάστημα ηλεκτρονικών.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Έχω παραγγείλει 1)πιπάκια για ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά και 2)κασετίνα με εργαλεία για ηλεκτρονικό (κατσαβιδάκια, πένσα,…) σε 2 διαφορετικά δέματα. Στο 17TRACK μου βγάζει το εξής:

2018-02-15 11:30

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2018-02-15 08:08

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (–> ATHENS SORTING CENTER)

 

2018-02-15 06:08

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), ITEM ARRIVED AT

 

2018-02-15 05:40

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2018-02-13 05:43

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2018-02-01 14:18

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Γνωρίζει κάποιος να μου πει,

1)αν θα κολλήσει σε τελωνείο για κατάσχεση και σε ποια φάση είναι,

2)ή αν το ξεπέρασα τλκ το τελωνείο και θα το παραλάβω κανονικά;;;

 

Το ενα αξίας 5,7€ και το άλλο 17,02 με priority line από gearbest (Shipping method: Netherlands Post Registered DDP)

Ευχαριστώ!

 

Ζητώ συγνώμη για την επανάληψη. Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

εχω μπλεξει με μια αποστολη απο Κινα με DHL, εχει κολησει στο Ελ. Βενιζελος, αν εχει καποιος "καλο" εκτελωνιστη, μπαζμενο στα πραγματα, ας μου στειλει PM. ειμαι επαρχια, τα λεφτα που θα ξοδεψω για να ερθω Αθηνα να τα δωσω σ ενα ανθρωπο να μ εξυπηρετησει σωστα.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ζητώ συγνώμη για την επανάληψη. Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει!
απο τη στιγμη που λεει ΓΕΤΑ - closed και μετα σου λεει οτι πηγε στο κεντρο διαλογης Αθηνας ....μην το πεις ουτε του Παπα...περασε και σου ερχεται. ( με πασα επιφυλαξη βεβαια)

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω μπλεξει με μια αποστολη απο Κινα με DHL, εχει κολησει στο Ελ. Βενιζελος, αν εχει καποιος "καλο" εκτελωνιστη, μπαζμενο στα πραγματα, ας μου στειλει PM. ειμαι επαρχια, τα λεφτα που θα ξοδεψω για να ερθω Αθηνα να τα δωσω σ ενα ανθρωπο να μ εξυπηρετησει σωστα.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απο τη στιγμη που λεει ΓΕΤΑ - closed και μετα σου λεει οτι πηγε στο κεντρο διαλογης Αθηνας ....μην το πεις ουτε του Παπα...περασε και σου ερχεται. ( με πασα επιφυλαξη βεβαια)

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προφανώς είμαι πολύ άτυχος,περνάει και το δεύτερο κινητό εκτελωνισμό (geekbuying μαμιέσαι) ξέρουμε πόσο θα είναι ο δασμός και ο φόρος; Το κινητό το πήρα 162,εδώ κάνει γύρω στα 200.

 

Επειδή αύριο σκέφτομαι να πάω απο την αποθήκη να κλαφτώ μπας και γλυτώσω τίποτα,ξέρουμε αν είναι πριν ή μετά το αεροδρόμιο το τελωνείο;

 

 

 

Η απόδειξη του μαγαζιού γράφει την ίδια τιμή με paypal

Ρε αρχηγέ δεν αξίζει πια να αγοράζεις από κίνα για τόσο μικρές διαφορές στη τιμή, πιο ακριβά θα σου βγεί!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πόσοι είναι οι δασμοί για τηλέφωνο και τάμπλετ ;

 

Το κόστος υπολογίζεται στην καθαρή τιμή η στη συνολική με τα μεταφορικά;

 

Ξέρει κάποιος αν αγοραστούν από επιχείρηση που πουλάει ηλεκτρονικά είδη αν απαλλάσσεται από τον ΦΠΑ κατά τον εκτελωνισμο μέχρι να το τιμολογισει στον τελικό πελάτη όπως ισχύει αγοράζοντας από Έλληνα χονδεμπιορο;

 

Ευχαριστώ

 

 

Εάν εννοείς αγορά από ΕΕ, μπορείς, αφού προηγουμένως έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές (συνεννόηση με λογιστή) και αυτά που θέλεις να αγοράσεις είναι συμβατά με την επαγγελματική σου δραστηριότητα, όπως γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προφανώς είμαι πολύ άτυχος,περνάει και το δεύτερο κινητό εκτελωνισμό (geekbuying μαμιέσαι) ξέρουμε πόσο θα είναι ο δασμός και ο φόρος; Το κινητό το πήρα 162,εδώ κάνει γύρω στα 200.

 

Επειδή αύριο σκέφτομαι να πάω απο την αποθήκη να κλαφτώ μπας και γλυτώσω τίποτα,ξέρουμε αν είναι πριν ή μετά το αεροδρόμιο το τελωνείο;

 

Η απόδειξη του μαγαζιού γράφει την ίδια τιμή με paypal

 

Τα έξοδα υπολογίζονται στην αξία CIF που θα ορίσει ο τελωνειακός. Εάν είναι πάνω από 150€, ΦΠΑ 24% συν τέλος ΕΛΤΑ 20€ και ενδεχομένως δασμό (που είναι μικρό ποσό)

Link to comment
Share on other sites

The item has arrived in the transit airport,shipment in transit - GREECE

2018-02-13 16:45:00

 

The item has left the originating country,shipment in transit - GREECE

2018-02-12 23:00:00

 

The item is ready for shipment ,shipment in transit - GREECE

2018-02-12 02:36:00

 

The item is pre-advised,item was picked up/posted - GREECE

2018-02-12 01:50:00

 

The item is at the airport of the originating country,shipment in transit - GREECE

 

 

 

 

Τι λέτε υπάρχει περίπτωση να την γλυτωσω; είναι από pat pat... 30€!

Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς ακόμη. Θα περιμένεις τα επόμενα βήματα.
Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς αγορά από ΕΕ, μπορείς, αφού προηγουμένως έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές (συνεννόηση με λογιστή) και αυτά που θέλεις να αγοράσεις είναι συμβατά με την επαγγελματική σου δραστηριότητα, όπως γράφεις.
Από ΕΕ το γνωρίζω ότι γίνεται. Αναφέρομαι από χώρες εκτός ΕΕ.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Από ΕΕ το γνωρίζω ότι γίνεται. Αναφέρομαι από χώρες εκτός ΕΕ.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA

 

Σε χώρες εκτός ΕΕ από όσο γνωρίζω, ο ΦΠΑ θεωρείται εισαγωγικός δασμός, οπότε δεν επιστρέφεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε χώρες εκτός ΕΕ από όσο γνωρίζω, ο ΦΠΑ θεωρείται εισαγωγικός δασμός, οπότε δεν επιστρέφεται.
Ευχαριστώ.

 

Από ότι βλέπω τελικά όπως τα κάνανε πλακάκια το κράτος με τα εξτελωνείστικα γραφεία πρέπει να ρωτήσω εκεί.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...