Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά είναι ρουλέτα τελικά το να εισάγεις κάτι απέξω. Αν ο τελωνειακός είναι γκάου παίζει να σου χρεώσει κάτι πολύ πιο ακριβά.

 

 

Έτυχε σε γνωστό μου που πήρε συσκευή διετίας που όταν βγήκε έκανε 800ευρω τιμή αγοράς το αγόρασε 400 μαζί με τα μεταφορικά και του έλεγαν ότι το τιμολόγιο αγοράς δεν έχει την κανονική τιμη. Θα ανεβάσω κάποιες μηχανές τύπου Σκρουτζ για Ευρώπη για να μην χάνεται τον χρόνο σας με τελωνεία και λαλαλκιες.

 

 

Edit: Αφήστε τα κινέζικα store και την ταλαιπωρία σε αναμονή με τα τελωνεία και την υπερχρέωση φόρων εισαγωγής, handling κλ

 

Μηχανές Αναζήτησης τύπου Σκρουτζ για Ευρώπη

http://www.curiua.com

https://geizhals.de

http://www.idealo.co.uk

 

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω να παρακολουθήσω πάνω από 2μηνο, τι παίζει αυτή τη στιγμή με το τελωνείο; τα ίδια που διάβαζα προ 2-3μηνου με τις καθυστερήσεις και τις κουλές χρεώσεις; Μου έρχεται κάτι από Ρωσία του 5ευρου και ο Ρώσος το είχε με τράκινγκ :rolleyes:

Το ερώτημά μου είναι: φαίνεται πως μπήκε και βγήκε χθες στο ΓΕΤΑ Αθηνών (δεν λέει κάτι για χρέωση) και τώρα πάει προς Shorting Center Θεσ/νίκης. Ξαναελέγχεται κι εκεί τελωνειακά ή να ελπίζω πως θα φύγει αέρα και θα το 'χω προς την... Τρίτη (?)

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω να παρακολουθήσω πάνω από 2μηνο, τι παίζει αυτή τη στιγμή με το τελωνείο; τα ίδια που διάβαζα προ 2-3μηνου με τις καθυστερήσεις και τις κουλές χρεώσεις; Μου έρχεται κάτι από Ρωσία του 5ευρου και ο Ρώσος το είχε με τράκινγκ :rolleyes:

Το ερώτημά μου είναι: φαίνεται πως μπήκε και βγήκε χθες στο ΓΕΤΑ Αθηνών (δεν λέει κάτι για χρέωση) και τώρα πάει προς Shorting Center Θεσ/νίκης. Ξαναελέγχεται κι εκεί τελωνειακά ή να ελπίζω πως θα φύγει αέρα και θα το 'χω προς την... Τρίτη (?)

 

Σχεδόν σίγουρα δεν θα ασχοληθείς με τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κι εγώ έτσι θέλω να πιστεύω, περισσότερο τους χρόνους φοβάμαι αν τυχόν το ξαναχώσουν για τελωνειακό έλεγχο και βόρεια...
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες,δεν κρίνω,αναφέρω απλώς αυτά που έβλεπα.Απαγορεύεται τώρα και η απλή αναφορά γεγονότων;

 

Στην αρχική σου απορία σου απάντησα.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι άσχετα με αυτό που ρώτησες αρχικά.

Και κατάλαβα μια χαρά.

Έκρινες και κατηγόρησες και στοχοποίησες και ανακάτεψες γρηγορόσημα κλπ , τη στιγμή που ρώτησες για το φπα και το τέλος τα οποία είναι νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα....

 

Μια ματιά στο παρακάτω:

 

4/3/2018, 08:14:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

4/3/2018, 06:14:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

4/2/2018, 17:25:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

1/2/2018, 14:53:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Μιλάμε για μηχανάκι ψαρέματος αξίας ούτε 10 ευρώ....έχω παραγγείλει κ άλλα τετοια εντός 2018 κ όλα δεν μπήκαν τελωνείο...ξέρει κανείς τι θα παίξει με αυτό??? ....αν μου βγάλουν κανένα "κουστούμι" τρελό, δεν αξίζει καν τον κόπο.... :-(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα....

 

Μια ματιά στο παρακάτω:

 

4/3/2018, 08:14:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

4/3/2018, 06:14:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

4/2/2018, 17:25:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

1/2/2018, 14:53:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Μιλάμε για μηχανάκι ψαρέματος αξίας ούτε 10 ευρώ....έχω παραγγείλει κ άλλα τετοια εντός 2018 κ όλα δεν μπήκαν τελωνείο...ξέρει κανείς τι θα παίξει με αυτό??? ....αν μου βγάλουν κανένα "κουστούμι" τρελό, δεν αξίζει καν τον κόπο.... :-(

 

Κατά πάσα πιθανότητα την γλύτωσες την ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να σου βάλουν φορο θα σου ζηταγαν απόδειξη πληρωμής (όταν ήταν στη ΓΕΤΑ) για να στο κοστολογησουν, αλλά αν είναι κάτω από 22€ θα σου έβαζαν 0€ φόρο...

 

Εμένα για ένα ρούτερ 21,5€ μου ζήτησαν paypal τους το έστειλα και τελικά δεν πλήρωσα τιποτα.

Edited by kokorets
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που σου γράφουν ότι το δέμα εκτελωνίστηκε βάσει των στοιχείων που έστειλες και θα σε ειδοποιήσει ο ταχυδρόμος, το προωθούν στην κανονική ροή αμέσως,ή υπάρχει κι εδώ καθυστέρηση;Εχει κανείς εμπειρία;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που σου γράφουν ότι το δέμα εκτελωνίστηκε βάσει των στοιχείων που έστειλες και θα σε ειδοποιήσει ο ταχυδρόμος, το προωθούν στην κανονική ροή αμέσως,ή υπάρχει κι εδώ καθυστέρηση;Εχει κανείς εμπειρία;

 

Μέχρι στιγμής κανονική ροή. Μέσα σε λίγες μέρες σου έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο μου ποστ εδω! :(

Αφιξη σε ΓΕΤΑ Αθηνας 19:16 , κλεισιμο απο ΓΕΤΑ Αθηνας 21:16. Την ιδια μερα γινανε αυτα. Πρεπει να στειλω τα αποδεικτικα της αγορας στο mail των ΓΕΤΑ ή δεν χρειαζεται; Με το "κλεισιμο" καταλαβαινω οτι περασε ελευθερο ή κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Είναι το κλασικό δίωρο στο τελωνείο που σημαίνει ότι το δέμα πέρασε χωρίς χρέωση.

Καλό θα ήταν, για στατιστικούς λόγους, να γράψεις από που αγόρασες, με ποιο τρόπο έγινε η αποστολή, ποια είναι η αξία (πραγματική και δηλωμένη) κλπ

Link to comment
Share on other sites

Είναι το κλασικό δίωρο στο τελωνείο που σημαίνει ότι το δέμα πέρασε χωρίς χρέωση.

Καλό θα ήταν, για στατιστικούς λόγους, να γράψεις από που αγόρασες, με ποιο τρόπο έγινε η αποστολή, ποια είναι η αξία (πραγματική και δηλωμένη) κλπ

 

Θενκς για τα καλα σου νεα φιλτατε!

Η αγορα ηταν απο ebay πραγματικης αξιας 24,κατι ευρω. Τι δηλωσε ο κινεζος στο δεμα δεν ξερω, δεν εχω παραλαβει ακομα. Η αποστολη εγινε με Hongkong post και ειχε tracking number του τυπου RTαριθμοιHK.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι εδώ και καιρό να αγοράσω ένα tv box απο εξωτερικό. Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω το τελωνείο ;

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο μου ποστ εδω! :(

Αφιξη σε ΓΕΤΑ Αθηνας 19:16 , κλεισιμο απο ΓΕΤΑ Αθηνας 21:16. Την ιδια μερα γινανε αυτα. Πρεπει να στειλω τα αποδεικτικα της αγορας στο mail των ΓΕΤΑ ή δεν χρειαζεται; Με το "κλεισιμο" καταλαβαινω οτι περασε ελευθερο ή κανω λαθος;

Αμα χρειαζόντουσαν στοιχεία θα σε ειδοποιούσαν.Ετσι έκαναν σ' εμένα,οπότε τους έστειλα το PayPal,αλλά θέλανε screenshot της απόδειξης του PayPal,την οποία έκανα pdf και τους την έστειλα.

Η πλάκα είναι ότι μετά απ' αυτό το ελευθέρωασαν και μάλιστα ,μου το στείλανε στο σπίτι όπου δε με βρήκαν,και έτσι θα μου το φέρουν σήμερα.Τρελά πράματα,ποτέ δεν έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι εδώ και καιρό να αγοράσω ένα tv box απο εξωτερικό. Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω το τελωνείο ;

Μπορείς να το αγοράσεις από την Ευρωπαϊκή αποθήκη του Κινέζου ή με τη μέθοδο priority απευθείας από Κίνα και στις δύο περιπτώσεις δεν μπλέκεις με τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι εδώ και καιρό να αγοράσω ένα tv box απο εξωτερικό. Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω το τελωνείο ;

 

Εάν εννοείς από Κίνα, οι δυνατότητες περιορίζοναι σε ορισμένα μαγαζιά.

Συγκεκριμένα, οι δοκιμασμένες περιπτώσεις είναι είτε από Banggood με αποστολή Priority Direct Mail είτε από Lightin the box με ασφάλεια τελωνείου.

Το Gearbest δεν το συνιστώ επειδή αφενός δεν αναφέρει επίσημα την επιστροφή χρημάτων στην περίπτωση πληρωμής εξόδων τελωνείου αφετέρου έχουν καταγραφεί περιστατικά που πλήρωσαν αποστολή με το δικό του Priority και τους έστειλε με άλλο τρόπο και το δέμα σταμάτησε στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς από Κίνα, οι δυνατότητες περιορίζοναι σε ορισμένα μαγαζιά.

Συγκεκριμένα, οι δοκιμασμένες περιπτώσεις είναι είτε από Banggood με αποστολή Priority Direct Mail είτε από Lightin the box με ασφάλεια τελωνείου.

Το Gearbest δεν το συνιστώ επειδή αφενός δεν αναφέρει επίσημα την επιστροφή χρημάτων στην περίπτωση πληρωμής εξόδων τελωνείου αφετέρου έχουν καταγραφεί περιστατικά που πλήρωσαν αποστολή με το δικό του Priority και τους έστειλε με άλλο τρόπο και το δέμα σταμάτησε στο τελωνείο.

 

Απο Gearbest μεχρι τωρα ολες οι παραγγελιας που εγιναν με Registered Belgium ηρθαν γρηγορα και χωρις τελωνειο και με χαμηλο κοστος μεταφορικων.

Σιγουρο δεν ειναι τπτ btw.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , εχω κερδίσει ενα smartwatch και ενα τηλέφωνο (σε διαφορετικους διαγωνισμους) και τα δεματα τα εστειλαν απο το Hong Kong με την DHL , για το τηλεφωνο μου ζητανε αποδειξη πληρωμης ωστε να το εκτελωνισουν και τους λεω οτι το εχω κερδισει και μπορω να το αποδειξω , για το smartwatch τους ανεφερα τα ιδια τους εστειλα αποδεικτικα οτι φαινεται οτι οντως το εχω κερδισει και μαλλον δεν υπαρχει προβλημα μιας και μου ανεφεραν οτι ειναι πληρωμενα απο την εταιρια , το ερωτημα μου ειναι οταν ενα δεμα που ειναι πραγματικα δωρο θα πρεπει ο παραληπτης να πληρωσει φορο στο κρατος αφου δεν πληρωσε χρηματα ? υπαρχει καποια υπηρεσια που μπορω να κανω καταγγελια ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , εχω κερδίσει ενα smartwatch και ενα τηλέφωνο (σε διαφορετικους διαγωνισμους) και τα δεματα τα εστειλαν απο το Hong Kong με την DHL , για το τηλεφωνο μου ζητανε αποδειξη πληρωμης ωστε να το εκτελωνισουν και τους λεω οτι το εχω κερδισει και μπορω να το αποδειξω , για το smartwatch τους ανεφερα τα ιδια τους εστειλα αποδεικτικα οτι φαινεται οτι οντως το εχω κερδισει και μαλλον δεν υπαρχει προβλημα μιας και μου ανεφεραν οτι ειναι πληρωμενα απο την εταιρια , το ερωτημα μου ειναι οταν ενα δεμα που ειναι πραγματικα δωρο θα πρεπει ο παραληπτης να πληρωσει φορο στο κρατος αφου δεν πληρωσε χρηματα ? υπαρχει καποια υπηρεσια που μπορω να κανω καταγγελια ?

 

Δεν παίζει ρόλο αν είναι δώρο ή αν το πλήρωσες.

Πληρώνει τελωνείο κανονικά.

Αλλιώς θα έρχονταν τα πάντα ως "δώρα" μέχρι και τα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα μια αγορά από το Amazon.de. Το προϊόν πουλιόταν από πωλητή που χρησιμοποιεί την πλατφόρμα (άρα ΔΕΝ ήταν fulfilled by Amazon). Κατά την αγορά δεν μου ζήτησε extra import fees, αλλά πριν λίγο που έγινε το dispatch, είδα ότι το έστειλε με LAOS Post. Την κάτσαμε? (το κόστος είναι στα 24 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά).

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το αντικείμενο δεν βρισκόταν στη Γερμανία αλλά στην Κίνα.

Είσαι κοντά στο όριο της ατέλειας και είναι πιθανό να σταματήσει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το αντικείμενο δεν βρισκόταν στη Γερμανία αλλά στην Κίνα.

Είσαι κοντά στο όριο της ατέλειας και είναι πιθανό να σταματήσει στο τελωνείο.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Εστειλα ηδη διπλο mail στον πωλητη ( ο οποιος δεν φαινεται απο πουθενα οτι στελνει απο Κίνα, το οποίο και θεωρώ απαράδεκτο, μέχρι και η διευθυνση που έχει δηλωμένη είναι γερμανική) να την ακυρώσει, μιας και στο tracking φαίνεται απλά οτι "κλείδωσε" το νούμερο, όχι πως έστειλε το ίδιο το δέμα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεμπερδέματα.

Νομίζω ότι πρέπει να ενημερώσεις και το amazon για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Εστειλα ηδη διπλο mail στον πωλητη ( ο οποιος δεν φαινεται απο πουθενα οτι στελνει απο Κίνα, το οποίο και θεωρώ απαράδεκτο, μέχρι και η διευθυνση που έχει δηλωμένη είναι γερμανική) να την ακυρώσει, μιας και στο tracking φαίνεται απλά οτι "κλείδωσε" το νούμερο, όχι πως έστειλε το ίδιο το δέμα.

Ενημέρωσε ΑΜΑΖΟΝ ΑΜΕΣΑ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...